16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: viper7 στις 18/03/2013 12:01 πμ.

...και τι σου έμεινε στη ζωή?
...μικρές χαρές σαν το 36ωρο!!!!
γι αυτό είναι ωραίο που κάθε χρόνο θυμάσαι τόσα χαρούμενα πρόσωπα!
...είναι ωραίο να φτάνεις στα όριά σου!!!
είναι ωραίο να γίνεσαι παιδί...

από το φινάλε στο βιντεάκι με τα πρόσωπα του 15ου 36ωρου
http://www.motoguzziclub.gr/blog/about/36oro/

τελικά ξέρουμε που θα γίνει????

είναι πολύ προκλητική έως ανατριχιαστική η ερώτηση ''...και τι σου έμεινε στη ζωή"
είναι πολύ σαγηνευτική έως διδακτική η φράση-προτροπή '' ...είναι ωραίο να φτάνεις τα όριά σου!!!''
γιε μου που πας? ...μάνα θα πάρω τη μηχανή μου και θα φύγω.

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: galileos στις 18/03/2013 9:04 πμ.

Μέχρι την Τετάρτη 20/03 θα υπάρχει επίσημη ανακοίνωση, αφίσα, e-mail κλπ.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: galileos στις 18/03/2013 8:35 μμ.

Η αφίσα ...

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Theozed στις 18/03/2013 10:37 μμ.

Φίλε galileos,

Αν έχω καταλάβει καλά, η όλη υπόθεση διαδραματίζεται σε ύφος διαγωνισμού/αγώνα. Δηλαδή, πρέπει να περνάς από συγκεκριμένα σημεία, σε ορισμένο χρόνο κτλ. Δεν είναι μια απλή τουριστική βόλτα. Σωστά;;;
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Cpt. Haddock στις 18/03/2013 10:43 μμ.

Theozed"Φίλε galileos,

Αν έχω καταλάβει καλά, η όλη υπόθεση διαδραματίζεται σε ύφος διαγωνισμού/αγώνα. Δηλαδή, πρέπει να περνάς από συγκεκριμένα σημεία, σε ορισμένο χρόνο κτλ. Δεν είναι μια απλή τουριστική βόλτα. Σωστά;;;"



Ελα μαζι μας στην εκδρομη, ξένε...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: bonnie στις 18/03/2013 10:55 μμ.

Theozed"Φίλε galileos,

Αν έχω καταλάβει καλά, η όλη υπόθεση διαδραματίζεται σε ύφος διαγωνισμού/αγώνα. Δηλαδή, πρέπει να περνάς από συγκεκριμένα σημεία, σε ορισμένο χρόνο κτλ. Δεν είναι μια απλή τουριστική βόλτα. Σωστά;;;"


πρεπει να περνας απο συγκεκριμενα σημεια, κανοντας συγκεκριμενη διαδρομη που σου δινεται μεσω roadbook.
ο χρονος κ οι ταχυτητες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια, αρκει να εχεις αντοχες να καλυψεις ολη την διαδρομη.
δηλαδη, δεν παιζει ρολο αν τερματισεις πρωτος η τελευταιος, αρκει η διαδρομη σου να ειναι σωστη χιλιομετρικα κ οι φωτογραφιες σου κομπλε. α, κ να εχεις παρει μερος κ στο παιχνιδι - δοκιμασια που γινεται καθε φορα. (διαφορετικο καθε χρονο)

ειναι οδοιπορικο αντοχης, ΟΧΙ αγωνας ταχυτητας κ ανταγωνισμου, κ αυτο ειναι το πιο ομορφο της υποθεσης!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Theozed στις 18/03/2013 11:27 μμ.

Cpt. Haddock"
Ελα μαζι μας στην εκδρομη, ξένε... "


Αν αυτό πήγαινε σε εμένα , έχω ήδη δηλώσει πως αν πάει και κανείς άλλος, θα έρθω (μπας και είμαι στην ίδια ομάδα με κανέναν γνωστό)

Θα πας Captain???




bonnie"
πρεπει να περνας απο συγκεκριμενα σημεια, ...

ειναι οδοιπορικο αντοχης, ΟΧΙ αγωνας ταχυτητας κ ανταγωνισμου, κ αυτο ειναι το πιο ομορφο της υποθεσης! "


Bonnieee, σε ευχαριστώ πολύ
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: bonnie στις 18/03/2013 11:35 μμ.

Theozed"

Αν αυτό πήγαινε σε εμένα , έχω ήδη δηλώσει πως αν πάει και κανείς άλλος, θα έρθω (μπας και είμαι στην ίδια ομάδα με κανέναν γνωστό)

Θα πας Captain???


["



συγνωμη που επεμβαινω παλι
αλλα οι ομαδες ειναι μια αλλη ιστορια.
γενικα, ο καθενας πορευεται μοναχος του ή με την παρεα του χαλαρα (αν κ σιγουρα στην πορεια θα χαθουν!) ή με την παρεα που βρισκει στον δρομο κ ταιριαζουν "οδηγικα".
το να κανεις "ομαδα" στο 36ωρο, ειναι αλλη κατηγορια, οπως κ τα δικαβαλα, διαγωνιζεται ξεχωριστα, κ συνηθως ομαδες κανουν αυτοι που γνωριζονται καλα κ οδηγανε πανω-κατω ιδια (ταχυτητες, στασεις, κλπ) κ εχουν κ σχετικα κοντινα μηχανακια.
τεσπα.

αυτο που θελω να πω, ειναι οτι κ μονος σου να πας, ξυπνας ρε παιδι μου αυριο το πρωι κ αποφασιζεις να δηλωσεις συμμετοχη, παρεα ειναι το μονο σιγουρο οτι θα βρεις! εγω εκανα φιλους πολλους κ καλους, συνταξιδιωτες φανταστικους, κ γνωρισα κοσμο με εμπειριες φοβερες κ ιστοριες ακομα πιο ομορφες!!
η οδηγηση με την μηχανη μονο φιλους σου προσφερει, οχι εχθρους..
μονο καλα πραγματα κ θετικες εικονες εχεις να αποκομισεις, κ απολυτως τιποτα αρνητικο!
αρα, εχεις δεν εχεις γνωστους, φιλους που πανε κλπ, ( αν κ ειμαι σιγουρη οτι καποιον θα βρεις γνωστο εκει, στανταρ! ) , ξεκινα κ δεν εχεις να χασεις απολυτως τιποτα!
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Cpt. Haddock στις 19/03/2013 12:24 πμ.

Theozed"
Cpt. Haddock"
Ελα μαζι μας στην εκδρομη, ξένε... "


Αν αυτό πήγαινε σε εμένα , έχω ήδη δηλώσει πως αν πάει και κανείς άλλος, θα έρθω (μπας και είμαι στην ίδια ομάδα με κανέναν γνωστό)

Θα πας Captain???"


Για τις ομαδες ισχυει ο,τι ειπε η Μπόνυ. Λεω να παω φετος αν και πεφτει σε περιεργες ημερομηνιες και μπορει να δουλεύω εκεινες τις μερες συν το οτι θα ειμαι μια βδομαδα Κερκυρα τον Απρίλιο για ενα σεμιναριο και θα φυγουν πολλα λεφτα...

Τεσπα, θα δειξει, αναλογα και το ποιοι και πόσοι γνωστοι θα πάνε μπας και επαναλαβουμε τις παλαβομαρες προηγουμενων ετων (όταν ειχαν απεργια τα βυτιοφορα και βαζαμε βενζινη σε καθε χωριο σε καταστασεις που θυμιζαν mad max - ακομα θυμαμαι τον τυπο με το hayabusa και τα 2 μπουκαλια εμφιαλωμενου γεματα με βενζινη που κουβαλαγε στην πλατη του )

Γενικώς το 36ωρο ειναι μια δοκιμασια αντοχης και, σαν τέτοια, θελει συγκεκριμενο στυλ οδηγησης, οχι αργο, αλλα οχι και γρηγορο αρα κουραστικο. Γενικώς θελει ρυθμο που να σου επιτρεπει να βγαζεις πολλα χιλιόμετρα σε δυσκολες διαδρομες με λιγη ξεκουραση. Ειναι μια παράνοια, ενα ναρκωτικο και, όπως εγραψε καποτε ενας φιλος, "ας το χαρούμε πριν απαγορευτει".

Μια ματια σε προηγούμενες διαδρομές θα σας πεισει για του λόγου το αληθες.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: galileos στις 19/03/2013 9:27 πμ.

Όπως είπαν και οι προηγούμενοι (Captain, Bonnie) δεν είναι αγώνας αλλά οδοιπορικό αντοχής. Διαλέγεις εσύ ρυθμό οδήγησης , προγραμματίζεις τις στάσεις σου για καφέ, φαγητό, βενζίνη και ξεκούραση και προσπαθείς να τερματίσεις το βράδυ της Κυριακής έχοντας κάνει 1600+ χιλιόμετρα σε επαρχιακούς και δευτερεύοντες άγνωστους δρόμους.

Μαζί με εσένα κάνουν το ίδιο ακριβώς, άλλες 250 μηχανές, πολλοί δικάβαλοι και άλλοι σε ομάδες. Δεν τερματίζουν όλοι, άλλοι λόγο κακής προετοιμασίας, άλλοι λόγο καιρικών συνθηκών, άλλοι γιατί δεν άντεξαν, ή έπαθαν ζημιά στην μηχανή.

Το νικητή θα τον κρίνει η ακρίβεια των χιλιομέτρων αλλά και οι λιγότεροι βαθμοί ποινής σε συγκεκριμένα παιχνίδια που γίνονται κατά της διαδρομή των δύο ημερών (βραδυπορία, τεστ γνώσεων, τοξοβολία, κλπ). Είναι θέμα προσωπικών αντοχών και πραγματικά αξίζει!

"36 ώρες εσύ και η μηχανή σου"

Μια γεύση από roadbook.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: patapios στις 19/03/2013 5:03 μμ.

Theozed"Αν παίξει παρέα από εδώ και όλα τα υπόλοιπα πάνε κατ'ευχήν (δουλειά, οικονομικά, υγεία, η Γη εξακολουθεί να υπάρχει )



ΤΟ ΨΗΝΩ!!! "



Nομιζω πως ειδικα το πρωτο σου πρεπει να το κανεις μονος.
Για να παρεις μια γευση.
Μετα βλεπεις.

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: Theozed στις 19/03/2013 11:53 μμ.

Πολύ όμορφες αναλύσεις δώσατε όλοι σας. Να είστε καλά

Η αλήθεια είναι πως γλυκοκοιτάζω το 36ωρο, από πέρυσι. Όλα θα εξαρτηθούν από τη διάθεση εκείνη την εποχή όμως. Συνήθως δεν αντέχω την "μοναξιά" Ειδικά όταν βρίσκομαι ανάμεσα σε τόσους ανθρώπους!

Σε γενικές γραμμές πάντως, την κόβω σκληροπυρηνική εμπειρία
Darkness makes it easier to find the "Light"!

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: bonnie στις 20/03/2013 12:10 πμ.

http://forum.motoguzziclub.gr/index.php ... 638.0.html


σε λιγες μερες θα ανακοινωθουν κ οι ημερομηνιες για δηλωσεις συμμετοχης (οι οποιες μεσα σε παρα πολυ λιγες μερες γινονται sold out!!!!)
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: galileos στις 20/03/2013 9:13 πμ.

Κατά 99% τις εκατό μέχρι το απόγευμα θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση!

Εγώ θα είμαι λογικά στην εκκίνηση. Ακόμα περιμένω τα επίσημα για τοποθεσίες (Έναρξη, Διανυκτέρευση, Τερματισμός, κλπ) για να αποφασίσω.

Theo αν θέλεις να συμμετέχεις για πρώτη φορά καλό είναι να το κάνεις "ατομικό" και όχι ομαδικό. Η ομάδα πρέπει να είναι αρκετά "δεμένη" και όλοι να γνωρίζονται κυρίως στους δρόμους.

Εγώ είμαι πάντα παρέα με ένα δυο φίλους, χωρίς να συμμετέχουμε στο ομαδικό. Αν σε ενδιαφέρει μιλάμε και με ΠΜ.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: 16ο 36ωρο Οδοιπορικό Αντοχής  

  Από: patapios στις 20/03/2013 10:40 πμ.

galileos"Κατά 99% τις εκατό μέχρι το απόγευμα θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση!

Εγώ θα είμαι λογικά στην εκκίνηση.

"

Hσουν και στο περσινο?