Η περιπλανηση του Τιγρη

 

  Από: Aragorn στις 01/12/2007 11:21 πμ.

ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΦΙΛΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

 

  Από: Cos στις 01/12/2007 5:47 μμ.

Συνεχιζουμε...μερα τριτη. Το προγραμμα σημερα περιλαμβανει 800 χιλιομετρα απο το Carmel, California σε Las Vegas, Nevada.

Δυστυχως, τερμα η φοβερη ακτη της Καλιφορνια καθ'οτι πρεπει να την κανω προς ανατολας και παλι. Το τοπιο κατα τη διαδρομη αυτη αλλαζει δραστικα. Η Καλιφορνια ειναι πολιτεια με διαφορετικο τοπιο αναλογα με το που εισαι. Δαση, βουνα, παραλια, πεδιαδες με καλλιεργειες, ερημο, τα εχει ολα. Το μενου για σημερα εχει πεδιαδα, μια ελαφρια δοση βουνων και μετα κτυπαμε ερημο μεχρι το Vegas.

 

  Από: Cos στις 01/12/2007 5:55 μμ.

Δε μπορω να πω οτι η διαδρομη σημερα ηταν ανταξια των αλλων δυο ημερων.
Καταφερα ομως να βρω ενα-δυο πραγματα να φωτογραφησω που δε θα μπορουσα να βρω στη Nevada.

Ψαχνωντας για πετρελαιο...Lost Hills, California.

 

  Από: Cos στις 01/12/2007 5:58 μμ.

 

  Από: Cos στις 01/12/2007 6:06 μμ.

Παραγωγη ενεργειας μεσω ανεμου

 

  Από: Cos στις 01/12/2007 6:07 μμ.

 

  Από: Cos στις 01/12/2007 6:49 μμ.

Κι'εκει που νομιζα οτι η μερα θα ητανε ολο βαρεμαρα, ειχα μια αναπαντεχη συναντηση που εκανε την ολη διαδρομη να αξιζει τον κοπο.

Στη μεση της ερημου της Καλιφορνια, αναβει το λαμπακι της ρεζερβας. Ωωωωωπ...ωρα να ψαξω για βενζιναδικο. Δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα εδω. Μπορει να περασουν 250-300 χιλιομετρα μεταξυ σημειων που μπορεις να ανεφοδιασεις.

30 χιλιομετρα...40...τιποτα. Αρχιζω να ανησυχω γιατι ετσι και μεινω απο βενζινη, θα κολλησω για ωρες. Στα 50 χιλιομετρα, βλεπω πινακιδα..."Gas-5 miles"

Να η εξοδος, να και μια πολη. Οταν λεω πολη, εννοω σαν αυτες που βλεπεις στις ταινιες. 4 δρομοι, δυο φαναρια, κατι τετοιο.



 

  Από: mixalakis στις 03/12/2007 7:13 μμ.

Φίλε, φοβερές φωτό από μια κατπληκτική εμπειρία!

 

  Από: Cos στις 04/12/2007 9:17 πμ.

Λοιπον, η συναντηση που σας ελεγα...στο βενζιναδικο στη μεση της ερημου, συναντω αυτη την κυρια.



 

  Από: Cos στις 04/12/2007 9:18 πμ.

Η ιστορια της...

Χρονια στις μηχανες η γιαγια..ηρθε και μου μιλησε οταν ειδε την Triumph. Eιχε λεει παλια Τriumph, BSA, και Norton. Απ'οτι μου ειπε, ειχε ενα παλιο αυτοκινητο που το ανταλλαξε με ενα τυπο για τη BMW R65 που βλεπετε στη φωτογραφια. Τη μερα που την συναντησα, ηταν στη μεση ενος Ironbutt. Το Ironbutt Association ειναι οργανισμος για long-distance riding. Η ελαχιστη αποσταση που πρεπει να καλυψει καποιος σε μια μερα για να παρει πιστοποιηση απο Ironbutt ειναι 1000 μιλια, περιπου 1610 χιλιομετρα. Ενας τυπος που συναντησα συμπληρωσε 1100 μιλια σε εντεκα ημερες, κατι το οποιο δεν εχω καμια διαθεση να προσπαθησω. Το περισσοτερο που εχω καλυψει σε μια μερα ειναι 1450 χμ, και αυτο γιατι ητανε Κυριακη και επρεπε να ειμαι στη δουλεια τη Δευτερα. Να ενα link στο site με τους κανονισμους: http://www.ironbutt.com/ridecerts/

Σκληρο καρυδι η γιαγια...μου ειπε οτι αρχισε το Ironbutt με ενα 23χρονο, ο οποιος δεν αντεξε και τα παρατησε. "Φλωροι η σημερινη νεολαια" , μου ειπε.

Γεια σου γιαγια, μου εβαλες τα γυαλια.
Και μια καλυτερη φωτο:

 

  Από: redfoot στις 04/12/2007 10:07 πμ.

Κάτι μου λέει ότι η βιονική γιαγιά είναι ανύπαντρη ή χήρα
την φαντάζεστε στην Ελλάδα; θα έπεφτε το γέλιο της αρκούδας.
δυστυχώς σε πολλους τομεις είμαστε μίλια πίσω..
ευγε της.
the road is made clear when viewed from above..

 

  Από: Aragorn στις 04/12/2007 7:04 μμ.

ΜΠΡΑΒΟ Η ΤΥΠΙΣΑ

 

  Από: Tpap στις 05/12/2007 1:29 μμ.

υπεροχη περιπλανηση...!!
μπραβο σου φιλε!
ωστοσο παρατηρησα τον ανεμοθωρακα που φορας..αρκετα ψηλος και ομορφος συναμα.
Απο που????

 

  Από: Cos στις 05/12/2007 5:42 μμ.

Κανέλλος Παπακανέλλος"υπεροχη περιπλανηση...!!
μπραβο σου φιλε!
ωστοσο παρατηρησα τον ανεμοθωρακα που φορας..αρκετα ψηλος και ομορφος συναμα.
Απο που????"


Cee Bailey's. http://www.ceebaileys.com/triumph/tigersel.html

Εχω επισης τον ψηλο της Triumph. Ο stock ανεμοθωρακας μου προκαλουσε προβληματα, οποτε λιαν συντομως θα κοπει σε μεγεθος sport screen.

Συγνωμη για την καθυστερηση, προσπαθω να βαλω σε σειρα τις φωτο.

 

  Από: Cos στις 13/12/2007 9:54 πμ.

Συνεχιζουμε με μια μικρη ιστορια...ανευ φωτο.

Ειμαι στο δρομο για το Las Vegas. Μεχρι τωρα, ολα καλα. Τιποτα ενδιαφερον απο αποψη τοπιου, οποτε το μονο που με ενδιαφερει ειναι να φτασω εκει. Κανενα προβλημα. Εμαι καπου 180 χμ μακρια και με το ρυθμο που καλυπτω την αποσταση, μιαμιση ωρα περιπου και ειμαι εκει. 170 χμ μακρια...165...ωωωπ...τι γινεται ρε παιδια; Γιατι σταματαμε; Και γιατι βλεπω κινηση σταματημενη για τα επομενα 15 χμ; Μποτιλιαρισμα...νεκρα...δεν κινειται κανεις.

Σταματαω και εγω...ευκαιρια να βγαλω την επενδυση απο το μπουφαν, να πιω λιγο νερο. Με ρωταει ο διπλανος: "Tι εγινε;". Δεν εχω ιδεα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν κινειται κανεις. Μετα απο λιγο ερχονται τα νεα απο μπροστα. Ενα βυτιοφορο εχει αναποδογυρισει παραπανω και ο δρομος ειναι κλειστος...τα νευρα μου. Τι κανουμε τωρα;

Καθομαι λιγο...το σκεφτομαι...και μετα μου κατεβαινει...ειμαι California ακομα. Ποια η σημασια; Το λεγομενο lane-splitting εδω ειναι νομιμο αναλογα με την πολιτεια που εισαι. Στην Nevada δε μπορω να βαλω τη μηχανη ενδιαμεσα δυο λωριδων...ηλιθιος νομος εντελως. Στην California ομως ειναι εντελως νομιμο.

Τι διαδρομη μετ'εμποδιων ηταν αυτη παιδια!!! Αυτοκινητα σταματημενα για τα επομενα 15 χμ σε οτι θεση μπορεις να φανταστεις, πορτες ανοικτες, κοσμος στο δρομο...χαλια!!! Δε νομιζω να ξεπερασα τα 10 χμαω. Φρενο, συμπλεκτης, κλαξον, τα παντα σε λειτουργια και τα νευρα μου χαλια. Πως ειναι δυνατον ρε φιλε να μην εχεις δει 955 κυβικα κτηνος πισω σου; Κουνησου ανθρωπε μου!! Κατι αλλοι πανεξυπνοι προσπαθουν να περασουν στην απεναντι λωριδα και να γυρισουν πισω. Το μονο προβλημα ειναι η διαχωριστικη ταφρος με 45 μοιρες τοιχος και την αμμο στον πατο. Συχγαρητηρια, εχετε τωρα κολλησει και δεν μπορειτε να πατε πουθενα χωρις ρυμουλκο. Αν και δεν επρεπε, εδω γελαμε.

Μετα απο δεν ξερω κι'εγω ποση ωρα, τι βλεπουν τα ματακια μου; Εκει μπροστα κινουνται...καθαριζει λιγο ο δρομος...ανοιγμα...φυγαμε!!! Επιτελους εχω ξεπερασει τα 10 χμαω...30...50...70...120...VEGAS HERE I COME!!!