εξατμισεις danmoto street triple

εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 20/08/2012 3:29 μμ.

ξερει κανεις να μου πει για αυτες τις εξατμισεις (αναφερομαι στις καρμπον) ? ξερω απο θορυβο κανουν παρα πολυ δυνατο αλλα με τις επιδοσεις τι γινεται? θα χασω? τις εχει βαλει κανεις να μου πει?
ευχαριστω!

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 20/08/2012 7:16 μμ.

επισης θα ηθελα καποιος να μου πει αν ειναι δυσκολο να κανω τη διαδικασια αλλαγης των εξατμισεων μονος μου.ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?
δεν μπορει αυτο καποιος θα το ξερει... !

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: HelenKoR στις 20/08/2012 7:35 μμ.

Αν σκεφτείς οτι για να αλλάξω την βάση της πινακίδας μου βγήκε η πίστη...
Αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία βέβαια, όλα γίνονται...!

(δεν θα πρέπει να αλλάξεις και πρόγραμμα;)
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 20/08/2012 8:01 μμ.

HelenKoR"Αν σκεφτείς οτι για να αλλάξω την βάση της πινακίδας μου βγήκε η πίστη...
Αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία βέβαια, όλα γίνονται...!

(δεν θα πρέπει να αλλάξεις και πρόγραμμα;)"

με τη βαση και εμενα μου βγηκε λιγο η πιστη και τελικα δεν εκανε κιολας(ηταν αναδιπλουμενη και οταν εκλεινε εβρισκε στη ποδα και τελικα δεν εκλεινε )!
τωρα για προγραμμα κτλ δεν ξερω.απο σας περιμενω να μου πειτε αν ξερετε!
επισης θαλω να μαθω αν θα πρεπει να καταργησω τπτ αισθητηρες ,πεταλουδες κτλ απο τις μαμα εξατμισεις ή ειναι πολυ πιο απλη διαδικασια.βγαζω-βαζω και τελος?
παντως ευχαριστω για την απαντηση!

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: HelenKoR στις 20/08/2012 9:10 μμ.

Δεν έχω αλλάξει εξάτμιση και δεν μπορώ να πω οτι έχω εντρυφήσει στο θέμα.
Θα βάλεις μόνο το τελικό; Φίλτρο; Θα αλλάξεις; Θα κάνεις κι άλλες αλλαγές;
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 20/08/2012 10:05 μμ.

HelenKoR"Δεν έχω αλλάξει εξάτμιση και δεν μπορώ να πω οτι έχω εντρυφήσει στο θέμα.
Θα βάλεις μόνο το τελικό; Φίλτρο; Θα αλλάξεις; Θα κάνεις κι άλλες αλλαγές;"

οχι ουτε φιλτρο ουτε προγραμμα.μονο τα τελικα.λιγο βαρος ουσιαστικα θα χασω,θα κερδισω ηχο και εμφανιση! το θεμα ειναι οτι δεν θελω να χασω και επιδοσεις.τουλαχιστον οχι κατι αισθητο!
τα βρικα φθηνα-μεταχ τα ατιμα και με ψηνουν αρκετα!

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: tharis στις 20/08/2012 10:22 μμ.

Αφου δε θα αλλαξεις λαιμους απ την αρχη λογικα πρεπει να ειναι ευκολο να αλλαξεις τα τελικα..!! Κ προγραμμα μπορεις να αλλαξεις κ μονος σου η να σε βοηθησει καποιος απο εδω αν χρειαστει..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: HelenKoR στις 21/08/2012 3:12 μμ.

Γενικά δύσκολα θα αλλάξω κάτι πάνω στο μηχανάκι (για τον Α ή Β λόγο).
Αλλά αν άλλαζα κάτι θα σιγουρευόμουν οτι δεν θα "χαλούσα" κάτι άλλο ή ακόμα κι αν "έχανα" κάτι απο αυτή την άλλαγη τουλάχιστον να γνωρίζω τι.

Πχ. αλλάζοντας έτσι στεγνά το τελικό της εξάτμισης μπορεί να δημιουργούσα κάποιο πρόβλημα στην απόδοση της μοτοσυκλέτας.
Και για να διορθώσω τα πράγματα θα έπρεπε να αλλάξω φίλτρο αέρα (να βάλω ενα πιο ελευθερο) και στην συνέχεια να άλλαζα χάρτη. 'Η να κάνω κι άλλες αλλαγές/βελτιώσεις.
Βέβαια μπορεί με την αλλαγή μόνο του τελικού(και ανάλογα τι τελικό είναι αυτό) και χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο, απλώς να έχω μια πολύ μικρή χειροτερευση.

Η εξάτμιση έχει να κάνει με τα καυσαέρια (δλδ την έξοδο των αερίων). Αρα θα επηρεάζεται και η είσοδος (δλδ φρέσκος αέρας, ίσως γι'αυτό αλλάζουν φίλτρο). Αρα και την καυση (δλδ το καυσιμο). Γι'αυτό να χρειάζεται επαναπρογραμματισμό.
Αυτά είναι μόνο υποθέσεις. Δεν ασχολήθηκα ποτέ όσο θα ήθελα... Ελπίζω κάποιος να ρίξει λίγο φως.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 21/08/2012 4:16 μμ.

HelenKoR"Γενικά δύσκολα θα αλλάξω κάτι πάνω στο μηχανάκι (για τον Α ή Β λόγο).
Αλλά αν άλλαζα κάτι θα σιγουρευόμουν οτι δεν θα "χαλούσα" κάτι άλλο ή ακόμα κι αν "έχανα" κάτι απο αυτή την άλλαγη τουλάχιστον να γνωρίζω τι.

Πχ. αλλάζοντας έτσι στεγνά το τελικό της εξάτμισης μπορεί να δημιουργούσα κάποιο πρόβλημα στην απόδοση της μοτοσυκλέτας.
Και για να διορθώσω τα πράγματα θα έπρεπε να αλλάξω φίλτρο αέρα (να βάλω ενα πιο ελευθερο) και στην συνέχεια να άλλαζα χάρτη. 'Η να κάνω κι άλλες αλλαγές/βελτιώσεις.
Βέβαια μπορεί με την αλλαγή μόνο του τελικού(και ανάλογα τι τελικό είναι αυτό) και χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο, απλώς να έχω μια πολύ μικρή χειροτερευση.

Η εξάτμιση έχει να κάνει με τα καυσαέρια (δλδ την έξοδο των αερίων). Αρα θα επηρεάζεται και η είσοδος (δλδ φρέσκος αέρας, ίσως γι'αυτό αλλάζουν φίλτρο). Αρα και την καυση (δλδ το καυσιμο). Γι'αυτό να χρειάζεται επαναπρογραμματισμό.
Αυτά είναι μόνο υποθέσεις. Δεν ασχολήθηκα ποτέ όσο θα ήθελα... Ελπίζω κάποιος να ρίξει λίγο φως. "

καπως ετσι τα εχω κι εγω στο μυαλο μου! θα το κανω μαλλον και το πολυ πολυ αν δεν μου αρεσει το ξαναλλαζω!
thank you anyway

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: tharis στις 21/08/2012 6:36 μμ.

Συμφωνω κι εγω με την Helen δε θα εβαζα οτι να ναι πανω στη μηχανη μου.. Βεβαια η αλλαγη ενος τελικου δεν ειναι και κατι τρομερο και το καλο ειναι οτι υπαρχουν αρκετα ετοιμα προγραμματα απο την Τ για να πειραματιστεις (για τις arrow βεβαια αλλα πιστευω τελικο απο τελικο δεν διαφερουν και παρα πολυ). Θα εβαζα βεβαια κατι επωνυμο και δοκιμασμενο.

Με την δικια μου 3-1 παντως (ολοσωμη) και το αντιστοιχο προγραμμα το καλο ειναι οτι εξαλειφεται τελειως η νευρικοτητα του ψεκασμου στο ανοιγμα του γκαζιου που εχει το street και επισης πιστευω οτι εχει εμφανη θετικα αποτελεσματα και στην αποδοση αλλα και στην οικονομια καυσιμου! +το ελαφρωμα. Δεν ειναι βεβαια φτηνη λυση ..

*Φιλτρο δεν εχω αλλαξει.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: Max Manos στις 22/08/2012 12:01 πμ.

Φιλε Φωτη,το να αλλαξεις τελικα δεν ειναι και τοσο δυσκολο..τρια πραγματα χρειαζεσαι..
Ενα φιλαρακι,εργαλεια και λιγη υπομονη..μονα τους θα βγουνε...
Μονο τελικα αλλαζεις,οποτε ουτε με αισθητηρες ουτε με κατι αλλο θα μπλεξεις..

Η συγκεκριμενη εταιρια στα χαρακτηριστικα αναφερει οτι δεν χρειαζεται προγραμμα, δινοντας αυξηση 4 τοις εκατο στην αποδοση. Ομως αναφερει επισης ,οτι παραπανω αυξηση επιτυγχανεται με επαναπρογραμματισμο και αλλαγες στην τροφοδοσια,βλεπε και φιλτρο..Δεν θα ηταν κακη ιδεα τουλαχιστον να βαλεις το προγραμμα της εταιριας για τα 2πλα τελικα της arrow.Οταν το εψαχνα,αυτο προτεινοταν για τις περισσοτερες aftermarket επιλογες..

Επειδη εχω αλλαξει 2 εξατμισεις θα πω και γω την εμπειρια μου..
Στην αρχη ειχα βαλει κατι ixil μαζι με ενα φιλτρο pipercross road.Με το προγραμμα για τις arrow το μηχανακι "σκοτωνε" αλλα ο θορυβος σκοτωνε τα τυμπανα μου επισης και τα εχουμε και τα χρονακια μας.Και που να τις ακουγατε και χωρις σιγαστηρες!Στο τριτο ταξιδι αποφασισα να τις πουλησω και να παρω τις arrow..

Κρατησα το φιλτρο και το προγραμμα φυσικα,αλλα εβγαλα τις ταπες και ολα ηταν καλα και "μπασατα",χανοντας λιγακι χαμηλα και κερδιζοντας ψηλα, αλλα με σκασιματα στο κλεισιμο και αυτες.Τελικα ξαναβαλα τις ταπες και ησυχασα!

Για οσους εχουν την 3-1 νομιζω οτι ενα φιλτρακι ειναι απαραιτητο φιλε Τharis..H Pipercross εκτος απο τη road εχει και εκδοση race για πιο "ελευθερες" καταστασεις..
"No Guts,No Glory"

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: dimchrist στις 22/08/2012 8:12 πμ.

Επειδή θες να αλλάξεις μόνο τα τελικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και μπορείς να το κάνεις και μόνο σου.
Τώρα σε θέμα απόδοσης θα πρέπει να βάλεις το κατάλληλο πρόγραμμα.
Μπες στο tuneecu.com και δες τι μπορεί να κάνει για εσένα
http://www.tomhamburg.net/Tune_List.html
Η Triumph έχει βγάλει νομίζω τρία προγράμματα - ένα για την ολόσωμη Arrow, ένα μόνο για τα τελικά της Arrow, ένα για τις ανοικτές μαμά εξατμίσεις. Δεν θυμάμαι αν έχει βγάλει γενικό πρόγραμμα για aftermarket εξάτμιση. Για το Daytona πάντως είχε βγάλει αντίστοιχο.
Με την ευκαιρία (αν και έχει ξανα αναφερθεί) τα pippercross είναι απ' τα χειρότερα φίλτρα (όχι σε απόδοση) σε ποιότητα καθώς το σφουγγαράκι τους μετά από 20 χιλιάδες χλμ είναι για κλάματα. Προτιμήστε τα κλασσικά K&N ή BMC.

Triple Way

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 22/08/2012 10:43 πμ.

η αλλαγη φιλτρου ειναι αναγκαια?
αυτες ειναι οι εξατμισεις σε αλλο μηχανακι
για πειτε και καμια γνωμη? σας αρεσουν εσας?

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: Max Manos στις 22/08/2012 11:06 πμ.

Αν ηθελα να εκμεταλευθω πληρως τις εξατμισεις,ενα πιο ελευθερο φιλτρο θα το εβαζα..
Δεν ειναι ασχημες,εχουν ενα retro look..μου θυμιζουν κατι τελικα της remus γυρω στο '95...
Απο ηχο τι λενε?
"No Guts,No Glory"

Re: εξατμισεις danmoto street triple  

  Από: fotisz750 στις 22/08/2012 11:08 πμ.

οκ καλαταβα! ο ηχος
ειναι αρκετα μπασος και και ακομα και με τους σιγαστηρες ισως παραπανω αποτι θα ηθελα.αν πατησεις στο youtube θα δεις!