Λαστιχακια Streeple

Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 18/05/2009 11:26 πμ.

Κυριως δουλεια - σπιτι (λιγα χιλιομετρα), και λιγες, οχι μακρινες βολτες, συντηρητικη οδηγηση, λιγα χιλιομετρα το χρονο, ποτε στη βροχη εκτος αν πιασει στο δρομο, χειμωνα η μηχανη καθεται. Ασφαλτος παντου βερνικωμενη (και ανωμαλη του κερατα) .... Λεω για καποιο που να ζεσταινεται παρα πολυ γρηγορα, να μην εχει ομως και περισσοτερο νευρικη κορωνα απο οτι σηκωνει η χρηση που του κανω, απο την αλλη ισως παιζει και θεμα βρωμας και σκονης που μαζευουν τα πολυ μαλακα στους ελληνικους αστικους δρομους που μειωνει την προσφυση τους και δε φευγει και ευκολα ? ....

Ημουν για Dragon Supercorsa Pro SC (SC1 μπροστα / SC2-SC1 πισω) μεχρι τωρα ... αλλες προτασεις που εχω ειναι για Diablo corsa rosso .... Και επισης καποιος προτεινε οτι το μονο λαστιχο που ζεσταινεται τοσο γρηγορα ειναι dunlop ... mutant (supertomotard) το οποιο πιθανον να ειναι και καλυτερο στο θεμα σκονης/βρωμας (ενεκα supermotard) ....

τι λετε ? ...

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: spyro στις 18/05/2009 11:57 πμ.

monographix" Και επισης καποιος προτεινε οτι το μονο λαστιχο που ζεσταινεται τοσο γρηγορα ειναι dunlop ... mutant (supertomotard) το οποιο πιθανον να ειναι και καλυτερο στο θεμα σκονης/βρωμας (ενεκα supermotard) ....

τι λετε ? ..."


1. δεν νομίζω οτι βγαίνουν σε 180/55 πίσω
2. σε περίπτωση που βγάινουν να ξέρεις οτι ειναι λάστιχο πίστας (παρά των τακουνιών που έχει), με οτι συνεπάγεται αυτο (έαν για παράδειγμα δεν έρθει στην κατάλληλη θερμοκρασία θα λειτουργεί χειρότερα απο τα μαμά)
3. δεν ξέρω κατα πόσο σε street triple τεριάζει λάστιχο με τακούνια

έτσι οπως μας τα είπες 3 λαστιχα θα σου πρότεινα:

1. BT-16
2. Dunlop Quilifier RR
3. Diablo Rosso για λιγα περισότερα χλμ και λίγο χειρότερη πρόσφυση (μην νομίζεις ομως καμια τεράστια διαφορά, στο όριο και σε μεγαλύτερες κλείσεις) απο τα προαναφερθέντα, τα οποία φοράω τώρα και είμαι αρκετά ικανοποιημένος
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: Sprinter στις 18/05/2009 12:24 μμ.

monographix"Κυριως δουλεια - σπιτι (λιγα χιλιομετρα), και λιγες, οχι μακρινες βολτες, συντηρητικη οδηγηση, .... Ασφαλτος παντου βερνικωμενη (και ανωμαλη του κερατα) .... Λεω για καποιο που να ζεσταινεται παρα πολυ γρηγορα, να μην εχει ομως και περισσοτερο νευρικη κορωνα απο οτι σηκωνει η χρηση που του κανω,

Ημουν για Dragon Supercorsa Pro SC (SC1 μπροστα / SC2-SC1 πισω) μεχρι τωρα ...
τι λετε ? ..."


Τι να πούμε? Είναι προφανές πως οι ανάγκες σου προσομοιάζουν αγωνιστικής οδήγησης σε πίστα για αυτό εξάλου και ψάχνεσαι με λάστιχα πίστας

(BTW Diablo corsa rosso δεν υπάρχει)
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 18/05/2009 12:38 μμ.

Sprinter"

Τι να πούμε? Είναι προφανές πως οι ανάγκες σου προσομοιάζουν αγωνιστικής οδήγησης σε πίστα για αυτό εξάλου και ψάχνεσαι με λάστιχα πίστας

(BTW Diablo corsa rosso δεν υπάρχει)"


- ok DIABLO ROSSO, sorry
- Τα SC μου προταθηκαν επισης, (επανηλειμενα) εξηγωντας παλι την χρηση και τις συνθηκες οπως εκανα εδω.
- αν γνωριζα, θα ψωνιζα χωρις να μπαινω στα φορουμ δηλωνοντας οτι δεν γνωριζω και να ρωταω αυτους που ξερουν. Και απο οσο ξερω ολοι καποια στιγμη ΔΕΝ ξερουν και ρωτωντας μαθαινουν (ή παθαινοντας).

ευχαριστω
Νικος

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: takis1964 στις 18/05/2009 12:50 μμ.

monographix καλα κανεις και ρωτας αλλα απο την αλλη ειναι της μοδος τα λαστιχα πιστας ακομα και για αγορα τσιγαρων απο το περιπτερο και οποιον και να ρωτησεις το μονο που απανταει ειναι αυτα που ειπες
σε πολλα ποστ για αγορα ελαστικων ο Νικος παραπανω εχει εκφραση την γνωμη του αλλα ποιος τον ακουει
ρωτα και για τα Sport Turing Dunpop roadsmart η Pirelli Angel ST

Καλυπτουν νομιζω τις απαιτησεις σου
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: Costas στις 18/05/2009 12:51 μμ.

Εδώ έχεις άδικο.Ο Sprinter ΠΑΝΤΑ ξέρει.
Αν έπαιρνε και τα χάπια του στην ώρα τους τότε

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 18/05/2009 1:19 μμ.

απο μια αποψη , μεσω κοινης λογικης, καταλαβαινω την επιλογη πιο "racing" ελαστικων στην ελλαδα, ιδιως οσον αφορα αστικη χρηση και οχι μεγαλους αριθμους χιλιομετρων ετησιως, (μακροζωια περναει σε δευτερη μοιρα, εναντι της ασφαλειας και συμπεριφορας) μια που η ασφαλτος μας (η ποια?) ειναι απειρως πιο απαιτητικη σε λαστιχο με καλη προσφυση απο οτι η ασφαλτος που πιθανον χρησιμοποιουν σαν μεσο ορο αναφορας (ειτε των χωρων κατασκευης της μοτοσυκλετας ειτε των ελαστικων) οι κατασκευαστες και των δυο ...

ή ειναι ακυρο αυτο το σκεπτικο?

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: Sprinter στις 18/05/2009 1:39 μμ.

Είναι έγκυρο όταν μιλάμε μια κατηγορία 'επάνω' όπως ας πούμε αντί τελείως τουριστάδικο λάστιχο πάς για πιο sport touring για μια γενική χρήση, ή για ενα SS/SB για γενική χρήση δρόμου πάς από ένα σπορ τουρινγκ σε ένα πιο σπορ λάστιχο, αλλά αν φτάνεις πιά στην λογική των πισταδόρικων λάστιχων θα πρέπει να καταλάβεις ότι μιλας για προιόντα αρκετά ειδικής χρήσης (ειδική = αντίθετο της γενικής) και να λάβεις υπ' όψι σου παράγοντες όπως οι καμπύλες ζεστάματος, το ξύλιασμα με τους πολλούς θερμικούς κύκλους, απόδοση σε όρθια θέση κ.λ.π κ.λ.π. (Τα ίδια με τα λάδια που γκρινιάζω αλλα πολύ χειρότερα..).

Η διαφοροποίηση μαλακά = κράτημα και σκληρά = διάρκεια είναι υπεραπλούστευση. Για μένα πρέπει να βάλεις ένα πάνω όριο στις επιλογές σου που θα μπορούσε να είναι η κατηγορία (Rosso, BT016,M3 κλπ), και πάντα να έχεις υπ' όψιν σου ότι κανένα λάστιχο δεν θα λειτουργεί όπως πιθανόν θα ήθελες στις συνθήκες που περιγράφεις παραπάνω (πλήν βρεγμένου, οι χειρότερες που θα μπορούσαν να υπάρχουν). Θα σου πρότεινα τα Μ3 για ανα μη σε τρομάξει μεσα στη πόλη η γρηγορότερη κορώνα των Rosso και 16.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 18/05/2009 2:03 μμ.

Οποτε δηλαδη περα απο μια κατηγορια πανω, περνωντας στα πισταδικα λαστιχα, αυτα δεν εχουν να προσφερουν τιποτα περισσοτερο για αυτες τις συνθηκες απο τα sport touring ?

Τα Supercorsa Pro βγαινουν (εβγαιναν?) επισης και στην εκδοση "Street" , ειναι αναλογα των BT016, M3, Rosso? Ποια αλλα προτεινονται σε αυτη την κατηγορια?

Να φανταστειτε οτι οι προτασεις ξεκινησαν αρχικα απο τα τριγωμα corsa III για να "κατεβουν" σε supercorsa pro SC ...

'στω ξανα!

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: ATN PANOS στις 18/05/2009 3:34 μμ.

συμφωνω απολυτα με τον sprinter.
ενα μετριο προς καλο λαστιχο,ειναι απειρος καλυτερο
απο το καλυτερο λαστιχο για πιστα,σε δημοσιους δρομους
πλην ελαχιστων εξαιρεσεων......

προσωπικα ειμαι απολυτα ευχαριστημενος με το Dunlop Quilifier
που ειχε απο το εργοστασιο
και γιαυτο ετοιμαζομαι αυριο να βαλω και το καινουργιο RR
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 18/05/2009 4:04 μμ.

Και η συγκεκριμενη προταση των M3 του sprinter makes sense για την περιπτωση μου πιστευω ... συγκριτικα με qualifier (θελουν, συγκριτικα παντα, καμποση ωρα να ζεσταθουν νομιζω) rosso (αναμεσα σε rosso και Μ3 θα προτιμησω αρχικα την πιο αργη κορωνα των Μ3 οπως προτεινει ο sprinter) και Bridgestone που δεν μου εκατσαν ποτε καλα.

Πληροφοριακα και μονο, τι ιστορια ειναι τα Supercorsa Pro Street?

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 18/05/2009 4:25 μμ.

Διάβασε το παρακάτω λινκ και θα σου λύσει αρκετές απορίες.

http://www.mrbike.gr/website/index.php/ ... sa-SP.html

Το Corsa III είναι σχεδόν στην ίδια κατηγορία με την τα Supercorsa SP (αν δεις και το πινακάκι του λινκ).

Τα Dragon Supercorsa, που και αυτά ανήκουν στην ίδια κατηγορία, τα δουλεύω εδώ και δύο χρόνια και έχω κάνει πάνω από 25χιλ. χλμ, αργούνε πάρα πολύ να ζεσταθούν. Ειδικά μέσα στην πόλη (τις λίγες φορές που έχει πάει το 675) σχεδόν ποτέ δεν είχαν ζεσταθεί.

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Spyro & Sprinter.

Diablo Rosso, BT-16 & M3 είναι οι επιλογές σου.

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: SPEED στις 18/05/2009 6:50 μμ.

Μπροστά έχω corsa III και πισω το Diablo rosso. Είναι ωραίος συνδιασμός χωρίς γλιστρήματα και καλή πληροφόρηση , χωρίς κουνήματα στη στροφή αλλά δεν ξέρω να σου πω για αντοχή. Από φίλους έχω ακούσει ότι το Diablo rosso αντέχει για περίπου 7-8000 χλμ.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 18/05/2009 10 μμ.

SPEED"Μπροστά έχω corsa III και πισω το Diablo rosso. Είναι ωραίος συνδιασμός χωρίς γλιστρήματα και καλή πληροφόρηση , χωρίς κουνήματα στη στροφή αλλά δεν ξέρω να σου πω για αντοχή. Από φίλους έχω ακούσει ότι το Diablo rosso αντέχει για περίπου 7-8000 χλμ."


Μάλιστα.
Άλλο λάστιχο εμπρός και άλλο πίσω.
Και σου έχει αφήσει και καλές εντυπώσεις???...

Επειδή βαριέμαι να γράφω ολόκληρα κατεβατά, κάνω ένα εντιτ-κόψιμο-ράψιμο από διπλανό φόρουμ καθώς συμφωνώ με τις απόψεις τους...

Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Δύο διαφορετικά ελαστικά,
Δύο διαφορετικές γεωμετρίες κορώνας,
Δύο διαφορετικής χάραξης γόμες,
Δύο διαφορετικές συνθέσεις πολυμερών γόμας,
Δύο διαφορετικά στρωμένες γόμες,
Δύο διαφορετικού ορίου ανθεκτικότητας γόμες
και πολλά άλλα.

Τα λαστιχα της μοτοσυκλετας δουλευουν σε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ.
Το μπροστινο λαστιχο διαβάζει πρώτο και δίνει την πληροφόρηση στο πισω.
Αρα με το να βαζεις οτι να'ναι μπρος, απλα το πισω δεν θα εχει την κατάλληλη προσφυση (ειδικά στη βροχή).

Η μοτοσυκλέτα έχει 2 ρόδες ,όχι 4 που έχει το κουτι.
Λάστιχα βάζεις στο κουτάκι και στο Praktiker με 200 Ε ίσως και λιγότερα.
Πάνω στην μηχανή όμως, δεν έχεις 2ο κανονάκι άμα πέσεις κτύπα ξύλο.
Η οδήγηση στους Ελληνικούς καρόδρομους είναι ένα καθημερινό ρίσκο.
Τώρα εάν εσύ θές να μειώνεις τις πιθανότητες σου να γλυτώσεις απο μία πτώση
λόγω του ότι φοράς τουρλού-τουρλού λάστιχα,no problem.

Πάντως εγώ τουλάχιστον δεν θα έπαιρνα στα σοβαρά την γνώμη σου για τα ελαστικά.
Χωρίς να θέλω γίνομαι κακός,αλλά πιστεψέ με,αυτό που κάνεις με τα τουρλού λάστιχα είναι
αυτοκτονία.

Ασε τις τσιγγουνιες και τους πειραματισμούς και παρε 2 σωστα ελαστικα.

Φιλικά

Triple Way
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:38, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: Sprinter στις 19/05/2009 6:27 πμ.

Ενω γενικά καλό είναι να μη βάζουμε αλλο μπροστά άλλο πίσω, υπό προυποθέσεις αυτό μπορεί να μην ισχύει. Οι προυποθέσεις είναι: Λάστιχα της ίδιας οικογένειας, με κοινά (όχι ίδια) χαρακτηριστικά, κ.λ.π. Γενικά να ξέρουμε τι κάνουμε και τι θελουμε. Είναι πολύ πιθανον δυό λάστιχα από δύο διαφορετικές αλλά κοντινές μεταξύ τους σειρες π.χ. της οικογένειας Πιρελλι Ντιάμπλο να είναι ταιριαστά.

Δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω, φοριέται αρκετά η επιλογή αυτή και στο εξωτερικό και δε θα βιαζόμουνα να είμαι τόσο αποριπτικός.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε