Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Καθαρισμα Dainese D Dry

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Συντονιστής: dimchrist

Καθαρισμα Dainese D Dry

Δημοσίευσηαπό TheFace » 06 Ιουν 2014, 09:51

Αν δωσω στο καθαρηστηριο ενα Dainese D Dry μπουφαν για (στεγνο) καθαρισμα, λετε να υπαρξει προβλημα?
money cant buy me love
Άβαταρ μέλους
TheFace
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Re: Καθαρισμα Dainese D Dry

Δημοσίευσηαπό koukounaros » 06 Ιουν 2014, 15:04

Καλησπέρα φίλε, εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος. Μια λεκάνη με μέτριο νερό και μαλακτικο ρούχων η ένα πολύ απαλό απορυπαντικό (προτιμώ το μαλακτικό όμως) Το αφήνω μέσα για λίγη ώρα δέν το τρίβω καθόλου και απλά το βγάζω και το βουτάω 3-4 φορές όταν είναι να το ξεβγάλω. μετά νερό μπόλικο και στέγνωμα σ σημείο που δέν το βλέπει ήλιος. Τόσα χρ΄νια δέν ου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ;) Το στεγνό καθάρισμα το φοβάμαι λίγο.....
koukounaros
Newbie
Progress to next rank:
72%

Μοτοσυκλέτα: street triple 675 r
Όνομα: Γιαννης

Δημοσίευσηαπό chris.r675 » 06 Ιουν 2014, 16:20

koukounaros έγραψε:Καλησπέρα φίλε, εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος. Μια λεκάνη με μέτριο νερό και μαλακτικο ρούχων η ένα πολύ απαλό απορυπαντικό (προτιμώ το μαλακτικό όμως) Το αφήνω μέσα για λίγη ώρα δέν το τρίβω καθόλου και απλά το βγάζω και το βουτάω 3-4 φορές όταν είναι να το ξεβγάλω. μετά νερό μπόλικο και στέγνωμα σ σημείο που δέν το βλέπει ήλιος. Τόσα χρ΄νια δέν ου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ;) Το στεγνό καθάρισμα το φοβάμαι λίγο.....

ακριβως το ιδιο κανω και εγω!ενα dainese d dry εχω και εγω,δεν εχει παθει απολυτως τιποτα,
εγω προτιμω μαλλακτικο.
απο καθαριστηρια που δεν ξερουν απο ειδη μοτοσυκλετιστη εχουν καταστραφει αρκετα μπουφαν,παντελονια,
σιγουρα θα πληρωσεις και αρκετα.
ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΧΤΙΖΟΥΝ ΦΥΛΑΚΕΣ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΙΟΣ ΣΤΕΝΕΥΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΑΡΙΟ
ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΔΡΑΠΕΤΕΥΕΙ!
Άβαταρ μέλους
chris.r675
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: street triple r
Όνομα: χρηστος

Δημοσίευσηαπό galileos » 06 Ιουν 2014, 18:31

Ο εξοπλισμός μου, μπουφάν και παντελόνι, Gore-tex όταν πραγματικά χρειάζονται πλύσιμο (σκόνες-λάσπες) τοποθετούνται στο πλυντήριο κανονικότατα με ένα κρύο πρόγραμμα λίγο απαλό απορρυπαντικό χωρίς στήψιμο. Μόλις τελειώσει το πρόγραμμα, άντληση τα νερά, και τοποθέτηση σε επίπεδη επιφάνεια χωρίς ήλιο (κατά προτίμηση βράδυ). Το πρωί τίναγμα ξανά και ξανά και γύρισμα συνέχεια μέχρι να στεγνώσει.

Προς το παρόν το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικότατο.
Αξία δεν δίνω στη μηχανή ... μόνο στον οδηγό !!!
Άβαταρ μέλους
galileos
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger SE

Δημοσίευσηαπό TheFace » 06 Ιουν 2014, 23:32

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Για τα παλληκαρια που λετε για πλυσιμο στο χερι με μαλακτικο (μονο!) και χωρις τριψιμο μαλιστα... ειστε σιγουροι οτι περα απο ενα "αρωματισμα", το μπουφαν καθαριζει πραγματικα? :thinking:

ΥΓ. Ειχα παει ενα μπουφαν στον παπασταυρου πριν 1-2 χρονια και αν και εμεινα πολυ ευχαριστημενος, ειχα πληρωσει 25Ε που ειναι ενα ποσο απαγορευτικο για αυτες τις εποχες...
money cant buy me love
Άβαταρ μέλους
TheFace
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό nafpaktios » 06 Ιουν 2014, 23:37

Υπαρχει στην COLORI απορυπαντικο φιλικο για τις μεμβρανες το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια το χρησιμοποιω χρονια,αφηνεις να μουλιασει σε χλυαρο νερο και ξεπλενεις,δεν κανει καθολου αφρο αλλα θα στο κανει καινουριο,θα παθεις πλακα με τη μαυριλα που θα βγαλει!Ελπιζω να βοηθαω!
If it works don't fix it!!!
nafpaktios
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: tiger 1050

Δημοσίευσηαπό TheFace » 07 Ιουν 2014, 10:27

nafpaktios έγραψε:Υπαρχει στην COLORI απορυπαντικο φιλικο για τις μεμβρανες το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια το χρησιμοποιω χρονια,αφηνεις να μουλιασει σε χλυαρο νερο και ξεπλενεις,δεν κανει καθολου αφρο αλλα θα στο κανει καινουριο,θα παθεις πλακα με τη μαυριλα που θα βγαλει!Ελπιζω να βοηθαω!

Ασφαλως και βοηθησες και σε ευχαριστω... το θεμα ειναι οτι πηρα τηλεφωνο την colori πριν απο λιγο και μου ειπαν οτι εχει δημιουργηθει ενα προβλημα σε σχεση με στην εισαγωγη και πωληση του συγκεκριμενου (χημικου) προϊοντος και για την ωρα δεν ειναι διαθεσιμο... :(
money cant buy me love
Άβαταρ μέλους
TheFace
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό HelenKoR » 07 Ιουν 2014, 12:07

Για να είμαι ειλικρινής, δεν εμπιστεύομαι τα καθαριστηρια. Είχα πάει κάποτε ένα δερμάτινο μπουφάν και μου το επέστρεψαν σε άθλια κατάσταση (όλο το δέρμα ξερό). Από τότε έμαθα πως καθαρίζουμεκαι συντηρουμε μόνοι μας τα δερμάτινα...

Έχω ακούσει ότι όσα έχουν μεμβράνη δεν πρέπει να μπαίνουν στο πλυντήριο. Θα πρότεινα να μουλιασεις καλά το μπουφάν σε νερό με απορυπαντικο και να τριψεις απαλά το εξωτερικό του μπουφάν με μια βούρτσα. Άλλαξε το νερό 2 φορές και την τελευταία φορά βάλε μαλακτικό. Νομίζω ότι μ'αυτο θα είσαι εντάξει.
I really do appreciate people who stimulate my creativity and make me think on a deeper level.
Άβαταρ μέλους
HelenKoR
Monsieur Cannibale

Μοτοσυκλέτα: Peugeot Jet Force 50cc

Δημοσίευσηαπό epistimon » 07 Ιουν 2014, 12:23

koukounaros έγραψε:Καλησπέρα φίλε, εγώ προτιμώ να το κάνω μόνος. Μια λεκάνη με μέτριο νερό και μαλακτικο ρούχων η ένα πολύ απαλό απορυπαντικό (προτιμώ το μαλακτικό όμως) Το αφήνω μέσα για λίγη ώρα δέν το τρίβω καθόλου και απλά το βγάζω και το βουτάω 3-4 φορές όταν είναι να το ξεβγάλω. μετά νερό μπόλικο και στέγνωμα σ σημείο που δέν το βλέπει ήλιος. Τόσα χρ΄νια δέν ου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ;) Το στεγνό καθάρισμα το φοβάμαι λίγο.....

ετσι ακριβως τα τελευταια 5-6 χρονια ετσι πλενω το μπουφαν 2-3 φορες το χρονο και δεν εχει παθει απολυτος τιποτα
Άβαταρ μέλους
epistimon
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TIGER 1050 MAURO
Όνομα: george

Δημοσίευσηαπό dimraf » 30 Ιουν 2014, 00:28

TheFace έγραψε:Αν δωσω στο καθαρηστηριο ενα Dainese D Dry μπουφαν για (στεγνο) καθαρισμα, λετε να υπαρξει προβλημα?

Η Dainese έχει ειδικά καθαριστικά ! :thumbsup:
dimraf
Newbie
Progress to next rank:
10%

Μοτοσυκλέτα: triumph street triple 675
Όνομα: dim

Δημοσίευσηαπό panos-panos » 16 Ιαν 2016, 15:09

επισης soflan για μαλλινα ειναι μια πολυ καλη λυση.
panos-panos
Newbie
Progress to next rank:
26%

Μοτοσυκλέτα: 955i

Advertisement

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Προϊόντα και αξεσουάρ. Πληροφορίες - εντυπώσεις - συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης