Λάστιχα Tiger 1050

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tamis στις 01/02/2011 5:53 μμ.

καταρχας οδυσσεα 30 χιλιομετρα δεν ειναι λιγα, αν αναλογιστεις οτι δεν ειναι μονο το κρατημα κατα το στριψιμο το θεμα, αλλα και τα ιδια τα φρενα. μπορεις να πεις παω ηρεμα μιση ωρα διαδρομη κ μετα αρχιζω κ ξινω... αλλα οταν θα σου πεταχτει κατι κ πρεπει να το κοκαλοσεις το μηχανακι πριν τα 30 χλμ τι κανεις? το παθα κ το πειρα το μαθημα... οσο για τη κορωνα δεν εχεις δικιο εχουν μεγαλη διαφορα.

τα ροσσο τα ειχα σε fazer κ ηταν επεισης φανταστικα!!
White Tiger on the road...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: odysseas στις 01/02/2011 7:33 μμ.

[quote="tamis"]καταρχας οδυσσεα 30 χιλιομετρα δεν ειναι λιγα, αν αναλογιστεις οτι δεν ειναι μονο το κρατημα κατα το στριψιμο το θεμα, αλλα και τα ιδια τα φρενα. μπορεις να πεις παω ηρεμα μιση ωρα διαδρομη κ μετα αρχιζω κ ξινω... αλλα οταν θα σου πεταχτει κατι κ πρεπει να το κοκαλοσεις το μηχανακι πριν τα 30 χλμ τι κανεις? το παθα κ το πειρα το μαθημα... οσο για τη κορωνα δεν εχεις δικιο εχουν μεγαλη διαφορα.

τα ροσσο τα ειχα σε fazer κ ηταν επεισης φανταστικα!! :thumb
φιλε tamis,κατ αρχας δεν ειπα οτι 30 χλμ ειναι λιγα,ειπα απλα οτι ζεσταινονται καλα μετα απο τοσα περιπου,επισης δεν ειπα οτι δεν εχουν διαφορα τα λαστιχα στην κορωνα..απλα οταν λες οτι τα μαμα ειναι μονο για ευθειες εχεις αδικο.και τα μαμα στριβουν αρκει να ζεσταθουν,το μαμα εαν πατηθει τερμα ακουμπαει το πατακι του οδηγου στην ασφαλτο,δηλαδη με τα m5 η ta dunlop φιλας την ασφαλτο?.και η κορωνα παιζει ρολο κυριως
(οχι μονο) στο ποσο γρηγορα θα στριψει η μηχανη στη καταλληλη κλιση..αυτο δεν σημαινει πως θεωρω τα μαμα καλα λαστιχα γενικα,φυσικα κ τα αλλα ειναι πολυ καλυτερα.αλλα μην λετε λετε οτι στριβετε με +40 κ τετοια.καλυτερα πειτε πως φοβοσασταν να στριψετε με τα μαμα γιατι δεν τα εμπιστευοσασταν.φιλικα

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tamis στις 02/02/2011 1:34 μμ.

οδυσσεα αν διαβασες παραπανω είχα γράψει ότι το μοναδικο λάστιχο με το οποίο "έφυγε" το μπροστινό και με το μοναδικο μηχανακι που το εχω πάθει ήταν το TIGER με τα μαμα λαστιχα. και οχι με φρένα όπως λογικό είναι να υποθέτεις αλλα κατα την διάρκεια της επιτάχυνσης!!! μετά από το σκηνικό αυτό είναι λογικο να μην εμπιστεύεσαι τα λάστιχα ούτε για πλάκα... τα +40 είναι γεγονός διαπιστωμένο αφού την ίδια διαδρομή την κάνω καθημερινα σπιτι δουλειά και πίσω. με τα μαμα ελαστικα είχα μόνιμα γλυστρήματα κατα μήκος του άξονα του τίγρη, δε ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω για να γίνει αντιλληπτό το μέγεθος της ασάφειας που είχανε. τώρα αμα το παίξει κάποιος κασκαντερ ή έχει φίλο ασφαλιστή και πατέρα χειρούργο για το μετεπειτα παω πασο... οκ ειναι ασφαλή για να ξίνεις άσφαλτο.
Σε πληροφορώ ότι τα μαμα ελαστικά τα τερμάτισα αρκετες φορές μεχρι τερμα... μια απο αυτές ηταν οταν η άσφαλτος ηταν ολοκαίνουργια σε μια εκδρομουλα που πηγα (στο κομματι Σέρρες - Θεσσαλονίκη) αλλά ο τρόπος που έστριβε η δύναμη που έβαζα για να αλλάξει πορεία απο στροφή σε στροφή και η σιγουριά στο πάτημα απλα δεν συγκρίνονται.
Να σε ρωτησω κατι οδυσσέα ποια λάστιχα φοράς τώρα? και φυσικά παντα φιλικα ρε Οδυσσέα εννοείται αυτο!!!
White Tiger on the road...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 02/02/2011 2:37 μμ.

παιδια για εμενα που κανω αποκλειστηκα μονο ταξιδια(για την πολη εχω παπι)και παω με χαλαρους ρυθμους χωρις να το κυνηγαω στις στροφες μια χαρα ειναι τα μαμα λαστιχα.αλλοστε για αυτο το σκοπο προοριζονται.αν καποιος τωρα θελει να την κυνηγαει τη μηχανη καλο ειναι να βαλει κατι καλυτερο για να ειναι ποιο συγουρος στο στριψημο.επισης καθε οδηγος εχει αλλες δυνατοτητες στην οδηγηση.εγω οποια λαστιχα και αν βαλω ας ειναι και για πιστα που λεει ο λογος δεν θα αλλαξω κατι στην οδηγηση μου.αρα τα μαμα για εμενα ειναι μια χαρα

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: patapios στις 02/02/2011 4:46 μμ.

...... κ το φρεναρισμα???

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: epistimon στις 02/02/2011 11:16 μμ.

για το πισω μεσα στην πολη δεν το συζηταμε καθε φορα που το παταω δουλευει υπερορια το abs το μποστα μια χαρα μεχρι στιγμης και ετσι ευχομαι να συνεχισει.στο ταξιδι δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα γιατι εκει τα λαστιχα ειναι ζεστα

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 03/02/2011 5:10 μμ.

amis"
Σε πληροφορώ ότι τα μαμα ελαστικά τα τερμάτισα αρκετες φορές μεχρι τερμα... "


Είσαι σίγουρος για αυτό φιλικά πάντα
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: galileos στις 03/02/2011 5:25 μμ.

Σε γενικές γραμμές τα λάστιχα που φοράει το TIGER από την αντιπροσωπεία, είναι αρκετά ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ για ταξίδι σε εθνική και γενικότερα καλής ποιότητας άσφαλτο, όπου θερμαίνεται αρκετά και ΜΟΝΟ!!! Σε χώμα ή κακής ποιότητας άσφαλτο δεν αξίζουν πολλά και θα πρέπει όσοι τα φορούν να είναι προσεκτικοί. Για να υποστηρίξω και λίγο τους Εγγλέζους, να πω ότι όποιος έχει ταξιδέψει ή έστω έχει δει την άσφαλτο και της ποιότητα αυτής, στους αγγλικούς δρόμους, θα καταλάβει ότι το εργοστάσιο ΣΩΣΤΑ τα χρησιμοποιεί, για τους εκεί δρόμους φυσικά!!! Αν οι φίλοι μας εγγλέζοι είχαν την παραμικρή ιδέα για τους ελληνικούς δρόμους θα χρησιμοποιούσαν, πιστέψτε με, χωμάτινα ελαστικά!!
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tamis στις 03/02/2011 6:19 μμ.

ενταξη ρε γιαννη δεν ηταν τερμα τερμα... δεν μπηκα στην πιστα των σερρων... απο σερρες γυρνουσα βολτα ειπα αλλα απο την στιγμη που ακουμπισε πατηρακι για μενα τερμα ειναι... ενταξη?

αγγλια οχι δεν ξερω αλλα ειναι εστω και κοντα στα προτυπα γερμανιας ελβετιας... οϊμεεε... τα κλαιω τα λαστιχακια μου στους δολομιτες το καλοκαιρακι αχαχαχαχαχαχα
White Tiger on the road...

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: johnygalan στις 03/02/2011 10:14 μμ.

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: Thimios στις 03/02/2011 10:17 μμ.

amis"ενταξη ρε γιαννη δεν ηταν τερμα τερμα... δεν μπηκα στην πιστα των σερρων... απο σερρες γυρνουσα βολτα ειπα αλλα απο την στιγμη που ακουμπισε πατηρακι για μενα τερμα ειναι... ενταξη?

αγγλια οχι δεν ξερω αλλα ειναι εστω και κοντα στα προτυπα γερμανιας ελβετιας... οϊμεεε... τα κλαιω τα λαστιχακια μου στους δολομιτες το καλοκαιρακι αχαχαχαχαχαχα "


Αν ακούμπησες "πατηρακι" τότε το έχεις πάρει όλο το λάστιχο και παραπάνω ίσως.
Εγώ στα Μέγαρα και μόνο εκεί ακουμπάω " πατηρακι " με corsa III η με rennsport και έχω πάρει όλο το ελαστικό και στις 2 μάρκες. Με τα μαμά ούτε που το σκέφτηκα. Αν εσύ το κάνεις αυτό στο δρόμο με τα μαμά τι να πω, μπράβο σου.

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 1:13 πμ.

σωστος ο θυμιος με τα rennsport!!!
++++1050,1050,1050.

ΥΓ αυτο με τα 40χλμ συν εχει λογικη! τα μαμα σε σχεση με αλλα aftermarket,εχουν μια διαφορα οπως και να το κανουμε-αρα σε εναν ιδιο δρομο εχεις ας πουμε 20 χλμ επιπλεον χωρις να το καταλαβεις!
αρα τις επομενες μερες που το καταλαβαινεις αν βαλεις και τον ενθουσιασμο σου που εκανες καλη επιλογη ελαστικων,που σιγουρα ανερχεται στο 100% (λειτουργει ως αυτοπεποιθηση να το ανοιξεις και αλλο) αρα εχεις .......20χλμ επι 100% = 40 χλμ !!!!!!!!

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tharis στις 04/02/2011 1:39 πμ.

Μωρε και 16km + να εχεις αρχικα, αν μετα εχεις 150% ενθουσιασμο παλι +40 θα εχεις στο τελος ...

Τυχαιο ?????? ΔΕ νομιζω ... !!!!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: alexandros.s στις 04/02/2011 9:31 πμ.

@tharis με εννοεις τι εννοω!!! συνενοηση στο μεγιστο παρολο την αποσταση αθηνα-θεσ/νικη!
μαλλον στην προ η επομενη ζωη ειμαι θεσσαλονικιος!!!!!!

Re: Λάστιχα Tiger 1050  

  Από: tamis στις 04/02/2011 9:17 μμ.

Και για να ρίξω και ένα οφφ τοπικ

6 του μηνος δηλαδη την κυριακή σε 2 μέρες που μας έρχεται εχει κανονηστει εκδρομουλα σκρα κιλκις. Για όσους είναι απο τα βόρεια έχουμε συναντηση στην αντιπροσωπεία της Τriumph στις 10.30 το πρωι και απο εκει αναχώριση και μασαμπουκα σε εξωτικους καταράκτες και αιθεριες υπάρξεις....
White Tiger on the road...