χάρηκα & στεναχωρήθηκα

χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Piki στις 03/10/2009 11:35 πμ.

Άλλαξα τα λάστιχα με τα "super corsa" στον "Boukisway", Λεωφ. Βουλιαγμένης 242 την προηγούμενη Πέμπτη και:
χάρηκα
1/για την τιμή: 290 ευρώ,
2/για την ευγένεια του προσωπικού και την γενικώτερη εξυπηρέτηση,
3/για την αρτιότητα των εργαλείων του καταστήματος,
στεναχωρήθηκα
γιατί δεν μου δόθηκε απόδειξη πληρωμής. Δεν την ζήτησα αλλά νομίζω ότι στην συναλλαγή αυτό είναι αυτονόητο.
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:40, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: nfot στις 03/10/2009 11:39 πμ.

Super corsa SP, που ειναι τα δρομισια; Αυτα ειχε το δικο μου, "μαμα". Αντεξαν 8.000 χλμ, με αρκετες Σερρες. Τα αλλαξα γιατι η δεξια πλευρα ηταν ανυπαρκτη πλεον. Πολυ ευχαριστημενος.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Sprinter στις 03/10/2009 1:37 μμ.

Γιατί δεν τη ζήτησες?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Piki στις 03/10/2009 4:07 μμ.

Sprinter"Γιατί δεν τη ζήτησες?"
Έπρεπε να ζητήσω το αυτονόητο; Εξάλλου μ΄ αρέσει να αφήνω τους ανθρώπους, στα μικρά, να δράσουν ανενόχλητοι για να τους μετρήσω. Γιαυτό δεν την ζήτησα!
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Polymhxanos στις 03/10/2009 5:25 μμ.

Προφανώς ο άνθρωπος είναι τίμιος ως προς εσένα, και ΔΕΝ έδωσε απόδειξη γιατί πολύ απλά ΔΕΝ σου πήρε 19% ΦΠΑ για να τον αποδώσει στο κράτος στην συνέχεια... και δεν έκανε κουβέντα για απόδειξη γιατί θεώρησε ίσως ότι το έχεις καταλάβει αυτό.

Αν σου είχε δώσει απόδειξη θα σου είχε χρεώσει και *1.19 ακριβότερα. Για αυτόν το ίδιο θα ήταν, εσύ θα πλήρωνες παραπάνω, εξυπηρέτηση σου έκανε εσένα, εις βάρος του κράτους λιγάκι.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Piki στις 03/10/2009 7:13 μμ.

Polymhxanos"Προφανώς ο άνθρωπος είναι τίμιος ως προς εσένα, και ΔΕΝ έδωσε απόδειξη γιατί πολύ απλά ΔΕΝ σου πήρε 19% ΦΠΑ για να τον αποδώσει στο κράτος στην συνέχεια... και δεν έκανε κουβέντα για απόδειξη γιατί θεώρησε ίσως ότι το έχεις καταλάβει αυτό."
Όταν σε ένα κατάστημα οι τιμές των προϊόντων περιλαμβάνουν ΦΠΑ πως θα καταλάβει ο πελάτης ότι οι προσφορές των προϊόντων με μειωμένη τιμή δεν περιλαμβάνουν ΦΠΑ; Μήπως είναι "ηθικό" ή "ευγενικό" ή "καλόηθες" να ειδοποιείται ο πελάτης ότι η συγκεκριμένη προσφορά δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ; Και εγώ δεν ειδοποιήθηκα!
Να προσθέσω εδώ ότι η εξήγηση που εκθέτεις είναι απολύτως υποθετική. Γιατί εγώ θα μπορούσα να ερμηνεύσω το γεγονός διαφορετικά. Μήπως τελικά πλήρωσα και τον ΦΠΑ; Και έτσι το κέρδος για τον καταστηματάρχη είναι διπλό;
Polymhxanos"Αν σου είχε δώσει απόδειξη θα σου είχε χρεώσει και *1.19 ακριβότερα. Για αυτόν το ίδιο θα ήταν, εσύ θα πλήρωνες παραπάνω, εξυπηρέτηση σου έκανε εσένα, εις βάρος του κράτους λιγάκι."
Μετά παραπονιόμαστε ότι μας βάζουν πολλούς άμεσους φόρους και δεν κατασκευάζονται σωστοί δρόμοι, τα διόδια είναι ακριβά...(προσθέτει ο καθείς τον λόγο της γκρίνιας του αναλόγως της εμπειρίας του)
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Polymhxanos στις 03/10/2009 8:29 μμ.

'''Υποθέτω'' διότι είναι τελείως προφανές ότι πήγες ρωτώντας για ''καλύτερη τιμή'' , οπότε σε είδε ο άνθρωπος ότι κάνεις έρευνα αγοράς και σου τα έδωσε μαύρα να μειώσει σαν νούμερο την τιμή για εσένα. Και που δεν στα είπε ''μασημένη τροφή'', ε του φάνηκες σχετικός, το παρέλειψε, τόσο κακό είναι δλδ; Με συγχωρείς αν σου φανώ σκληρός, αλλά τα θέλεις μου φαίνεται να τα ακούσεις, γιατί η αχαριστία είναι πολύ άσχημο πράγμα.

Δεν είναι δα και καμία μαθηματική απόδειξη το παραπάνω, αλλά τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια (εκτός από το χαζομπούρμπουλο της πρώην mod ).

Ούτε μια λογική επαλήθευση κάνεις: Κι αν υποθέσουμε ότι στα 290 ευρώ πλήρωσες ΦΠΑ ο οποίος πήγε στην τσέπη τους αφού δεν έκοψαν απόδειξη, δλδ χωρίς φπα πόσο θάχαν τα λάστιχα; 243 ευρώ, σύνολο μπρος-πίσω, και βγάζουν και κέρδος για το κατάστημα στα 243, όταν τιμή γενικού καταλόγου είναι 400+ ευρώ;;; Είναι δυνατόν;

Το μόνο ''ανήθικο'', ''αγενές'' και ''κακοήθες'' μεταξύ εσένα και του καταστήματος, είσαι εσύ και οι ενέργειές σου, και μόνο. ΕΣΥ δεν συννενοήθηκες σαφώς εξαρχής , ΕΣΕΝΑ σου κάναν χάρη να σε εξυπηρετήσουν για καλύτερη τιμή για ΕΣΕΝΑ με κίνδυνο μάλιστα να εκτεθούν άμα προέκυπτες εφοριακός, ΕΣΥ δεν ζήτησες εστω εκ των υστέρων απόδειξη έστω για να ενημερωθείς (μια χαρά στόπε και ο Sprinter παραπάνω). ΕΣΥ δεν έκανες τις ενέργειες που έπρεπε σαν φυσικό πρόσωπο σε όλη την συναλλαγή με το κατάστημα, και τώρα γράφεις σε ένα ΤΡΙΤΟ με την υπόθεση φόρουμ τι; Το παράπονο; Ή μήπως περιμένεις το φόρουμ να σου αποδείξει αν σου κράτησαν τελικά ΦΠΑ ή το βάλαν στην τσέπη τους;

Ορίστε ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα, τράβα Δευτέρα και ζήτα ευγενικά και εξηγημένα απόδειξη. Και πόσταρε μετά εδώ τι σου είπανε, πόσα 55 ευρώ παραπάνω σου ζητήσανε, να δούμε ποιος κάνει υποθέσεις και ποιος είναι απλά αχάριστος...

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Sprinter στις 03/10/2009 8:33 μμ.

ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ, ΠΩΣ Η ΜΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΚΛΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Εγω ζητάω πια απόδειξη απο ΠΑΝΤΟΥ και δεν αφήνω κανενα μαλακα να πλουτίζει εις βαρος μου.


[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Piki στις 04/10/2009 2:08 μμ.

“Sprinter “ και “Polymhxanos“, νομίζω δεν με καταλάβατε.
Το ότι δεν ζήτησα απόδειξη χαρακτηρίζει εμένα (το ξέρω πριν τις επισημάνσεις σας), το ότι δεν μου δόθηκε αυτοβούλως όμως χαρακτηρίζει τον καταστηματάρχη. Για αυτό το δεύτερο στεναχωρήθηκα και αυτό εξέφρασα.
όποιος φυλάει τα ρούχα του και έχει τα μισά,
να προσέχει χρειάζεται διπλά!

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: nfot στις 04/10/2009 7:02 μμ.

Ο νομος προβλεπει οτι ολες οι τιμες που δινονται σε πελατες λιανικης, ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Φ.Π.Α. Εχω μαλωσει με συνεργειο αυτοκινητων γι'αυτο, 2-3 φορες. Λαμβανα διαφορες γελοιες απαντησεις ως δικαιολογια (ετσι γινεται στην Ευρωπη κτλ), αλλα τελικα εστρωσαν.
Σε περιπτωση που δεν περιλαμβανουν, πρεπει να αναφερετε στον πελατη μαζι με τη διευκρινηση φυσικα οτι δε θα κοπει αποδειξη.
Φυσικα και ειναι υποχρεωση να δινετε παντα αποδειξη. Αλλα απο τη στιγμη που το Ελληνικο κρατος, μεσω διαφορων γελοιων φορολογικων μεθοδων, θεωρει ολους τους Ελληνες επιτηδευματιες φοροκλεφτες, δεν βλεπω το λογο γιατι να μην το κανουν κιολας.
Ακομη πιο γελοιοι ειναι οι επιτηδευματιες, που ενω χρεωνουν Φ.Π.Α., δεν κοβουν αποδειξη. Εκει μιλαμε αμεσως για +19% κερδος. Αυτο κι αν ειναι απαραδεκτο. Δε θελουν αν κοψουν αποδειξη; ΟΚ απο εμενα. Αλλα να αφαιρεσουν το ΦΠΑ, που αντιστοιχει περιπου σε 16% εκπτωση, επι της τιμης με ΦΠΑ.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: chris34 στις 05/10/2009 9:17 πμ.

Sprinter"ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ, ΠΩΣ Η ΜΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΚΛΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Εγω ζητάω πια απόδειξη απο ΠΑΝΤΟΥ και δεν αφήνω κανενα μαλακα να πλουτίζει εις βαρος μου.


"


Ζητας αποδειξη ακομα και αν σου κανουν πραγματικα καλυτερη τιμη;
Αν χρειαστεις π.χ αναρτησεις για την μηχανη σου που κοστιζουν 1000 ευρω ας πουμε και σου πει ο μαστορας αν δεν σου κοψω αποδειξη θα τις παρεις 810 οσο και η αξια του ΦΠΑ εσυ τι θα πεις???
Οχι θα σου πληρωσω 1000 και θα παρω και αποδειξη επειδη θελω να βοηθησω το κρατος και το μελλον της χωρας μου;;;;;
Δεν νομιζω φιλε Νικο να το κανεις αυτο οσο ευηποληπτος πολιτης και αν εισαι.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: antoine στις 05/10/2009 9:23 πμ.

Γι αυτό δεν πρόκειται να πάμε μπροστά σαν λαός. Η νοοτροπία μας είναι που θα μας φάει.

Πάντα ζητάμε απόδειξη. Μην ζητώντας απόδειξη κλέβεις στην ουσία τον εαυτό σου και όλους τους υπόλοιπους πολίτες όπως ανέφερε και ο sprinter πάνω.

Μετά παραπονιέστε που η φοροδιαφυγή είναι στα ύψη και σας πηδάνε στους φόρους.

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: chris34 στις 05/10/2009 9:37 πμ.

Ας αποδωσουν τον ΦΠΑ αυτοι που πραγματικα πρεπει να τον αποδωσουν και η νοοτροποια η δικη μας ισως να αλλαξει προς οφελος του κρατους που παρεμπιπτοντως εχει ο καθενας τους απο 20 σπιτια και 10 αυτοκινητα.....
Σαν και εσενα και εμενα δηλαδη.....
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Sprinter στις 05/10/2009 10:47 πμ.

chris34"
Sprinter"ΟΤΑΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ, ΠΩΣ Η ΜΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΦΠΑ ΚΑΙ ΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΙΣΟΔΥΝΑΜΕΙ ΜΕ ΚΛΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ, ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ Σ' ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ.

Εγω ζητάω πια απόδειξη απο ΠΑΝΤΟΥ και δεν αφήνω κανενα μαλακα να πλουτίζει εις βαρος μου.


"


Ζητας αποδειξη ακομα και αν σου κανουν πραγματικα καλυτερη τιμη;
Αν χρειαστεις π.χ αναρτησεις για την μηχανη σου που κοστιζουν 1000 ευρω ας πουμε και σου πει ο μαστορας αν δεν σου κοψω αποδειξη θα τις παρεις 810 οσο και η αξια του ΦΠΑ εσυ τι θα πεις???
Οχι θα σου πληρωσω 1000 και θα παρω και αποδειξη επειδη θελω να βοηθησω το κρατος και το μελλον της χωρας μου;;;;;
Δεν νομιζω φιλε Νικο να το κανεις αυτο οσο ευηποληπτος πολιτης και αν εισαι."




Δεν αφήνω περιθώριο να μου συμβεί αυτό φίλε μου. Δεν ζητάω να μου κοψουν κάτι και να μη μου δώσουν απόδειξη και δεν μου το προτείνουν. Δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό ίσως γιατί δεν είσαι μισθωτός και δήθεν υψηλόμισθος που δίνει κάθε χρόνο πολλές χιλιάδες ευρώ σε άμμεσους φόρους.

Δεν είναι θέμα ευυποληψίας είναι θέμα ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΗΣ με κάποιους που σκέφτονται σαν και σένα. Θα το ξαναπώ οταν δεν κόβεις απόδειξη και όταν δεν αποδίδεις το ΦΠΑ νιώθω οτι με ΚΛΕΒΕΙΣ.

Μόλις προχθές έστειλα την κακόμοιρη την κοπελίτσα στο μπαράκι μέσα να μου φέρει απόδειξη. Με κοίταγε σαν να ήμουν Αριανός αλλα στα παπάρια μου.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: χάρηκα & στεναχωρήθηκα  

  Από: Sprinter στις 05/10/2009 10:55 πμ.

chris34"Ας αποδωσουν τον ΦΠΑ αυτοι που πραγματικα πρεπει να τον αποδωσουν και η νοοτροποια η δικη μας ισως να αλλαξει προς οφελος του κρατους που παρεμπιπτοντως εχει ο καθενας τους απο 20 σπιτια και 10 αυτοκινητα.....
Σαν και εσενα και εμενα δηλαδη..... "


Τι εννοείς γιατί δεν κατάλαβα? Να διορθωθούν όλοι οι άλλοι πρίν που κλέβουν περισσότερα και μετά διορθόνεσαι και σύ? Γιατί αν εννοείς αυτό με συγχωρείς που θα στο πώ είσαι απλώς για φτύσιμο.

Αν δεν εννοείς αυτό, με συγχωρείς για το κατάβρεγμα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε