Καθαρισμα Dainese D Dry

Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: TheFace στις 06/06/2014 9:51 πμ.

Αν δωσω στο καθαρηστηριο ενα Dainese D Dry μπουφαν για (στεγνο) καθαρισμα, λετε να υπαρξει προβλημα?
money cant buy me love

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: koukounaros στις 06/06/2014 3:04 μμ.

Καλησπέρα φίλε, εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος. Μια λεκάνη με μέτριο νερό και μαλακτικο ρούχων η ένα πολύ απαλό απορυπαντικό (προτιμώ το μαλακτικό όμως) Το αφήνω μέσα για λίγη ώρα δέν το τρίβω καθόλου και απλά το βγάζω και το βουτάω 3-4 φορές όταν είναι να το ξεβγάλω. μετά νερό μπόλικο και στέγνωμα σ σημείο που δέν το βλέπει ήλιος. Τόσα χρ΄νια δέν ου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα Το στεγνό καθάρισμα το φοβάμαι λίγο.....

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: chris.r675 στις 06/06/2014 4:20 μμ.

koukounaros"Καλησπέρα φίλε, εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος. Μια λεκάνη με μέτριο νερό και μαλακτικο ρούχων η ένα πολύ απαλό απορυπαντικό (προτιμώ το μαλακτικό όμως) Το αφήνω μέσα για λίγη ώρα δέν το τρίβω καθόλου και απλά το βγάζω και το βουτάω 3-4 φορές όταν είναι να το ξεβγάλω. μετά νερό μπόλικο και στέγνωμα σ σημείο που δέν το βλέπει ήλιος. Τόσα χρ΄νια δέν ου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα Το στεγνό καθάρισμα το φοβάμαι λίγο....."



ακριβως το ιδιο κανω και εγω!ενα dainese d dry εχω και εγω,δεν εχει παθει απολυτως τιποτα,
εγω προτιμω μαλλακτικο.
απο καθαριστηρια που δεν ξερουν απο ειδη μοτοσυκλετιστη εχουν καταστραφει αρκετα μπουφαν,παντελονια,
σιγουρα θα πληρωσεις και αρκετα.
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: galileos στις 06/06/2014 6:31 μμ.

Ο εξοπλισμός μου, μπουφάν και παντελόνι, Gore-tex όταν πραγματικά χρειάζονται πλύσιμο (σκόνες-λάσπες) τοποθετούνται στο πλυντήριο κανονικότατα με ένα κρύο πρόγραμμα λίγο απαλό απορρυπαντικό χωρίς στήψιμο. Μόλις τελειώσει το πρόγραμμα, άντληση τα νερά, και τοποθέτηση σε επίπεδη επιφάνεια χωρίς ήλιο (κατά προτίμηση βράδυ). Το πρωί τίναγμα ξανά και ξανά και γύρισμα συνέχεια μέχρι να στεγνώσει.

Προς το παρόν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο.
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: TheFace στις 06/06/2014 11:32 μμ.

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Για τα παλληκαρια που λετε για πλυσιμο στο χερι με μαλακτικο (μονο!) και χωρις τριψιμο μαλιστα... ειστε σιγουροι οτι περα απο ενα "αρωματισμα", το μπουφαν καθαριζει πραγματικα?

ΥΓ. Ειχα παει ενα μπουφαν στον παπασταυρου πριν 1-2 χρονια και αν και εμεινα πολυ ευχαριστημενος, ειχα πληρωσει 25Ε που ειναι ενα ποσο απαγορευτικο για αυτες τις εποχες...
money cant buy me love

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: nafpaktios στις 06/06/2014 11:37 μμ.

Υπαρχει στην COLORI απορυπαντικο φιλικο για τις μεμβρανες το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια το χρησιμοποιω χρονια,αφηνεις να μουλιασει σε χλυαρο νερο και ξεπλενεις,δεν κανει καθολου αφρο αλλα θα στο κανει καινουριο,θα παθεις πλακα με τη μαυριλα που θα βγαλει!Ελπιζω να βοηθαω!
If it works don't fix it!!!

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: TheFace στις 07/06/2014 10:27 πμ.

nafpaktios"Υπαρχει στην COLORI απορυπαντικο φιλικο για τις μεμβρανες το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια το χρησιμοποιω χρονια,αφηνεις να μουλιασει σε χλυαρο νερο και ξεπλενεις,δεν κανει καθολου αφρο αλλα θα στο κανει καινουριο,θα παθεις πλακα με τη μαυριλα που θα βγαλει!Ελπιζω να βοηθαω!"


Ασφαλως και βοηθησες και σε ευχαριστω... το θεμα ειναι οτι πηρα τηλεφωνο την colori πριν απο λιγο και μου ειπαν οτι εχει δημιουργηθει ενα προβλημα σε σχεση με στην εισαγωγη και πωληση του συγκεκριμενου (χημικου) προϊοντος και για την ωρα δεν ειναι διαθεσιμο...
money cant buy me love

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: HelenKoR στις 07/06/2014 12:07 μμ.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν εμπιστεύομαι τα καθαριστηρια. Είχα πάει κάποτε ένα δερμάτινο μπουφάν και μου το επέστρεψαν σε άθλια κατάσταση (όλο το δέρμα ξερό). Από τότε έμαθα πως καθαρίζουμεκαι συντηρουμε μόνοι μας τα δερμάτινα...

Έχω ακούσει ότι όσα έχουν μεμβράνη δεν πρέπει να μπαίνουν στο πλυντήριο. Θα πρότεινα να μουλιασεις καλά το μπουφάν σε νερό με απορυπαντικο και να τριψεις απαλά το εξωτερικό του μπουφάν με μια βούρτσα. Άλλαξε το νερό 2 φορές και την τελευταία φορά βάλε μαλακτικό. Νομίζω ότι μ'αυτο θα είσαι εντάξει.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: epistimon στις 07/06/2014 12:23 μμ.

koukounaros"Καλησπέρα φίλε, εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος. Μια λεκάνη με μέτριο νερό και μαλακτικο ρούχων η ένα πολύ απαλό απορυπαντικό (προτιμώ το μαλακτικό όμως) Το αφήνω μέσα για λίγη ώρα δέν το τρίβω καθόλου και απλά το βγάζω και το βουτάω 3-4 φορές όταν είναι να το ξεβγάλω. μετά νερό μπόλικο και στέγνωμα σ σημείο που δέν το βλέπει ήλιος. Τόσα χρ΄νια δέν ου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα Το στεγνό καθάρισμα το φοβάμαι λίγο....."


ετσι ακριβως τα τελευταια 5-6 χρονια ετσι πλενω το μπουφαν 2-3 φορες το χρονο και δεν εχει παθει απολυτος τιποτα

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: dimraf στις 30/06/2014 12:28 πμ.

TheFace"Αν δωσω στο καθαρηστηριο ενα Dainese D Dry μπουφαν για (στεγνο) καθαρισμα, λετε να υπαρξει προβλημα?"

Η Dainese έχει ειδικά καθαριστικά !

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry  

  Από: panos-panos στις 16/01/2016 2:09 μμ.

επισης soflan για μαλλινα ειναι μια πολυ καλη λυση.