Χειμερινά Γάντια

Χειμερινά Γάντια  

  Από: geod στις 04/10/2013 10:20 πμ.

Έχει κανείς να προτείνει καποιο καλό χειμερινό γάντι που να βαστάει κρύο, να έχει προστασία, να είναι αδιάβροχο και να έχει και καλή αἰσθηση ;ω

Ξέρω οτι ζητάω πολλά και κάπου θα χάσω αλλά θα με ενδιέφερε να ακούσω γνώμες.

Aπο dainese που έχω δεί κάποια μοντέλα χάνουν πολύ σε αίσθηση.

Μου είπανε για tucano urbano που πληρεί όλες τις παραπάνω προυποθέσεις αλλά δεν έχει στόκ.

Re: Χειμερινά Γάντια  

  Από: PTiger800 στις 04/10/2013 11:47 πμ.

Κατά τη γνώμη μου, η καλή αίσθηση είναι θέμα συνήθειας. Δεν γίνεται να μην ξέρεις πόσο έχει στρίψει ο καρπός σου ή πόσο δυνατά πατάς τη μανέτα του φρένου. Απλώς στην αρχή η πληροφόρηση που παίρνεις με ένα χοντρό γάντι είναι λιγότερη από αυτό που έχεις συνηθίσει. Δεν είναι όμως κάτι που δεν "μαθαίνεται" μετά από μία ώρα φορώντας το γάντι.

Προσωπικά έχω τα Jerico της Dainese, ως γάντι πρώτης γραμμής για το πολύ κρύο...
Πήγε και ήρθε από Ταίναρο υπό βροχή και δεν κατάλαβα τίποτα. Οπωσδήποτε δεν είναι γάντι supersport για να έχεις αίσθηση λες και πιάνεις το grip με γυμνό χέρι, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα...

Έχω ακόμα ενα ζευγάρι Acerbis δερμάτινα. Δεν είναι για πολύ κρύο. Παγώνει το δέρμα και μετά adieu papa, που έλεγε και η διαφήμιση.
Ένα ζευγάρι Held. Χειρότερη ποιότητα κατασκευής (άνοιξαν κάποιες ραφές πολύ νωρίς) καλύτερη αίσθηση, καλύτερη συμπεριφορά στο κρύο.

Είναι και άλλο ένα ζευγάρι που είχα πάρει από το Δίκυκλο στη Μιχαλακοπούλου. Τη μάρκα δεν τη θυμάμαι και δεν την ήξερα. Έχουν αποδειχτεί καλά μέχρι τώρα.

Keep in mind...
Υπάρχουν και ισοθερμικά για μέσα από τα γάντια. Βελτιώνουν λίγο την αίσθηση σε σχέση με ένα χοντρό γάντι. Συνήθως δεν κάνουν δουλειά όμως. Αν θες να κάνουν δουλειά τότε προτίμα κάτι επώνυμο (π.χ Dainese) εντός ή εκτός χώρου μοτοσυκλέτας (έχω κάτι Columbia γαμάτα).
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Χειμερινά Γάντια  

  Από: vassat στις 06/10/2013 7:29 μμ.

PTiger800"...
Προσωπικά έχω τα Jerico της Dainese, ως γάντι πρώτης γραμμής για το πολύ κρύο...
Πήγε και ήρθε από Ταίναρο υπό βροχή και δεν κατάλαβα τίποτα. Οπωσδήποτε δεν είναι γάντι supersport για να έχεις αίσθηση λες και πιάνεις το grip με γυμνό χέρι, αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα...

..."


Αυτά τα jerico, κυκλοφορούν ακόμα; που μπορεί να τα βρει κανείς;
Αν όχι, έχουν αντικατασταθεί απο κάποιο άλλο μονδέλο; υπάρχει μήπως κάποιο αντίστοιχο;
/ Β