ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Tigrisss στις 30/06/2010 8:07 πμ.

ok παλικάρια, προς αποφυγη παρεξηγησεων, δε τρεχει τιποτα, εγω νομιζα οτι το τεποζιτο ειναι 20 λιτρα καθαρα καταναλωσης....ο γραπτος λόγος μερικές φορες παραπεμπει αλλού...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/06/2010 10:03 πμ.

Aς τα πάρουμε απο την αρχή (τώρα που ειναι πρωί και δεν εχει μπει ο sprinter να σας κράξει)

Κατ' αρχήν, οπως σωστά λέει ο gpal, μην αφήνετε το ντεπόζιτο να αδειάσει τελειως γιατι με τα "κουνήματα" θα ρουφηξει κανενα σκουπιδάκι απο την πρώτης ποιότητας βενζίνη που βαζουμε και θα κλαίτε.

Κάντε 2-3 πειράματα να δείτε εαν η μεση κατανάλωση που σας λέει το trip computer ειναι σωστη (εκαψα 12 λιτρα, έκανα 200 χλμ = 6 λτ /100, πόσο μου λέει; 6,1, οκ καλά ειναι δουλεύει σωστά)

Επίσης το νούμερο που αναφέρει ο gpal ειναι σωστό κι εμένα στα 180-200χλμ αναβει το λαμπάκι σε μεικτό κύκλο και μετά παίρνει 12-13 λιτρα. Πολύς κόσμος τρελαίνεται όταν του αναβει το λαμπάκι στα 180χλμ, βλέπει οτι εχει ακόμα για 50χλμ και αρχίζει την κλάψα "που ειναι η αυτονομία των 320 χλμ που λέει η εταιρία". Αυτονομία ΔΕΝ ειναι μέχρι να ανάψει το λαμπάκι αλλα μέχρι να αρχίσετε να ΖΜπρώχνετε σα μλκες....(δηλαδή bingo)

Τώρα, τα χλμ που δείχνει όταν ανάψει το λαμπάκι ΔΕΝ ειναι σταθερό νουμερο αλλα δυναμικό και υπολογίζεται με βάση τη στιγμιαία κατανάλωση (όχι τη μέση), δλδ το πώς οδηγάτε. Μου έχει τύχει να αναψει το λαμπάκι στην εθνική, να μου δείχνει οτι εχω ακόμα 70 χλμ, να κοψω λιγο και να σβησει το λαμπάκι, να παει στις 3 παυλες και να δειχνει 80χλμ.
Μου έχει τύχει βέβαια να αναψει και να δείχνει οτι εχω ακομα 50 και επειδή το καρύδωνα να κατεβαίνει σα σφυγμός ετοιμοθάνατου.

Προς ΔΙΚΑΣΤΗ: Μην το κάνεις συνήθεια να μηδενίζεις τη ρεζέρβα γιατι σε καμια στροφή θα τραβηξει αέρα ο κινητήρας, θα ρετάρει και θα....
Εχε υπόψη σου, οτι όσο στρώνεται ενας κινητήρας καίει λιγο περισσότερο.

Τέλος, είναι πιθανον το 1 λιτρο μη χρησιμοποιήσιμο ( ) που είπα σε προηγούμενο ποστ, να ειναι λιγο overstated που λέμε και στο Ανω Μιχαλίτσι.

Αυτά

Sprinter, the floor is yours
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 30/06/2010 10:36 πμ.

Τι να πώ ρε σύ, από τότε που φτιάχτηκε αυτό το φόρουμ, όλο τα ίδια και τα ίδια λέμε για την κατανάλωση και το τριπ κομπιούτερ κλπ. Αμα ψάξω θα βρώ 40 πόστς τουλάχιστον εκ των οποίων τουλάχιστον 2-3 δικά μου που μιλάω για την λειτουργία του τριπ κομπιούτερ. Στου κουφού την πόρτα..

Για να σκεφτώ τι να βάλω στην υπογραφή μου..
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 30/06/2010 10:49 πμ.

[quote="Cpt. Haddock"]Aς τα πάρουμε απο την αρχή (τώρα που ειναι πρωί και δεν εχει μπει ο sprinter να σας κράξει)

Κατ' αρχήν, οπως σωστά λέει ο gpal, μην αφήνετε το ντεπόζιτο να αδειάσει τελειως γιατι με τα "κουνήματα" θα ρουφηξει κανενα σκουπιδάκι απο την πρώτης ποιότητας βενζίνη που βαζουμε και θα κλαίτε.

Κάντε 2-3 πειράματα να δείτε εαν η μεση κατανάλωση που σας λέει το trip computer ειναι σωστη (εκαψα 12 λιτρα, έκανα 200 χλμ = 6 λτ /100, πόσο μου λέει; 6,1, οκ καλά ειναι δουλεύει σωστά)

Επίσης το νούμερο που αναφέρει ο gpal ειναι σωστό κι εμένα στα 180-200χλμ αναβει το λαμπάκι σε μεικτό κύκλο και μετά παίρνει 12-13 λιτρα. Πολύς κόσμος τρελαίνεται όταν του αναβει το λαμπάκι στα 180χλμ, βλέπει οτι εχει ακόμα για 50χλμ και αρχίζει την κλάψα "που ειναι η αυτονομία των 320 χλμ που λέει η εταιρία". Αυτονομία ΔΕΝ ειναι μέχρι να ανάψει το λαμπάκι αλλα μέχρι να αρχίσετε να ΖΜπρώχνετε σα μλκες....(δηλαδή bingo)

Τώρα, τα χλμ που δείχνει όταν ανάψει το λαμπάκι ΔΕΝ ειναι σταθερό νουμερο αλλα δυναμικό και υπολογίζεται με βάση τη στιγμιαία κατανάλωση (όχι τη μέση), δλδ το πώς οδηγάτε. Μου έχει τύχει να αναψει το λαμπάκι στην εθνική, να μου δείχνει οτι εχω ακόμα 70 χλμ, να κοψω λιγο και να σβησει το λαμπάκι, να παει στις 3 παυλες και να δειχνει 80χλμ.
Μου έχει τύχει βέβαια να αναψει και να δείχνει οτι εχω ακομα 50 και επειδή το καρύδωνα να κατεβαίνει σα σφυγμός ετοιμοθάνατου.

Προς ΔΙΚΑΣΤΗ: Μην το κάνεις συνήθεια να μηδενίζεις τη ρεζέρβα γιατι σε καμια στροφή θα τραβηξει αέρα ο κινητήρας, θα ρετάρει και θα....
Εχε υπόψη σου, οτι όσο στρώνεται ενας κινητήρας καίει λιγο περισσότερο.

Τέλος, είναι πιθανον το 1 λιτρο μη χρησιμοποιήσιμο ( ) που είπα σε προηγούμενο ποστ, να ειναι λιγο overstated που λέμε και στο Ανω Μιχαλίτσι.

Αυτά

Sprinter, the floor is yours


καλημερα σε ολους....εγω εγραψα μια διαπιστωση που εκανα για τα παραπανω χιλ με το δικια μου μηχανη και το δικο μου χερι ......δεν το κανω ποτε φιλε μου ...το κανω ομως μια φορα παντα σε καινουργια μηχανη που αγοραζω για να ξερω που βαδιζω γιατι παω και επαρχια με βενζικαδικα καθε 10 η 20 χιλ και σχεδον παντα κλειστα την νυχτα....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/06/2010 10:52 πμ.

ΔΙΚΑΣΤΗΣ"καλημερα σε ολους....εγω εγραψα μια διαπιστωση που εκανα για τα παραπανω χιλ με το δικια μου μηχανη και το δικο μου χερι ......δεν το κανω ποτε φιλε μου ...το κανω ομως μια φορα παντα σε καινουργια μηχανη που αγοραζω για να ξερω που βαδιζω γιατι παω και επαρχια με βενζικαδικα καθε 10 η 20 χιλ και σχεδον παντα κλειστα την νυχτα...."


Οκ
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: ΔΙΚΑΣΤΗΣ στις 30/06/2010 10:59 πμ.

Cpt. Haddock"
ΔΙΚΑΣΤΗΣ"καλημερα σε ολους....εγω εγραψα μια διαπιστωση που εκανα για τα παραπανω χιλ με το δικια μου μηχανη και το δικο μου χερι ......δεν το κανω ποτε φιλε μου ...το κανω ομως μια φορα παντα σε καινουργια μηχανη που αγοραζω για να ξερω που βαδιζω γιατι παω και επαρχια με βενζικαδικα καθε 10 η 20 χιλ και σχεδον παντα κλειστα την νυχτα...."


Οκ "


παντως για 1000αρι δεν καιει πολλα...το προηγουμενο 1000αρι που ειχα μαζι με ρεζερβα μεσα σε πολη με πηγαινε το πολυ 180 αντε 200χιλ σπανια...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Native στις 30/06/2010 1:43 μμ.

Cpt. Haddock"όσο στρώνεται ενας κινητήρας καίει λιγο περισσότερο.

"


Εγω το αντιθετο ξέρω να ισχύει....γιατι καινουργιος ειναι σφιχτος ο κινητηρας και τα μεταλλα εχουν μεταλυτερη τριβη.

Οσο για την κατανάλωση νομιζω οτι εχει συζητηθει αρκετα εδω μεσα....καλυτερα να γυρνουσε η κουβεντα σε επιπεδο διαφορετικου σεταρισματος....δλδ με αλλαγμενο φιλτρο αερα καιει περισσοτερο? Αν και παλι σχετικο ειναι( τι προγραμμα φοραει, εχει snorkel?, τι μαρκα ειναι το φιλτρο κ.ο). Σιγα μην βγει ακρη...

Διορθωση...@Cpt. Haddock, εκτος αν εννοεις κατα την διαρκεια του στρωσιματος....οποτε σωστα το λες....
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 02/07/2010 8:10 μμ.

Δεν ξέρω τι γίνεται....

Διαβάζω και τις 6 σελίδες και ακρη δεν έχω βγάλει....


Μέσα στην πόλη με οδήγηση κατά 25% ΜΕ 4-6000 ΣΑΛ, 60% 6-9000 ΣΑΛ και τα ρεστα κόφτες...
150-160 κμ απλή αμόλυβδη 'ωσπου να ανάψει λαμπάκι και το πολύ πολύ να κατέβω στα 50 χιλιομετρα περιθώριο ΄βαση με αυτά που λέει το όργανο...

Σε δυό ταξίδια που έκανα....με ταχύτητες 170-230 .....160 κμ και λαμπάκι....(κορυδαλλος εως έξω από Αμάρυνθο Ευβοίας 130κμ,έβαλα βενζίνη στην επιστροφη μετά την Ερέτρια ,,,....κοντα στα 150+ κμ)

Το φιλαράκι μου που οδηγεί πολύ συντηρητικά.....μου λέει για πολλά περισσότερα...

Αυτό που κατάλαβα τελικά είναι ότι μάλλον φταίει ο τρόπος που οδηγώ...

ΥΣ: όταν γεμίζω πληρώνω από 18 εώς 20 ευρώ....

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 02/07/2010 8:25 μμ.

Τι ψάχνεις δηλαδή να καταλάβεις ρε φίλε? Βάλε το όργανο να σου δείχνει στιγμιαία κατανάλωση την ώρα που πάς 170-230 και θα σου δώσει να καταλάβεις αυτό.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 02/07/2010 9:42 μμ.

...και να συμπληρωσω πως ,μεσα στην πολη , η μεση καταναλωση σου ειναι παρομοια με αυτην του ταξιδιου σου με 170+ χαω ....! Ισως και παραπανω.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: jzer40 στις 02/07/2010 10:06 μμ.

Δεν θέλω να καταλάβω τίποτα....

Απλά η συζήτηση άρχισε γιατί ενώ εμένα μου έβγαζε 150κμ σε άλλους βγάζει 300 από ότι λένε...

Την συζήτηση αυτη την έχω κάνει και με το φιλαρακι μου που έχει το ίδιο μηχανάκι....

Στην τελική δεν μου φαίνεται και πολύ η κατανάλωση για 1050 μοτέρ που δουλεύει ψηλά....

Αν ήταν να πηγαίνω με 2-2500 σαλ και με 30-40 στην πόλη θα έπερνα παπί να ξεχνάω να το φουλάρω κιόλας...


ΥΣ:Το αμάξι μου προσωπικά με τίποτα δεν του εχω κατεβάσει την κατανάλωση κάτω από 15 λιτρα/100χμ.
Ούτε σε ταξίδι όυτε στην πόλη....Ενίοτε δε χτυπάει κάτι 20-23 λίτρα /100 χμ...πάνω σε κοντρίτσες η στα μέγαρα...
Οταν το οδήγησε σε ταξίδι η γυναίκα μου το έιχε κατεβάσει στα 7 λίτρα...Αλλαζε τις ταχύτητες στις 2500 στροφές χωρίς στο γέμισμα να μπέι ούτε μια φορά το turbo.Κάναμε ταξίδι με ανώτερη ταχύτητα 110 χμ/ωρα...

Αν λοιπόν έλεγα ότι το αμάξι μου με 240 άλογα και τετρακίνητο καίει μόνο 7 λίτρα τα 100 δεν θα ήμουν ψεύτης???

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 02/07/2010 10:10 μμ.

jzer40"Δεν ξέρω τι γίνεται....

Διαβάζω και τις 6 σελίδες και ακρη δεν έχω βγάλει....


"



No comment

ΥΓ. Ο 1050 καίει σε μέση χρήση 6.5-7.5 λτ/100χλμ. Μέση χρήση δεν είναι να το πηγαίνεις συνέχεια στα κόκκινα ουτε με 2500 (πάει το 'σπασες) με 30-40...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 02/07/2010 10:14 μμ.

Τσαμπα κουβεντα δηλαδη.

Τουλαχιστον καταλαβα. Εισαι πολυ γληγορος με την μηχανη και εχεις και τετρακουνα με 240 αλογατα.
Μπραβο.
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 02/07/2010 10:16 μμ.

Aris."Τσαμπα κουβεντα δηλαδη.

Τουλαχιστον καταλαβα. Εισαι πολυ γληγορος με την μηχανη και εχεις και τετρακουνα με 240 αλογατα.
Μπραβο."



χαχαχαχ τι κερδίζω αν είναι SEAT?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ TIGER 1050  

  Από: Aris. στις 02/07/2010 10:26 μμ.

μμμ.....θες και δωρο! Παραειναι ευκολο !
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.