Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Savvas Drakakis στις 27/01/2013 11:46 μμ.

πες τα ρε Theo
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Theozed στις 28/01/2013 12:11 πμ.

ΟΚ μάγκες!

Καλή η μαγεία, γ@μ@τος κι ο αυθορμητισμός! Κάποιοι από εμάς όμως είμαστε και λίγο του προγράμματος και θέλουμε να έχουμε γνώση επί διαφόρων θεμάτων, από το με τι ρυθμούς θα πηγαίνουμε και πόσες φορές θα χρειαστεί να γεμίσω το ρεζερβουάρ (άρα και πόσα λεφτά θα χρειαστώ) μέχρι το ποια διαδρομή θα ακολουθήσω (γιατί έχω το κακό συνήθειο να πληρώνω στα διόδια, με συνέπεια να χάνω το γκρουπάκι και μετά να ψάχνομαι, για παράδειγμα ) Αν δεν γνωρίζω τι περιλαμβάνει η εκδρομή, πώς θα αποφασίσω εαν δύναμαι να λάβω μέρος;

Εξάλλου, μην ξεχνάμε πως δεν ξεκινάμε βόλτα με δύο μηχανάκια. Όταν μαζεύονται πολλοί, τότε μπορεί να προκύψουν διάφορα. Μια ενημέρωση προς στους συμμετέχοντες χρειάζεται. Αλλιώς, κάνει ο καθένας ότι θέλει και η εκδρομή από ημερήσια καταλήγει να γίνει μια καθυστέρηση.

Μην το παρακάνουμε βέβαια, προεπιλέγοντας ακόμα και τα βενζινάδικα στα οποία θα σταματήσουμε για ανεφοδιασμό. Σάββατο θα είναι το Ταίναρο, θα βρούμε πολλά ανοικτά! Αρκεί βέβαια, όταν σταματάμε για βενζίνη, να φουλάρουν ΟΛΟΙ. Κι όχι να έχουμε περιπτώσεις του στυλ: "Μα έχω ακόμα 100 χλμ αυτονομία, γιατί να βάλω βενζίνη;"!!!

Η ημερήσια στο Ταίναρο θα είναι απίστευτη εκδρομή. Ζόρικη μεν, αποδοτικότατη δε (σε παρέα, κ@βλες, συναισθήματα, εμπειρίες κτλ κτλ). Δεν της αποδόθηκε για πλάκα βαθμός δυσκολίας επιπέδου 5! Όσοι πάμε, πρέπει να πάμε προετοιμασμένοι, ψυχικά και σωματικά. Είτε γιατί οι εμπειρίες μας είναι λιγότερες από κάποιων άλλων είτε γιατί πιστεύουμε στην προετοιμασία είτε στο κάτω κάτω γιατί έτσι έχουμε μάθει και γουστάρουμε

Όλα τα παραπάνω σε φιλικό επίπεδο πάντα! Απόψεις ανταλλάσουμε

Ευχαριστώώώ
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Theozed στις 28/01/2013 12:14 πμ.

Savvas Drakakis"πες τα ρε Theo "



Ποιμένας μου η αλήθεια μαν

Για να δούμε, θα καταφέρω ποτέ να σε προσπεράσω;;;
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Savvas Drakakis στις 28/01/2013 12:22 πμ.

καθρεπτη με καθρεπτη θα μαστε
[size=150:hzlp5hbd]Me:Dear God, will I ever get another motorcycle?
[size=150:hzlp5hbd]God:Keep the Faith son.....

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Cpt. Haddock στις 28/01/2013 7:17 πμ.

Κατι που εγραψα και στο θρεντ της εκδρομης αλλα ας το γραψω εδω που ειναι τα σχόλια:

Τετοιες βόλτες θελουν πρωινη (εννοω: ΠΡΩΙΝΗ) αναχωρηση.

Εκ πείρας, το μαζευομαστε 08:15, αναχωρουμε 08:30 ειναι πολυ αισιοδοξο συν το 8μιση αναχωρηση για χειμωνα ειναι πολυ αργα για μενα. Εαν μιλαγαμε για το περιπτερο του Χαϊδαρίου θα σας έλεγα 7μιση, για διοδια Ελευσινας και το 8 ειναι (οριακα), καλα.

Κι όταν λεμε 8, εννοούμε οτι ο διοργανωτης (ας προσεχες εκοβιλ ), στις 8 εχει ηδη βαλει μπρος, βαλει γαντια, κουμπώσει κρανος και ξεκιναει.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 28/01/2013 10:35 πμ.

Cpt. Haddock"Κατι που εγραψα και στο θρεντ της εκδρομης αλλα ας το γραψω εδω που ειναι τα σχόλια:

Τετοιες βόλτες θελουν πρωινη (εννοω: ΠΡΩΙΝΗ) αναχωρηση.

Εκ πείρας, το μαζευομαστε 08:15, αναχωρουμε 08:30 ειναι πολυ αισιοδοξο συν το 8μιση αναχωρηση για χειμωνα ειναι πολυ αργα για μενα. Εαν μιλαγαμε για το περιπτερο του Χαϊδαρίου θα σας έλεγα 7μιση, για διοδια Ελευσινας και το 8 ειναι (οριακα), καλα.

Κι όταν λεμε 8, εννοούμε οτι ο διοργανωτης (ας προσεχες εκοβιλ ), στις 8 εχει ηδη βαλει μπρος, βαλει γαντια, κουμπώσει κρανος και ξεκιναει."


Βρε μανία που σας έχει πιάσει ο ένας με τα βενζινάδικα, ό άλλος με την ώρα αναχώρησης ο τρίτος με τον καιρό.
Κάτσε να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε τελικά..
Συμφωνώ με την ώρα αναχώρησης να ναι πιο νωρίς, αλλά εάν ξεκινούσα μόνο εγώ και ο γιατρός θα φεύγαμε απτις 7κ μισή.
Επειδή όμως θέλουμε να το ανοίξουμε κάπως το θέμα , βάλαμε 8:30. ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΝΟΩ χωρίς λεπτό καθυστέρισης.
Τα μακροπρόθεσμα μοντέλα για τον καιρό δείχνουν ηλιοφάνεια. Εκείνη την εβδομάδα θα δούμε ακριβώς τι θα παίζει.Θέλω να αποφύγουμε, όσο μπορούμε, τις υγρασίες μετά την Τρίπολη γιατί τώρα τελευταία γίνονται πολλά ατυχήματα εκεί κάτω...
Μην ξεχνάς κάπτεν ότι κοιτάμε και τα ίδια μοντέλα (guru-poseidon κτλ).

Πάντως σας ευχαριστούμε όλους για τις υποδείξεις -παρατηρήσεις σας...
Λαμβάνονται σοβαρά υπ όψιν

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: PTiger800 στις 28/01/2013 10:46 πμ.

Theozed"Εξάλλου, μην ξεχνάμε πως δεν ξεκινάμε βόλτα με δύο μηχανάκια. Όταν μαζεύονται πολλοί, τότε μπορεί να προκύψουν διάφορα. Μια ενημέρωση προς στους συμμετέχοντες χρειάζεται. Αλλιώς, κάνει ο καθένας ότι θέλει και η εκδρομή από ημερήσια καταλήγει να γίνει μια καθυστέρηση."

+800

Theozed"Αρκεί βέβαια, όταν σταματάμε για βενζίνη, να φουλάρουν ΟΛΟΙ. Κι όχι να έχουμε περιπτώσεις του στυλ: "Μα έχω ακόμα 100 χλμ αυτονομία, γιατί να βάλω βενζίνη;"!!! "

+800
...και συμπληρώνω ότι αν δεν ξέρουμε ΠΟΥ θα είναι αυτά τα βενζινάδικα (χοντρά : π.χ. πριν τη Σπάρτη, όχι Σκορδοπέογλου Αδρέας 82χλμ Ε.Ο. Σπαρτης Τριπόλεως, 1,698€ η απλή αμόλυβδη) θα σταματάει ο καθένας όπου του...
ξύσει το γόνατο...
Εξυπακούεται ότι αυτό ισχύει στην περίπτωση ομαδικής κίνησης. Αν εγώ είμαι μισή ώρα πίσω από τους υπόλοιπους, δεν μπορώ να έχω την αξίωση ότι θα με περιμένουν μισή ώρα στο βενζινάδικο του Σκορδοπέογλου...
Τέλος πάντων η συζήτηση μπορεί να τραβάει αιώνια. Ό,τι είχα να πω για το θέμα το είπα. Sorry αν κούρασα κάποιους.


Theozed"Όσοι πάμε, πρέπει να πάμε προετοιμασμένοι, ψυχικά και σωματικά. Είτε γιατί οι εμπειρίες μας είναι λιγότερες από κάποιων άλλων είτε γιατί πιστεύουμε στην προετοιμασία είτε στο κάτω κάτω γιατί έτσι έχουμε μάθει και γουστάρουμε
"

+800

ΣΥΝΟΛΟ : +2400
...metal under tension, begging you to touch and go...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:55, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: john doufexis στις 28/01/2013 10:59 πμ.

Σιγα μη περιμενω τις καταπιολες καθε 100 χλμ να βαζουν βενζινη !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 28/01/2013 4:19 μμ.

john doufexis"Σιγα μη περιμενω τις καταπιολες καθε 100 χλμ να βαζουν βενζινη !!! "

Ελα πρώτα εσύ και μετά ασε τους άλλους να βάζουν...αλλιώς π@π@ρια μάντολες

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: vagtyrp στις 28/01/2013 9:43 μμ.

Ακριβώς όπως τα λέει και ο bill είναι. Πρέπει να βάλουμε μια ενδεικτική ώρα αναχώρησης. Το 8:30 είναι αυστηρό. Όποιος αργήσει απλά θα τρέχει να μας προλάβει. Έτσι και αλλιώς το χάρτη θα τον έχει
Φυσικά αν πάμε μόνο ο βασίλης, ο θωδωρής και εγώ, δεν έχω προβλημα να ξεκινήσω από τις 7!!!!!χαχαχαχα. Εφημερεύω παρασκευή και κυριακή, που σημαίνει αυπνίες....αλλά δεν μασάω....χαχαχαχαχαχα.

Ελπίζω να είμαστε περισσότεροι, και την ώρα την κάνουμε πιό νωρίς. Θα το δούμε την εβδομάδα πριν τη βόλτα, ανάλογα και με τις συμμετοχές.

Βέβαια απογοητεύομαι γιατί μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει ποστάρει, ότι θα έρθει.....περίμενα περισσότερα.....

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: tommy στις 28/01/2013 10:48 μμ.

kyrkyriakos"Καμιά εκδρομή βόρεια,προς Θράκη -΄Εβρο μεριά θα κανονίσουμε?"

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Theozed στις 28/01/2013 11 μμ.

john doufexis"Σιγα μη περιμενω τις καταπιολες καθε 100 χλμ να βαζουν βενζινη !!! "


Τέτοια "ντροπή" που είσαι εσύ, θα σταματάμε κάθε 100 χλμ για κατάποση και στο τέλος της ημέρας, πάλι πίσω μας θα είσαι!


Άντεεεε, οι γλήγοροι αυτού του φόρουμ μαζευτείτε να ξεμπουκώσουμεεεε

Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Theozed στις 28/01/2013 11:05 μμ.

vagtyrp"Φυσικά αν πάμε μόνο ο βασίλης, ο θωδωρής και εγώ, δεν έχω προβλημα να ξεκινήσω από τις 7!!!!!"


Αν βάλεις τα προβολάκια, ξεκινάμε κι από τις 6:00

vagtyrp"Βέβαια απογοητεύομαι γιατί μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει ποστάρει, ότι θα έρθει.....περίμενα περισσότερα..... "


Νωρίς είναι ακόμα...
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: Ecobill στις 29/01/2013 7:20 πμ.

mmy"
kyrkyriakos"Καμιά εκδρομή βόρεια,προς Θράκη -΄Εβρο μεριά θα κανονίσουμε?"

"

Κάντε υπομονή μέχρι τον Μάιο που θα πάμε στην Πόλη .Θα βρεθούμε Ξάνθη και θα πάμε. Εχω ενα δρομολόγιο μούρλια για τον Εβρο. Μόλις γυρίσουμε από Ταιναρο, θα ποστάρω για την Εκδρομή της Κωνσταντινούπολης γιατί πρέπει να οργανωθούμε νωρίς (να μην γράψω πως έχουμε αργήσει κιόλας...).

Είναι η εβδομάδα μετά το Πάσχα, που όλα θαναι χαλαρά και τα σχολεία κλειστά

Μέχρι τότε, μεσολαβεί μιά γαλατόπιτα

Re: Σχόλια Calendar Eκδρομών 2013 Forum Triumph  

  Από: kyrkyriakos στις 29/01/2013 8:34 μμ.

Ecobill"
Μέχρι τότε, μεσολαβεί μιά γαλατόπιτα
"



Την περιμένω πως και πως....