Ταξίδι στην Ιταλία

Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: fotis_kefalonia στις 01/01/2015 11:39 μμ.

Καλησπέρα σε όλους κ καλή χρονιά με πολλά κ ασφαλή χιλιόμετρα!
Όπως έχω γράψει ξανά σχεδιάζω να κάνω ενα ταξιδάκι στην Ιταλία στις αρχές του Φλεβάρη με το καινούριο 800αρη τιγρη μου. Δεν έχω ξαναβγεί εκτός Ελλάδας με μηχανή κ αυτό θα είναι το μεγαλήτερο ταξίδι που θα κάνω σε μηχανή, οπότε ψάχνομαι στο διαδύκτιο για συλλογή πληροφοριών σε ότι αφορά το ταξίδι για τη καλύτερη δυνατή οργάνωση κ ασφαλές ταξίδι χωρίς απρόοπτα.
Ξεκινόντας θα ταξιδέψω μόνος μου. Θα ξεκινήσω απο Ανκόνα κ θα τερματίσω στο Τορίνο που θα με φιλοξενήσουν φίλοι που σπουδάζουν εκεί κ πάλι πίσω μετά απο 5 μέρες περίπου.
Απο Ανκόνα για Τορίνο σίγουρα θα ταξιδέψω μέσω της autostrada μιας κ τα καράβια τις καθημερινές φτάνουν Ανκόνα κατα τις 16:30 το απόγευμα κ θέλω να ελαχιστοποιήσω τη νυχτερινή οδήγηση μιας κ έχω να καλύψω γύρω στα 546 χλμ. Στο γυρισμό ίσως επιλέξω το επαρχιακό δύκτιο ανάλογα το καιρό κ την ώρα που θα έχω στη διάθεσή μου. Ένα πράγμα που με προβληματίζει με την autostrada είναι τα διόδια όσο αφορά τη λειτουργία του κ την πληρωμή μιας κ εχω γνωστούς που λόγω άγνοιας, αφηρημάδας ανάμεσα στα ενθύμια που έφεραν απ το ταξίδι τους στην Ιταλία ήταν κ κλήσεις για απλήρωτα διόδια...
Όσο για στάσεις έχω συμβουλευτεί το επίσημο site της autostrada για τις στάσεις rest area, τη συχνότητα κ τις παροχές που προσφέρουν. Έχω όμως την απορία, η μετάβαση από την autostrada σε rest area κ το αντίθετο είναι όπως εδώ στην Ελλάδα?
Στην autostrada θα κινηθώ στους Α14 για αρχή μετά στον Α1 κ τέλος στον Α21.
Όσο για τη πλοήγηση θα έχω GPS. Σ αυτό το θέμα ταλαντεύομαι στο να χρησιμοποιήσω το 5ιντσο MLS GPS που έχω για το αμάξι εδώ κ 4 χρόνια κάνοντας του την απαρέτιτη αναβάθμηση η να αγοράσω το tom tom start 40 με ευρωπα'ί'κους χάρτες κ 4,3'' οθόνη. Βέβαια κλίνω πιό πολύ στην αγορά του tom tom. Για τη χρήση του GPS θα προμηθευτώ θήκη- βάση για GPS. Με προβληματίζει όμως το κατα πόσο θα είναι χρηστικό. Η θήκη περιορίζει πολύ την χρηστικότητα κ την ανάγνωση των πληροφοριών του GPS?
Όσο αφορά τα έγγραφα της μηχάνης το μόνο που έχω υπόψιν μου είναι η έκδοση του ασφαλιστήριου σε μορφή πράσινης κάρτας μερικές μέρες πρίν την αναχώρηση μου. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να έχω στο νού μου και φροντίσω?
Για το θέμα των αποσκευών έχω την πίσω βαλίτσα που ήταν δώρο με τη μήχανή κ έχω σκοπό να τοποθετήσω βάσεις για πλαϊνά σαμάρια. Για τα σαμάρια προσανατολίζομαι σε Givi ή Oxford με χωριτικότητα γύρω στα 50 lt. Οι αποσκευές θα είναι κυρίως τα ρούχα μου κ τα βασικά ατομικά είδη υγειηνής χωρίς αντικείμενα με αυξημένο βάρος όπως laptop κτλ.
Tank Bag δεν έχω κ δεν σκέφτομαι ακόμα να προμηθευτώ.
Όσο για την ενδυμασία (προστασία- άνεση) είμαι εξοπλισμένος με γάντια, μπουφαν-παντελόνι με τις επενδύσεις τους κ τα προστατευτικά σε ώμους-αγκώνες-γόνατα, αδιάβροχες μπότες κ φυσικά κρανάκι. Βέβαια υπάρχουν κ back-up η ισοθερμική μπλούζα με το ασορτί κολάν.
Κ τέλος έχω κατα νού πρίν το ταξίδι να περάσει ενα γενικό έλενχο η μηχανή που ούτως η αλλιώς θα συμπέσει κ με το 1ο της servis.
Προς ώρας αυτά τα... ολίγα...
Δεν έχω κάτι άλλο κατα νού. Ανυπομωνώ για τα σχόλιά σας, παρατηρήσεις κ συμβουλές κ ευχριστώ προκαταβολικά!
Ελπίζω να ξεκινήσει μια καλή κ εκτενής κουβέντα η οποία θα εποφελήσει κ άλλους μηχανόβιους σε αντίστοιχη φάση με μένα κ όχι μόνο!

Υ.Γ. παραθέτω απο κάτω τα links που έχω συμβουλευτεί μεχρι στιγμής για την autostrada κ την οδήγηση
http://www.viamichelin.com/
http://www.autostrade.it/en/home
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: galileos στις 02/01/2015 10:48 πμ.

Για αρχή και αφού έχεις ακόμα χρόνο ρίξε μια ματιά εδώ. Έχει πολλές πληροφορίες και θα σε βοηθήσουν.

http://www.motoguzziclub.gr/articles/ta ... kleta.html
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: ΑΝΔΡΕΑΣ Ι. στις 02/01/2015 7:21 μμ.

Θα σου πρότεινα να πήγαινες Πάτρα - Βενετία αφού είναι τα ίδια χρήματα. Φεύγεις Παρασκευή βράδυ και φτάνεις Κυριακή πρωί. Μετά έχεις να διανύσεις 405χλμ και φυσικά θα γλυτώσει βενζίνα και διόδια κάνα 50άρικο. Στον γυρισμό μπορείς να δεις και την Βενετία.

http://www.viamichelin.com/web/Routes?s ... eConso=5.6

Για GPS θα σου πρότεινα τα παρακάτω που είναι αποκλειστικά για μηχανή. Αν ξέρεις τους περνάς και το πρόγραμμα igo που είναι το καλύτερο για την Ευρώπη. Είχαμε πάρει ομαδική παραγγελία πριν από 3 χρόνια καμιά 10 κομμάτια και όλοι μας είμαστε ευχαριστημένοι.

Θα χρειαστείς ταυτότητα βγαλμένη μετά το 2007, πράσινη κάρτα από την ασφάλεια και κάρτα υγείας απο το ασφαλιστικό σου ταμείο(την δίνουν αυθημερόν).
Να έχεις μαζί σου:
1/ μανέτες φρένου - συμπλέκτη(ιμιτασιόν για πιο φθηνές)
2/ σετ επισκευής ελαστικών + 4 αμπούλες αέρα(γιατί οι 2 που έχουν μέσα όλα τα σετ είναι μέχρι 15 λιμπρες)
3/ ένα μικρό σετ εργαλείων
Αν είσαι μετά τις 40000χλμ και δεν έχεις αλλάξει ντίζες να τις αλλάξεις για "ο διάολος έχει πολλά ποδάρια"
Γενικά να κάνεις καλό σέρβις γιατί θα είσαι σε ξένη χώρα και θα δυσκολευτείς πολύ να συνεννοηθείς αν σου τύχει κάτι και ειδικά στην Ιταλία που δεν μιλάνε τίποτα άλλο από ιταλικά.
Η ΧΡΥΣΟΥΛΑ

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: fotis_kefalonia στις 04/01/2015 12:06 πμ.

Φίλε galileos, σ ευχαριστώ για το χρόνο σου το link, όντως έχει αρκετες κ χρήσιμες πληροφορίες!

Φίλε Ανδρέα, ευχαριστώ εξίσου κ σένα για το χρόνο σου κ τις πληροφορίες! Όσο για τη μήχανη κ το θέμα του servis, η μηχανή είναι καινούρια κ έχω γράψει μόλις 300 χλμ σ 1,5 μήνα. Σίγουρα θα κάνω το 1ο της servis πρίν το ταξίδι κ ας έχω γράψει λιγότερα χλμ απ τα απαιτούμενα 800 χλμ. Κ σίγουρα με την επιστροφή θα πάμε κ για το 2ο που αν θυμάμαι είναι στα 1600χλμ.
Όσο για την επιλογή του λημανιού έναρξης έχω κατασταλάξει στην Ανκόνα γιατί οι 22 ώρες που διαρκεί περίπου το ταξίδι μου φτάνουν κ μου περισσεύουν... σίγουρα δε θα αντέξω μέχρι τη Βενετία... βλέπεις στο επάγγελμα είμαι ναυτικός. Ταξιδεύω εντός Ελλάδας μεταφέροντας καύσιμα στα νησιά οπότε στην άδειά μου να είμαι σε καράβι είναι μαρτύριο...
Βέβαια ποτέ δε λέω ποτέ...!!!
Κ ένα τελευταίο σχετικά με τη κάρτα υγείας που μου έγραψες, στην Ιταλία είναι απαρέτητη? Έχω ξαναπάει αεροπορικός στην Ιταλία κ ποτέ δεν άκουσα κάτι σχετικά με αυτό...
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: galileos στις 04/01/2015 10:13 πμ.

Η κάρτα υγείας δεν είναι απαραίτητη αλλά σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι (μακριά από όλους) δεν θα μπορείς να εξυπηρετηθείς. Δεν κοστίζει τίποτα και καλό θα είναι να την έχεις μαζί σου!

Καλή συνέχεια.

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: fotis_kefalonia στις 04/01/2015 1:04 μμ.

Δεν το ήξερα για τη κάρτα, θα το κοιτάξω κ αυτό!
Μερικές απορίες...
Δεν χρειάζεται κάποιος συγκεκριμένος ασφαλιστικός φορέας, έτσι?
Ρωτάω γιατί έχω είδη κάρτα υγείας από ιδιωτικό ασφαλιστικό φορέα η οποία είναι εν ισχύ. Βέβαια ο λόγος που την έβγαλα ήταν καθαρά για να μπαρκάρω... Γίνεται να χρησιμοποιήσω αυτή ή δεν έχει ισχύ για το ταξίδι που σχεδιάζω με τη μηχανή?
Όπως κ να χει σ ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τις συμβουλές σου κ τ χρόνο σου!
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: galileos στις 05/01/2015 8:33 πμ.

Καλημέρα.

Σε όποιον Δημόσιο ασφαλιστικό φορέα είσαι ασφαλισμένος, προφανώς ΝΑΤ, έχεις το δικαίωμα να βγάλεις την κάρτα αυτή.

Επίσης, η ιδιωτική ασφάλιση σου το πιθανότερο να σε καλύπτει και στο εξωτερικό. Για να είσαι σίγουρος κάνε και μια ερώτηση σε αυτούς μην τυχών και χρειαστεί να σου κάνουν κάτι παραπάνω. Αυτό που ισχύει με τις ιδιωτικές ασφαλίσεις είναι ότι σε καλύπτουν αλλά χρειάζεται να τους ενημερώσεις για το διάστημα που θα είσαι "έξω".

Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: billy the kid στις 05/01/2015 2:11 μμ.

Ρώτα και στις 2 ασφαλιστικές εταιρίες (ιδιωτική και δημόσια) εάν έχουν κάλυψη υγείας στο εξωτερικό και ποια είναι η διαδικασία. Όπως λένε και οι φίλοι πιο πάνω καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος και για το χειρότερο, αχρείαστο να είναι...
Καλό είναι επίσης να έχεις μαζί σου φαρμακείο με είδη πρώτης ανάγκης καθώς κι ένα φωσφοριζέ γιλέκο.
Εάν ταξιδέψεις μόνος σου , μια εναλλακτική των σαμαριών είναι αδιάβροχο λουκάνικο, προσωπικά το έχω χρησιμοποιήσει σε κάποια ταξίδια μου, παρόλο που έχω και πλαϊνές βαλίτσες. Τα πλεονεκτήματα του λουκάνικου είναι πως δε σου στερεί αεροδυναμική καθώς ταξιδεύεις, αφού βρίσκεται στην σέλα πίσω σου, είναι μεταβλητού όγκου και αρκετά εύκολο στο βάλε-βγάλε από τη μοτοσυκλέτα.
Το ταξίδι μέχρι Βενετία είναι όντως πολύωρο και σπαστικό, γλιτώνεις όμως αρκετά χιλιόμετρα, με το αντίστοιχο κόστος που συνεπάγεται... τώρα η οδήγηση στην εθνική τους είναι αρκετά βαρετή, μεγάλη προσοχή δώσε να κάνεις διαλείμματα γιατί μπορεί να σε πιάσει νύστα στη διαδρομή. Άν έχεις τη δυνατότητα, πάρε την επαρχιακή οδό , είναι πολύ πιο όμορφος και γραφικός, χωρίς να στερείται ιδιαίτερα σε ασφάλεια. Στα site που κοιτάς μπορείς να βρεις και τις εναλλακτικές διαδρομές, εκτός εθνικής.

Re: Ταξίδι στην Ιταλία  

  Από: fotis_kefalonia στις 05/01/2015 5:15 μμ.

Καλησπέρα παιδιά!
Θα ρωτήσω να μάθω τι παίζει με τη κάρτα υγείας κ ότι μάθω θα το παραθέσω κ εδώ μήπως κ χρησιμέυσει κ σε κανέναν άλλο!
Όσο για τη διαδρομή έχω πάρει την απόφαση να γράψω μερικά (έως αρκετά) χλμ παραπάνω παρά να αναλώσω περισσότερο χρόνο στο καράβι...
Για τις στάσεις κ την οδήγηση απ την αρχή που πήρα την απόφαση, έχω ενα μπλοκάκι κ σημειώνω ότι βρήσκω... απο το πόσες στάσεις θα συναντήσω, ποια συχνότητα κ παροχές έχει η κάθε μια μέχρι αν ο Ερμής θα είναι ανάδρομος ή παράδρομος ( ) κ μέχρι στιγμής έχω φτιάξει ένα καλό (πιστεύω) πλάνο για το ταξίδι...
Την οδήγηση απο τα δευτερεύον δύκτιο θα την αφήσω για το γυρισμό κ θα τη μοιράσω 50-50 με την autostrada μιας κ υπολογίζω να ξεκινήσω ξημερώματα απο Τορίνο κ μέχρι το βραδάκι που αναχωρούν τα πλοία απο Ανκόνα θα έχω το χρόνο που χρειάζομαι..
Όσο για το αδιάβροχο λουκάνικο, το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το χρησιμοποιήσω με τη προοπτική όμως να έχω τα σαμάρια κ να αντικαταστήσω με αυτό τη πίσω βαλίτσα που έχω....
Sometimes I Ride to forget... But I never forget to Ride...