Σελα για Daytona 675 08"

Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Alexander στις 11/06/2009 9:39 πμ.

Σκεφτομαι να αλλαξω αφρωδες πλαστικο στη σελα του 675 μου αλλα δεν ειμαι διαθετειμενος να τα σκασω στην original εκδοση που ειναι απαραδεκτα ακριβη (Παει καλα η Heliofill με τα ανταλακτικα?) ενω με 50 euro ενα μαστορι μου φτιαχνει μια μαλακοτερη αυθημερον. Γνωριζει κανεις αν αυτο θα αλλαξει την οδηγικη συμπεριφορα της μοτοσυκλετας προς το χειροτερο? (Τα μαλακα μορια των οπισθιων μου ταχουν παιξει ).

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: JOSBI στις 11/06/2009 9:57 πμ.

Tο μονο που μπορει να αλλαξει φιλε μου ειναι να χασεις λιγο απο την αισθηση στο τι κανει ο πισω τροχος της μοτοσυκλετας. οσο πιο σκληρη ειναι η σελα τοσο καλυτερη αισθηση εχεις.
VALE FOR EVER

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: tripletech στις 11/06/2009 7:28 μμ.

Αν εχεις πρατηρησει και το αγωνιστικο του Μαριου Ταγκλη εχει σκαμενη σελα.
ειναι στα αμεσα σχεδια μου να βρω μια μεταχειρω και να κανω ακριβως αυτο που λες.
Η μαμα σελα εχει πολυ μεγαλη κληση προς τα επρος και σε ''μπλαστρωνει'' στο τεποζιτο δυσκολευοντας
και τις κινησεις πανω της στην εισοδο την στροφης(εμενα τουλαχιστον...)
θεωρω υπερβολικα ακραιο το στησιμο αυτο....καβαλα ενα gsxr 750 να δεις....ανεση!

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: nfot στις 12/06/2009 4:24 πμ.

Απο πλευρας ανεσης - σκληροτητας δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.
Ειχα - εχω ομως με το υψος. Ετσι αγορασα τη χαμηλη Gel σελα.

Τωρα, για το σκαψιμο - ξυρισμα της μαμας σελας, ειναι κατι που συνηθιζεται, ειδικα για αγωνιστικη χρηση, γιατι χαμηλωνει το κεντρο βαρους, αλλα φυσικα γινεται ακομη πιο σκληρη. Ασε που σου κανει τη θεση οδηγησης πιο ορθια. Λιγο αλλα την κανει.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: tripletech στις 12/06/2009 8:24 πμ.

μα καλα...4:30 το πρωι??!!!
λιγο σκαψιμο να καμπυλωνει λιγο στο μεσο της θα φτασει πιστευω.

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: JOSBI στις 12/06/2009 9:35 πμ.

ripletech"Αν εχεις πρατηρησει και το αγωνιστικο του Μαριου Ταγκλη εχει σκαμενη σελα.
ειναι στα αμεσα σχεδια μου να βρω μια μεταχειρω και να κανω ακριβως αυτο που λες.
Η μαμα σελα εχει πολυ μεγαλη κληση προς τα επρος και σε ''μπλαστρωνει'' στο τεποζιτο δυσκολευοντας
και τις κινησεις πανω της στην εισοδο την στροφης(εμενα τουλαχιστον...)
θεωρω υπερβολικα ακραιο το στησιμο αυτο....καβαλα ενα gsxr 750 να δεις....ανεση!"



Που να δεις και να καβαλησεις του Συνιωρη το μηχανακι!!
μια φλουδα πολυ μα πολυ σκληρου αφρωδες και η ουρα στον θεο!!!
ειχα καβαλησει το ZX10 που ετρεχε το 05 και σου εδινε την αισθηση (και τον φοβο) οτι με το που πλακωσεις τα φρενα θα απογειωθεις απο πανω!!!
το ιδιο προβλημα εχω κι εγω στο R6 και θελω να την κανω πιο σκληρη πιο επιπεδη και λιγο πιο ψιλη.
VALE FOR EVER

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: fethry στις 12/06/2009 10:20 πμ.

JOSBI"το ιδιο προβλημα εχω κι εγω στο R6 και θελω να την κανω πιο σκληρη πιο επιπεδη και λιγο πιο ψιλη."

στη yamaha εσένα σκεφτόντουσαν όταν φτιάχναν σέλες...
ακριβώς στα μέτρα σου είναι...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: JOSBI στις 12/06/2009 10:30 πμ.

fethry"
JOSBI"το ιδιο προβλημα εχω κι εγω στο R6 και θελω να την κανω πιο σκληρη πιο επιπεδη και λιγο πιο ψιλη."

στη yamaha εσένα σκεφτόντουσαν όταν φτιάχναν σέλες...
ακριβώς στα μέτρα σου είναι... "



VALE FOR EVER

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Alexander στις 12/06/2009 3:49 μμ.

Ρε παιδια εγω θελω να την μαλακωσω κι εσεις μου λετε να την σκληρηνω?
Με τη μαμισια σελα η καθημερινη χρηση ειναι εφιαλτης, καθομαι μπροστα πονανε τα balls, καθομαι πισω ποναει ο ποπος. Σε γρηγορη οδηγηση,και πιστα no problem, to myalo soy fysika den einai sthn anesh. Στο ταξιδι παραδοξως δεν νοιωθω καποια ενοχληση αλλα οσο παιρναει ο χρονος εμφανιζεται το μουδιασμα.
Tip of the day! Μην καθεστε πολυ μπροστα και πιεζετε τα balls παιδια, ισως εμφανισετε προστατη, συχνοουρια κλπ.

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Aris. στις 12/06/2009 3:50 μμ.

αμα ψαχνεις για μαλακη σελα σε SS μαλλον εκανες λαθος που πηρες SS
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Alexander στις 12/06/2009 4:07 μμ.

Aris."αμα ψαχνεις για μαλακη σελα σε SS μαλλον εκανες λαθος που πηρες SS "


Τι να κανω ρε Αρη που ειμαι 45 και εχω αφρατο ποπο?

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Sprinter στις 12/06/2009 4:10 μμ.

Παππού
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Alexander στις 12/06/2009 4:18 μμ.

Sprinter"Παππού "

Λιγη σοβαροτητα τωρα , το 675 πιστευω πως εχει την σκληροτερη σελα μετα το 999. Καβαλαω που και που R1 και Κ8 φιλων και νομιζω πως οδηγαω touring, σχεδον με παιρνει ο υπνος. Δεν εχω παραπονο απο την μαμισια σελα μιας και η μοτο ειναι καθαρα racing. Απλα την ανεση δεν την μισησε κανεις.

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: dimchrist στις 12/06/2009 4:29 μμ.

Alexander"Με τη μαμισια σελα η καθημερινη χρηση ειναι εφιαλτης, καθομαι μπροστα πονανε τα balls, καθομαι πισω ποναει ο ποπος.
...Τι να κανω ρε Αρη που ειμαι 45 και εχω αφρατο ποπο? "


Το Daytona 675 δεν προσφέρεται για καθημερινή χρήση... Πόσο μάλλον στα 45.
Όσες σέλες και αν αλλάξεις δε νομίζω να βρεις αυτό που θες.

Alexander" Καβαλαω που και που R1 και Κ8 φιλων και νομιζω πως οδηγαω touring, σχεδον με παιρνει ο υπνος. "


Μη ξεχνάς ότι το Gixxer & η Ρένα είναι βαπόρια μπρος στο στριγκάκι 675!

Triple Way

Re: Σελα για Daytona 675 08"  

  Από: Alexander στις 12/06/2009 5:38 μμ.

ok, αυριο θα αγορασω beverly