Bluetooth Κράνους

Bluetooth Κράνους  

  Από: PTiger800 στις 07/05/2014 8:23 μμ.

Δοκίμασα να ποστάρω και σε παλαιότερο topic, αλλά καθότι δεν εμφανίστηκε στα ενεργά θέματα, δεν ευελπιστώ να πάρω απάντηση από εκεί, άρα δημιουργώ καινούριο....

Το λοιπόν...
Μετά από αρκετό κράξιμο(ναι σε εσένα αναφέρομαι Πάνο) , σκέφτομαι να πάρω κάποιο συστηματάκι, κυρίως ακουστικό Bluetooth για χρήση με το τηλέφωνο πάνω στη μηχανή. Θέλω να πω ότι είμαι συχνά (αν όχι μόνιμα) solo, άρα σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει το σύστημα οδηγού συνεπιβάτη τόσο πολύ. Αν χρειαστεί καλό θα ήταν ότι διαλέξω να μπορεί να επεκταθεί αργότερα.

Από ένα ψάξιμο που έκανα προσανατολίζομαι μάλλον προς κάτι σε Sena (MH10) ή σε Cardo (π.χ. Q3). Δεν είμαι και απόλυτος.
Περιορισμοί :
1. Θέλω να μπαίνει σε Shoei (XR1100) με στήριξη ανάμεσα στο κέλυφος και στο αφρώδες. Δε θέλω να χρειαστεί να το στηρίξω με ταινία δηλαδή.
2. Συνήθως στα ταξίδια φοράω ωτοασπίδες. Έχει νόημα να το πάρω ή δεν θα ακούω τίποτα;
3. Υπάρχει κάποιο που να αντέχει περισσότερο στη βροχή;
4. Καλό στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε θα ήταν να μην υπερβαίνει τα 200 ευρώπουλα...

Με αυτά τα δεδομένα, όσοι χρησιμοποιείτε τι χρησιμοποιείτε; Είστε ευχαριστημένοι;

Thanks!!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: johntar στις 07/05/2014 9:33 μμ.

Πανο καλησπερα.Εισαι καλα?Μια πολυ καλη λυση ειναι το interphone f4 η f5.Εγω εχω το f4 και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.Κανει τα παντα και αδιαβροχο και αμα θες και επεκταση εως 8 εαν δεν κανω λαθος.
Ελπιζω να βοηθησα.
http://www.digitallife.gr/theleis-inter ... fora-64905
Τσεκαρε και εδω......
Ποιος θα τονίσει τα χιλιάδες λάθη μου να μου τονίσω άλλα χίλια κ τ' αμέτρητα τα πάθη μου!!!

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: panos76gr στις 07/05/2014 10:08 μμ.

Ναι ρε Πανο σιγα το κραξιμο .....


1. Εγω εχω SENA SMH10 και δεν το αλλαζω με τιποτα !!!
2. Τεσταρισμενο σε αντιξοες συνθηκες και ιδιαιτερα σε βροχες !!!
3. Με τις οτοασπιδες σου θα ακους κανονικοτατα και οχι μονο !!!
4. Και τελος δεν θα δωσεις περισοτερα απο 125,00 ευρω μαζι με τα μεταφορικα !!!
Πιστευω να σε καλυψα παραπονιαρικο αγορι !!!

Λεπτομεριες σε pm

ΥΓ.
Τωρα ο johntar δεν ξερω τη μετρο συγκρισης εχει αλλα τελος παντων ...

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: jimstag στις 08/05/2014 10:34 πμ.

Γεια σου Πάνο,

έχω και εγώ εδώ και λίγο καιρό το interphone f5. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποιο άλλο προϊόν, αλλά από την μέχρι ώρας χρήση έχω να μοιραστώ τα ακόλουθα:
- φορεμένο σε κράνος Shoei Qwest, η ποιότητα ήχου που λαμβάνω είναι πολύ καλή μέχρι τα 100 χλμ/ω. Από αυτό το σημείο και μετά ο θόρυβος επιβαρύνει εκθετικά την ποιότητα. Σε αυτό όμως μπορεί να φταίεί το ότι:
- ο συνομιλητής δεν ακούει τον παραμικρό θόρυβο, ανεξάρτητα από την ταχύτητα (άριστο μικρόφωνο), με αποτέλεσμα να μην μιλάει πιο δυνατά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: οδηγώ με 150 χαω, με καλεί η κοπέλα μου και νομίζει ότι έχω γυρίσει σπίτι και της κάνω πλάκα πως οδηγώ.
- υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του τηλεφώνου (φωνητική κλήση, GPS, απάντηση/αγνόηση/απόρριψη κλήσης κλπ)
- έχει ραδιόφωνο FM με αρκετά καλή λήψη κ δυνατότητα αποθήκευσης σταθμών. Είναι λίγο ενοχλητικό όταν χρειάζεται να ψάξεις για σταθμό σε ζώνες χαμηλές λήψης/επιλογών (πχ Εθνική οδός)
- είναι δοκιμασμένα αδιάβροχο (130 χλμ βροχή έφαγα)
- η μπαταρία (ακόμη έχω κάνει μία φόρτιση) έχει κρατήσει ένα ταξίδι Βόλο κ πίσω και 10 μέρες ράδιο κ τηλέφωνα 20-30'/μέρα
- είναι πολύ απλή η χρήση ζεύγους, για συνομιλία ε συνεπιβάτη ή άλλον(ους) αναβάτη(ες)
- τα πλήκτρα του τα συνηθίζεις πολύ γρήγορα, αλλά με χειμερινά γάντια θέλει μία έξτρα προσπάθεια να τα βρεις. Φαντάζομαι ότι σύντομα θα το έχω συνηθίσει κ θα το χρησιμοποιώ ποιο άνετα
- Τιμή: κοντά στα 180€ το ένα, κοντά στα 300€ (παίζουν πολλές σχετικές προσφορές στα γνωστά καταστήματα) το ζευγάρι

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ότι και αν επιλέξεις, εύχομαι να είναι η επιλογή που σου ταιριάζει καλύτερα.
Change before you have to!

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: PTiger800 στις 08/05/2014 1:16 μμ.

Ευχαριστώ λεβεντιές μου.

Θα το ψάξω και το Interphone...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: billy the kid στις 08/05/2014 5:32 μμ.

jimstag"Γεια σου Πάνο,

έχω και εγώ εδώ και λίγο καιρό το interphone f5. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποιο άλλο προϊόν, αλλά από την μέχρι ώρας χρήση έχω να μοιραστώ τα ακόλουθα:
- φορεμένο σε κράνος Shoei Qwest, η ποιότητα ήχου που λαμβάνω είναι πολύ καλή μέχρι τα 100 χλμ/ω. Από αυτό το σημείο και μετά ο θόρυβος επιβαρύνει εκθετικά την ποιότητα. Σε αυτό όμως μπορεί να φταίεί το ότι:
- ο συνομιλητής δεν ακούει τον παραμικρό θόρυβο, ανεξάρτητα από την ταχύτητα (άριστο μικρόφωνο), με αποτέλεσμα να μην μιλάει πιο δυνατά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: οδηγώ με 150 χαω, με καλεί η κοπέλα μου και νομίζει ότι έχω γυρίσει σπίτι και της κάνω πλάκα πως οδηγώ.
- υποστηρίζει όλες τις λειτουργίες του τηλεφώνου (φωνητική κλήση, GPS, απάντηση/αγνόηση/απόρριψη κλήσης κλπ)
- έχει ραδιόφωνο FM με αρκετά καλή λήψη κ δυνατότητα αποθήκευσης σταθμών. Είναι λίγο ενοχλητικό όταν χρειάζεται να ψάξεις για σταθμό σε ζώνες χαμηλές λήψης/επιλογών (πχ Εθνική οδός)
- είναι δοκιμασμένα αδιάβροχο (130 χλμ βροχή έφαγα)
- η μπαταρία (ακόμη έχω κάνει μία φόρτιση) έχει κρατήσει ένα ταξίδι Βόλο κ πίσω και 10 μέρες ράδιο κ τηλέφωνα 20-30'/μέρα
- είναι πολύ απλή η χρήση ζεύγους, για συνομιλία ε συνεπιβάτη ή άλλον(ους) αναβάτη(ες)
- τα πλήκτρα του τα συνηθίζεις πολύ γρήγορα, αλλά με χειμερινά γάντια θέλει μία έξτρα προσπάθεια να τα βρεις. Φαντάζομαι ότι σύντομα θα το έχω συνηθίσει κ θα το χρησιμοποιώ ποιο άνετα
- Τιμή: κοντά στα 180€ το ένα, κοντά στα 300€ (παίζουν πολλές σχετικές προσφορές στα γνωστά καταστήματα) το ζευγάρι

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Ότι και αν επιλέξεις, εύχομαι να είναι η επιλογή που σου ταιριάζει καλύτερα."


Σκεφτόμουν να γράψω κι εγώ την δική μου εμπειρία αλλά με πρόλαβε ο Πάνος. Συμφωνώ σε όλα. Κοίτα και σε fcmoto.

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: PTiger800 στις 08/05/2014 5:55 μμ.

Όσον αφορά το interphone, πώς το έχετε στηρίξει στα κράνη; Κολλητική ταινία ή με το "κλιπ" και τα αλενάκια;

@johntar Γειά σου και σένα Γιάννη!!!!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: Papako στις 08/05/2014 6:21 μμ.

Εγώ κοίταζα το Cardo Scala Rider SHO-1 Shoei (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sec ... ider-SHO-1). Είναι ακριβό είναι η αλήθεια (~290 ευρώ το ένα) αλλά είναι το καλύτερο της Cardo, είναι φτιαγμένο ειδικά για Shoei (κάνει σίγουρα για το XR1100 αλλά κάνει και για άλλα μοντέλα Shoei αλλά και για άλλες μάρκες) και έχει το ατού ότι μπαίνει από κάτω από το κράνος και πέρα από το οπτικό κομμάτι, ουσιαστικά εκμηδενίζει αεροδυναμικές αντιστάσεις (και λογικά και θόρυβο), συν το ότι μπαίνει από κάτω (φαντάζομαι) το κάνει ακόμα πιο ανθεκτικό στη βροχή καθώς δεν θα βρέχεται τόσο πολύ.
Έχει κανείς εμπειρία με το συγκεκριμένο ή το Cardo Scala Rider Q9x με το οποίο έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά;

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: PTiger800 στις 09/05/2014 10:10 πμ.

Εγώ μάλλον για cardo Q1 (ίσως Q3) το βλέπω.

Το SHO1, ναι μεν κάνει για το κράνος μου, αλλά είναι ακριβό αφενός και αφετέρου με το leatt brace που φοράω θα βρίσκει συνέχεια.
Το smh10 μου αρέσει επίσης πάρα πολύ αλλά δε μου αρέσει που δεν έχει αφαιρούμενα ακουστικά. Δηλαδή αν ένα από τα καλωδιάκια των ακουστικών τσακίσει μπαίνεις σε έξοδα (καμιά 50ριά ευρώπουλα, απ' ότι μου είπε ενα πουλάκι...). Βέβαια αυτό ισχύει αν μπαζοβγάζεις το bluetooth από το κράνος, πράγμα που τελικά μάλλον δεν θα ισχύσει καθότι είναι φασαρία.
Θα δω και απο κοντά το smh και μετά θα αποφασίσω...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: billy the kid στις 09/05/2014 10:19 πμ.

PTiger800"Όσον αφορά το interphone, πώς το έχετε στηρίξει στα κράνη; Κολλητική ταινία ή με το "κλιπ" και τα αλενάκια;

@johntar Γειά σου και σένα Γιάννη!!!!"

Το δεύτερο, με το ''κλιπ'' και τα αλενάκια, δεν είναι δύσκολο και το φοράς όποτε θέλεις χωρίς να αφήνει ίχνη στο κράνος, Δοκιμασμένο σε shoei xr1100. Για καλύτερη εφαρμογή του μικροφώνου στο στόμα,λόγω περιορισμένου χώρου, καλύτερα αντί για το booth να βάλεις το μικρόφωνο στυλ ψείρας , αναζήτησε το στη συσκευασία.

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: NikosV στις 09/05/2014 10:45 πμ.

προσωπικα σκεφτομουν και εγω για bluetooth αλλα το απειψα λογο μεγαλου κοστους και μικρης εμβελειας μηχανης-μηχανης

και σκεφτομαι για walkie talkie με ptt με μικροφωνο παλμων λαιμου κλπ
κοστος μικροτερο απο 100€ το ενα

και ψαχνοντας βρηκα και κινητο android που ειναι και walkie talkie με οτι λειτουργειες συνεπαγεται αυτο .. και αρκετα οικονομικο
κοστος μικροτερο απο 200€ (τοτε) μικροτερο απο 300€ (τωρα) το ενα
εχετε καποια γνωμη για τα συγκεκριμενα προτζεκτ ή παραμενετε πιστοι στα μπλε δοντια ??
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: billy the kid στις 09/05/2014 11:45 πμ.

NikosV"προσωπικα σκεφτομουν και εγω για bluetooth αλλα το απειψα λογο μεγαλου κοστους και μικρης εμβελειας μηχανης-μηχανης

και σκεφτομαι για walkie talkie με ptt με μικροφωνο παλμων λαιμου κλπ
κοστος μικροτερο απο 100€ το ενα

και ψαχνοντας βρηκα και κινητο android που ειναι και walkie talkie με οτι λειτουργειες συνεπαγεται αυτο .. και αρκετα οικονομικο
κοστος μικροτερο απο 200€ (τοτε) μικροτερο απο 300€ (τωρα) το ενα
εχετε καποια γνωμη για τα συγκεκριμενα προτζεκτ ή παραμενετε πιστοι στα μπλε δοντια ?? "

Αφού ψάχνεσαι για κάτι τέτοιο κοίτα κι αυτό που είναι και δωρεάν,αν έχεις κινητό android...
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: PTiger800 στις 09/05/2014 11:49 πμ.

NikosV"χετε καποια γνωμη για τα συγκεκριμενα προτζεκτ ή παραμενετε πιστοι στα μπλε δοντια ?? "


Εξαρτάται τι θες να κάνεις...

Ας πούμε εγώ προσωπικά αυτό που θέλω είναι σε περίπτωση "στραβής" να μπορώ να μιλήσω με συνοδοιπόρους.
Π.χ. πήγαμε εκδρομή και χαθήκαμε. Παίρνει χαμπάρι κάποιος ότι λείπεις και παίρνει τηλέφωνο. Θέλω να μπορώ να λάβω αυτή την κλήση. Αυτό βέβαια έχει το κόστος του να λαμβάνεις και την κλήση του κάθε άσχετου, κάτι που δεν το θέλω. Να σε πάρει π.χ. η WIND για να σε ενημερώση για τη νέα της προσφορά σε κατόχους κινητών.

Εγώ προσωπικά θέλω αυτό και μόνο αυτό (προς το παρόν τουλαχιστον). Δηλαδή, μουσική στη μηχανή δε με πολυενδιαφέρει, μεχρι που μπορώ να πω ότι τη θεωρώ αναίτιο περισπασμό της προσοχής μου. Κουβέντα με συνοδοιπόρους επίσης θεωρώ ότι είναι too much. Ίσως θα ήθελα με το συνεπιβάτη και μόνο.

Και για να απαντήσω και στην ερώτησή σου. Νομίζω ότι αν αυτό που θες είναι επικοινωνία μηχανή με μηχανή, η ιδέα σου είναι καλή. Επίσης όσο πιο "παρθένα" την κρατήσεις τοσο καλύτερα για μενα. Δηλαδή, μην πάρεις ένα κινητό που είναι και cb, έχει και GPS και λίγο trip computer αλλά τα κάνει όλα μέτρια, όπως και τον καφέ που προφανώς θα κάνει....
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: NikosV στις 09/05/2014 2:15 μμ.

PTiger800"
Εξαρτάται τι θες να κάνεις...

Ας πούμε εγώ προσωπικά αυτό που θέλω είναι σε περίπτωση "στραβής" να μπορώ να μιλήσω με συνοδοιπόρους.
Π.χ. πήγαμε εκδρομή και χαθήκαμε. Παίρνει χαμπάρι κάποιος ότι λείπεις και παίρνει τηλέφωνο. Θέλω να μπορώ να λάβω αυτή την κλήση. Αυτό βέβαια έχει το κόστος του να λαμβάνεις και την κλήση του κάθε άσχετου, κάτι που δεν το θέλω. Να σε πάρει π.χ. η WIND για να σε ενημερώση για τη νέα της προσφορά σε κατόχους κινητών.

Εγώ προσωπικά θέλω αυτό και μόνο αυτό (προς το παρόν τουλαχιστον). Δηλαδή, μουσική στη μηχανή δε με πολυενδιαφέρει, μεχρι που μπορώ να πω ότι τη θεωρώ αναίτιο περισπασμό της προσοχής μου. Κουβέντα με συνοδοιπόρους επίσης θεωρώ ότι είναι too much. Ίσως θα ήθελα με το συνεπιβάτη και μόνο.

Και για να απαντήσω και στην ερώτησή σου. Νομίζω ότι αν αυτό που θες είναι επικοινωνία μηχανή με μηχανή, η ιδέα σου είναι καλή. Επίσης όσο πιο "παρθένα" την κρατήσεις τοσο καλύτερα για μενα. Δηλαδή, μην πάρεις ένα κινητό που είναι και cb, έχει και GPS και λίγο trip computer αλλά τα κάνει όλα μέτρια, όπως και τον καφέ που προφανώς θα κάνει...."


Η αληθεια ειναι οτι εψαχνα μια εφαρμογη για android αλλα δεν εβρισκα .. (ευχαριστω billy)

η αληθεια ειναι οτι σκεφτομουν πολυ σοβαρα την αγορα μπλουτουθ αλλα εβαλα κατω το κοστος 2 συσκευων και την εμβελεια και ειδα οτι δεν συμφερει ..
(και λεω σε περιπτωση που ειμαστε 3 ατομα πρεπει να επομεισθει ο 3 ή ο τεταρτος ή ο πεμπτος το κοστος του συγκεκριμενου μοντελου και μαρκας)

απο την αλλη το walkie talkie ειναι πολυ προσιτο σε τιμη και δεν χρειαζεται να εχεις το ιδιο μοντελο με τον καθενα για να επικοινωνησεις .. και εχει εμβελεια μεχρι 5 - 10 χλμ (στην καλητερη περιπτωση )
ειναι ευκολοτερο στον χειρισμο με ενα κουμπι ptt στο τιμονι και μερικα συνδεονται και με αλλες συσκευες οπως mp3 ή τηλ
και δεν σε πριζει και η WIND

τωρα για το τηλ που τα κανει ολα .. τι να πω .. με τοσο ψαξιμο επεσα πανω του και ειναι αυτο που λεμε οτι πραγματικα τα κανει ΟΛΑ (και παλια το ειχα βρει με 150€
http://www.ebay.co.uk/itm/Unlocked-RUNBO-X5-3G-Dual-SIM-Walkie-Talkie-IP67-Android-Mobile-Phone-Smartphone-/221369604825?pt=UK_Mobile_Phones&hash=item338aa81ad9
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Bluetooth Κράνους  

  Από: voyager1970 στις 13/05/2014 7:28 μμ.

Αγαπητοί Φίλοι,

Προσωπικά, εδω και 4-χρόνια έχω πάρει κράνος Χ-lite με blue-tooth που είναι ενσωματομένα όλα τα ηλεκρονικά του . Παλαιότερα είχα της Nolan με n-com blue-tooth για άλλα 4-χρόνια.

Τα τελευταία χρονια έχουν βγεί πολλές εταιρίες με σχετικά gadget που τα τοποθετείς επιπρόσθετα, όπως αυτα που αναφέρανε οι άλλοι φίλοι!

Ομως, προσοχή σε τρείς (βασικούς) παράγοντες:

1ον) Οτιδήποτε εξέχει απο το κράνος (συσκευή blue-tooth, κουμπιά ελενχου συσκευής) θα πρέπει να μπορεί να αποκολληθεί εύκολα και ανέπαφα.
Ο λόγος είναι ότι σε μία πιθανή πτώση μπορεί δημιουργήσει μοχλό και να σου κάνει πολύ σοβαρή ζημιά σε αυχένα κ.α. Σε περίπτωση που καλώδια της συσκευής είναι ελεύθερα ή προεξεχούν ... εάν κάπου μπλοκάρουν... στην καλύτερη θα πονέσεις πολύ!

2ον) Οτιδήποτε τρυπήματα για βίδες και εποξικές κόλλες στο κέλυφος του κράνος, είναι πολύ πιθανό σε επερχώμενη πτώση να κάνουν μεγαλήτερη ζημιά και το κράνος (να σπάσει ή νο ραγίσει)!

3ον) Το μικρόφωνο και τα ηχεία θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικά τοποθετημένα γιατί μπορεί σε περίπτωση πτώσης τα μέν ηχεία να σου γδάρουν κανένα αυτάκι, αλλά ειδικότερα το μικρόφωνο, που είναι επικίνδυνα κοντά στο πρόσωπό σου (χειλάκια, ματάκια, μυτούλα,κλπ.), εάν φύγει απο την θέση του.... άσχημα σενάρια!

Τέλος προς γενική πληροφόρηση, σε σχετική έρευνα του Υπουργείου Μεταφορών των ΗΠΑ, η χρήση τηλεφώνου κατα την οδήγηση (ιδιαίτερα σε μοτοσυκλέτα) μειώνει κατά 35% την προσοχή στην οδήγηση!!!

Για αυτό τον λόγο σε όλους τους αγώνες μοτοσυκλετών δεν χρησιμοποιούν ενδοσυνενοήσεις με τον οδηγό!