Μεταξωτο βρακι

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Polymhxanos στις 31/07/2009 4:11 μμ.

Οπότε καλά το μέτρησες.

2 πόντοι παραπάνω, άρα ναι μιλάμε για σχεδόν ένα λίτρο παραπάνω. Είναι πολύ. Εγώ θα ζητούσα εξηγήσεις.

(Το παραπάνω λάδι, καταλαμβάνει χώρο στο οποίο κανονικά έπρεπε να υπήρχε αέρας. Όταν τα πιστόνια ανεβοκατεβαίνουν ο αέρας αυτός συμπιέζεται-αποσυμπιέζεται, οπότε όσο το ασυμπίεστο λάδι παίρνει την θέση του αέρα, αρχίζει το ζόρυ των πιέσεων μέσα στο μοτέρ, πράγμα όχι καλό. Στην καλύτερη περίπτωση, χάνει σε ιπποδύναμη το μοτέρ, στην χειρότερη σκάνε τσιμούχες και φλάτζες καπακιών και το φιλτροκούτι κάνει μπανάκι στο λάδι που ανεβάζει από τις αναθυμιάσεις το μοτέρ...)
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 4:13 μμ.

Ειναι συνήθεια της Ηλιοφίλ να παραγεμίζει, τόχουν παρατηρήσει και φίλοι μηχανικοί. Και στα καινούργια μηχανάκια που προετοιμάζει και παραδίδει.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: nfot στις 31/07/2009 5:09 μμ.

Sprinter"Ειναι συνήθεια της Ηλιοφίλ να παραγεμίζει, τόχουν παρατηρήσει και φίλοι μηχανικοί. Και στα καινούργια μηχανάκια που προετοιμάζει και παραδίδει."


Ας εχει να καιει !!!
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 31/07/2009 5:16 μμ.

Οι 1050 δε καίνε συνηθως.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: tripletech στις 31/07/2009 10:48 μμ.

Costas"Εγώ πάντως εξακολουθώ να νιώθω εξωγήινος που μετά από 2 χρόνια που έχω τη μηχανή έχω αλλάξει μόνο λάδια,μπουζί και τακάκια πίσω "

ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ τα "τοτε" με τα τωρα....ειδηκα η σειρα ΤΤ (τα 4κυλ τελος παντων)μετα τα λιγα βρεφικα προβληματα τους ηταν για μενα σαφως ανωτερα ποιοτικα απο τα σημερινα Τ.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: Sprinter στις 01/08/2009 9:37 πμ.

Δεν ειναι η μηχανή του Κώστα το κριτήριο.... Αυτός κάνει 500 χλμ το μήνα κι αλλάζει λάστιχα κάθε 3 χρόνια. Και ΚΤΜ να ειχε πάλι τίποτα δε θα χρειαζόταν.

Τα σχετικά ευαισθητα ειναι μόνο τα 675. Δεν μπορείς να τα χεις όλα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: ATN PANOS στις 01/08/2009 4:18 μμ.

εγω παντως φτανω τα 10.000 χλμ
και χτυπα ξυλο δεν εχει κανει κιχ
φτου να μην το ματιασω
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: tripletech στις 01/08/2009 8:08 μμ.

Πανο τα 10000 δεν λενε τιποτα.Εχω 32000+ και εχω αλλαξει τρεις καδενες εκκεντροφορου,και εναν τεντωτηρα,θα ποσταρω φωτο οταν ερθει η ωρα,και γενικα ειμαι στο "μαζεμα" συνεχεια,αν και ομολογω,σοβαρο προβλημα δεν εχω μεχρι στιγμης,αλλα δεν θα επρεπε ουτος η αλλος.(σοβαρο προβλημα εννοω στροφαλος-κεφαλη-σαζμαν-ecu)
Κριτηριο δεν ειναι ποτε μια μηχανη και μονο,εγω μιλω παντα για συμπερασματα συνολικα,απο αρκετα δειγματα
που τυχον ειδα στο διαβα μου...
Επισης το LC4 640 prestige ενος φιλου δεν εκανε "κιχ"μεχρι τα 22000 που το πουλησε και μεχρι στιγμης
το superduke 990 ουτε (περιπου 10000) με σωστη χρηση παντα-σουζες,ντριφτ,εντο απειρα κυνηγητα στα βουνα κτλ.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: manosbak στις 03/01/2010 11:46 πμ.

Καλη Χρονιά ευχομαι , με λιγότερους ασυνείδητους "μάστορες" , είναι όντως κρίμα να έχεις ενα καλό μηχανακι και να σου το καταστρεφει η βλακεια του εξουσιοδοτημενου μαστορα.
εγω δεν εχω ,ακομα τουλαχιστον, Triumph , αλλα γνωστοι που εχουν εδω στη Ροδο μου ειπαν οτι η τεχνικη υποστηριξη του νησιου ειναι χαλια, και οπως καταλαβαινετε ειναι ανασταλτικος παραγων για την αγορα του.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: grgasteus στις 03/01/2010 12:59 μμ.

[quote="ATN PANOS"]εγω παντως φτανω τα 10.000 χλμ


ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ; ; ; ; ; ; ; ;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: grgasteus στις 03/01/2010 1:02 μμ.

manosbak"Καλη Χρονιά ευχομαι , με λιγότερους ασυνείδητους "μάστορες" , είναι όντως κρίμα να έχεις ενα καλό μηχανακι και να σου το καταστρεφει η βλακεια του εξουσιοδοτημενου μαστορα.
εγω δεν εχω ,ακομα τουλαχιστον, Triumph , αλλα γνωστοι που εχουν εδω στη Ροδο μου ειπαν οτι η τεχνικη υποστηριξη του νησιου ειναι χαλια, και οπως καταλαβαινετε ειναι ανασταλτικος παραγων για την αγορα του."


Η Ηλιοφίλ δεν είναι εξουσιοδοτημένος μάστορας αλλά η "αντιπροσωπεία" και όπως κάποιος προλαλήσαντας ανέφερε "δεν το πάμε εκεί για service". Ακόμα και καινούργιο να το πάρεις το πας αλλού και το τσεκάρεις αμέσως. Ακόμα και πριν απο την πρώτη βόλτα.
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: ATN PANOS στις 03/01/2010 7:17 μμ.

grgasteus"
ATN PANOS"εγω παντως φτανω τα 10.000 χλμ


ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ; ; ; ; ; ; ; ;"
"



η απαντηση ηταν τον αυγουστο και αφορουσε το triple
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: fpapad στις 03/01/2010 9:16 μμ.

Και εγώ όταν πήγα στο Σάκη για τα πρώτα 1000 χλμ μας έκανε εντύπωση πόσο πολύ λάδι άδειασε από το μοτέρ.

Το σχολίασε και ο Φίλιππας αλλά τώρα κατάλαβα τη βαρύτητα που έχει η υπερπλήρωση του λαδιού.

Και εγώ μένω κοντά στην Ηλιοφίλ αλλά ευτυχώς είχα καταλάβει ότι οι πιο πολλοί και πιο παλιοί πάνε Σάκη οπότε ακολούθησα τυφλά.

Να σχολιάσω ότι μετά το σέρβις το κιβώτιο δούλευε καλύτερα και οι αλλαγές ταχυτήτων γινόταν πιο γλυκά.
Τυχαίο ??????? λέω εγώ τώρα .. . .
Δεν μπορώ τώρα.... !!!! είμαι στο forum . . .

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: harrysvr στις 03/01/2010 11 μμ.

Καλά, όταν βάλατε τα πρώτα λάδια δεν είσασταν μπροστά να δείτε πόσο βάζουν;

Re: Μεταξωτο βρακι  

  Από: grgasteus στις 04/01/2010 12:22 πμ.

[quote="ATN PANOS":1akzfpr9]
grgasteus"
ATN PANOS"εγω παντως φτανω τα 10.000 χλμ


ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ; ; ; ; ; ; ; ;"
"



η απαντηση ηταν τον αυγουστο και αφορουσε το triple [/quote:1akzfpr9]

sorry ! ! !
κεκτημένη ταχύτης ! ! !
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...