ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 03/07/2010 12:53 πμ.

[quote:2scwt4ki] μμμ.....θες και δωρο! Παραειναι ευκολο ![/quote:2scwt4ki]

Aκριβώς.....παραείναι εύκολο...

Οσο για το συμπέρασμα του φίλου,(Αρη)....(με την δόση ειρωνίας) ...άλλοι φίλε τα τρώνε στα μπουζούκια αλλοι σε μηχανικούς και βενζινάδες...σε αυτοκίνητα και μηχανές...
Τώρα το πόσο γρήγορός είναι ο καθένας?Οσο έχει κουράγιο και θέλει....
Δεν θα κατηγορούσα ποτέ έναν αργότερο γιατί και εγώ είμαι αργότερος από παρά πάρα πολλούς...

Απλά είμαι της νοοτροπίας ότι διάλεξα ένα γρήγορο μηχανάκι....για να χαίρομαι τα γκάζια του...Οχι να το πηγαίνω σαν παπί για να μου βγάλει 50-100 χμ πιό πάνω......αν δεν ήμουν έτσι θα αγόραζα ένα transalp να έχω και το κεφαλι μου ήσυχο..Για τον ίδιο λόγο δε δεν αγόρασα HAYABUSA που οδηγούσα για 2 χρ'όνια,επειδή ξέρω το ελλάτωμά μου να τρέχω και την φοβόμουν..Γιατι με ειρωνευεσαι για αυτό???

Οσο για την συζήτηση την ανοιξα τις πρώτες μέρες που το αγόρασα μετα από απορία για την αυτονομία που διάβαζα..Από τότε σήμερα διάβασα την τροπή που έιχε παρει η συζήτηση...

Τέλος πάντων....καλο βράδυ...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 03/07/2010 1:44 πμ.

Aν κατι ειναι χειροτερο απο το να εισαι καυχησιαρης , ειναι να εισαι εμμεσος καυχησιαρης!

None likes a braggart που λενε και στην ανω...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 03/07/2010 6:04 μμ.

η συζητηση που ανοιξες φίλε μου είχε ως συνέπεια να μάθει πολύς κόσμος τι συμβαίνει με το ντεποζιτο στο μηχανακι του...όπως εγω εμαθα για την μη χρησιμοποιησιμη ποσοτητα....τωρα αν εσυ καθε φορα που γεμίζεις βαζεις 15-20 ευρω οπως λές, τότε με τις τρεχουσες τιμες του λίτρου ειναι φανερο οτι δε γεμίζεις,απλα συμπληρωνεις! το τιγρακι δε φτιαχτηκε για να πηγαινει 200-230 σε ταξιδι...και ας ανταποκρινεται και σε αυτες τις ταχυτητες πολυ καλυτερα απο οτι ο ανταγωνισμος του...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Astromedias στις 08/07/2010 8:25 μμ.

Ας ηρεμήσουμε λίγο εδώ μέσα. Τα μισά post στο forum είναι για το πόσο γρήγορα είναι τα tiger και τα άλλα μισά πως θα γίνει να γίνουν ακόμα πιο γρήγορα. Είπαμε ρε παιδιά η συγκεκριμένη μηχανή (κατ'εμέ) είναι η καλυτερη στη κατηγορία της αλλά βάλτε και λίγο νερό στο κρασί σας.
Λοιπόν μέση κατανάλωση 6-7,5λ/100χλμ με μεικτή κατανάλωση εντός - εκτός πόλεως, στη δικιά μου μηχανή.
Αυτά και για όσους μόλις την πήρανε καλοτάξειδη, πάντα ορθιοι και καλά χλμ

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 08/07/2010 8:30 μμ.

Astromedias"Ας ηρεμήσουμε λίγο εδώ μέσα. Τα μισά post στο forum είναι για το πόσο γρήγορα είναι τα tiger και τα άλλα μισά πως θα γίνει να γίνουν ακόμα πιο γρήγορα. Είπαμε ρε παιδιά η συγκεκριμένη μηχανή (κατ'εμέ) είναι η καλυτερη στη κατηγορία της αλλά βάλτε και λίγο νερό στο κρασί σας.
Λοιπόν μέση κατανάλωση 6-7,5λ/100χλμ με μεικτή κατανάλωση εντός - εκτός πόλεως, στη δικιά μου μηχανή.
Αυτά και για όσους μόλις την πήρανε καλοτάξειδη, πάντα ορθιοι και καλά χλμ "


Ποσα χιλιομετρα σου βγαζει δηλαδη σαν αυτονομια με ενα ρεζερβουαρ?
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Astromedias στις 08/07/2010 8:46 μμ.

Λοιπόν TRIUMPHAKIA μου βγάζει μεχρι το λαμπάκι:
185χλμ (σε ταξείδι Εγνατία με 150-185χλμ/ωρα και βαλίτσα, αντίσκηνο που έκανα το περασμένο σκ)
με 200-220χλμ (επαρχιακό δίκτυο και Εγνατία με 120-140χλμ/ώρα δίχως βαλίτσα που κάνω τακτικά λόγω δουλειάς).
Τα εναπομείναντα χλμ ήταν, όταν αναψε το λαμπάκι, 35 με 40 χλμ στην 1η περίπτωση και αντίστοιιχα 80χλμ στη 2η.
Γέμισμα με 100 αρα.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tamis στις 08/07/2010 8:49 μμ.

παιδια εγω για πρωτη φορα παντος καταφερα και εβγαλα 275 χιλιομετρα μεχρι να αναψει το λαμπακι της ρεζερβας. ηταν ολα σε πολυ χαλαρους ρυθμους εκτος πολης και με βολτες ανω τον 25 χιλιομετρων καθε φορα. με την ρεζερβα να μπορει να βγαλει αλλα 65 χιλιομετρα συνολικα εχουμε 340 αυτονομια μεχρι να μεινω και να αρχισω να το σμπροχνω... τωρα απο δευτερα που θα μπει εξατμηση φιλτρο προγραμμα θα σας πω ποσο ποιο πολυ θα μου τσουξει το γκαζι....
White Tiger on the road...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: PAGANIAS στις 08/07/2010 9:22 μμ.

250ΑΘΗΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ 4ΟΟΟ 5 ΟΟΟ ΣΤΡΟΦΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ 90 ΕΩΣ 120 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΩΩ ΤΣΙΜΠΙΕΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ 340 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΛΑΜΠΑΚΙ ΑΝΑΜΕΝΟ

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: tharis στις 08/07/2010 11:23 μμ.

kαλα ρε παιδια .. γιατι το ψαχνετε τοσο με την καταναλωση αφου εχετε trip computer και σας λεει ακριβως ποσο καιτε ??
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: atsatsos στις 09/07/2010 2:26 πμ.

Σύμφωνα με το trip computer,
σε ταξίδι, δικάβαλος, τριπλέτα, 85% εκτός:
6,5lt/100χλμ
Ατσάτσα

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 09/07/2010 6:42 πμ.

Δηλαδή εχει τόσο ενδιαφέρον και τη συνεχίζετε αυτή τη συζήτηση?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 09/07/2010 9:22 πμ.

Sprinter"Δηλαδή εχει τόσο ενδιαφέρον και τη συνεχίζετε αυτή τη συζήτηση?"

Aγαπητε συνφορουμιτη καποιους τους ενδιαφερει το ποσο αυτονομια εχει ο Τιγρης γιατι δεν το παιρνουν ολοι για καγκουριλικια και ταρζανιες. (οπως εγω )
Στοιχεια παραθετουν σε ενα φορουμ και κανουμε συζητηση τι το κακο εχει?.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Native στις 09/07/2010 9:29 πμ.

Διοτι η κουβεντα έχει γινει 45678 φορες και κατανταει κουραστικο...και ποσο μάλλον για ενα μηχανακι που εχει trip computer...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: TRIUMPHAKIAS στις 09/07/2010 9:38 πμ.

Ωραια αν εχει παιξει πολλες φορες ας συγχωνευθει να μαθαινουν και οι νεοτεροι. (πχ εγω )

Τωρα το κουραστικο για καποιους ειναι χαρα και γνωση για καποιους αλλους.Καταλαβαινω οτι εχετε βαρεθει να τα διαβαζετε,απλα δεν ειναι δυσκολο οποιος εχει βαρεθει την κουβεντα αυτη να μην συμμετεχει οπως κανω και γω σε διαφορα αλλα μοτοφορουμ που συμμετεχω εδω και πολλα χρονια.
Και Σερρά Σερρά....δικοί μας θα'ναι και πάλι οι δρόμοι....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Native στις 09/07/2010 9:42 πμ.

TRIUMPHAKIAS"Ωραια αν εχει παιξει πολλες φορες ας συγχωνευθει να μαθαινουν και οι νεοτεροι. (πχ εγω )

Τωρα το κουραστικο για καποιους ειναι χαρα και γνωση για καποιους αλλους.Καταλαβαινω οτι εχετε βαρεθει να τα διαβαζετε,απλα δεν ειναι δυσκολο οποιος εχει βαρεθει την κουβεντα αυτη να μην συμμετεχει οπως κανω και γω σε διαφορα αλλα μοτοφορουμ που συμμετεχω εδω και πολλα χρονια. "


Συμφωνοι....απλα αν κανεις ενα search θα βρεις πολυ περισσοτερα πραγματα απο αυτα που περιμενεις να σου απαντησει καποιος ξανα....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...