Η πρώτη μου φορά!

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: sinister στις 09/05/2011 11:19 μμ.

dimchris"
Το track day δεν είναι απαραίτητα προπόνηση και εφαρμογή των γνώσεων από σχολεία."
Ναι αν δεν εχεις γνωσεις πανω στο θεμα δεν κανεις προπονηση,πας γυρω γυρω κ κανεις αυτο που νομιζεις οτι ειναι το σωστο(αν ειναι δεν θα το κρινω εγω,εγω κρινω τον εαυτο μου κ κανεναν αλλο)
dimchris"
Είναι πρώτα από όλα διασκέδαση-χομπι και έτσι πρέπει να το βλέπουμε. Αντί να πάμε μία γρήγορη βόλτα, μπορούμε να πάμε να στρίψουμε π.χ. στα Μέγαρα έχοντας μεγαλύτερη ασφάλεια.."
Αν αρχισουμε να πηγαινουμε γρηγορα χωρις να γνωριζουμε καποια πραγατα μπορει να γινουμε επικινδυνοι για τους αλλους,τα εχω ξαναπει,εκει που εσυ θα κανεις quick turn,εγω ο ασχετος που ειμαι ο βασιλιας της ασφαλτου στο δρομο κ στην επιδαυρο δεν με πιανει κανεις θα παω στην Κ6 να σε περασω κ θα γινουμε μεροκαματο.
dimchris"
Ακολουθούμε και εκεί συγκεκριμένους κανόνες για να μπορούμε όλοι να το ευχαριστηθούμε."
Υπαρχει ενα θεματακι για το ποσο εφαρμοζονται οι κανονες κ απο εμας αλλα κ απο τους διοργανωτες.
dimchris"
Οι αρχάριοι λοιπόν δεν χρειάζεται να έχουν κάνει κάποιο σχολείο για να μπούνε πίστα, ούτε πρέπει ντε και καλά να τους πει κάποιος πως να πάρει την κάθε στροφή. Μπορείς να πας να πειραματιστείς και να δοκιμάσεις πράγματα που φοβόσουνα στο δρόμο (όχι σούζες και έντοου ) με μεγαλύτερη ασφάλεια. Δεν λέω ότι τα σχολεία δε βοηθάνε αλλά δε σημαίνει ότι χωρίς αυτά δε μπορούμε να πάμε πίστα και να περάσουμε καλά."
Φυσικα κ μπορει οποιοσδηποτε να μπει στην πιστα ΑΛΛΑ θα πρεπει να εχει τα αυτια του ανοιχτα οταν ενημερωνονται απο τους διοργανωτες κ να μην κανει του κεφαλιου του του στυλ ξερω εγω,οδηγαω 10 χρονια,δεν εχουμε την παιδεια κ για αυτο λεω οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη.
dimchris"
Ίσως η καλύτερη μέρα για να πάει κανείς πρώτη φορά είναι καθημερινή (συνήθως Τετάρτες). Ακόμα και αν δεν μπορεί λόγω δουλειάς αν το θέλει όντως πολύ ας θυσιάσει μία μέρα αδειας... Δικαιολογίες πάντα θα υπάρχουν...
"

Δεν εχουν ολοι αδειες
Εντελως φιλικα κ επειδη σε εκτιμω!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Thimios στις 10/05/2011 12:47 πμ.

sinister"
dimchris"
Το track day δεν είναι απαραίτητα προπόνηση και εφαρμογή των γνώσεων από σχολεία."
Ναι αν δεν εχεις γνωσεις πανω στο θεμα δεν κανεις προπονηση,πας γυρω γυρω κ κανεις αυτο που νομιζεις οτι ειναι το σωστο(αν ειναι δεν θα το κρινω εγω,εγω κρινω τον εαυτο μου κ κανεναν αλλο)
dimchris"
Είναι πρώτα από όλα διασκέδαση-χομπι και έτσι πρέπει να το βλέπουμε. Αντί να πάμε μία γρήγορη βόλτα, μπορούμε να πάμε να στρίψουμε π.χ. στα Μέγαρα έχοντας μεγαλύτερη ασφάλεια.."
Αν αρχισουμε να πηγαινουμε γρηγορα χωρις να γνωριζουμε καποια πραγατα μπορει να γινουμε επικινδυνοι για τους αλλους,τα εχω ξαναπει,εκει που εσυ θα κανεις quick turn,εγω ο ασχετος που ειμαι ο βασιλιας της ασφαλτου στο δρομο κ στην επιδαυρο δεν με πιανει κανεις θα παω στην Κ6 να σε περασω κ θα γινουμε μεροκαματο.
dimchris"
Ακολουθούμε και εκεί συγκεκριμένους κανόνες για να μπορούμε όλοι να το ευχαριστηθούμε."
Υπαρχει ενα θεματακι για το ποσο εφαρμοζονται οι κανονες κ απο εμας αλλα κ απο τους διοργανωτες.
dimchris"
Οι αρχάριοι λοιπόν δεν χρειάζεται να έχουν κάνει κάποιο σχολείο για να μπούνε πίστα, ούτε πρέπει ντε και καλά να τους πει κάποιος πως να πάρει την κάθε στροφή. Μπορείς να πας να πειραματιστείς και να δοκιμάσεις πράγματα που φοβόσουνα στο δρόμο (όχι σούζες και έντοου ) με μεγαλύτερη ασφάλεια. Δεν λέω ότι τα σχολεία δε βοηθάνε αλλά δε σημαίνει ότι χωρίς αυτά δε μπορούμε να πάμε πίστα και να περάσουμε καλά."
Φυσικα κ μπορει οποιοσδηποτε να μπει στην πιστα ΑΛΛΑ θα πρεπει να εχει τα αυτια του ανοιχτα οταν ενημερωνονται απο τους διοργανωτες κ να μην κανει του κεφαλιου του του στυλ ξερω εγω,οδηγαω 10 χρονια,δεν εχουμε την παιδεια κ για αυτο λεω οτι θελει ιδιαιτερη προσοχη.
dimchris"
Ίσως η καλύτερη μέρα για να πάει κανείς πρώτη φορά είναι καθημερινή (συνήθως Τετάρτες). Ακόμα και αν δεν μπορεί λόγω δουλειάς αν το θέλει όντως πολύ ας θυσιάσει μία μέρα αδειας... Δικαιολογίες πάντα θα υπάρχουν...
"

Δεν εχουν ολοι αδειες
Εντελως φιλικα κ επειδη σε εκτιμω! "


Αν περάσω κάτω από ένα μπαλκόνι μπορεί να πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι μου.
Αν παίξω ποδόσφαιρο μπορεί να πάθω ρήξη χιαστού.
Αν..........
.
.
.
Αν..........

Νομίζω φίλε μου ότι απαντάς μόνο και μόνο από αντίδραση.
Σε αυτά που λέει ο dimchrist δεν είναι λάθος πουθενά.

Τα σχολεία είναι από μια μέρα το καθένα. Διδάσκεσαι αυτά που είναι να διδαχθείς, κάνεις τις ερωτήσεις που έχεις να κάνεις και μετά πρέπει να βρεις ένα ασφαλές περιβάλλον να εξασκηθείς. Τι ασφαλέστερο από την πίστα;

Καλό θα ήταν να την ενοικίαζες και να γύρναγες μόνος σου όσο θα ήθελες αλλά αυτό δεν γίνεται. Έχεις μόνο τα TD που είναι προτιμότερα από κάθε δρόμο.
Φιλικά

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: dimchrist στις 10/05/2011 1:08 πμ.

Πάνο δε με πείθεις!
Θες να μου πεις πως αν δεν ξέρεις τι είναι το quick turn ή το two step ή δε ξέρω εγώ τι άλλο δε θα μπορέσεις να στρίψεις στην κ6 ή σε οποιαδήποτε Κ? Ακόμα και αν κάνεις "λάθος" τι πειράζει? Καλά είναι τα σχολεία αλλά μη τα κάνουμε απαραίτητα για ένα trackday. Δε λέω ότι δε βοηθάνε και σου εξηγούνε πολλά πράγματα για το πως πρέπει να γίνονται και καταλαβαίνεις τα λάθη σου αλλά μη τρελενόμαστε κιόλας ότι αν δεν τα ξέρεις θεωρήσε επικινδυνος.
Αυτή η φοβία προς τους άλλους πως σας έχει βγει ότι υπάρχει μες στην πίστα? Εγώ φοβάμαι όλο και πιο πολύ να κυκλοφορήσω στο δρόμο και εσείς μου λέτε για την πίστα?
Ίσα-ισα που στην πίστα έχει πιο συνειδητοποιημένους ανθρώπους που έχουν σκεφτεί ότι είναι προτιμότερο να τρέξουν στην πίστα παρά έξω στο δρόμο. Οι ηλίθιοι πάντοτε θα υπάρχουνε και σίγουρα θα είναι περισσότεροι στο δρομο.
Έχετε δει πολλές φορές να "φιλιούνται" στην πίστα? Είναι ελάχιστες φορές και συνήθως είναι μεταξύ φιλών που κυνηγούνται μέσα. Ειδικά στην κατηγορία των αρχαριων είναι σπάνιο φαινόμενο.
Τα υπόλοιπα τα λέει πολύ καλά ο doohan παρακάτω και θα συμφωνήσω μαζί του:
sta-not-sta-t3562.html#p46249

Triple Way

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: sinister στις 10/05/2011 2:23 μμ.

Thimios"

Αν περάσω κάτω από ένα μπαλκόνι μπορεί να πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι μου.
Αν παίξω ποδόσφαιρο μπορεί να πάθω ρήξη χιαστού.
Αν..........
.
.
.
Αν..........

Νομίζω φίλε μου ότι απαντάς μόνο και μόνο από αντίδραση.
Σε αυτά που λέει ο dimchrist δεν είναι λάθος πουθενά.

Τα σχολεία είναι από μια μέρα το καθένα. Διδάσκεσαι αυτά που είναι να διδαχθείς, κάνεις τις ερωτήσεις που έχεις να κάνεις και μετά πρέπει να βρεις ένα ασφαλές περιβάλλον να εξασκηθείς. Τι ασφαλέστερο από την πίστα;

Καλό θα ήταν να την ενοικίαζες και να γύρναγες μόνος σου όσο θα ήθελες αλλά αυτό δεν γίνεται. Έχεις μόνο τα TD που είναι προτιμότερα από κάθε δρόμο.
Φιλικά "
μαλλον εσυ απαντας απο αντιδραση,βλεπεις καπου να λεω οτι η πιστα δεν ειναι καταλληλο μερος για να εξασκηθεις?ισα ισα αυτο λεω κ ο ο δημητρης λεει οτι δεν ειναι αναγκαιο να κανεις πρακτικη αυτα που εχεις μαθει με τον α ή β τροπο.
τα ΑΝ τα αφηνω σε σενα(μα καλα ποσο θορυβο κανει το μηχανακι σου κ σου πετανε γλαστρες?) ,εγω ημουν εκει ομως οταν εκεινο το διχρονο εσκασε πισω απο τον αλλον στην Κ6 κ εγιναν 3 μηχανακια
χαλια,οπως κ οταν ο βουλγαρος εριξε τον 5ο στις σερρες.

Για τα μεγαρα ψαχνω να δω ποσο θα μου στοιχισουν,οι Σερρες ξερω αλλα μου πεφτουν λιγο μακρυα κ θα πρεπει να ειναι μεσα στον αυγουστο με τις πολυημερες και μοναδικες διακοπες το χρονο.

Ολα ειναι θεμα παιδειας,και η πιστα ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας,δεν μαθαμε ποτε να ακολουθουμε κανονες κ δεν ειχαμε ποτε τους ελεγκτικους μηχανισμους για να αποτρεψουν "παραβατικες" πραξεις. Αν ειχαμε παιδεια ολοι μας θα ηταν πολυ πιο ευκολο για ολους κ για αυτους που επιασαν πρωτη φορα μηχανη στα χερια τους να μπουν στην πιστα.
Κανω το δικηγορο του διαβολου αλλα καποιος πρεπει να κανει τον αντιλογο για να υπαρχει ανταλλαγη αποψεων,κ απο οτι εχω δει ουτε εσυ εισαι ευχαριστημενος απο το ολο concept πιστα.Ουτε δογματικος ειμαι αλλα ουτε κ ωχαδερφιστης λεγοντας οτι "τι εγω θα αλλαξω κατι?ας το κανει κανενας αλλος".εκει ειναι που οι αποψεις μας αντικρουονται.Αν ειχαμε αλλη παιδεια δεν θα γινοταν θεμα για το αν ειναι καλυτερα να παει καποιος πιστα για αρχη ή οχι
φιλικοτατα!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: doohan στις 10/05/2011 2:51 μμ.

.......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 10/05/2011 4 μμ.

Βρε sinister, αν στην πιστα εχεις δει 2-3 να γινονται κολλητοι, στο δρομο ποσους εχεις δει ?

Δηλαδη ενας τρελαμενος που παιρνει για πρωτη φορα μηχανη στα χερια του, ασχετος, νομιζεις οτι μπορει να το παιξει Rossi ? Και να θελει δε μπορει.. Στην πρωτη στροφη θα τα εχει κανει πανω του.. Ασε που δε πιστευω οτι υπαρχουν τετοιοι τυποι στις πιστες και αν υπαρχουν θα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου. Η πλειοψηφια νομιζω μπαινει πολυ συντηριτικα στην πιστα, πρωτα απ ολα απο φοβο για τον ιδιο τους τον εαυτο, και σιγα σιγα εξοικειωνεται..

Ασε που δεν πρεπει να λαμβανεις υποψιν σου συγκρουσεις σε υψηλο επιπεδο.. Εκει υπαρχει εντονος ανταγωνισμος και οδηγηση στο οριο και παλι οι τραυματισμοι αν υπαρξουν δεν ειναι σοβαροι. Εχεις δει εσυ high side σε entry level? Το πολυ πολυ να δεις καμια βολτα στο γρασιδι.. Ή νομιζεις οτι ετσι ευκολα βουταει ο αλλος στα φρενα χωρις να ειναι σιγουρος οτι θα στριψει? Ή πιστευεις οτι οσοι πανε στην πιστα ειναι με το laptimer στο χερι.. ?

Δε λεω οτι δε μπορει να γινει και η στραβη και να συμβει κατι και σε ενα td, αλλα αυτο που σου λεμε ολοι ειναι οτι αν η πιστα ειναι μια μια φορα επικινδυνη για τον αρχαριο ο δρομος ειναι 10 ! Οποτε, αν εχει τη δυνατοτη, αντι να παει μια βολτα στο βουνο, ας παει μια βολτα στην πιστα. ΕΙΝΑΙ το ΙΔΙΟ πραγμα αν οχι πολυ καλυτερο. Και δεν βαζω καθολου στην κουβεντα τα σχολεια μιας και ουτε το 5% των αναβατων δεν εχει παρακολουθησει ποτε καποιο. Σιγουρα βοηθουν!! Αλλα αυτο δε σημαινει οτι και το υπολοιπο 95% ειναι επικινδυνοι στο δρομο ή στην πιστα επειδη δεν το εχουν κανει..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: sinister στις 10/05/2011 4:05 μμ.

doohan"
Βεβαιως ειναι θεμα παιδειας Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι οι συμμετέχοντες σε ένα track-day δεν έχουν?"

Θα σε παρακαλουσα να μην λεμε πραγματα και δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις.Δεν βαζουμε ολο τον κοσμο στο ιδιο τσουβαλι ειτε ειναι καλο το τσουβαλι ειτε κακο.
doohan"

Εγώ θα χαρώ πολύ να έρθεις σε ένα καθημερινό td που κακός τόσο υποτιμάς και να πιούμε ένα καφέ..... Νομίζω ότι θα αλλάξεις γνώμη....."

Καθημερινη δεν μπορω να ερθω πριν τις 4,τωρα που μεγαλωσε η μερα θα ερθω,κ δεν υποτιμω τον θεσμο των td σε καμμια περιπτωση,αλλα πραγματα ειναι που με ενοχλουν.
Δεν γραφω κατι αλλο γιατι πολλοι εχετε αυτη την λανθασμενη αντίληψη οτι ειμαι αντιθετος με τα td's,αλλα πραγματα λεω κ το μονο που κραταμε ειναι 2 κουβεντες απο μια προταση. Αρνουμαι να ακολουθησω την νεα δημοσιογραφια που εχει αρχισει να μας επηρεαζει κ να κοβουμε κ ραβουμε οπως μας βολευει προτασεις για να δημιουργουνται εντυπωσεις. Επισης θυμηθείτε πανω σε ποια βαση κ με ποια δεδομενα ξεκινησε η κουβεντα.!Τα υπολοιπα στον καφε κ απο κοντα!
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 10/05/2011 5:08 μμ.

τωρα συγγνωμη αλλα που είναι ακριβώς η διαφωνία...???

δε νομίζω οτι υποτίμησε κανένας τα track days...το αντίθετο... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως έιναι ασφαλέστερη η πίστα έναντι του δρόμου..

αλλά μην υποτιμάει και κανείς τα μαθήματα..απλά ειναι όλα..!Αν κάποιος διαθέτει τον χρόνο και το χρήμα, καλό θα ήταν να τα κάνει! ε? ή όχι? αν δεν μπορεί , εντάξει δε θα πεθάνει κιόλας από τον καημό του...

γενικά νομίζω ότι είναι καλό να μαθαίνει κανείς ..σωστά??? διαφωνεί κάποιος πάνω σε αυτό???


τώρα άν λέτε ότι τα "σεμινάρια" στα TD είναι του ίδιου level γνώσης με τα CSS ή οποιοδήποτε άλλο σχολείο, οκ...για να το λέτε...αν έχετε εμπειρία και απο τα δύο , οπότε μπορείτε να τα συγκρίνετε, τότε έτσι θα είναι...


δηλαδή, δε σημαίνει οτι αν δεν εχεις κάνει σχολείο δεν μπορείς να ζήσεις ... αλλά καλύτερα να κάνεις κάτι..αν μπορείς!μη γενικεύετε όμως γιατί ο καθένας βλεπει και κρίνει απο τον εαυτο του! και εσείς που γράφετε εδώ μέσα καλά κάνετε και καλά τα λέτε οτι είστε συνειδητοποιημένοι γιατί προφανώς είστε...αλλά όμως δεν είναι ΌΛΟΙ έτσι....αυτο ειναι το πρόβλημα!
αυτός που το παίζει ρόσσι χωρίς να είναι όμως , είναι κάποιος που ΔΕ θα καθόταν να γράφει εδώ μέσα, γιατί απλά θα ήταν αδιαφορη η συζήτηση.. κ πιστέψτε με γνωρίζω ανθρωπο προσωπικά που κάνει ρεκόρ τελικών στην εθνική έξω απο το κιάτο ξεκράνοτος και μπαίνει και πίστα, με την ίδια απαράλλαχτη συμπεριφορά και στην πίστα και στον δρόμο...μην την χαρακτηρίσω καλύτερα..δε θα έγραφε όμως εδω...

αρα βλάκες και ασυνείδητοι υπάρχουν παντού..απλά το ελεγχόμενο περιβάλλον του TD-πίστας είναι σαφώς καλύτερο απο τον δημόσιο δρόμο και ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ γίνεται ακόμα καλύτερο με μαθήματα αν αυτό είναι εφικτό εννοείται ?? νομίζω πως αυτό είναι η ουσία.. ΣΩΣΤΑ? εγώ αυτο βγάζω ...αν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με.

προβληματισμοί και βελτιώσεις είναι όλα αυτά! τίποτα περισσότερο νομίζω.... εννοείται πως άνθρωποι που έχουν παιδεία πανε στην πίστα και όσοι γελοιοι οδηγούν έξω μπορεί να είναι και μεσα στην πίστα...δε λέει κατι αυτο..

απλά οταν μαθαίνεις βελτιωνεσαι γίνεσαι ασφαλέστερος και ίσως τελικά καλύτερος οδηγός...σωστά???

Α! για να ξαναγυρίσουμε στην αρχή .... Στο αρχικό ποστ έγινε ερώτηση μεταξύ Riding School & CSS οχι για το να μπεί κατευθείαν σε TD η Ελένη (από οτι βλέπω η ίδια είχε καταλήξει σε αυτό)
"diobo'...!"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: efthvag στις 10/05/2011 5:31 μμ.

krysta"

Α! για να ξαναγυρίσουμε στην αρχή .... Στο αρχικό ποστ έγινε ερώτηση μεταξύ Riding School & CSS οχι για το να μπεί κατευθείαν σε TD η Ελένη (από οτι βλέπω η ίδια είχε καταλήξει σε αυτό) "

+675
Καλά τα λέει η κοπέλα (krysta)...σαν να ξεφύγαμε λίγο...μην την τρομάξουμε κιόλας την κοπέλα (HelenKor)
Ελένη τρέχα για φώνια...τελειώνει ο Μάης!
Ποτέ μη λες ποτέ και ποτέ μη λες πάντα..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: tharis στις 10/05/2011 5:47 μμ.

Επειδη χαθηκαμε λιγο ..

Νομιζω οτι δεν διαφωνει κανεις για την χρησιμοτητα των σχολειων, σωστα ?

Η διαφωνια που δημιουργηθηκε ειναι για το αν για να παρει καποιος μερος σε ενα TD πρεπει να εχει κανει πρωτα καποιο σχολειο ή οχι, σωστα ?

Ενταξει, επειδη ανοιξε η Ελενη το θεμα δε σημαινει οτι η κουβεντα δε μπορει να παει ενα βημα παρα περα. Εξαλλου νομιζω η ιδια εχει παρει την απαντηση της και το θεμα μπορει να ενδιαφερει και αλλους..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: jimdom στις 10/05/2011 6:49 μμ.

Βρε συ Κρυστα με το πορτοκαλι κ το ασπρο ειναι σαν να βλεπω τη μηχανη του Tharis και οχι κειμενο


Τεσπα εγω διαφωνω γιατι υποτιμω τα μαθηματα αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη και δεν θελω να πεισω κανεναν για το αν εχω δικιο ή αδικο

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: doohan στις 10/05/2011 7:40 μμ.

......
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:49, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: krysta στις 10/05/2011 8:25 μμ.

jimdom"Βρε συ Κρυστα με το πορτοκαλι κ το ασπρο ειναι σαν να βλεπω τη μηχανη του Tharis και οχι κειμενο


Τεσπα εγω διαφωνω γιατι υποτιμω τα μαθηματα αλλα αυτο ειναι δικη μου αποψη και δεν θελω να πεισω κανεναν για το αν εχω δικιο ή αδικο"


ωραία δεν είναι? το πΕρτικαλί κείμενο εννοω...

τώρα όσο για σένα...τι να σου πω..τετοιο ανάποδο που είσαι καλά κάνεις κ τα υποτιμάς!μη τυχόν και τα κάνεις άλλωστε εσύ είπαμε είσαι φυσικό ταλέντο
"diobo'...!"

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 10/05/2011 9:44 μμ.

Ρε παιδια να πω και εγω την λ@λ@κι@ μου?Πιστα δεν εχω μπει ποτε,σχολειο δεν εχω κανει παρολο που τωρα τελευταια το σκεφτομαι σοβαρα,Επιδαυρο και Αι Γιαννη και στα βουνα ειμαι συνεχεια και πιστευω οτι τη μηχανη την στριβω πιο καλα απο καποια παιδια που εχουν κανει σχολεια κλπ και με μεγαλη ασφαλεια.Ειμαστε μια παρεα πανω απο 30 χρονων ολοι,δεν ειμαστε καγκουρες και γουσταρουμε να στριβουμε τις μηχανες μας στα βουνα.Ειναι κακο που το κανουμε αυτο χωρις να εχουμε κανει σχολεια ή μηπως ειμαστε επικινδυνοι για τους υπολοιπους?Για να το κλεισω καλα τα σχολεια αλλα οχι απαραιτητα.Μπορει καποιος να μαθει να στριβει με ασφαλεια και με ταχυτητα και μονος του αρκει να εχει μυαλο και θεληση

Re: Η πρώτη μου φορά!  

  Από: Sprinter στις 10/05/2011 9:47 μμ.

http://youtu.be/OE3cPzhX5GI
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε