Μυρωδιά καμμένου στα 750km

Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: tamis στις 06/11/2009 1:50 πμ.

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? εχω κανει 750 χιλιομετρα και σημερα για πρωτη μερα το ανοιξα λιγακι παραπανω το μοτερ σε εθνικη οδο σε πορεια-ταξιδι... οταν εφτασα στην θεσσαλονικη και παρκαρα μου μύρισε κάτι καμμένο... τι καμμένο? σαν λάστιχο που σιγοκαίγεται... σαν το φιλτράκι από τα τσιγάρα όταν καίγεται... τι έγινε είναι νορμαλ αυτο? έχει τύχει σε κανέναν άλλο? σκέφτηκα μήπως ήταν οι λαιμοί αλλα μου το έκανε και τώρα το βράδυ που γυρνούσα από ποτάκι και πήγαινα χαλαρά και όμορφα... μύριζε τόσο που με ανοιχτό κράνος στο φανάρι το μύρισα και εγώ και η συνεπιβάτης μου...
White Tiger on the road...

Re: Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: chris34 στις 06/11/2009 7:12 πμ.

Ψαξε το μηχανακι σου γυρω γυρω να δεις αν εχει αλοιωθει κατι,αν οχι τοτε ειναι οι μυρωδιες που εχει καθε καινουργια μηχανη!!
Αν δεις και συνεχιζει η μυρωδια να το πας στον μηχανικο σου να του ριξει μια εκτενεστερη ματια!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: O_Giannakis στις 06/11/2009 9:28 πμ.

Ισως να ειναι ο πετροβαμβακας της εξατμισης, που ειναι φυσιολογικο να καει και να μυριση σε μια καινουργια μηχανη. Αν και το κανει στα πρωτα χιλιομετρα αυτο , κανω μια υποθεση .... Αν δεις οτι συνεχιζεται κανε ενα τσεκ στον μηχανικο σου.

Re: Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: Sprinter στις 06/11/2009 11:15 πμ.

Η καινουργια μηχανή μυρίζει κυρίως καμμένο κερί. Η μυρουδια που περιγράφεις μοιάζει με καμμένου πλαστικού. Αστην στο ρελαντί λίγη ώρα, κατέβα και οσφρίσου καλά. Κοιτα μη βγαίνει και λίγος καπνός (ασπρος ή μαυρος) από πουθενά.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: Aris. στις 06/11/2009 8:37 μμ.

Και 'γω οταν εστρωνα το δικο μου , ειδικα τις πρωτες μερες μου μυριζε σαν καμμενο , αλλα δεν κρατησε πολυ.
Κατα τα αλλα ... οτι ειπαν οι απο πανω
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: tamis στις 07/11/2009 10:11 πμ.

παιδια το προβλυμα ή λύθηκε από μόνο του, ή οτι ήταν να καεί καηκε, η πέζει να είχε κολίσει καμια κουτσουλιά από μεταλαγμενο σαλονικιότικο γλάρο στην εξαγωγη... τι να πω... παντως πλεόν δεν μυρίζει τιποτα... ευτιχώς...
White Tiger on the road...

Re: Μυρωδιά καμμένου στα 750km  

  Από: nfot στις 07/11/2009 11:21 πμ.

Οι Αγγλοι, συνηθιζουν να βαζουν κερι-λιπαντικο, κατι τες πα, και να το αφηνουν σε πλουσιες ποσοτητες, παντου στο μοτορι. Εχει μπολικη υγρασια στο νησι, μην ξεχνατε. Εδω, μαλλον δεν κανουν και πολυ προσεκτικο καθαρισμο, πριν την παραδοση, οποτε στην αρχη, η μυρωδια του καμμενου ειναι αναποφευκτη. Εμενα μου παρανιοντουσταν οτι εκαιγε λαδι (λες και το ηξεραν γμτ). Μετα τα 1.000 - 1.200 χλμ, τερμα οι μυρωδιες.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.