μανιταρια για daytona 675 06

μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: argiriscuderias στις 10/08/2011 4:39 μμ.

καλησπερα παιδια. ειμουν αποφασισμενος να βαλω μανιταρια στη μηχανη νομιζοντας οτι κανει θαυματα αλλα ψαχουλευοντας
στα θεματα διαβασα οτι δεν ειναι ετσι τελικα .τι να κανω τωρα εσεις τι γνωμη εχετε?ειμαι στο να παρω της mattise που εχουν αναρτηση και ειναι μελετημενα μονο για αυτο το μηχανακι απο την βαση μεχρι το ποσο πρεπει να εξεχουν.

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: dimchrist στις 10/08/2011 6:10 μμ.

Αφού έχεις διαβάσει τα ποστ για τα μανιτάρια τι επιπλέον θες να μάθεις δε καταλαβα?
Τα μανιτάρια βοηθάνε κυρίως στις στατικές πτώσεις θα βοηθήσει και ίσως να γλυτώσεις κανά ντεπόζιτο με λιγα παραπάνω.
Σε μηχανάκια που μπαίνουν πίστα πιο συχνά θα δεις να βάζουν καλύματα στα καπάκια του μοτέρ παρά μανιτάρια. Όχι ότι δε τα βλέπεις αλλά δε τους νοιάζει τόσο το αισθητικό όσο το λειτουργικό. Αν πέσεις να μη σπάσουν τα καπάκια και χυθούν τα λάδια αλλά και να μπορέσεις να συνεχίσεις.
π.χ.
http://www.mouratisgp.gr/gp-db-newpartb ... parts=2327
http://www.pierrakos-moto.com/beltioseis_triumph.html
Τα mattise δε τα ξέρω ούτε μπορώ να βρω κάτι στο νετ. Ακόμα και αν μιλάμε για Matisse που εμφανίζονται περισσότερες επιλογές...

Triple Way

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: argiriscuderias στις 10/08/2011 7:26 μμ.

metisse γραφεται εκανα λαθος ειναι γερμανικα και ερχοντε απο εκει.
http://www.metisse.de/slider-x-pad-set- ... a-675.html
ηθελα να ρωτησω γιαυτο και γραφτηκα στο φορουμ αν παρεξηγηθηκες ας μην απαντουσες.

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: nfot στις 10/08/2011 9:06 μμ.

Επειδη προσφατα τα εγκαινιασε ο ανηψιος μου στο Daytona μου, εχω να κανω θετικα σχολια. Γενικα για τα μανιταρια και οχι ειδικα για τα mettise.
Σε χαμηλης ταχυτητας πτωση που ειχε, με συρσιμο, το fairing εμεινε ανεπαφο ακομη και απο το φλας. Το αντιβαρο ισα που ξυθηκε οπως και η μανετα. το μανιταρι του πηρουνιου επισης ξυθηκε ελαχιστα, αλλα η ουρα εσπασε και το υποπλαισιο στραβωσε, αφου αυτα κατεληξαν πανω στο αυτοκινητο.
Μολις πριν καμια ωρα, τελειωσα απο την αντικατασταση καθε χτυπημενου μερους, με καινουριο. Ο Αη μπεης να ειναι καλα.

Στα metisse, αυτο με χαλασε οπτικα ειναι η λεπτη βαση, πανω στην οποια βιδωνουν. Το κακο με αυτου του τυπου τις βασεις, ειναι οτι σε δυνατο χτυπημα, υποχωρουν και μπορει να σπασουν κανα κυλινδρο Τετοιου τυπου βασεις εχουν και τα δικα μου
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: dimchrist στις 10/08/2011 11:10 μμ.

argiriscuderias"... αν παρεξηγηθηκες..."

Πως κατάλαβες ότι παρεξηγήθηκα? Για να παρεξηγηθεί κανείς πρέπει πρώτα να έχει πει κάτι και να του απαντήσει κάποιος. Εγώ δε είπα κάτι σε αυτό το ποστ εσύ είπες και όχι για μένα. Τότε γιατί να παρεξηγηθώ?
argiriscuderias"...ας μην απαντουσες."

Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις σε ποιον να απαντήσω και τι?
argiriscuderias"...ηθελα να ρωτησω γιαυτο και γραφτηκα στο φορουμ..."

Γράφτηκες πριν από 3,5 μήνες για μας ρωτήσεις τώρα για τα μανιτάρια ή μήπως να μας ρωτήσεις για το τι εστί Daytona?
Πριν 2 μήνες περίπου έβαλες αγγελία για μανιτάρια δε ρώτησες για αυτά. Μετά από 3,5 μήνες αποφάσισες να μας ρωτήσεις...
argiriscuderias"metisse γραφεται εκανα λαθος..."

Αν είναι να το παραδέχεσαι έτσι το λάθος σου καλύτερα να μη το παραδέχεσαι καθόλου.

Triple Way

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: dimchrist στις 10/08/2011 11:38 μμ.

nf"Σε χαμηλης ταχυτητας πτωση που ειχε, με συρσιμο, το fairing εμεινε ανεπαφο ακομη και απο το φλας. Το αντιβαρο ισα που ξυθηκε οπως και η μανετα. το μανιταρι του πηρουνιου επισης ξυθηκε ελαχιστα, αλλα η ουρα εσπασε και το υποπλαισιο στραβωσε, αφου αυτα κατεληξαν πανω στο αυτοκινητο."

Μήπως ήταν και κατηφόρα?
nf"Στα metisse, αυτο με χαλασε οπτικα ειναι η λεπτη βαση, πανω στην οποια βιδωνουν. Το κακο με αυτου του τυπου τις βασεις, ειναι οτι σε δυνατο χτυπημα, υποχωρουν και μπορει να σπασουν κανα κυλινδρο Τετοιου τυπου βασεις εχουν και τα δικα μου "

Τα περισσότερα βγαίνουν με τέτοια βάση. Η καλύτερη περίπτωση είναι να τα βάλεις στην πιο κάτω βίδα του πλαισίου αλλά χρειάζεται ένα πολύ μικρό κόψιμο στο fairing. Τέτοια επιλογή έχει η R&G. Προτείνεται σε περιπτώση που έχεις πολυεστερικά οπότε και δε σε πείραζε να το κόψεις.
Στα metisse, αυτο με προβλημάτισε είναι ότι ολόκληρο www.triumph675.net - site που έχει πάνω από 700.000 ποστ και όλα αφορούν το 675 - και είχαν όλα και όλα 5 ποστ για αυτά τα μανιτάρια.
nf"Μολις πριν καμια ωρα, τελειωσα απο την αντικατασταση καθε χτυπημενου μερους, με καινουριο. Ο Αη μπεης να ειναι καλα."

Καλές βόλτες και πάλι αν και σε βλέπω να ανεβαίνεις Σέρρες!

Triple Way

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: nfot στις 10/08/2011 11:51 μμ.

Ηταν ευθεια, με κλασσικο δρομο "γυαλι".

Σερρες θα κανω υπομονη να ανεβω το Σεπτεμβρη με τα παιδια απο εδω μεσα. Τα σχεδια για Αυγουστο μαλλον ακυρωνονται ...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: dimchrist στις 11/08/2011 μεσάνυχτα

nf"Ηταν ευθεια, με κλασσικο δρομο "γυαλι"..."

Όπως και να έχει τυχερός ήσουνα στην ατυχία σου που δεν πήραν και τα μπροστινά φέρινγκ, τα καπάκια του μοτέρ και τα φλας. Είσαι ο πρώτος που πετυχαίνω σε μη στατική πτώση να μη σου βρουν τα καπάκια.
nf"Σερρες θα κανω υπομονη να ανεβω το Σεπτεμβρη με τα παιδια απο εδω μεσα..."

Μια χαρά! Λογικά θα τα πούμε επάνω σε κανά μήνα!

Triple Way

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: argiriscuderias στις 11/08/2011 1:13 πμ.

ρε μεγαλε αφου τραβας ζορι το ποτε γραφτηκα εγω και ποτε ξαναγραψα και ποτε ρωτησα τι ασχολησε με το θεμα μου.οσο αφορα το 675 μην μου τι λες γιατι δεν ξερεις τι ειχε και εχει κανει ο καθενας.

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: dimchrist στις 11/08/2011 9:47 πμ.

Ούτε ζόρια έχω ούτε σου την είπα.
Το αντίθετο θα έλεγα και αντί να ακούσεις ένα ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες, ακούς αυτά και σε βγάζουν από τα ρούχα σου.

Δεν είπα εγώ το πότε γράφτηκες και το τι έκανες. Εσύ το ανέφερες
argiriscuderias"ηθελα να ρωτησω γιαυτο και γραφτηκα στο φορουμ"


argiriscuderias"οσο αφορα το 675 μην μου τι λες δεν ξερεις τι ειχε και εχει κανει ο καθενας"

Τώρα από αυτό τι να καταλάβω?
Αν έχεις θέματα οι υπόλοιποι δε σου φταίνε. Και μεις έχουμε τα δικά μας αλλά δε κανουμε έτσι.

Triple Way

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: argiriscuderias στις 11/08/2011 3:58 μμ.

ενταξει αλλο ενοουσα αλλα οκ.απλα εκανα μια ερωτηση και με πηρες απ τα μουτρα!

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: denthnpalevw στις 11/08/2011 6:37 μμ.

φιλε για τα μανιταρια αυτο που σου παν και πιο πανω.... αν σπασει η βαση μπορει να εχεις μεγαλυτερη ζημια απο οτι θα σωσουν τα μανιταρια... τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω.....
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: tharis στις 12/08/2011 5:35 μμ.

Τι εντασεις ειναι αυτες ρε παιδια.. ηρεμια!!

Μιας και εχεις daytona και συνεπως φερινγκ εγω πιστευω οτι θα σε βοηθησουν σιγουρα τα μανηταρια σε μια πτωση εστω και με λιγα χλμ. Απο κει και περα οσο πιο στιβαρα ειναι τοσο καλυτερα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: argiriscuderias στις 15/08/2011 1:11 πμ.

ποιο στιβαρα ενοεις σταθερα?δηλαδη οχι αυτα που ειπα εγω με την αναρτηση.

Re: μανιταρια για daytona 675 06  

  Από: tharis στις 16/08/2011 7:40 μμ.

Στιβαρα εννοω να εχουν μια στιβαρη βαση που να δενει σωστα (πχ να πιανει σε δυο σημεια αντι για ενα) και να μην μπορει να στραβωσει ή να σπασει αλλα να λιωνει το μανηταρι.

Τα δικα σου δεν τα πολυπροσεξα αλλα δεν ξερω αν ή σουστα αυτη θα βοηθησει πολυ, το θεμα ειναι το μανηταρι να μεινει εξω για να προστατεψει τα πλαστικα σου.. (φανταζομαι δε θα επιτρεπει μεγαλη κινηση και θα ειναι απλα για το πρωτο χτυπημα)
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..