Λαστιχακια Streeple

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 04/05/2011 6:26 μμ.

[quote="tharis":2pchxffc]
monographix"
haris"Τα απλα Qualifier εννοεις αυτα που φορουσε το R μεχρι το 10' ?"
Μηπως ξερω ποια φορουσε ? εννοω οχι τα RR oυτε τα ΙΙ , τα βασικα qualifier, αν βγαινουν ακομα. Νομιζω τα ειχαν στην αρχη μαμα ολα τα street triple ?"


Τα απλα street φορανε Brigestone αν δε κανω λαθος και τα R φορουσαν αυτα τα Qualifier μεχρι προσφατως και τα φοραω κι εγω ακομη..

Κοιτα.. το καλοκαιρι ζεσταινονται σχετικα γρηγορα και σε καλουτσικη ασφαλτο δεν ειχα ποτε προβλημα με γλυστρηματα..
Σε ασφαλτο γυαλι μην περιμενεις και πολλα και για χειμωνα δεν πολυκανουν ...
Επισης εχουν σχετικα αργη γεωμετρια και η μηχανη δεν παιρνει αποτομα κλισεις..
Αντεχουν πολυ..! Γενικα εχουν την αισθηση του σκληρου λαστιχου που δε σε εμνεει κι ολας..

Πιστευω ειναι τιμιο λαστιχο (φανταζομαι η τιμη θα ειναι πολυ χαμηλη αν το βρεις) αλλα θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι πιο συχρονο και μαλακο..[/quote:2pchxffc]

Για τα Βridgestone λες ή τα Qualifier ?

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 04/05/2011 6:31 μμ.

monographix"
Για τα Βridgestone λες ή τα Qualifier ?"


Για τα απλα Qualifier λεω..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: denthnpalevw στις 04/05/2011 6:38 μμ.

Χαρη και τα απλα τα Street αυτα φορουσαν. Με αυτο το ζευγαρι ειχα κανει κοντα 15000χλμ και αντεχαν πιστευω ακομα 2-3000. Τιμιο λαστιχο που δεν θα σε προδωσει αν δεν το πιεσεις. Αν το βρεις θα ναι στοκ και πιστευω οτι δεν αξιζει να δωσεις πανω απο 200 ευρω αν θες ντε και καλα αυτα. Αλλιως συμφωνω με τον Χαρη καλυτερα να κινηθεις για κατι πιο καινουργιο.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 04/05/2011 6:44 μμ.

Ισως παλαιοτερα ναι.. Του 10' και μετα (ισως και του 09') ειχαν διαφορετικα απο το R και αν δε κανω λαθος ειναι Bridgestone.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: denthnpalevw στις 04/05/2011 6:47 μμ.

απο αρχες του 10 και μετα φορουσαν τα bt16.
αλλα νομιζω ερχοντουσαν καποια και με τα qualifier.
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 04/05/2011 6:52 μμ.

καταλαβα. Προτασεις ?

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 04/05/2011 9:49 μμ.

Αν θες Dunlop τότε Sportmax Qualifier II
Αν θες Metzeler τότε Sportec M5 Interact
Αν θες Pirelli τότε Diablo Rosso II

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε κάτι πιο σπορ όπως τα Dunlop Sportmax Sportsmart ή τα Pirelli Diablo Rosso Corsa.

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: ΛΑΜΔΑ στις 04/05/2011 11:09 μμ.

Φιλε εγω φοραω τα metzeler k3 racetec.Zεσταινονται πολυ γρηγορα,εχουν κορυφαιο κρατημα και πολυ γρηγορη κορωνα.Εφοσον δεν σε ενδιαφερει να βγαλεις πολλα χιλιομετρα στα συστινω ανεπιφυλακτα.Η τιμη τους στον Μπουκη ειναι 255 ευρω

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 05/05/2011 12:50 πμ.

ΛΑΜΔΑ"... Metzeler K3 Racetec ..."

Πολύ καλό λάστιχο. Τα κάνει όλα και συμφέρει σε πολύ καλή τιμή. Το έχω βάλει δύο φορές το K3 και άλλη μία συνδιασμό K1-K2. Δε το θεωρώ ότι καλύτερο για καθημερινό λάστιχο. Είναι πιο σπορ. Δε νομίζω να αποδίδουν το ίδιο σε καθημερινή χρήση όπως τα άλλα. Αν ήταν για γρήγορες στριφτερές βόλτες και πίστα το ξανασυζητάμε. Εμένα πάντως με είχαν βολέψει τρελά.

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 05/05/2011 12:16 μμ.

ευχαριστω παιδια. μηπως ομως για την χρηση που τα θελω τo συγκεκριμενo set ειναι μηπως κατι πιο καταλληλο στην κατηγορια ας πουμε pilot road ?

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 05/05/2011 12:19 μμ.

dimchris"Αν θες Dunlop τότε Sportmax Qualifier II
Αν θες Metzeler τότε Sportec M5 Interact
Αν θες Pirelli τότε Diablo Rosso II

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε κάτι πιο σπορ όπως τα Dunlop Sportmax Sportsmart ή τα Pirelli Diablo Rosso Corsa.
"


Με αυτα θα μεινεις σιγουρα ευχαριστημενος περα απ το οικονομικο..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: dimchrist στις 05/05/2011 1:05 μμ.

monographix"ευχαριστω παιδια. μηπως ομως για την χρηση που τα θελω τo συγκεκριμενo set ειναι μηπως κατι πιο καταλληλο στην κατηγορια ας πουμε pilot road ?"

Πως γίνεται να σου αναφέρουμε 5-6 επιλογές και μονίμως να μας ρωτάς για άλλα???
Τα παρατάω εδώ...

Triple Way

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 05/05/2011 1:57 μμ.

κοιτα, αν παρατηρησεις στην αρχη του thread ο κοσμος, σωστα, μου επισημαινει οτι για την χρηση που ρωταω ποιο καταλληλα μαλλον είναι τα οχι sport προσανατολισμενα λαστιχα. Μετα καποια χρονια που εχουν βγει καινουρια μοντελα και ισως καποια δεν βγαινουν πια, ρωταω να ενημερωθω κυριως κιολας απο τις προσωπικες σας εμπειριες με λαστχια περα απο τις προτασεις σας.

Και μου προτεινεις αρχικα [quote:3lwuuyph]"Pirelli Diablo Corsa, Dunlop Quallifier II ή αν βρεις πουθενά στοκαρισμένα Qualifier RR"[/quote:3lwuuyph] τα οποια και σημειωνω.

Μετα tharis & ...denthnpalevw (lol) προτεινουν [quote:3lwuuyph]"θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι πιο συχρονο και μαλακο.."[/quote:3lwuuyph] & [quote:3lwuuyph]"συμφωνω με τον Χαρη καλυτερα να κινηθεις για κατι πιο καινουργιο."[/quote:3lwuuyph] χωρις ομως να πουνε μοντελα, για αυτο και ρωτησα για "προτασεις" ξανα, να ακουσω πιθανα και αυτων (ή και αλλων) τις προτασεις , όπου εσυ ξαναπροτείνεις (και καλα κανεις, ευχαριστω) [quote:3lwuuyph]"Αν θες Dunlop τότε Sportmax Qualifier II, Αν θες Metzeler τότε Sportec M5 Interact, Αν θες Pirelli τότε Diablo Rosso II. Εγώ πάντως θα πήγαινα σε κάτι πιο σπορ όπως τα Dunlop Sportmax Sportsmart ή τα Pirelli Diablo Rosso Corsa."[/quote:3lwuuyph] τα οποιο παλι σημειωνω.

Aπλα, δεν ακουσα απο αλλους προτασεις για μοντελα πιο καταλληλα συγκριτικα για καθημερινη commuting χρηση, παροτι μαζεψα αρκετες προτασεις, γνωμες, εμπειριες για σπορ λαστιχα.

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: tharis στις 05/05/2011 2:13 μμ.

Για να σε ξεμπερδεψω λιγο ..

Τα συγχρονα supersporτ λαστιχα "που ταιριαζουν στο χαρακτηρα του street triple" "για γενικη χρηση" ειναι

Pirelli : Diablo Rosso II
Dunlop: Qualifier II
Michelin: pilot power 2CT
Metzeler: M5
Brigestone (δεν τα χω ψαξει)

τα οποια σου συνιστουμε κυριως
Υπαρχει μια κατηγορια πιο κατω "sportouring" που δε στα συνιστω αφου δε κανεις πολλα χιλιομετρα

και μια κατηγορια πιο πανω "hypersport" τα οποια ειναι πιο ακριβα, εχουν ελαφρως πιο γρηγορη γεωμετρια, ακομη καλυτερη τεχνολιγια πιο μαλακες γομες κλπ τα οποια επισης σου συνιστω αν μπορεις να πληρωσεις το παραπανω κοστος και οδηγεις σε γρηγορες διαδρομες και θελεις το κατι παραπανω, χωρις αυτο να σημαινει οτι ειναι αγωνιστικα λαστιχα.

Αυτα ειναι
Pirelli : Diablo Rosso Corsa (με τα οποια για να καταλαβεις ερχεται πλεον το καινουργιο street triple R)
Dunlop : Sportsmart
Michelin : Power Pure
...

Ακομη πιο πανω ειναι τα λαστιχα για trackday τα οποια μπορει να ειναι και πιο φθηνα αλλα δεν κανουν για τη χρηση που θες.

Αν θες να μειωσεις το κοστος διαλεγεις λαστιχα απ τις ιδιες κατηγοριες που δεν παραγονται πλεον αλλα δε στο συνιστουμε..

Το ποια μαρκα θα διαλεξεις ειναι δικο σου θεμα να δοκιμασεις και να δεις τι θα σου ταιριαξει καλυτερα στο στυλ σου..

Ελπιζω να βοηθησα..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Λαστιχακια Streeple  

  Από: monographix στις 05/05/2011 2:19 μμ.

εξαιρετικα. thanks!