ΛΑΣΤΙΧΑ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Cpt. Haddock στις 24/03/2011 12:17 μμ.

TAS"[...]Τα μηχανακια εχουν τις ιδιες ρυθμισεις μεχρι και τον ιδιο αερα στα λαστιχα [...]"


Δε διαφωνώ, γενικά το αναφέρω
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: doohan στις 24/03/2011 2:58 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:48, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: dimchrist στις 24/03/2011 3:22 μμ.

doohan"..."


+675

Triple Way

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: odysseas στις 25/03/2011 2:17 πμ.

doohan εσυ εχεις δοκιμασει κ τα δυο λαστιχα?αν οχι πως ξερεις οτι το μ5 ειναι πιο σταθερο στην στροφη? .επισης τα sportsmart ειναι λιγο πιο κορωνατα απο τα μ5, οχι πολυ.(δεν ειναι τα qualifier rr που μπαινουν σε σουπερσπορτ) αρα δεν μπορει να υπαρχει μεγαλη διαφορα στην σταθεροτητα στα δυο λαστιχα και απλα καποιο απ τα δυο θα ειναι ελαφρως καλυτερο, τωρα ποιο ειναι ειναι αλλο θεμα.και επισης πιστευω πως αυτο για τις αναρτησεις ειναι λεπτομερεια που θα φανει σε ειδικες συνθηκες κ απο πολυ καλους οδηγους..για μενα ειτε 5.0000χλμ ειτε 20.000χλμ διαφορα να εχουν τα μηχανακια,εφοσον συντηρουνται σωστα,δεν αλλαζει τοσο η οδηγικη συμπεριφορα..

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Billy στις 25/03/2011 10:06 πμ.

Γειά!!!Το δικό μου speed φοράει τα μαμά Μ3.Το αγόρασα το Νοέμβριο του 2010 αλλά δεν ξέρω τα ελαστικά από πότε είναι.Θεωρητικά με πολύ συγκρατημένη οδήγηση,καθότι είμαι άσχετος και κότα ακόμα,στα πόσα χμ πρέπει να τα αλλάξω ή σε πόσο χρόνο;

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Billy στις 25/03/2011 10:11 πμ.

[quote="Taz5"]Σήμερα έβαλα για πρώτη αλλαγή στο speed Michelin Power One. Βγαίνουν σε 4 γόμες, 3 καθαρά για πίστα και 1 για μικτή χρήση. Το βράδυ θα στρωθούνε και 16.04.11 κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει Michelin track day στα Μέγαρα όπου και θα τα τεστάρω και στην πίστα.

( Άσχετο με το τόπικ,αλλά παρήγγειλα και αυτό : http://www.rg-racing.com/browseType/Tai ... 066BK.aspx ) ¨οταν με το καλό το βάλω θα ποστάρω και μερικές φωτό. \

Καλές βόλτες σε όλους!!!στο tail tidy που παράγγειλες,το πρόσεξες αυτό:Please note this R&G tail tidy cant be used in conjunction with Triumph grab rails;
Εσύ έχεις τις Αrrow,γιατί με τις ΟΕΜ δεν έχει φώτο πως δείχνει;

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/03/2011 10:46 πμ.

dysseas"[....]για μενα ειτε 5.0000χλμ ειτε 20.000χλμ διαφορα να εχουν τα μηχανακια,εφοσον συντηρουνται σωστα,δεν αλλαζει τοσο η οδηγικη συμπεριφορα.."


Το λάδι στις αναρτήσεις να ρωτήσεις...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: TAS στις 25/03/2011 4:03 μμ.

doohan"
TAS"ΚΥΡΙΟΙ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΤΑ DUNLOP TA SPORSMART. TA ΒΟΛΤΑΡΑ ΣΕ ΚΟΛΛΗΤΟΥ TIGER KAI ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ . ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΤΗ ΒΟΛΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ .ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΚΩΡΟΝΑΤΟ ΑΠΟ ΤΟ Μ5. "


Ιδιες ακριβως ρυθμισεις?

Α)Καμια αναρτηση-ελατηριο παρα την ιδια ρυθμιση την οποια μπορει να εχουν φαινομενικα δεν ειναι ιδια σε ολες τις μοτο!!
..

Β)Παιζει ρολο το βαρος(Δεν νομιζω να εχεις το ιδιο βαρος με τον κολλητο σου).Δεν νομιζω να εχεις τον ιδιο τροπο οδηγησης με τον κολλητο σου
Γ)Δεν νομιζω να εχουν και οι δυο μοτο την ιδια καταπονηση!!Μπορει ο ενας να ειναι ολη μερα στην μια ροδα και ο αλλος απλα να κανει ταξιδια!Μπορει ο ενας να ειναι μονιμος δικαβαλο με βαλιτσες και ο αλλος οχι!!Δεν μπορει δηλ πχ η ανοχη των ελατηριων-υγρων του αμορτησερ να ειναι ιδια παρα την ιδια ρυθμιση
Δ)Το ενα tiger μπορει να εχει 10000χλμ και το αλλο 25000χλμ και παλι δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα οι αναρτησεις τους!

Για να εχεις το απολυτο συμπερασμα θα πρεπει να δοκιμασεις και τα δυο λαστιχα στην ιδια μοτο,με τον ιδιο οδηγο και με τον ιδιο τροπο οδηγησεις!Δοκιμασε τα dunlop μια και σου καθησαν στο μυαλο μην το φοβασαι


Αλλα θελω να σε ρωτησω:

Τι σε κανει αγαπητε Φιλε να πιστευεις οτι το πιο κορωνατο Λαστιχο για το Tiger ειναι καλυτερο?Ισα ισα που το κανει πιο ασταθες και πιο νευρικο!!Το Μ5 που φορας ειναι ιδανικο για τον χαρακτηρα του tiger!!Πρωτον λογο του σκελετου που εχει,ο οποιος σκελετος ειναι οτι καλυτερο για βαριες μοτοσυκλετες αλλα και αυτες που δεν εχουν τοσο γρηγορη γεωμετρια.Ειναι πολυ πιο σταθερο μεσα στην στροφη!!Και δευτερον ειδικα στο tiger ειναι θεμητο να εχεις καπως πιο αργη γεωμετρια αλλα και μικροτερο ευρως κλισης ετσι ωστε να μην εχεις ταλαντωσεις στο πλαισιο-τιμονι αλλα και να ειναι πιο σταθερο υπο κλιση....Δεν ειναι super sport για να του βαλεις λαστιχο πολυ μεγαλη κορωνα!!Εχεις την αισθηση οτι ειναι καλυτερο αλλα στην πραξη δεν!!


Οτι και να βαλεις καλοφαγωτα να ειναι "






Α) Δηλαδη δυο μαμα αναρτησεις απο δυο tiger με την ιδια συντηρηση εχουν τοση διαφορα που την βλεπεις στο δρομο? δε νομιζω...
Αμα σου πω κιολας οτι του φιλου ειναι πιο καταπονημενο απο το δικο μου!!!


Συμφωνω μαζι σου οτι το απολυτο συμπερασμα το βγαζεις στην ιδιο μοτο, εγω απλα ομως εκθετω τη εμπειρια μου απο ενα λαστιχο (sportsmart) που μου αρεσε πιο πολυ απο αυτο που φοραω τωρα.

Η μια μοιρα διαφορα που εχουν τα δυο λαστιχα δε νομιζω να το κανει πιο νευρικο και ασταθες οπως αναφερεις, δευτερον οσον αφορα το ευρως κλισης σε κανενα απο τα δυο λαστιχα δε νιωθω ταλαντωσεις στο τιμονι και στο πλαισιο οπως επισης αναφερεις. Τελοσπαντων αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα δυο αυτα λαστιχα οπως και τα rosso ειναι οτι καλυτερο για tiger και ποσο μαλλον για οδηγους που κυνηγανε κλειστα επιθετικα βουνισια κομματια. Κανενας δε μιλησε για supersport λαστιχο ,και κανενας δεν ειπε οτι θα παει στην πιστα.
Μιλαω παντα απο την ολιγη εμπειρια μου και μονο


Δ) thanks, στο καλοφαγωτα ειναι η ουσια
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Cpt. Haddock στις 25/03/2011 5:28 μμ.

TAS"[...]Αμα σου πω κιολας οτι του φιλου ειναι πιο καταπονημενο απο το δικο μου!!!
[...]"


Αρα συμφωνείς με ότι γραψαμε
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: TAS στις 26/03/2011 2:10 πμ.

Cpt. Haddock"
TAS"[...]Αμα σου πω κιολας οτι του φιλου ειναι πιο καταπονημενο απο το δικο μου!!!
[...]"


Αρα συμφωνείς με ότι γραψαμε "


Συμφωνω που συμφωνεις.......


Ατελειωτη ιστορια αυτα τα λαστιχα πια .
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Taz5 στις 26/03/2011 10:44 πμ.

Billy με τα Μ3 έκανα 13.000χλμ και μέσα σε αυτά ήταν 2 California SSC και 2 ακόμη trackdays.

Όσον αφορά το seat rail, νομίζω είναι η μπάρα που μπαίνει πίσω από τη σέλα για να κρατιέται ο /η συνοδηγός. ( http://www.motorcyclestore.us/triumph/p ... ailkit.pdf ).

Εξάτμιση έχω την Arrow 3-1 η οποία είναι χαμηλά και δεν ενοχλεί, δεν ξέρω αν με τις εργοστασιακές υπάρχει θέμα.

Φωτογραφίες μες την εβδομάδα που λογικά θα έρθει

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: Billy στις 26/03/2011 7:52 μμ.

Taz5"

Εξάτμιση έχω την Arrow 3-1 η οποία είναι χαμηλά και δεν ενοχλεί, δεν ξέρω αν με τις εργοστασιακές υπάρχει θέμα.

Φωτογραφίες μες την εβδομάδα που λογικά θα έρθει "


Με την Arrow και το tail tidy,θα δείχνει γ@μ@τη η μηχανή!!!Μεγειά,μεγειά

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: doohan στις 28/03/2011 10:49 μμ.

....
[size=200:29gvu26k]ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:47, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: TAS στις 29/03/2011 12:09 πμ.

doohan"Ναι εχω δοκιμασει και τα δυο και τα ελιωσα μεσα στην πιστα αλλα και στο δρομο! Πριν ειμουν κατοχος ενος Tiger 1050 και ενος Κ1200s BMW... Βαρια τουριστικα μοτο και τα δυο με οχι και τοσο γρηγορη γεωμετρια!"

Aφου τα ελιωσες κ τα δυο οπως λες παω πασο, θα ξες καλυτερα.

doohan"Sportsmart: Πολυ μαλακο και ζεσταινετε πολυ γρηγορα! Βγαζει λιγοτερα χλμ και εχει λιγακι πιο ψηλη κορωνα με αποτελεσμα οταν το πιεσεις εσκεμενα η κατα λαθος λογο λαθος χειρισμου τοτε δημιουργει ταλαντωσεις πισω γιατι ο σκελετος του δεν εχει τοσο μεγαλες ανοχες σε βαριες μοτο! Ζεσταινετε περισσοτερο και καταστρεφεται γρηγοροτερα και σε λιγοτερα χλμ!"

Προσωπικα δεν ενιωσα την παραμικρη ταλαντωση και το ζορισα το μηχανακι, οπως επισης δεν νιωθει κ το παιδι που τα φοραει... (και για να σε προφτασω το στριβει καλα)

doohan"Η κατηγορια αυτη corsa, sportsmart, bt 16, rosso,qualifirer κτλ κτλ των ελαστικων δουλευει καλα σε πιστα... φαντασου ποσο χαλια δουλευουν σε κλειστο βουνισιο στροφιλικι "

Αμα δεν δουλευουν αυτα τα λαστιχα ποια δουλευουν καλα?τα μαμα? Προσωπικα η δικη μου εμπειρια ειναι πως οταν αλλαξα λαστιχα οδηγησα ενα μηχανακι πολυ καλυτερο (για τις διαδρομες που προτιμαω παντα, δε σου λεω για την ατελειωτη ευθεια και αυτο δε μπορεις να το αναιρεσεις...

doohan"Ενα καλο λαστιχο δεν ειναι το πιο:
1)Κορωνατο
2)Ακριβο
3)Μαλακο
4)3γομα 8γομα κτλ κτλ
5)το λαστιχο που εχει καποιος αλλος
6)το πιο μοδατο
7)αυτο που σου δινει περισσοτερα περιθωρια κλισης

Το ιδανικο ειναι:
1)Αυτο που ταιριαζει στην μοτο σου και στην χρηση που κανεις
2)Το πιο φθηνο
3)Το πιο φρεσκο
4)Και το πιο σημαντικο!!Αυτο που μπορεις να το φερνεις παντα σε ΣΩΣΤΗθερμοκρασια λειτουργειας!"

Συμφωνω!!! Δεν ειπα κατι αντιθετο ομως
ΓΝΩΘΙ ΣΕΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

Re: ΛΑΣΤΙΧΑ  

  Από: ad1 στις 06/04/2011 12:49 πμ.

Κυκλοφορησαν και τα michelin pilot road 3. Πολυ καινουριο λαστιχο, φανταζομαι δεν τα εχει βαλει κανενας για εντυπωσεις!ε?