Ταξιδι Βουλγαρια!

Ταξιδι Βουλγαρια!  

  Από: DMathioudakis στις 17/08/2015 5:15 μμ.

Καλησπερα σε ολους!!
Ετοιμαζομαστε να φυγουμε ενα ταξιδακια και εμεις για βουλγαρια αρχες του μηνα και θα ηθελα γνωμες αποψεις και σχολια σχετικα!!!
Το ταξιδακι ξεκιναει απο Αθηνα και θελουμε να νας βγει μονοημερο για Σοφια
γιατι δεν εχουμε και πολλες μερες!!
Τα μηχανακια ειναι ενα Street triple (Εγω) και μια Breva 800 Moto guzzi και επιδει ειναι το ππρωτο μας εχω καποιες αποριες του τυπου...
1.Τα μηχανακια θα την παλεψουν 800-900 χλμ σε μια μερα?
2.Εμεις
3.Τι πρεπει να εχουμε μαζι (και μιλαω για κατι μικρες μ@λ@κιουλες που σε σωζουν και δεν τα ειχες σκεφτει ποτε)
Thanx και περιμενω τα σχολια και τις γνωμες σας!!

Re: Ταξιδι Βουλγαρια!  

  Από: fotis_kefalonia στις 17/08/2015 9:31 μμ.

Καλησπέρα φίλε!
Με το καλό να ξεκινησει το ταξιδάκι σας κ με το καλύτερο να τελειώσει για αρχή!
Στο ψητό τώρα!
Για αρχή στο τι θα χρειαστείτε θα ξεκινήσω απ τα έγγραφα, τα δικά σας κ των μηχανών να υπάρχουν κ να είναι κ σε ισχύ. Πράσινη κάρτα ασφαλιστήριου, δίπλωμα κτλ.
Όσο για γκατζετακια που μπορούν να φανούν χρήσιμα, ένα κιτ επισκευής ελαστικών με έξτρα αμπούλες κ μανόμετρο σίγουρα θα σε γλιτώσει από ταλαιπωρία. Κ για έλεγχο της πίεσης των ελαστικών.
Ένα μικρό κιτ εργαλείων με τα βασικά εργαλεια καλό είναι να υπάρχει.
Ακόμα καλό είναι να έχεις κλειδαριές για δισκοπλακα κ αλυσίδα...
Σπρέι για την αλυσίδα.
Κατ άλλο δε μου έρχεται τώρα στο νου...
Όσο για το ταξίδι δεν ξέρω τη διαδρομή που θα ακολουθήσετε οπότε δε μπορώ να εκφέρω γνώμη αν βγαίνει το χρόνοδιαγραμμα. Σίγουρα τα μηχανάκια όσο έχουν βενζίνη δεν θα έχουν πρόβλημα όσα χιλιόμετρα κ να γράψουν! (απαραίτητος σίγουρα είναι ένας έλεγχος σε συνεργείο πριν ξεκινήσει το ταξιδι). Όσο για εσάς σίγουρα χρειάζεται να κάνετε στάσεις ανά 2ωρο περίπου. Κ ανάλογα το οδικό δυκτιο που θα χρησιμοποιησετε πιστεύω ότι βγαίνουν τα χιλιόμετρα που θελετε αν ξεκινάτε σχετικα νωρίς το πρωί... Βέβαια σίγουρα θα υπάρχει αρκετη κούραση με τέτοιο ρυθμό. Βέβαια εσείς ξέρετε καλύτερα τις αντοχές σας!
Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι. ..

Όπως κ να χει καλό σχεδιασμό της διαδρομής κ πάνω απ όλα όρεξη να έχετε κ όλα θα πάνε καλά... στο κάτω κάτω λένε ότι σημασία έχει το ταξίδι κ όχι ο προορισμός!!
Καλό ταξίδι κ καλά χιλιόμετρα! !!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...