ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 28/01/2013 7:03 μμ.

Έτσι για την ιστορία...

δεν το βλέπω να έρχομαι αλλά πάρα πολύ ζηλεύω...
...καβατζώθηκα και εξοπλισμό για να μη μου βάζουν χέρι οι καπετανομπαρμπάδες
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 28/01/2013 11:12 μμ.

PTiger800"Έτσι για την ιστορία...

δεν το βλέπω να έρχομαι αλλά πάρα πολύ ζηλεύω...
...καβατζώθηκα και εξοπλισμό για να μη μου βάζουν χέρι οι καπετανομπαρμπάδες "




Άντε λοιπόν, ξεκίνα την εντατική εξάσκηση στο δρόμο!

Εκδρομές θα γίνουν κι άλλες. Να είσαι έτοιμος
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 29/01/2013 7:24 πμ.

nf"Κανονιστε και καμια προς τα πανου ρεεεεεεεεεεεε. Ολα σακατ παγαινετε. "

Nα μελετήσεις το εκδρομικό Calendar του forum και να ξανάρθεις με τον κηδεμόνα σου

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 29/01/2013 9:54 πμ.

Theozed"Άντε λοιπόν, ξεκίνα την εντατική εξάσκηση στο δρόμο!"


Κάτι κανονίζω
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 29/01/2013 1:24 μμ.

PTiger800"Έτσι για την ιστορία...

δεν το βλέπω να έρχομαι αλλά πάρα πολύ ζηλεύω...
...καβατζώθηκα και εξοπλισμό για να μη μου βάζουν χέρι οι καπετανομπαρμπάδες "


Ετσι για την ιστορία. Η εκδρομή δν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία πλην των χιλιομέτρων που, για κάποιον που δεν έχει κάνει ποτέ τόσα μαζεμένα μπορεί να φαίνονται πολλά. Τα περισσότερα όμως ειναι σε αυτοκινητόδρομο η σε ανοιχτό επαρχιακό (Τρίπολη - Σπάρτη )

Κοινώς, δεν ειναι κάτι το τρομερό. Με σωστό ρυθμό (δε χρειάζονται πάνω από 140 στην εθνική) βγαίνει. Βέβαια το προγράμμα του έκοβιλ ειναι τρομερά αίσιοδοξο, πχ δεν έχει υπολογίσει το μισάωρο που θα χάσουμε στο περπάτημα από/προς τον φάρο...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 29/01/2013 2:36 μμ.

Cpt. Haddock"Ετσι για την ιστορία. Η εκδρομή δν έχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία πλην των χιλιομέτρων που, για κάποιον που δεν έχει κάνει ποτέ τόσα μαζεμένα μπορεί να φαίνονται πολλά. Τα περισσότερα όμως ειναι σε αυτοκινητόδρομο η σε ανοιχτό επαρχιακό (Τρίπολη - Σπάρτη )"


Το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής το έχω ξανακάνει. Έχω τους λόγους μου που το σκέφτομαι. Μη ζαλίζω τώρα όλο το forum λες και είμαι γκόμενα...

Cpt. Haddock"Βέβαια το προγράμμα του έκοβιλ ειναι τρομερά αίσιοδοξο, πχ δεν έχει υπολογίσει το μισάωρο που θα χάσουμε στο περπάτημα από/προς τον φάρο... "


Για μένα, αν επιτευχθεί αναχώρηση από την Αρεόπολη στις 4, ούτως ώστε να τελειώνεις με το Αρεόπολη - Καλαμάτα όσο έχει ακόμα φως το υπόλοιπο παλεύεται. Εθνίκη καινούρια είναι. Ας επιστρέψουμε και στις 8 δεν τρέχει τίποτα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Ecobill στις 29/01/2013 2:48 μμ.

Cpt. Haddock" Βέβαια το προγράμμα του έκοβιλ ειναι τρομερά αίσιοδοξο, πχ δεν έχει υπολογίσει το μισάωρο που θα χάσουμε στο περπάτημα από/προς τον φάρο... "

Λάθος κάπτεν....θέλουμε 20' περπάτημα να πάμε και 20΄να γυρίσουμε και κανά 20 λεπτο φωτό και χάχανα
Ginis γαρ

Πάλι καλά που δεν θα πάμε για ξενάγηση στα σπήλαια Δυρρού

Στην Βάθεια είναι για μένα το απρόβλεπτο όπως και στο φαγητό...αλλά ξέρεις, δεν βιάζομαι να γυρίσω μήπως και κρυώσει η σούπα και κυρίως όταν υπάρχει ΚΑΛΗ παρέα όλα τ άλλα έρχονται σε 2η μοίρα.

Και μια μικρή γεύση από το ακρωτήριο μέσα από το ταξιδιωτικό που είχα γράψει πέρσι.
ideuontas-stin-lakwnia-2012-t4672.html

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: galileos στις 29/01/2013 2:54 μμ.

Η διαδρομή σούπερ αν και...

Τα χιλιόμετρα πολλά ...

Θα τρέχουμε στην εθνική ...

Βενζίνη που θα βάλω ...

Θα περπατάω μισή ώρα για το ακρωτήρι ...



Δηλώστε συμμετοχή όσοι μπορείτε και όσοι δεν μπορείτε απλά ... μην πάτε.

Πολλοί δεν μπορούν να αξιολογήσουν ούτε γάιδαρο!! Όταν θες να συμμετέχεις σε ομαδική δραστηριότητα ακολουθείς τους ΑΡΧΙΚΑ ορισμένους από τους διοργανωτές κανόνες και δεν προσπαθείς ούτε να αλλάξεις τίποτα ούτε να μ@μίσεις την ψυχολογία τόσο των υπόλοιπων συμμετεχόντων αλλά και των ίδιων των διοργανωτών. Λάθη, κατά την γνώμη μου ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν για να υπάρχει και η ευκαιρία να διορθωθούν στο μέλλον σε επόμενες εκδρομές και συναντήσεις.

Έλεος πια!

Πολλά συγχαρητήρια στην ΟΜΑΔΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΚΔΡΟΜΩΝ κλπ για την προσπάθεια!!!.

Μακάρι να μπορούσα να είμαι και εγώ μαζί τους και ας πήγαιναν ΟΛΑ στραβά!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 29/01/2013 4:15 μμ.

galileos" Όταν θες να συμμετέχεις σε ομαδική δραστηριότητα ακολουθείς τους ΑΡΧΙΚΑ ορισμένους από τους διοργανωτές κανόνες και δεν προσπαθείς ούτε να αλλάξεις τίποτα"

Επιτρέπεται όμως η εποικοδομητική συζήτηση, και η ανταλλαγή απόψεων, που είναι άλλωστε και ο λόγος ύπαρξης των forum. Άλλωστε αν ο Βασίλης και ο Βαγγέλης δεν ήθελαν απόψεις θα κράταγαν κλειδωμένο το θέμα. Δεν προσπαθεί κανείς να υποβαθμίσει την προσπάθεια των παιδιών. Ειναι αξιέπαινη και μάλιστα είναι μια προσπάθεια που ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι από εμάς δεν έχουν την δυνατότητα, θέληση, όρεξη, όπως θες πες το, να κάνουν.

Και κάτι ακόμα, μιλώντας προσωπικά για εμένα, επειδή ήμουν από αυτούς που αναφέρεις (αυτός με τη βενζίνη). Αν κάτι προσπαθώ να διασφαλίσω είναι αν έχω την ικανότητα οδηγικά να συμβαδίσω με το γκρουπ. Και πάλι προσωπικά προτιμώ να σπάσω τ' @ρχίδια των παιδιών τώρα, παρά να έρθω ως μ@λάκας υπερεκτιμώντας τις ικανότητες μου και να τους τα σπάσω επί της Ε.Ο. Σπάρτης Τριπόλεως, επειδή δεν προλαβαίνω, δεν ήξερα που να βάλω βενζίνη ή οτιδήποτε άλλο. Ρωτάω για να ξέρω τι περιμένει το γκρουπ από εμένα. Επειδή έχω πρόθεση να ακολουθήσω τους κανόνες, ρωτάω ποιοί είναι οι κανόνες, για να ξέρω αν μπορώ να τους ακολουθήσω, όχι να τους αλλάξω. Να ξέρω τι αναμένεται από εμένα. Αλλιώς πήγαινα μόνος μου. Την επόμενη φορά αν έχω ερωτηση θα την κάνω με ΡΜ για να μην κουράζω κανέναν.

galileos"δεν προσπαθείς ......... να μ@μίσεις την ψυχολογία τόσο των υπόλοιπων"

Βαριά κουβέντα, λυπάμαι που το βλέπεις έτσι. Δεν είναι νομιζω πρόθεση κανενός.

galileos"Πολλά συγχαρητήρια στην ΟΜΑΔΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΚΔΡΟΜΩΝ κλπ για την προσπάθεια!!!.

Μακάρι να μπορούσα να είμαι και εγώ μαζί τους και ας πήγαιναν ΟΛΑ στραβά!!"

Συμφωνώ και επαυξάνω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: galileos στις 29/01/2013 4:51 μμ.

Επειδή δεν θέλω να παρεξηγούμε, στο παραπάνω μήνυμά μου δεν αναφέρομαι σε κανέναν Επί προσωπικού

και αναφέρω ξανά:

Πολλά συγχαρητήρια στην ΟΜΑΔΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΕΚΔΡΟΜΩΝ για την προσπάθεια και μακάρι να μπορούσα να ακολουθήσω !!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 30/01/2013 1:06 μμ.

galileos"Επειδή δεν θέλω να παρεξηγούμε, στο παραπάνω μήνυμά μου δεν αναφέρομαι σε κανέναν Επί προσωπικού"


Ναι, ε;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Cpt. Haddock στις 31/01/2013 10:14 πμ.

PTiger800". Και πάλι προσωπικά προτιμώ να σπάσω τ' @ρχίδια των παιδιών τώρα, παρά να έρθω ως μ@λάκας υπερεκτιμώντας τις ικανότητες μου και να τους τα σπάσω επί της Ε.Ο. Σπάρτης Τριπόλεως, επειδή δεν προλαβαίνω, δεν ήξερα που να βάλω βενζίνη ή οτιδήποτε άλλο."


Εγώ απο την άλλη θα προτιμούσα να μας τα σπασεις στο δρόμο γιατί μόνο έτσι α βελτιωθεις και θα σου φύγει το άγχος. Με τα πόστ δεν έγινε κανένας οδηγός.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: PTiger800 στις 31/01/2013 10:22 πμ.

Cpt. Haddock"Εγώ απο την άλλη θα προτιμούσα να μας τα σπασεις στο δρόμο γιατί μόνο έτσι α βελτιωθεις και θα σου φύγει το άγχος."

Το εκτιμώ...

Cpt. Haddock"Με τα πόστ δεν έγινε κανένας οδηγός. "

Όχι ρε π@υστη... Ήταν η τελευταία μου ελπίδα...

Thanks captain! Το δουλεύω, θα προσπαθήσω. Άλλα sorry, αν αισθανθώ ότι θα σας τα σπάσω θα προτιμήσω να απέχω. Όπως λέει και ο Theo θα υπάρξουν και άλλες εκδρομές
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: Theozed στις 31/01/2013 11:49 πμ.

"Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα μικρό καλάθι".

Στο τέλος, βλέπω να μην έρχεται κανείς σας!
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ ΤΑΙΝΑΡΟ  

  Από: bonnie στις 01/02/2013 8:58 μμ.

πολυ τελεια προταση για βολτα!
αλλά!

1ον. να ακουτε τον καπτεν!

2ον. το εχω κανει κ σε πολυ χειροτερη διαδρομη (αθηνα γυθειο μονοημερη μεσω βουνων κ λαγκαδιων, εθνικη μεχρι τριπολη κ μετα μεσα ταυγετο παρνωνα κλπ) κ ηταν απο τις πιο κουραστικες βολτες μου εβερ! η εθνικη βεβαια που θα πατε βοηθαει πολυ, κ οσο πιο πρωι ξεκινησετε, τοσο πιο καλα ειναι!!

το περπατημα μεχρι το ταιναρο μην το παραλειψετε! ειναι αψογο! στην επομενη να πατε αχεροντα, κ στην δευτερη πυλη..

να το φχαριστηθειτε, να ειστε ξεκουραστοι, να φατε μπανανες κ παστελια στην διαδρομη (βοηθαει στην αυτοσυγκεντρωση κ στην ενεργεια), να παρετε αδιαβροχα, να εχετε προγραμμα αλλα οχι τοσο αυστηρο ρε παιδι μου, βολτα ειναι οχι αυτομαστιγωμα, χαλαρωστε κ απολαυστε το!
στριβω, αρα υπαρχω...