Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 1050

Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 1050  

  Από: Papako στις 24/10/2013 12:50 μμ.

Καλημέρα παιδιά. Φαντάζομαι το θέμα έχει τεθεί από πολλούς απλά είπα να κάνω μια γρήγορη ερώτηση.
Έχω το Tiger 1050 SE και σκέφτομαι να βάλω την Arrow (την κλειστή/street legal - ΟΧΙ τη race). Ο λόγος που το σκέφτομαι είναι κυρίως ομορφία, μείωση βάρους και (ελπίζω) να βελτιωθεί η απόδοση του μοτέρ χωρίς όμως να σηκώνω τη γειτονιά στο πόδι (εξ ού και όχι τη race). Τι λέτε; Έχει διαφορά στην απόδοση του κινητήρα ή μπα;

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: Papako στις 14/11/2013 11:11 πμ.

Τελικά πήρα το ρίσκο μόνος μου (αφού δεν πήρα καμμιά απάντηση - γιατί βρε παιδιά;) και την έβαλα.
Συμπέρασμα: Αξίζει αν το κάνει κανείς κατά βάση για την εμφάνιση / κ@υλ@ του.

Και αναλύω περαιτέρω... Ελαφραίνει το μηχανάκι και κατεβαίνει (λίγο) το κέντρο βάρους με ό,τι συνεπάγεται αυτό στην οδηγική συμπεριφορά (δεν είμαι τόσο καλός για να το νοιώσω εγώ ιδιαίτερα αλλά φαντάζομαι αν κάποιος πάει μαλλιά θα καταλάβει διαφορά), είναι σαφώς πιο όμορφος ο τίγρης καθώς η μαμίσια εξάτμιση φέρνει λίγο προς θερμοσίφωνα και κάνει και πιο ωραίο ήχο (πιο μπάσο και λίγο πιο δυνατό) χωρίς σε καμμία περίπτωση να σε κουράζει ή/και να γίνεσαι καγκουίνος και να σηκώνεις τη γειτονιά στο πόδι.
Από άποψη απόδοσης δεν έχω κάνει το πλήρες τεστ αλλά νομίζω ότι η αύξηση της ιπποδύναμης και να υπάρχει είναι τέτοια (max 3-5 ίπποι) η οποία δεν γίνεται αισθητή - η συνθήκες του περιβάλλοντος π.χ. αέρας, θερμοκρασία μάλλον επηρεάζουν περισσότερο τις επιδόσεις (π.χ. τελική) από το +2-3% στην ιπποδύναμη.
Αυτό ωστόσο που είναι αρκετά αισθητό (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα) είναι ότι ο κινητήρας δείχνει να ανεβάζει στροφές πιο εύκολα σε σχέση με πριν, επομένως τελικά ο τίγρης γίνεται πιο ζωηρός και σβέλτος.

Συνοψίζοντας λοιπόν αν θέλει κανείς να το κάνει για αύξηση επιδόσεων δεν νομίζω ότι αξίζουν τα 560 ευρώ που πάει το θέμα (με πρόγραμμα - δωρεάν στην αντιπροσωπεία). Αν θέλει να το κάνει επειδή γουστάρει είναι καθαρά προσωπικό θέμα σχέσης τιμής/κ@υλ@ς. Για εμένα άξιζε.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο άλλους που πιθανώς να έχουν αντίστοιχους προβληματισμούς.
Καλό δρόμο σε όλους μάγκες και προσεκτικά!

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: Genesis στις 14/11/2013 1:05 μμ.

πόσο σου πήγε και από που?

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: Papako στις 14/11/2013 2:49 μμ.

560 (όλα κομπλέ) από τον Πιερράκο στην Μιχαλακοπούλου

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: Genesis στις 14/11/2013 3:16 μμ.

απο ebay θα σου ερχοταν κανα 50αρι φθηνότερα!

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: galileos στις 14/11/2013 3:56 μμ.

Για 560 όλο το μαλλί, μάλλον δεν αξίζει ... αλλά αν η κ@υλα είναι μεγάλη τότε ...

"Όταν αρέσει του φορέσει, ολουνού του κόσμου αρέσει"

Καλά και ασφαλή χλμ. να έχεις και περιμένουμε τυχόν εξελίξεις !!

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: captainl στις 22/11/2013 10:28 πμ.

Καμια φωτογραφια μπορεις να μας δειξεις???
Ειμαστε οπτικοι τυποι....

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: johnygalan στις 22/11/2013 2:07 μμ.

Τα πρώτα πράγματα που αλλάζεις στο 1050(όχι για το Sport) είναι η εξάτμιση και τα λάστιχα.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Εξάτμιση Arrow Slip on Street legal (όχι race) Tiger 105  

  Από: Papako στις 24/04/2014 11:13 πμ.

Sorry για την καθυστέρηση. Ορίστε η φωτό του τίγρη με την arrow.