Μπαίνω στο ψητό...

Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: Tiger799XC στις 05/05/2014 3:21 πμ.

Γράφτηκα στο φόρουμ γιατί λοξοκοιτάω προς Triumph μεριά...και συγκεκριμένα προς 800XC.
Ξεκίνησα να οδηγάω πριν από 2 χρόνια, στα 32. Πρώτη μηχανή ένα μονοκύλινδρο GS, το G650GS, 2010 μοντέλο, όχι το καινουριο. Πριν από το BMW οδηγούσα ποδήλατο -και αυτοκίνητο όποτε χρειαζόταν.
Το ύψος μου είναι 1,73 και το βάρος μου 70 κιλά. Δεν έχω εμπειρία στο χώμα. Κάποια στιγμή έχω βάλει σκοπό να παρακολουθήσω κάποιο σχετικό "σχολείο" αλλά εδώ στα βόρεια είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές.

Βασικοί ανταγωνιστές του 800XC ως προς την επιλογή της επόμενης μηχανής είναι τα 2 800αρια της BMW (F700GS κ F800GS).
Δε σκοπεύω να κάνω αμεσα την αγορά αλλά προς αυτες τις 2 επιλογές προσανατολίζομαι. μιλάμε πάντοτε για καινουρια και οχι μεταχειρισμένη.

Πριν γραφτω διαβασα αρκετα από τα θεματα, ειδικά για τα προβλήματα, βλάβες κτλ και βλέπω ότι και εδω εμφανίζεται το συνδρομο BMW σχετικά με καποιες αναπάντεχες βλάβες και οχι πολυ καλη αντιμετωπιση από τη μαμά εταιρία.

Εννοείται ότι όταν έρθει εκεινη η ωρα της αγοράς της επόμενης, θα υπάρξει test ride, αλλά μέχρι τότε, ας λέμε και καμιά κουβέντα να περνάει η ώρα...

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: jimstag στις 05/05/2014 10:47 πμ.

Καλημέρα 799er!

αν και πιθανότατα δεν είμαι ο πλέον έγκυρος κριτής (λόγω μικρής εμπειρίας) για τον μικρό Τίγρη, σου παραθέτω την μέχρι σήμερα εμπειρία μου:

είναι η πρώτη μηχανή που απέκτησα (στα 33 μου), αυτά τα Χριστούγεννα. Την πήρα καινούρια και πριν από την Αγγλίδα, οδήγησα για ένα χρόνο ένα Beverly (350)... Κατά τα άλλα, ποδήλατο και αμάξι...
Μέχρι σήμερα (4,000 χλμ), με έχει αφήσει τουλάχιστον ικανοποιημένο (αν όχι ενθουσιασμένο) με καθετί έχει να δώσει:
- Μέσα στην πόλη είναι ευέλικτο και ξεκούραστο.
- Το μοτέρ έχει απίθανα ομαλή χαρτογράφηση και σου δίνει ότι χρειάζεσαι σε όλο το φάσμα στροφών κ ταχυτήτων.
- Κατανάλωση κοντά στο 6,κάτι (250-270 χλμ range)
- κρύβει τα κιλά του..
- τραβάει τα βλέμματα & είναι σίγουρα πιο ξεχωριστό από τις BMW στο δρόμο
- έχει υπέροχο θόρυβο
- τείνει να γίνει λίγο έντονος ο αέρας, όσο ανεβαίνεις πάνω από τα 130χαω (με το μεσαίο φέρινγκ)

Σημείωση: είμαι 1.75μ 77 κιλά και η απόσταση από το έδαφος (στην χαμηλή θέση σέλας) μου επιτρέπει να πατάω καλά με το ένα πόδι ή στις μύτες με τα δύο. Έως τώρα, αυτό δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό θέμα.

Γενικά, προβλήματα για το 800 δεν θα βρεις στο φορουμ, που δείχνει μια αξιοπιστία που δεν συναντάς συχνά...
Τα υπόλοιπα τα αφήνω στους συναδέλφους αναβάτες.

Με το καλό να καταλήξεις στην επιλογή που περισσότερο θα ταιριάζει στα μέτρα και τις ανάγκες σου...
Change before you have to!

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: voyager1970 στις 05/05/2014 12:28 μμ.

Φίλε Αλ.

Το F800GS γενικότερα είναι καλύτερο για πιο χωμάτινη χρήση. Aντίστοιχα της Triumph είναι το Tiger 800XC.
Εάν έχεις ιδιαίτερες χωμάτινες ορέξεις και ανησυχίες, τότε το GS800 είναι καλύτερο!
Ομως ΕΚΤΟΣ χώματος, το Tiger 800 είναι σαφώς ανώτερο.

Ως αναφορά το αναστημά σου, με το GS800 ή το Tiger 800XC δέν θα πατάς καλά. Ιδανικό νομίζω θα είναι το απλό Tiger 800 που είναι πιο χαμηλό (και πιο ασφάλτινο). Και εάν θές, του βάζεις και το εμπρός επάνω φτερό και δείχνει σαν Tiger 800XC.

Επίσεις το Tiger 800 έχει μοχλικό στην πίσω αναρτησή (ενώ στο BMW πιάνει κατευθείαν πάνω στο ψαλίδι).
Αυτό σου επιτρέπει να χαμηλώσεις έως και 40mm την μοτοσυκλέτα με aftermarket μοχλικούς δοκούς!
Και κατεβάζωντας την χαμηλή θέση την σέλα... έγινε street!

Τώρα εάν συγκρίνεις το Tiger 800XC με το απλό 800. Η μεγάλη διαφορά είναι στις αναρτησάρες και τους τροχούς.

Σχετικά για "σχολείο" χωμάτινης οδήγησης σου προτείνω (μια και ήδη έχεις BMW) να πας στο rideit.gr του Τάκη Μανιάτη. Είναι πολύ καλό (έχω κάνει το σχετικό σχολείο) και σε πολύ καλές τιμές.
http://www.rideit.gr/

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: Tiger799XC στις 05/05/2014 4:16 μμ.

Έχω δει πολλα βιντεο και συγκριτικά σχετικά με το θέμα Tiger800XC και το F800GS. Η αλήθεια είναι ότι κλίνω προς το Tiger γιατί θελω να περναω ανετα από αντιπυρικές ζώνες και διαφορους χωματόδρομους αλλά σε τουριστική φάση. δλδ δε σκοπεύω να πηγαίνω για να οργώνω αλλά θελω να εχει χωματινο προσανατολισμό. Γνωρίζω πολυ για τις διαφορές μεταξύ των 2 μηχανών, τοσο στη θεση οδηγησης, στη θεση του ρεζερβουαρ, κινητηρα, στησιμο κτλ.
Νομίζω με τη χαμηλή σέλα του 800XC (84cm) και τη δυνατότητα ρύθμισης της σέλας κατα 2cm προς τα κατω η θεση οδήγησης μπορεί να φτάει στα 82cm. Στο BMW είμαι στα 80cm. Στο F800GS θα ειμαι στα 85cm με τη χαμηλή σέλα και μου φαίνεται αρκετα ζορικα.
Την επιλογή χαμηλώματος ανάρτησης τόσο στο XC όσο και στο GS την απορριπτω εξαρχής. Αμα είναι να αγοράσεις αυτές τις μηχανές για να έχεις διαδρομή ανάρτησης όσο και οι ασφάλτινες εκδόσεις τους δλδ Tiger 800 και F700Gs καλύτερα αγόρασε κατευθείαν τις ασφάλτινες εκδόσεις. δεν εχει νοημα για μενα το χαμήλωμα αναρτήσεων.

Αν καταλήξω σε κατι πιο ασφάλτινο τοτε οντως το Tiger παλι φαινεται να εχει το πανω χερι σε σχεση με το F700GS.
Για μενα θα παιξει ρολο και το θεμα -περα από θεση οδηγησης κτλ- και το θεμα της αντιπροσωπείας.

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: PTiger800 στις 05/05/2014 5:13 μμ.

Για χώμα δε μπορώ να πω κάτι καθότι άσχετος...

Διαισθητικά και μόνο, θεωρώ ότι το BMW πρέπει να υπερτερεί λίγο του XC στο χώμα. Αλλά διαισθητικά το λέω. Δεν μπορώ να το τεκμηριώσω.

Σε κινητήρα νομίζω ότι το Τ είναι ανώτερο (ροπές, ιπποδυνάμεις κ.λπ.).

Στα 4000χλμ. που έχει κάνει ο jimstag, θεωρώ ότι το "6,κατι" κατανάλωση είναι σωστό. Εγώ είμαι περίπου 35000 (δηλαδή έχω ξεμπερδέψει από στρωσίματα κ.λπ.προ πολλού) και θα έλεγα ότι μέσα στην πόλη μάλλον είναι 7 παρά κάτι παρά 6 και κάτι. Αν βγεις παραέξω το νούμερο πέφτει πολύ. Μπορεί να δεις και 5,8 ας πούμε, αναλόγως των ανησυχιών του καρπού σου.

Το μόνο "πρόβλημα" που παραμένει στο 800 απ' ότι γνωρίζω είναι μία ευαισθησία στην μίζα. Αρκετοί απ' όσο ξέρω έχουν αλλάξει μίζα μέσα στην εγγύηση. Κατά τα άλλα διάφορες "παιδικές" ασθένειες έχουν πια εξαλειφθεί.

Tiger799XC"Αν καταλήξω σε κατι πιο ασφάλτινο τοτε οντως το Tiger παλι φαινεται να εχει το πανω χερι σε σχεση με το F700GS."

Εγώ αυτό το δίλημμα είχα όταν ήθελα να αγοράσω μηχανή, πλην όμως η μαλακία των Γερμανων να κόβουν την ιπποδύναμη στο μικρό GS (το F650GS ήταν τοτε), μου φάνηκε εντελώς χαζή και ανεπίτρεπτη. Συν κάτι διπλά δισκοφρενάκια μπροστά κ.λπ. βρέθηκα με την Αγγλίδα μου.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: jou στις 05/05/2014 5:54 μμ.

απο εμένα ένα καλώς όρισες στην παρέα και εύχομαι σύντομα να καταλήξεις και να αποκτήσεις αυτό που θέλεις

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: Tiger799XC στις 07/05/2014 12:49 πμ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: jimmatas στις 07/05/2014 12:02 μμ.

Φιλε μου καλωσηρθες. Ειμαι 1.72 και εχω εδω και ενα χρονο συν κατι μηνες το 800αρι το απλο. Επιβεβαιωνω οσα ειπωθηκαν περι καταναλωσης και προβληματων κλπ. Για χωματοδρομο που λες, επειδη εχω παει πολλες φορες, δεν υστερει σε τιποτα απο το XC η το BMW GS800. Οταν αγριεψουν τα πραγματα και το εδαφος αρχισει να γινεται κακοτραχαλο εκει ναι θα εχεις προβλημα αλλα σε δασικο δρομο-αντιπυρικη ζωνη πας μια χαρα και πολυ ανετα.
Οσο για το υψος σελας, ξεκινησα στη χαμηλη θεση οπου παταγα ανετα κατω διοτι ειχα ενα φοβο μη μου πεσει οντας νεος σε κατηγορια ον-οφ (ειχα street πριν). Τελικα την εβαλα στην ψηλη-κανονικη θεση υστερα απο καποιους μηνες και μπορω να σου πω οτι μια χαρα ειναι και εκει, δεν ειναι τοσο ψηλα οσο φαινεται εξ'αρχης.

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: Tiger799XC στις 08/05/2014 9:23 μμ.

jimmatas"Φιλε μου καλωσηρθες. Ειμαι 1.72 και εχω εδω και ενα χρονο συν κατι μηνες το 800αρι το απλο. Επιβεβαιωνω οσα ειπωθηκαν περι καταναλωσης και προβληματων κλπ. Για χωματοδρομο που λες, επειδη εχω παει πολλες φορες, δεν υστερει σε τιποτα απο το XC η το BMW GS800. Οταν αγριεψουν τα πραγματα και το εδαφος αρχισει να γινεται κακοτραχαλο εκει ναι θα εχεις προβλημα αλλα σε δασικο δρομο-αντιπυρικη ζωνη πας μια χαρα και πολυ ανετα.
Οσο για το υψος σελας, ξεκινησα στη χαμηλη θεση οπου παταγα ανετα κατω διοτι ειχα ενα φοβο μη μου πεσει οντας νεος σε κατηγορια ον-οφ (ειχα street πριν). Τελικα την εβαλα στην ψηλη-κανονικη θεση υστερα απο καποιους μηνες και μπορω να σου πω οτι μια χαρα ειναι και εκει, δεν ειναι τοσο ψηλα οσο φαινεται εξ'αρχης."


Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάτι αρνητικό που είχα διαβάσει πάντως ήταν ότι τα μαρσπιέ του συνοδηγού είναι πάνω στο πλαίσιο της μηχανής και οτι σε ενδεχόμενη πτώση αν χτυπήσουν τα μαρσπιέ μπορεί να αρπάξει και το πλαίσιο. μαλιστα ελεγε οτι η επιλογή αυτή έγινε απο την triumph για μείωση του κόστους. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και για τα καινούρια μοντέλα πάντως.

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: NikosV στις 09/05/2014 8:25 πμ.

Tiger799XC"Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Κάτι αρνητικό που είχα διαβάσει πάντως ήταν ότι τα μαρσπιέ του συνοδηγού είναι πάνω στο πλαίσιο της μηχανής και οτι σε ενδεχόμενη πτώση αν χτυπήσουν τα μαρσπιέ μπορεί να αρπάξει και το πλαίσιο. μαλιστα ελεγε οτι η επιλογή αυτή έγινε απο την triumph για μείωση του κόστους. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και για τα καινούρια μοντέλα πάντως."


ετσι ειναι ...

αλλα παιρνεις τον τροχο .. τα κοβεις απο την ριζα και βαζεις με 20€ με σφιγκτηρα .. λεπτομεριες !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: PTiger800 στις 09/05/2014 10:32 πμ.

Tiger799XC"Κάτι αρνητικό που είχα διαβάσει πάντως ήταν ότι τα μαρσπιέ του συνοδηγού είναι πάνω στο πλαίσιο της μηχανής και οτι σε ενδεχόμενη πτώση αν χτυπήσουν τα μαρσπιέ μπορεί να αρπάξει και το πλαίσιο."


Το ίδιο ισχύει όμως και για το ...αντίπαλο δέος. Και στο F800GS, κολημένο είναι. Νομίζω ότι κακώς έχει αναδειχθεί ως πρόβλημα μόνο για το δικό μας μηχανάκι.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: jimmatas στις 09/05/2014 12:36 μμ.

Η διαφορα με το αντιστοιχο 800αρι της BMW ειναι οτι εκει εχει υποπλαισιο που αλλαζει αλλα ειναι ακριβουτσικο απο οτι εχω ακουσει. Τι υποπλαισιο το μισο πλαισιο ειναι αμα το δεις \
Στο Tiger 800 λοιπον , παιζει να ειμαι ο μονος πανελλαδικα που την επαθα τη ζημια με το μαρσπιε, το εφτιαξα αλλα δεν επανηλθε 100%, δεν μπορω να βαλω καγκελα γιατι ειναι λιγο πιο ψηλα και λιγο πιο μεσα μετα την επισκευη. Και ο συνεπιβατης το καταλαβαινει σε καποιο βαθμο μπορω να πω (το ενα ποδι ειναι λιγο πιο ψηλα απο το αλλο).
Σκεφτομαι σοβαρα να τα κοψω γιατι 99% οδηγαω μονος και να βαλω μαρσπιε με σφιγκτηρες η αλλη πατεντα.

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: voyager1970 στις 12/05/2014 1:35 πμ.

jimmatas" Σκεφτομαι σοβαρα να τα κοψω γιατι 99% οδηγαω μονος και να βαλω μαρσπιε με σφιγκτηρες η αλλη πατεντα. "


Φίλε Dimi!

1o) Δεν υπάρεχει λόγος να "ακρωτηριάσεις" το μηχανάκι σου! Η άποψη "πονάει χερι... κόβει χέρι" είναι "η εσχάτη των ποινών"! Να πας σε ένα καλό συνεργείο που συνεργάζεται με έναν καλό καλιμπρά (π.χ Παπουτσάς) και θα σου διορθώσουν την όποια στρέβλωση.

Περιτό να πούμε πως εάν το "κλαδέψεις" και αργότερα αποφασίσεις να το πουλήσεις... θα έχεις σοβαρό θέμα!

2ο) Τα σιδερένια πλαίσια μοτό είναι αυτά τα οποία σχεδόν πάντα επιδιορθώνονται (98%) σε σχέση με τα αλουμινένια (κράμα αλουμινίου).

3ο) [quote:3hu56hze] jimmatas wrote: δεν μπορω να βαλω καγκελα γιατι ειναι λιγο πιο ψηλα και λιγο πιο μεσα μετα την επισκευη[/quote:3hu56hze]
Εάν εννοείς προστατευτικά κάγκελα μοτέρ, τότε σίγουρα έχει γίνει "πατάτα" με την επισκεύη που σου έκαναν!
Εαν εννοείς κάγκελα/ βάση για πλαινές βαλίτσες και πάλι σου έχουν κάνει "πατάτα" στην επισκεύη!

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: Tiger799XC στις 12/05/2014 1:43 πμ.

ΠΙστεύω πως με προστατευτικές μπάρες για κινητήρα και ίσως το πάνω μέρος και με τα μαρσπιε του συνοδηγου κλειστα, δε θα υπαρχει θεμα ακομα και σε περιπτωση πτώσης.

Αυτό πάντως στο οποιο φαίνεται να υπερισχύουν τα bmw είναι στη θεση του ντεπόζιτου δλδ πιο χαμηλο κεντρο βαρους και στο οτι εχουν περισσοτερα ηλεκτρονικα συστηματα, νομίζω έχουν και τα δυο anti-spic (traction control) πέρα από τη δυνατότητα για αλλαγή στη ρύθμιση της πισω αναρτησης με το πάτημα ενός κουμπιου.

Μέσα στο καλοκαίρι τα μικρά 800αρια (ασφαλτινο Tiger και το F700gs) θα τα κάνω μια δοκιμή.
αλλά για κάποιο λόγο με τρώει το πίσω μέρος μου να παω για πιο τις χωματινες εκδόσεις και των 2...
θα δούμε...

Re: Μπαίνω στο ψητό...  

  Από: voyager1970 στις 12/05/2014 2:27 πμ.

[quote="Tiger799XC"], νομίζω έχουν και τα δυο anti-spic (traction control) πέρα από τη δυνατότητα για αλλαγή στη ρύθμιση της πισω αναρτησης με το πάτημα ενός κουμπιου. quote]

Το Tiger 800 & το Tiger 800XC δεν έχει traction control (anti-spin), μόνο ABS.
Mάλλον το μπερδεύεις με το Explorer 1200.

To BMW F700GS και F800GS έχουν Automatic Stability Control και ηλεκρονικά ρυθμιζόμενες αναρτήσεις (με επιπλέον κόστος 1000€+)