Τρύπα στο ψυγείο!

Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Dexter στις 07/03/2010 10:17 μμ.

Καλησπέρα σε όλους, γράφω πρώτη φορά για να σας πω αυτό που μου έτυχε.
Έχω ενα tiger και πριν δυο βδομαδες παρατήρησα δεξια κατω στο μοτέρ και στην καρίνα πιτσιλιές από το αντιψυκτικο. Αυτές στην πορεία γίναν πιο πολλες, αλλά και η στάθμη του αντιψυκτικού είχε πέσει κάτω απο to minimum, οπότε το πήγα στο συνεργείο για να το δει ο μάστορας. Αυτός το είδε, υπέθεσε ότι από κάποιο κολαρο θα είναι η διαρροή, οπότε μου το έσφιξε, μου συμπλήρωσε και αντιψυκτικο και πηρα την μηχανη κι έφυγα.
Την άλλη μερα πάλι πιτσιλιές στο ίδιο σημείο, οπότε ξανα πίσω στο συνεργείο. Μετά από προσεκτικότερη παρατήρηση, ο μάστορας είδε ότι η ντίζα του συμπλέκτη ήταν ελεύθερη( το δεματικό που την συγκρατούσε με τα άλλα καλώδια δεν υπήρχε ή είχε κοπεί ), η ντίζα τριβόταν πάνω στο ψυγείο και σαν αποτέλεσμα είχε αυτό να τρυπήσει!!! Η μηχανή έμεινε μέσα, το συνεργείο έστειλε φωτό της ζημιάς στην αντ/πεία και στην μαμά εταιρεία στην Αγγλία, και η ζημιά περάστηκε στην εγγύηση. Μετά από μια βδομάδα περίπου που έμεινα χωρίς μεταφορικό, τα αντ/ικα ήρθαν από Αγγλία και το ψυγείο και η ντίζα αλλάχτηκαν με καινούρια.
Η μηχανή είναι καινούρια, την έχω μόλις 4 μήνες και το ξενέρωμα που έφαγα ήταν μεγάλο και για την ζημιά που μου έτυχε, αλλά και για την αναμονή που είδα ότι υπάρχει στα αντ/ικά. Πάλι καλά που δεν υπήρξε θέμα με την εγγύηση και προχώρησε αμέσως.
Τεσπά, αυτά από μενα, τσεκάρετε και σεις μην έχετε κανα αντίστοιχο θέμα και ελπίζω να είναι η πρώτη και η τελευταία ατυχία που μου προέκυψε...

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: patapios στις 07/03/2010 10:52 μμ.

Τελος καλο ολα καλα ... μην ξενερωνεις υπαρχουν κ χειροτερα!!!

Keep riding!!!

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: ATN PANOS στις 07/03/2010 11:53 μμ.

καταλαβαινω πως ειναι οταν εχει ζημια ενα καινουργιο μηχανακι
αλλα στην περιπτωση σου δεν ειναι κατι πολυ σοβαρο!!

περασμενα ξεχασμενα
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: bonnie στις 08/03/2010 1:09 πμ.

η μια εβδομαδα αναμονης σου φανηκε αρκετη ε? οοοκ... τυχερος εισαι φιλε μου..

τελος καλο ολα καλα!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Aris. στις 08/03/2010 1:28 πμ.

Δεν επαθες τιποτα Περαστικε στην εγγυηση και χρειαστηκε μονο μια εβδομαδα.
Εμενα για χρονο ρεκορ μου ακουγεται αυτο

Υπαρχουν και χειροτερα
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Γιωργος στις 08/03/2010 10:52 πμ.

Αυτό που συνέβει στο φίλο μας το έχω πάθει και εγώ σε πελάτη μου. Επειδή η ντίζα του συμπλέκτη συγρατείτε στο πάνω μέρος του ψυγείου με ένα πλαστικό δακτυλίδι καλό θα ήταν οι κάτοχοι τιγρη να το ελέγχουν ανα διαστήματα αν είναι σταθερό γιατί ειναι κουμπωτό πάνω στο ψυγείο. Αν αυτό φύγει ή σπάσει τρίβεται η ντίζα δίπλα στην πάνω δεξιά βάση του ψυγείου και όταν φαγωθεί το περίβλημα της ντίζας αρχίζει να τρώει το ψυγείο και φυσικά αφου είναι πιο μαλακό τρυπάει.

Οσον αφορά για την κάλυψη της εγγύησης νομίζω ότι καλύφθηκες άμεσα και σωστά, μην ξενερώνεις λοιπόν με το μοτόρι, αυτό μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε μάρκα και δεν είμαι σιγουρος οτι θα έχεις την ίδια αντιμετώπιση.

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Polymhxanos στις 08/03/2010 11:57 πμ.

Dexter"...το ξενέρωμα που έφαγα ήταν μεγάλο και για την ζημιά που μου έτυχε, αλλά και για την αναμονή που είδα ότι υπάρχει στα αντ/ικά..."


Πω πω στεναχώρεια και πλερέζες μαύρες, πω πωωωωω λοιμοί σεισμοί και καταποντισμοί....

Πως την αντέχεις παλικάρι μου, τέτοια ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ συμφορά που σε βρήκε; Πως;

Τι δύναμη ψυχής είναι αυτή που διαθέτεις; Ο Hulk, ο Superman και ο Dr.Manhattan μπροστά σου είναι αδερφές κραγμένες...

Σε θαυμάζω, μακάρι νάχαμε όλοι την δύναμή σου


[youtube:2j1e9dmo]http://www.youtube.com/watch?v=WmVpiInIp0o[/youtube:2j1e9dmo]
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Γιωργος στις 08/03/2010 12:31 μμ.

Φίλε πολυμήχανε, μην είσαι τόσο καυστικός....
Το παιδί τώρα το πήρε και του ήρθε κάπως....
Νέος είναι θα μάθει , εξάλλου δεν αντιμετωπίζουν όλοι με τον ίδιο τρόπο τις καταστάσεις.
φιλικά Γιώργος

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Dexter στις 08/03/2010 12:46 μμ.

Πολυμήχανε, πολύ άσχημος ο τρόπος σου, αλλά δεν θα απαντήσω ανάλογα.
Δεν είπα τίποτα για στεναχώρια και μαύρες πλερέζες, απλά για ξενέρωμα γιατι η μηχανή είναι καινούρια και η ζημιά που έβγαλε ηλίθια. Σε περίπτωση που η εγγύηση είχε λήξει, το κουστουμάκι που θα έβγαινε θα ήταν πολυ καλό και μετά αντε βρες το δίκιο σου. Γι' αυτό λοιπόν και γω πόσταρα αυτό που έπαθα, για να έχουν το νου τους οι συμφορουμίτες και να μην πάθουν κάτι αντίστοιχο.

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: triplepower στις 09/03/2010 8:41 πμ.

Τυχερος στην ατυχια σου!εγω περίμενα σχεδον 1μηνα(παρα κατι μερες) για το ψυγείο!

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Merllin στις 22/04/2010 11:50 πμ.

Ωραια τα λετε ρε παιδια εσεις. Μια βλαβη απο εδω μια βλαβη απο εκει.Τι LARGE τυποι που ειστε!
Σε περιπτωση που δεν το καταλαβατε μιλαμε για καινουργιο μηχανακι. ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μοτερ και ολα τα βλεπετε οτι ειναι μελι γαλα? Απορω !!! Δηλαδη αν παλιωσει (3 χρονια ας πουμε !) τι θα βγαλει μετα? Θα ψαχνουμε τις πολλοστες βιδες στο δρομο? Θα ειναι για πεταμα?
Και θελετε να σας πω και αλλο θεμα που προεκυψε με το δικο μου το τιγρακι εκτος απο το προαναφερθεν που το εχω παθει δυο φορες (!!!) και απο αλλα "μικροτερης" σημασιας?
Δειγματα νερου μεσα στον κινητηρα στην περιοχη της τρομπας νερου ! Απο το πουθενα. Και πριν αρχισετε τις μηχανικες προβλεψεις και ο μαστορας μαλλον καταλαβε περι τινος προκειται και η "μαμα" εταιρια με καλυψε με εγγυηση (τουλαχιστον προφορικα).Και ολα αυτα με κανονικη χρηση και πολλυ προσοχη και καλη συντηρηση της μοτοσυκλετας.
Οταν αρχισουν λοιπον να αυξανονται τα προβληματα και στο δικο σας μοτερ (που πραγματικα το αντευχομαι) ειτε καινουργιο ειναι ειτε παλιο,τοτε να δω αν θα εχετε την ψυχραιμια του superman ή του daffy duck !

Καλημερα σε ολους τους συν-μαχητες των δρομων και καλες βολτες. Παντα ορθιοι....

ΥΓ. Οι παρατηρησεις μου ειναι παντα καλοπροαιερετες.

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: vagos1435 στις 22/04/2010 2:16 μμ.

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα (η ντιζα συμπλεκτη ακουμπουσε στο ψυγειο) με το speed.
Το ειδα βεβαια γρηγορα και επιασα την ντιζα με δεματικο ωστε να μην ακουμπαει στο ψυγειο.
Το μονο που ειχε προλαβει να κανει ειναι να φυγει το χρωμα λιγο απο το ψυγειο και αλλαξα και
στο σερβις μια ντιζα γιατι ειχε σκιστει το εξωτερικο της λαστιχο.

Επισης θελω να πω, πως καλο ειναι που και που να ριχνουμε καμια ματια στη μηχανη(Σε κανα πλυσιμο π.χ.)

Ετσι γλιτωνουμε πολλες παπαριτσες τετοιες.

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: grgasteus στις 22/04/2010 7:57 μμ.

φίλοι μου καλοί μου φίλοι, που λέει και η κα Βέφα, τα φορουμ δεν είναι για να ξεσκιζόμαστε μεταξύ μας αλλά στα γέλια
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: bekris στις 23/04/2010 10:25 πμ.

μα εδω έχουμε τους μηχανικούς του Rossi που λύνουν και δένουν το μηχανάκι με κλειστά μάτια... με ντίζες και μλκιες θα ασχολούμαστε... είναι δυνατόν !!! ????

Re: Τρύπα στο ψυγείο!  

  Από: Aris. στις 23/04/2010 6:33 μμ.

Περα απο την πλακα , οσο πανακριβο μπορει να ειναι το προβλημα εκτος εγγυησης αλλο τοσο ειναι και γελοιο ...
Ενα ρημαδο-Clipσακι που μπορει να βγει απο την θεση του ειναι το προβλημα...
Οση ευθυνη καταλογιζω στον κατασκευαστη ,αλλη τοση καταλογιζω και στον αδιαφορο κατοχο...

@Merllin κανε μια "γυρα" σε φορουμς για μηχανες (Ευροπαικες και Ιαπωνεζικες) ολο βλαβες θα βλεπεις και εκει , καθημερινα ...
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.