Συναγερμός Datatool

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: sprint900 στις 24/12/2008 6:28 μμ.

Και εμένα μου κλατάρισε την περασμένη Δευτέρα μπροστά από την πύλη της ΑΗΣ Μεγαλόπολης .

Από ότι μου είπαν οι φύλακες έχει μπει μια κάμερα μπου τουθ που έχει βγάλει πολλούς συναγερμούς άχρηστους .

Το αναφέρω για να πω την γνώμη μου και μόνο , το sprint μου είναι του 97 μοντέλο με καρμπιρατέρ , ήταν ο πιο χαζός συναγερμός του κόσμου , μάλιστα με αυτοκόλλητο στην πλάκα να ειδοποιεί τον κλέφτη με τι έχει να κάνει .

Και εμένα όμως είναι ο πανηβλακας Datatool με το βύσμα , τοποθετημένος από την triumph.

Έκανα πέντε λεπτά να σκεφτώ τι θα κάνω και 10 δεύτερα να κλέψω την μηχανή μου .

Καταλαβαίνεται γιατί δεν θα γράψω τι έκανα βέβαια στο φόρουμ , αλλά ο καθένας που μπορεί να καταλάβει ένα απλό ήλεκτρο πρόβλημα καταλαβαίνει τι εννοώ .

Ξέρω ότι ο επόμενος συναγερμός μου , δεν θα οπλίζει αν δεν του πω εγώ η αν δεν κατεβάσω τουλάχιστον το στάντ που ούτως η άλλως έχει διακόπτη , δεν θα σταματάει την μηχανή μου ώστε σε περίπτωση λάθος ενεργοποιήσεις να με σκοτώσει και απλά χωρίς να σκούζει , άλλωστε έχει ενεργοποιηθεί και στην Ελλάδα οδηγία , όλοι οι συναγερμοί που κάνουν θόρυβο είναι παράνομοι και το μόνο που θέλω είναι να με παίρνει τηλέφωνο ότι κάποιος βάζει χέρι στην μηχανή μου να επέμβω και τίποτα άλλο .

Όλα τα άλλα είναι για μένα πεταμένα λεφτά .
Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: antonis lironis στις 25/12/2008 8:38 μμ.

Τελικά ρε παιδιά με τον συναγερμό της datatool έχετε μείνει ικανιποιημένοι?
Πολλά παράπονα ακούω απο πολλούς εδώ και πολύ καιρό.

Έτσι αποφάσισα να βάλω τον steel mate αφού τον είχα και στο Transalp και είχα το κεφάλι μου ήσυχο.
Δεν μου έχει κάνει ποτέ τερτίπια και να βαράει όποτε θέλει, ούτε μου κουράζει την μπαταρία(ούτε στο Transalp ούτε στο Tiger). Πολύ καλές και εύκολες οι ρυθμίσεις του.

Όταν σταματήσεις το μηχανάκι και κλείσεις τον διακόπτη δεν μπαίνει μόνος του άλλα σου ανάβει τα φλας και σε ειδοποίει 3 φορές ηχητικά και με δόνηση οτι πρέπει να βάλεις συναγερμό ωστε να μην το ξεχάσεις.

Αν πάλι τον βγάλεις και δεν βάλεις μπροστά το μηχανάκι μέσα σε 30 δευτερόλεπτα τότε θα ξαναμπεί μόνος του σκεπτόμενος οτι το ξέχασες και έφυγες. Μιλάμε οτι ο συναγερμός είναι πολύ μπροστά

Για την εγγήυση του δεν χρειάζετε να πούμε και πολλά. Χρυσή εγγύηση εφ όρου ζωής

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του όμως είναι η τηλεηδοποίηση!!! Αν χτυπήσει ο συναγερμός και δεν τον ακούσεις για οπιοδήποτε λόγο θα σου χτυπήσει με δόνηση αλλά και ηχητικά το κοντρόλ του!
Παλιότερα που είχα το Transalp ήμουν σε ένα club και ένιωσα την δόνηση απο το κοντρολ του συναγερμού στην τσέπη μου. Βγήκα γρήγορα έξω και βλέπω τον Αλβανό παρκαδόρο να προσπαθεί να την μετακινήσει(κλειδωμένο τιμόνι και λουκέτο) για να παρκάρει και άλλο μηχανάκι.
Αν δεν με κρατούσαν οι άλλοι παρκαδόροι ακόμα ξύλο θα έτρωγε!!!

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 27/12/2008 9:05 πμ.

Pedia egw exo ton datatool merikous mhnes kai den exo pros to paron kanena apolitos provlima!!
Ton exw ferei sta metra mou kai eimai apolita ikanopoiimenos!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: ΑΓΓΕΛΟΣ στις 29/12/2008 4:36 μμ.

antoni θυμασαι τιμη? και απο που τον πηρες και τον τοποθετησες?
ΓΥΡΙΣΕ Ο ΤΡΟΧΟΣ ΚΑΙ Γ_-_-_ ΚΑΙ Ο ΦΤΩΧΟΣ ΠΛΕΟΝ!!

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 29/12/2008 6:37 μμ.

Antoni ekopses kalodiosi h koumposes fisa?
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: seferx στις 31/12/2008 1:05 πμ.

geias paides!
na sas po kai ego me tin seira mou tin simerini empeiria me to fovero sinagermo datatool...
ksekinao kanonika to proi ,stamatao meta apo mia sintomi diadromi kai istera ksanamana fevgo kai ksanastamatao....pao na valo sinagermo..kamia antapokrisi...mpainei monos tou...pao na ton vgalo kai tipota...to xeiristirio anave lampaki kanonika.perno spiti kai mou fernoun to alo xeiristirio mpas kai ton eixe piei to proto alla tipota.
akolouthei tilefono se eksousiodotimeno kai mou lene oti mallon mplokare...ante re tou leo...
istera akolouthise o gnostos tropos apenergopoiisis tou "antikleptikou systimatos".
ante tora na eisai kai kanena taksidi.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: vakis75 στις 02/01/2009 9:18 πμ.

ego den exo kanena apolutos provlima me ton sunagermo mou ,datatool, les na eimai apo tous tuxerous?looooll

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: seferx στις 02/01/2009 6:17 μμ.

τυχερός η όχι δεν ξέρω παντως ο συναγερμός δεν προσφέρει καμια ασφάλεια μόνο και μόνο με τον τρόπο και τον χρονο που απενεργοποιείται.πάλι καλά που έχει Immobilizer

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 03/01/2009 9:19 πμ.

seferx"τυχερός η όχι δεν ξέρω παντως ο συναγερμός δεν προσφέρει καμια ασφάλεια μόνο και μόνο με τον τρόπο και τον χρονο που απενεργοποιείται.πάλι καλά που έχει Immobilizer"


Γεια σου φιλε seferx!!Για εξηγησετο αυτο για τον συναγερμο.....δεν προσφερει καμια ασφαλεια με τον τροπο και τον χρονο που απενεργοποιειται?
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: seferx στις 04/01/2009 1:09 πμ.

γειά σου chris34!φαντάζομαι πως έχεις και εσύ την φίσα με τις γεφυρες...αρα ανοίγεις σέλα,οκ χτυπάει μερικά δευτερα ο συναγερμος,ανοιγεις το κουτακι,ξεκουμπώνεις καλωδιωση και κουμπώνεις φισα,datatool τέλος.ο χρόνος για κάποιον που θα πάει να κάνει αυτη την δουλειά θα είναι μερικά seconds.ακόμα και εγώ που είμαι άσχετος δεν έκανα πάνω απο ένα λεπτό και αυτό γιατί δεν ήξερα που ακριβώς είναι η καλωδίωση.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: mixalakis στις 04/01/2009 12:11 μμ.

Νομίζω ότι η φίσα που λες ότι κουμπώνεις μόλις βγάλεις τον συναγερμό πρέπει να είναι η αρχική φίσα που είχε το μηχανάκι από το εργαστάσιο, αλλιώς αν βάλεις μια οποιαδήποτε φίσα δεν θα πάρει μπρος.
Δηλαδή στην πράξη μπορεί κάποιος να σηκώσει τη σέλα, να χτυπήσει ο συναγερμός και όσο χτυπάει να τον ξηλώσει, απλά μετά θα πρέπει να πάρει το μηχανάκι σηκωτό.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: seferx στις 05/01/2009 12:12 πμ.

ναι αυτη πρεπει να ειναι,αλλα νομιζω καθε επιδοξος κλεφτακος θα εχει μια.
δεν ειναι δυσκολο.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: mixalakis στις 05/01/2009 12:28 πμ.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η φίσα πρέπει να είναι συντονισμένη με το συγκεκριμένο μηχανάκι για να πάρει μπρος.
Αν εσύ έρθεις και βάλεις τη δική σου φίσα στη δική μου μηχανή, δεν θα δουλέψει!
Πρέπει να βάλεις τη συγκεκριμένη που έχει συντονιστεί με τον εγκέφαλο της μηχανής.

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: seferx στις 05/01/2009 5:49 πμ.

απ!αυτο δεν το ηξερα.είσαι σίγουρος?μακαρι να ειναι ετσι αν και θα το μαθω αυριο που θα παω να δω τι γινεται με τον δικο μου που μπλοκαρε

Re: Συναγερμός Datatool  

  Από: chris34 στις 05/01/2009 8:07 πμ.

Εχει δικιο ο φιλος mixalakis.Οταν πηγα να βαλω τον συναγερμο ο μηχανικος μου τον συντονισε με τον εγκεφαλο!Δεν ειναι τοσο ευκολο>Να τον βγαλεις ναι αλλα να κουμπωσεις αλλον οχι.
Λευκος Τιγρης!!see you................