Πίστα Σερρών - Προπόνηση

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 05/04/2010 10:43 μμ.

οπτε περνω το μηχανακι απο σερβις που μου βαζουν τις προτεινομενες πιεσεις το πρωτο πραγμα ειναι να παω στο κοντινοτερο βενζιναδικο να αλλαξω πιεσεις. το 40 πισω ειναι τρελη υπερβολη. με το 36-36 μου εχει κατσει καλα αν και δεν εχω ψαχτει περισσοτερο. θα δοκιμασω και το 34-32 αλλα και το 36-34 και θα αποφασισω.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: nfot στις 05/04/2010 11:42 μμ.

Aris."...Θα το κανω και 'γω καποια στιγμη αλλα θα ειναι και μοναδικη"


Αστο Αρη. Αμα δοκιμασεις, κολλησες. Κατι ξερω ...

Ενα ζευγαρι λαστιχα βγαζει αρκετα td, εκτος αν εχεις 1000αρι ή πολυ μαλακες γομες, που δεν ειναι απαραιτητες για τον μεσο αναβατη. Οσοι κυνηγανε χρονους κατω απο 1.38 ισως τις χρειαζονται. Ενα καλο sport λαστιχο ειναι αρκετο μεχρι εκει.

Οσο για τις πιεσεις, το 32-30 ξερω κι εγω. Για το δρομο οτι λεει ο κατασκευαστης.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: bonnie στις 06/04/2010 2:48 πμ.

οσον αφορα τις πιεσεις...
ston δρομο κρατας του κατασκευαστη... κατι θα ξερει παραπανω!
μεσα, κατεβαζεις γυρω στις 2 μοναδες... ζεσταινεται ευκολοτερα κ εχει καλυτερη προσφυση...

επισης, μεγαλο ρολο παιζουν και οι ρυθμισεις των αναρτησεων!
Καθε λαστιχο μπορει να συμπεριφερθει διαφορετικα και να θελει αλλαγες !

αν βρεχει, ολο το σεναριο μεταβαλλεται. οσο μικροτερη επιφανεια ελαστικου στη βροχη, τοσο το καλυτερο. οσο μεγαλυτερη, τοσο μεγαλυτερη ειναι κ η πιθανοτητα για γλιστριμα.
αν κ εγω λεω φουσκωμενα κανονικα ωστε το ιχνος της κορωνας να ειναι σωστο και να δουλευουν τα αυλακια απαγωγης νερου...

Αν το λαστιχο ειναι λιγοτερο φουσκωμενο θα μαζεψει προς τα μεσα..
και η υδρολισθηση ειναι πολυ πιθανοτερη καθως το νερο θα εγκλωνιζεται και δεν θα μπορει να διαφευγει κανονικα...

στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: bonnie στις 06/04/2010 2:55 πμ.

βρηκα κ κατι χρησιμο...
απλα τα πραγματα, ο κατασκευαστης ξερει κατι παραπανω απο εμας..

Οριστε λοιπον τι προτεινει η Pirelli σαν σωστες πιεσεις αναλογα την διασταση/τυπο του ελαστικου μας και αναλογα αν καβαλαμε μονοι μας, με το εταιρον ημισυ η με πληρη φορτο ταξιδιου..

(και να μην φορατε Pirelli, φανταζομαι οτι θα παρετε μια ιδεα στο που πρεπει να παιζετε απο πιεσεις..)





πηγη: http://www.us.pirelli.com/en_US/browser ... ULL_07.pdf
στριβω, αρα υπαρχω...

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: kyrkyriakos στις 06/04/2010 10:21 πμ.

denthnpalevw"Παιδες αυριο ειναι μια καλη μερα και λεω να παω μια βολτα μεχρι την πιστα στις Σερρες. "



Και αναρωτιώμουν, ποιός να είναι αυτός με το Triple ..... χαιρετιθήκαμε 2 φορές.
Κρίμα που δεν βόλεψε να τα πούμε κι'όλας!
Την επόμενη φορά.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 06/04/2010 3:17 μμ.

Ναι σε θυμαμαι με το jet κρανος. ειχα παει να βαλω βενζινη γιατι ειχα στεγνωσει....
την επομενη φορα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: kyrkyriakos στις 06/04/2010 7:12 μμ.

Aris."ωραια ειναι , αλλα πολλα τα λεφτα και αν γινει και καμμια στραβη ,(χτυπα ξυλο) ακομα περισσοτερα ..."


Λοιπόν σήμερα το μεσημέρι, με φίλους πήγαμε στο αυτοκινητοδρόμιο με τα μηχανάκια .
Τελευταία δεν ξέρω τί συμβαίνει πάντος δέν με θέλει....... λίγο το πολλή φαή τον ημερών, λίγο το φορτωμένο με σκέψεις μυαλό μου......(δικαιολογίες βρίσκουμε..με άλλα λόγια προσπαθώ να πώ πόσο ''κουλομαρία "ε'ιμαι) 2 φορές συνέχισα στην κ1 χωρίς να στρίψω (έφυγα ευθεία)και μία φορά βγήκα στα χορτάρια στην κ5 (εάν δεν κάνω λάθος).
Όλα αυτά χωρίς κανέναν κίνδυνο και χωρίς να πάθω το παραμικρό εγώ ή η μοτοσυκλέτα (επαναλαμβάνω ΔΕΝ έπεσα )
Αυτά όσοναφορά την ασφάλεια της πίστας!

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: nfot στις 06/04/2010 7:14 μμ.

Κυριακοοοο, προσεχε ρε φιλε. Κρατησου για 30 Απριλιου, μη βαλεις δουλεια αν μπορεις.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 06/04/2010 7:59 μμ.

τι εχει 30 απριλιου????

εγω ακολουθησα την τακτικη του δεν παμε γαμιωντας στην ευθεια και παμε γερα στην κ1-κ2.
χεχε δεν ξερω ποσο γρηγορος ημουν αφου ξεχνουσα να χρεισιμοποιησω το χρονομετρο της μηχανης. αλλα κατι monsterακια τα ειχα για πλακα.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: dimchrist στις 07/04/2010 1:36 μμ.

Μάλλον δεν πέτυχες τέτοιο monsterακι:
http://www.youtube.com/watch?v=DdFbydP3 ... r_embedded

Υπάρχουν πολύ καλά τιμόνια με monsterακια γι'αυτό πρόσεχε.
Τα είχα πολύ υποτιμημένα μέχρι που είδα στα Μέγαρα 620άρια που πηγαίνανε ξάπλα και από ξύλο κάργα.

Το χρονόμετρο δεν με έχει βολέψει. Με δυσκολεύει να πατήσω τη μίζα με τέρμα γκάζι στην ευθεία.

Τα φρένα της κ1 είναι ίσως το χειρότερό μου σημείο. Έρχεσαι με πολλά χλμ και κάθε λεπτομέρια μετράει.

Οι προτεινόμενες πιέσεις για πίστα είναι 32 μπροστά και 30-31 πίσω. Από εκεί ξεκινάς και μετά ανάλογα παίζεις. Εγώ δεν τις αλλάζω.
Στο δρόμο η Τ προτείνει για το daytona 34-36. Το ίδιο και εδώ. Άντε 33-35.

Σε ένα τριήμερο (για να μην πω διήμερο) στις Σέρρες θες ένα ζευγάρι λάστιχα STANDARD (μιλάω για γόμες). Αυτό που θα έχει απομείνει μετά αν δε σου πάει η καρδιά να το πετάξεις θα είναι για χαλαρές βόλτες με την οικογένεια.
Τα Μέγαρα είναι πιο οικονομικά σε θέματα φθοράς αφού δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης σε ότι αφορά την ποιότητα της ασφάλτου.

Στην πίστα πάω για να ξεκ@βλώσω, να βρω τα όρια μου και να βελτιωθώ. Δεν πάω για να πέσω. Αλλά ακόμα και άμα πέσω δε θα με ψάχνουνε να με βρούνε στο γκρεμό, ούτε κάτω στη μπαριέρα, ούτε ξεπατικωτούρα πάνω στην νταλίκα.
Υπάρχουν αρκετές πτώσεις στην πίστα. 'Ομως κατά κανόνα πέφτεις από δικό σου λάθος. Θα μου πείτε και αν έρθει ο άλλος από πίσω με τα όσα και πέσει πάνω μου??? Ναι, εντάξει υπάρχει και αυτή η περίπτωση αλλά είναι πολύ σπάνια και κάτι που μπορεί κάλλιστα να σου συμβεί και στο δρόμο. Σίγουρα πάντως δεν θα υπάρχει ο λαλάκας από το απέναντι ρεύμα που θα βγει στο δικό μας, δε θα κάνει στραβοτιμονιές ο κουτάκιας για να αποφύγει τη λακούβα, δεν θα έχει έργα/λάδια/λακούβες ο δρόμος, δεν θα βγει η γιαγιούλα στη μέση του δρόμου, ούτε θα πεταχτεί κάποιος από το στοπ/κόκκινο. κ.α.

Δερμάτινη φόρμα πρέπει να υπάρχει απαραίτητα και δε το λέω για την πίστα αλλά για τις βόλτες. Είναι για τη δικιά μας ασφάλεια. Όταν δίνεις 9-12 χιλιάρικα για να πάρεις μηχανάκι έχεις και 500-700 ευρώ για να πάρεις μία φόρμα. Αντί να βάλεις μία εξάτμιση πάρε μία φόρμα.

Triple Way

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 07/04/2010 4:35 μμ.

αυτο το monster στο βιντεο θα με περνουσε απο πανω....

dimchris"Αντί να βάλεις μία εξάτμιση πάρε μία φόρμα."

συμφωνω και εγω με αυτην την τοποθετηση. οταν πηρα το streetaki πρωτα πηρα τον μπουφαν παντελονι + μποτες που ειχα (εννοειται κρανος γαντια) και μετα αρχισα τις μοντιφιες. οσο και να το κανεις οταν φορας ολο σου τον εξοπλισμο νιωθεις αλλη ασφαλεια.
ψηνομαι τρελα να ξαναπαω. Ηταν αλλη φαση.

σημ. εχει διαβαση κανεις το "twist of the wrist II"? το αρχισα χθες
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: dimchrist στις 07/04/2010 4:58 μμ.

Το έχω αγοράσει από τα σχολείου του California Superbike School και τις δύο επιλογές: DVD & βιβλίο.
Το βιβλίο είναι πολύ καλό το DVD με απογοήτευσε. Ίσως γιατί πρώτα είχα πάρει το βιβλίο και μετά από κανα χρόνο πήρα το DVD. Συνήθως όταν διαβάσεις ένα βιβλίο και μετά το δεις στο γυαλί κάτι σε χαλάει.

Triple Way

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: kyrkyriakos στις 07/04/2010 7:18 μμ.

dimchris"Μάλλον δεν πέτυχες τέτοιο monsterακι"


Αυτό ρε παιδιά δέν είναι monsteraki αλλά s4, έχει τεράστια διαφορά! Έχω οδηγήση τέτοιο , είδατε πώς μαζεύει χιλιόμετρα?

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: nfot στις 07/04/2010 7:57 μμ.

Ο Λεω με το S4 ειναι αυτος. 1.31 - 1.32 και κατι δεκατα.
Βασικα εχει τον κινητηρα του 999, Ohlins, brembo κτλ. Οταν το οδηγησα νομιζα οτι επαθα παρκινσον απο τους κραδασμους.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σερρες αυριο 5/4  

  Από: denthnpalevw στις 07/04/2010 8:49 μμ.

dimchris"Το έχω αγοράσει από τα σχολείου του California Superbike School και τις δύο επιλογές: DVD & βιβλίο.
Το βιβλίο είναι πολύ καλό το DVD με απογοήτευσε. Ίσως γιατί πρώτα είχα πάρει το βιβλίο και μετά από κανα χρόνο πήρα το DVD. Συνήθως όταν διαβάσεις ένα βιβλίο και μετά το δεις στο γυαλί κάτι σε χαλάει."


τα εχω κατεβασει απο το νετ και το βιβλιο και το dvd. ακρως αξιολογο αναγνωσμα
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/