Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???

Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: Glober στις 23/04/2011 1:39 πμ.

Έχω το Tiger 1050 SE και θέλω να αλλάξω τον θερμοσίφωνα που έχει το μηχανάκι απο όταν το αγόρασα και να βάλω εξάτμιση.

Θεωρώ οτι η εξάτμιση σε low mount θέση δίνει αρκετούς αισθητικούς πόντους στο μηχανάκι.

Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν ξέρω αν η χαμηλή θέση της εξάτμισης δυσκολεύει (ή απαγορεύει) την χρήση των πλαϊνών βαλιτσών (μαμίσιων).

Το έχει ψάξει κανένας σας το θέμα?

Ευχαριστώ πολύ.

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: psilo_paidi στις 23/04/2011 2:08 πμ.

Δυστυχώς δεν....

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/04/2011 9:15 πμ.

Kαγκουριά και ταξίδι δε συμβαδίζουν
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: patapios στις 23/04/2011 9:36 πμ.

Ουτε δυσκολευει ουτε απαγορευει.... απλα το "κενο" που θα αφησει το μαμα καζανακι που θα λειπει με τι θα το καλυψεις?

....και ειναι ενα ΜΕΓΑΛΟ ασχημο κενο !

Εκτος βεβαια αν βγαζεις τα καγκελα (πραγμα πανευκολο τα βαζω-βγαζω σε 10 λεπτα) κ τα φορας μονο οταν ταξιδευεις.


Αλλη λυση εγω δεν βλεπω εκτος του να μην βαλεις "χαμηλη" εξατμιση

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: psilo_paidi στις 23/04/2011 2:55 μμ.

Επίσης στις πιο πολλές low mount πχ ξέχνα το μαμά κεντρικο σταντ...
Οπως και να χει βγάλε το θερμοσίφωνα....

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: Cpt. Haddock στις 23/04/2011 6:47 μμ.

psilo_paidi"Επίσης στις πιο πολλές low mount πχ ξέχνα το μαμά κεντρικο σταντ...
Οπως και να χει βγάλε το θερμοσίφωνα.... "



Οι διπλες low mount το έχουν αυτο το προβλημα
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: Glober στις 23/04/2011 9:56 μμ.

Cpt. Haddock"Kαγκουριά και ταξίδι δε συμβαδίζουν "


Η αλήθεια είναι οτι το σκέφτομαι και εγώ αυτό...

Δεν θα ήθελα να φαίνεται το μηχανάκι σαν τουριστικό που προσπαθεί να πουλήσει και λίγο μαγκιά (τσάμπα μάγκας δηλαδή)...

Επίσης και η παρατήρηση του φίλου Patapios είναι σωστή... όντως θα μείνει ένα άσχημο κενό στο αριστερό κάγκελο.

Απο οτι καταλαβαίνω οι απόψεις συγκλίνουν στο οτι αφού πήρα το SE που είναι έκδοση "στημένη" τουριστικά μάλλον η "χαμηλή" εξάτμιση δεν κολάει τόσο αισθητικά, πρακτικά και "ιδεολογικά".

Οπότε μάλλον πάω για "ψηλή"...

Thanks όλους σας για τις γνώμες και καλή Ανάσταση σε λίγο...

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: vagtyrp στις 23/04/2011 10:01 μμ.

το μόνο που μπορώ να σου προτείνω μιας και το έχω επεξεργαστεί και γώ στο παρελθόν για να το κάνω αλλά τώρα μου το ξαναθύμησες.......και με βάζεις σε σκέψεις πάλι......
το έχει κάνει ένας τύπος στο http://www.tiger1050.com που τον λένε tiggersteve και μετά το έκαναν και άλλοι.έκανα ένα μικρό search αλλά δεν βρήκα τα παλιά ποστ που κοιτούσα για μένα πριν κανα χρόνο. ο τύπος έβαλε την remus powercone και με μια μικρή μετατροπή στην βάση από την δεξιά μεριά έβαλε βαλίτσα αριστερή από sprint και έτσι έχει δύο βαλίτσες 24 λίτρων!
βρήκα αυτό, που ανήκει σε άλλον τίγρη όχι τον δικό του αλλά για να πάρεις μια ιδέα.


τώρα που το ξαναβλέπω μου αρέσει και ίσως το ξανακοιτάξω!

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: denthnpalevw στις 23/04/2011 10:19 μμ.

οντως πολυ ωραιο......... μπραβο του...
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: Glober στις 23/04/2011 11:09 μμ.

Όντως πολύ καλό....

Μου άναψες φωτιές τώρα...

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: vagtyrp στις 23/04/2011 11:15 μμ.

Vagelis Kallianesis"Όντως πολύ καλό....

Μου άναψες φωτιές τώρα... "


εσύ να δεις τί μου έκανες τώρα που μου το ξαναθύμησες ....ταιριάζει πολύ ωραία και η mivv η κοντή.....
θα στείλω pm στον ξένο να μάθω λεπτομέρειες και θα επανέλθω.....μέσα στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω να δώ αν ταιριάζει η αριστερή μου βαλίτσα δεξιά γυρισμένη ανάποδα...τσέκαρέ το και εσύ....και ξαναμιλάμε...ενδιαφέρομαι και εγώ αν το κόστος είναι προσιτό, και βρώ και καμιά μεταχειρισμένη εξατμισούλα....

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: vagtyrp στις 24/04/2011 1:52 πμ.

βρήκα και μία άλλη με την mivv την κοντή που μου αρέσει

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: Cpt. Haddock στις 24/04/2011 11:16 πμ.

Υποψιν οτι αφ' ενός χρειάζεται να βρεθει (μονη) βαλίτσα απο Σπριντ, αφ' ετέρου πρέπει να ταιριάζει και χρωματικά με την άλλη που, αν θυμαμαι καλά, στο SE εχουν μια διχρωμία.

Επειτα χρειάζεσαι μια πατέντα στα κάγκελα (βασικά πρεπει να βρεις και καγκελα απο σπριντ). Προσοχή εαν ειναι πολύ κοντη η low mount θα βγαζει τα καυσαέρια στο κατω μερος της βαλιτσας και θα αποκτήσετε μια ωραια τρύπα

Γενικώς, απο τη στιγμή που πήρες το SE, ψιλοπαγιδεύτηκες , ειδικα με τις μαμα βαλιτσες που χωρανε με το ζόρι ενα σωβρακο...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: johnygalan στις 25/04/2011 4:53 μμ.

vagtyrp"μέσα στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω να δώ αν ταιριάζει η αριστερή μου βαλίτσα δεξιά γυρισμένη ανάποδα...τσέκαρέ το και εσύ....και ξαναμιλάμε...ενδιαφέρομαι και εγώ αν το κόστος είναι προσιτό"


Εσυ μη χάσεις σε δουλειά να βρίσκεσαι...δεν λέω όμορφο αισθητικά και πρακτικό αλλά θέλει πόλυ
ψάξιμο.
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Χαμηλή εξατμιση+πλαϊνές βαλίτσες σε Tiger γίνεται???  

  Από: vagtyrp στις 25/04/2011 6:14 μμ.

johnygalan"
vagtyrp"μέσα στις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω να δώ αν ταιριάζει η αριστερή μου βαλίτσα δεξιά γυρισμένη ανάποδα...τσέκαρέ το και εσύ....και ξαναμιλάμε...ενδιαφέρομαι και εγώ αν το κόστος είναι προσιτό"


Εσυ μη χάσεις σε δουλειά να βρίσκεσαι...δεν λέω όμορφο αισθητικά και πρακτικό αλλά θέλει πόλυ
ψάξιμο."



φιλαράκο καθόλου δύσκολο.....να ναι καλά το e-bay....βρίσκεις ένα πλαινό κάγκελο για τη βαλίτσα από sprint( ένα σωρό πωλούνται κάθε μέρα που το χαζεύω) και το παίρνεις.ο τύπος που λέω το έφτιαξε μόνος του αν δεν κάνω λάθος, ή του το φτιάξανε, δεν θυμάμαι καλά.όσο για την βαλίτσα, δεν χρειάζεται να είναι από sprint...μπορείς να βάλεις και μια αριστερή από τίγρη ανάποδα.το μόνο που νομίζω ότι χρειάζεται είναι η εγκοπή πάνω στη βαλίτσα για να εφαρμόχει στο κάγκελο, αν και βαριέμαι τώρα να κοιτάξω τις δικές μου να δώ άν έχουν και από τις δύο....
πχ δείτε εδώ....αν το θές το παίρνεις!http://cgi.ebay.co.uk/TRIUMPH-SPRINT-ST-1050-PANNIER-FITTING-KIT-/130511248042?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item1e63139aaa


όσο για την εξάτμιση......απλά έρχομαι σπίτι σου και παίρνω τη δική σου!