Συναγερμός Datatool

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 25/11/2008 11:26 πμ.

mixalakis"Ρε συ Chris, προφανώς ο δικός σου δεν έχει πρόβλημα!!
Δεν είπε κανείς ότι όλοι έχουν πρόβλημα."


Nai re mixalio alla esi eipes molis rithmises ton sinagermo sou ston sakh ola kala meta!!auto lew kai egw gia rithmiseis.den lew gia provlimatikous sinagermous!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 25/11/2008 11:34 πμ.

To xereis oti o sinagermos exei 10 stadia euesthisias kai 5 stadia kinisis?o sakhs se poia stadia ston evale xereis?mipos ston ekane ton sinagermo poli koutsouro?auto lew re pedia min me parexigite pou sas piezw!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: mixalakis στις 25/11/2008 3:31 μμ.

Το ξέρω για τα στάδια ευαισθησίας και ο Σάκης το έψαξε πάρα πολύ.
Πιθανόν να μην υπάρχει πρόβλημα ακόμα και αν ρυθμιστεί σε πιο ευαίσθητο στάδιο.

Το θέμα όμως είναι ότι το πρόβλημα ξεκίνησε μετά από 3-4 μήνες, σε συνθήκες υγρασίας αρχικά και χτύπαγε σε ειδικές περιπτώσεις. Αυτά εμένα μου δείχνουν πρόβλημα γενικότερο και όχι ζήτημα ρυθμίσεων.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: Dim στις 02/12/2008 9:16 μμ.

8a somfoniso me ton mixalakis, oti ine texniko provlima perisotero i diki moy i periptosi...chris exis dikio se ayta poy les, ala ine ali periptosi, poy exi na kani apoklistika me ri8misis...nomizo oti ine etsi ta pragmata, giati akoma to psaxno...pisteyo na vro akri ke sintoma prin klisi i egiisi toy sinagermoy

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/12/2008 3:45 μμ.

Έβαλα κι εγώ datatool. Μέχρι στιγμής όλα καλά και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που λέτε με τη βενζίνη αφού το μονο που ενεργοποιείται όταν σβήσεις τη μηχανή ειναι το immobilizer και όχι ο συναγερμός.

Εγω παρατήρησα ένα άλλο περίεργο που δεν ξέρω εαν έχει να κάνει με το συναγερμό, αλλα ξεκίνησε απο τότε που τον έβαλα. Στο trip computer ενώ το έχω στο ρολόι μόλις ξαναβάλω μπρος γυρνάει μονο του στην ένδειξη βενζίνης (αυτονομία). Δεν το κάνει πάντα, δεν ξέρω πότε (έχει βενζίνη μέσα) και δεν το έκανε πριν βάλω το συναγερμό.

Το έχετε ξανακούσει; Είναι σχετικό με το συναγερμό η ευπάθεια του "πολυοργάνου";
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: alki_viades στις 22/12/2008 5:54 μμ.

Cpt. Haddock"
Εγω παρατήρησα ένα άλλο περίεργο που δεν ξέρω εαν έχει να κάνει με το συναγερμό, αλλα ξεκίνησε απο τότε που τον έβαλα. Στο trip computer ενώ το έχω στο ρολόι μόλις ξαναβάλω μπρος γυρνάει μονο του στην ένδειξη βενζίνης (αυτονομία). Δεν το κάνει πάντα, δεν ξέρω πότε (έχει βενζίνη μέσα) και δεν το έκανε πριν βάλω το συναγερμό."


Νομιζω το κανει οταν εχει αναψει το λαμπακι της βενζινης για να σου θυμισει πως πρεπει να γεμισεις.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: Cpt. Haddock στις 22/12/2008 5:58 μμ.

alki_viades"
Cpt. Haddock"
Εγω παρατήρησα ένα άλλο περίεργο που δεν ξέρω εαν έχει να κάνει με το συναγερμό, αλλα ξεκίνησε απο τότε που τον έβαλα. Στο trip computer ενώ το έχω στο ρολόι μόλις ξαναβάλω μπρος γυρνάει μονο του στην ένδειξη βενζίνης (αυτονομία). Δεν το κάνει πάντα, δεν ξέρω πότε (έχει βενζίνη μέσα) και δεν το έκανε πριν βάλω το συναγερμό."


Νομιζω το κανει οταν εχει αναψει το λαμπακι της βενζινης για να σου θυμισει πως πρεπει να γεμισεις."


Οχι, όχι (το ξέρω αυτό και ειναι λιγο ενοχλητικο ), το κάνει και πριν φτάσω στις δύο παυλες και το λαμπάκι. Εχω τη μηχανή αναμένη, το σετινγκ στο ρολόι. Βενζίνη έχει μπόλικη, σβήνω, αναβω και γυρνάει στην αυτονομία
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 23/12/2008 10:50 πμ.

[quote="Cpt. Haddock":209ug9gr]
alki_viades"
Cpt. Haddock"
Εγω παρατήρησα ένα άλλο περίεργο που δεν ξέρω εαν έχει να κάνει με το συναγερμό, αλλα ξεκίνησε απο τότε που τον έβαλα. Στο trip computer ενώ το έχω στο ρολόι μόλις ξαναβάλω μπρος γυρνάει μονο του στην ένδειξη βενζίνης (αυτονομία). Δεν το κάνει πάντα, δεν ξέρω πότε (έχει βενζίνη μέσα) και δεν το έκανε πριν βάλω το συναγερμό."


Νομιζω το κανει οταν εχει αναψει το λαμπακι της βενζινης για να σου θυμισει πως πρεπει να γεμισεις."


Οχι, όχι (το ξέρω αυτό και ειναι λιγο ενοχλητικο ), το κάνει και πριν φτάσω στις δύο παυλες και το λαμπάκι. Εχω τη μηχανή αναμένη, το σετινγκ στο ρολόι. Βενζίνη έχει μπόλικη, σβήνω, αναβω και γυρνάει στην αυτονομία [/quote:209ug9gr]

Pedia min anxoneste....oute o sinagermos fteei oute h eupatheia tou poliorganou!!tipota den fteei!
Analoga apo pou svineis tin mixani mpenei tote h endeixi tis venzinhs!An tin kleineis apo to kill switch tote otan tin anoixeis xana tha exei mpei stin endeixi venzinhs.An tin kleineis me to kleidi opos prepei na tin kleineis kanonika tote otan tha tin xananoixeis tha einai sto roloi kanonika!Dokimasteto!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/12/2008 11:11 πμ.

Περίεργο γιατι δε χρησιμοποιώ ποτέ το kill switch

τεσπα....
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: takis1964 στις 23/12/2008 11:29 πμ.

Εμενα με συναγερμο spyball,πριν βαλω συναγερμο και παντα με κλειδι off, απο το βενζινομετρο ξεκιναει

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 23/12/2008 11:48 πμ.

Egw exo ton sinagermo tis manas tou...ton s4 kai leitourgei etsi akrivos opos proeipa!!otan exw venzinh kai anoigw kai kleinw tin mixani panta me vgazei sto roloi.Otan exei anapsei to lampaki panta me vgazei stin autonomia.Panta me to kleidi tin anoigw kai tin kleinw.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: nxinos στις 23/12/2008 12:56 μμ.

Cpt. Haddock"Έβαλα κι εγώ datatool. Μέχρι στιγμής όλα καλά και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που λέτε με τη βενζίνη αφού το μονο που ενεργοποιείται όταν σβήσεις τη μηχανή ειναι το immobilizer και όχι ο συναγερμός.

Εγω παρατήρησα ένα άλλο περίεργο που δεν ξέρω εαν έχει να κάνει με το συναγερμό, αλλα ξεκίνησε απο τότε που τον έβαλα. Στο trip computer ενώ το έχω στο ρολόι μόλις ξαναβάλω μπρος γυρνάει μονο του στην ένδειξη βενζίνης (αυτονομία). Δεν το κάνει πάντα, δεν ξέρω πότε (έχει βενζίνη μέσα) και δεν το έκανε πριν βάλω το συναγερμό.

Το έχετε ξανακούσει; Είναι σχετικό με το συναγερμό η ευπάθεια του "πολυοργάνου"; "


ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΣΤΟ ΡΟΛΟΙ.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Αν συνεχίσεις να κάνεις αυτό που έκανες πάντα, θα συνεχίσεις να παίρνεις αυτό που έπαιρνες πάντα"

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: mixalakis στις 23/12/2008 1:23 μμ.

Cpt. Haddock"Έβαλα κι εγώ datatool. Μέχρι στιγμής όλα καλά και δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που λέτε με τη βενζίνη αφού το μονο που ενεργοποιείται όταν σβήσεις τη μηχανή ειναι το immobilizer και όχι ο συναγερμός.

Εγω παρατήρησα ένα άλλο περίεργο που δεν ξέρω εαν έχει να κάνει με το συναγερμό, αλλα ξεκίνησε απο τότε που τον έβαλα. Στο trip computer ενώ το έχω στο ρολόι μόλις ξαναβάλω μπρος γυρνάει μονο του στην ένδειξη βενζίνης (αυτονομία). Δεν το κάνει πάντα, δεν ξέρω πότε (έχει βενζίνη μέσα) και δεν το έκανε πριν βάλω το συναγερμό.

Το έχετε ξανακούσει; Είναι σχετικό με το συναγερμό η ευπάθεια του "πολυοργάνου"; "


Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάλαβα πότε μου το κάνει εμένα!!!

Ούτε εγώ χρησιμοποιώ τι kill switch.
Απλά όταν απενεργοποιήσω τον συναγερμό για να βάλω μπρος, αν βιαστώ να ανοίξω τον διακόπτη, τότε με πάει στα χιλιόμετρα που απομένουν!
Πρέπει να περιμένεις ελάχιστα μόλις σβήσουν τα φλας για να γυρίσεις τον διακόπτη!
Ενοείται ότι έχω μόνιμα το kill switch στο on, γιατί αν τον έχεις το off και γυρίσεις τον διακόπτη, τότε μόλις πατήσεις το kill switch στο on θα σε πάει φυσικά στα χιλιόμετρα που απομένουν.

Προφανώς όλα τα παραπάνω ισχύουν αν δεν έχει μπει στη ρεζέρβα.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/12/2008 2:28 μμ.

Απίστευτο...

mixalakis
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: takis1964 στις 24/12/2008 2:11 πμ.

Ρε παιδια αφου σας ειπα οτι σε μενα το εκανε και πριν τον συναγερμο και μετα εβαλα spyball και συνεχιζει να το κανει!!!
Μηπως παιζει καποια αλλη εκδοση firmware στο κοντερ?