Καλησπέρα!!!!!!!

Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: forcely στις 17/09/2011 12:49 μμ.

Καλησπέρα σε όλους..........θα ήθελα να μοιραστω τον προβληματισμό μου.Είμαι πραγματικά ένα βήμα πριν την αγορά της μίας καινούργιας tiger 1050.Ωσ τώρα ειμαι κάτοχος ενόσ transalp 2006 με 22000χλμ μοντέλο το οποίο πρόκειται να το δώσω για να μειώσω και το κόστος αγοράς τησ tiger 1050 αυτουσ τους δύσκολους οικονομικά καιρούς.Η αλήθεια είναι οτι εκάνα εγγραφή στο forum για να πάρω μια εικόνα για την μηχανή και πραγματικα εχω πέσει από τα σύννεφα όσον αφορά το θέμα με τα πιστόνια κ γενικότερα όλο το θέμα με αυτην την επίσημη δημοσίευση της triumph.Πραγματικά η συγκεκριμένη μηχανή μου αρέσει τρελά κ η τιμή τησ αυτή την στιγμή ειναι ιδιαίτερα δελεαστική για αυτο που προσφέρει σαν μηχανή αλλά απο την άλλη εχω προβληματιστεί ιδιαίτερα οτι θα δωσω χρήματα για κατι αρκετα σοβαρό νομιίζω(όπως τα πιστόνια) που μπορεινα πάθει μελλοντικά.απότι έχω διαβάσει στο φορθμ δηλαδή αν κάποιοσ βάζει 100 βενζίνη δν υπάρχει περίπτωση να του εμφανίστει το θέμα με τα πίστονια?θα ήθελα τα φώτα σας κυρίως από τουσ κατόχουσ τησ tiger.την δευτερα που μας έρχεται θα παω να κλείσω την μηχανή και ειλικρινα έχω βρεθεί σε διλλημα αν θα ηταν πιο συνετο να πάω τελικα για την tiger 800xc η οποία έρχεται και στη ίδια τιμή.Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα να ακούσω κ από σας γνώμες ως πιο έμπειρους....

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: strani στις 17/09/2011 2:59 μμ.

πρωτα απο ολα καλως ηρθες.υπαρχει ενα θεμα με τα πιστονια αλλα αν πας στο θεμα[ποσοι ειναι ευχαριστημενοι και ποσοι οχι ]θα καταλαβεις....παντως κανε λιγο κρατει

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: redfoot στις 17/09/2011 3:30 μμ.

Καλως ορισες και απο μενα. Δεν ειμαι κατοχος tiger , ειμαι speed (1050 επισης, χωρις προβλημα πιστονιων).
Συμφωνω με τον προλαλήσαντα, η πιο συνετή κίνηση θεωρώ πως είναι η αναμονή μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο γιατι προς το παρόν είναι αρκετά θολό. Εαν ομως δεν κρατιέσαι και δεν σε πειράζει να βαζεις 100αρα ή το κατάλληλο πρόγραμμα για λιγότερα οκτάνια τότε κλείστο. Ακουω πως προκειται για πολυ ωραίο μηχανακι που θα σε εξιτάρει . Καλυτερα ομως να ακουσεις τι εχουν να σου πουν και οι κατοχοι που η γνωμη τους ειναι πιο εμπεριστατωμένη. Καλές αγορές
the road is made clear when viewed from above..

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: forcely στις 17/09/2011 3:34 μμ.

καλως σας βρηκα......η αληθεια πάντως ειναι οτι ειμαι σε ανναμενα καρβουνα η καρδια μου μου λέει να πάρω το 1050(δυστυχως η ευτυχώς ειναι μία ιδιαίτερη μηχανή χωρίς ανταγωνισμό για αυτά που προσφέρει)αλλά από την η αλλη η λογικη λεει οτι δν ειναι τυχαίο τοσοι παθόντες στο forum.....με βλέπω να καταλήγω στο 800 κ ευελπιστω να μην το μετανιώσω.

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: epistimon στις 17/09/2011 4:06 μμ.

καλος ηρθες στην παρεα μας.με τη σειρα μου εχω να σου πω οτι αν δεν παρεις τι 1050 που θες πραγματικα δεν θα σε ικανοποιησει το 800 ποτε.οσο για τα πιστονια αμα ριχνεις 100αρα και κανεις συχνα σερβις καθε 5000.δεν νομιζω οτι υπαρχει πιθανοτητα να σου βγαλει βλαβει στα πιστονια.καλες αγορες.........

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: Polymhxanos στις 17/09/2011 4:56 μμ.

forcely"Καλησπέρα σε όλους..........θα ήθελα να μοιραστω τον προβληματισμό μου.Είμαι πραγματικά ένα βήμα πριν την αγορά της μίας καινούργιας tiger 1050.Ωσ τώρα ειμαι κάτοχος ενόσ transalp 2006 με 22000χλμ μοντέλο το οποίο πρόκειται να το δώσω για να μειώσω και το κόστος αγοράς τησ tiger 1050 αυτουσ τους δύσκολους οικονομικά καιρούς.Η αλήθεια είναι οτι εκάνα εγγραφή στο forum για να πάρω μια εικόνα για την μηχανή και πραγματικα εχω πέσει από τα σύννεφα όσον αφορά το θέμα με τα πιστόνια κ γενικότερα όλο το θέμα με αυτην την επίσημη δημοσίευση της triumph.Πραγματικά η συγκεκριμένη μηχανή μου αρέσει τρελά κ η τιμή τησ αυτή την στιγμή ειναι ιδιαίτερα δελεαστική για αυτο που προσφέρει σαν μηχανή αλλά απο την άλλη εχω προβληματιστεί ιδιαίτερα οτι θα δωσω χρήματα για κατι αρκετα σοβαρό νομιίζω(όπως τα πιστόνια) που μπορεινα πάθει μελλοντικά.απότι έχω διαβάσει στο φορθμ δηλαδή αν κάποιοσ βάζει 100 βενζίνη δν υπάρχει περίπτωση να του εμφανίστει το θέμα με τα πίστονια?θα ήθελα τα φώτα σας κυρίως από τουσ κατόχουσ τησ tiger.την δευτερα που μας έρχεται θα παω να κλείσω την μηχανή και ειλικρινα έχω βρεθεί σε διλλημα αν θα ηταν πιο συνετο να πάω τελικα για την tiger 800xc η οποία έρχεται και στη ίδια τιμή.Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα να ακούσω κ από σας γνώμες ως πιο έμπειρους...."


Καλώς ήρθες.

Διάλεξες ωραίο username. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά μια και περιέχει το Force είναι ωραίο.

Σε αυτά που ρωτάς τώρα.

Στο φόρουμ θα βρεις 10; 20; 30 άτομα που έβγαλε πρόβλημα πιστονιών το 1050; Νάναι κι άλλοι τόσοι, που δεν έχουν σχέση με forums και άρα δεν ξέρουμε για αυτούς; Σε κάθε περίπτωση, κυκλοφορούν ίσως και πάνω από χιλιάδα από 1050 εκεί έξω... Μην συγκρίνεις το 10-20-30 με τους 10-20-30 που γράφουν εδώ... Σύγκρινε με τα 1000+... Δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα πια, ε;

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρέπει να εχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΜΙΑ περίπτωση που δεν καλύφθηκε πλήρως, εντός-εκτός εγγύησης, και παρά τις συχνά εγωκεντρικές γκρίνιες των ιδιοκτητών τύπου ''ναι αλλά εγώ έχασα τις διακοπές στην Φολέγανδρο'' , η αντιπροσωπεία έχει συμπεριφερθεί ΑΨΟΓΑ σε αυτό το θέμα.

Αν σου αρέσει το Tiger 1050 και όχι το 800, να πάρεις το 1050. Αλίμονο αν εγκαταλείπουμε και φοβόμαστε τόσο πολύ στην ζωή μας, επειδή υπάρχει ΜΙΑ περίπτωση να χαλάσει... Τι να πούνε και οι κάτοχοι Kawasaki ή Ducati που βγαίνουν προβληματικά ένα στα τρία;

Με την κατοστάρα βενζίνη ή με το πρόγραμμα για χειρότερη βενζίνη, μειώνεται σύμφωνα με την T. η πιθανότητα για βλάβη στα πιστόνια. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου πει, ότι μηδενίζεται και μαθηματικά, για αυτό και η μοτοσυκλέτα έχει... εγγύηση.

Γενικά πάρε αυτό που κάνεις κέφι, και μην σκέφτεσαι σενάρια καταστροφών. Από ένα σημείο και μετά, η υπερβολική μελέτη και ο φόβος για καταστροφές, προκαλεί και την εμφάνισή τους.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: mixalakis στις 17/09/2011 5:30 μμ.

Θα συμφωνήσω με τον πολυχόντα.

Ότι και να λέμε για την στάση της Τ, που είναι γελοία σίγουρα, η αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε ακούσει ούτε έναν που να έχει πληρώσει από την τσέπη του για την αλλαγή.

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: chris34 στις 17/09/2011 7:56 μμ.

Καλως ηρθες φιλε μου στο φορουμ!!
Να παρεις αυτο που σου αρεσει και αγαπας!!!
Οποιαδηποτε βλαβη μπορει να στην βγαλει οποιοδηποτε μηχανακι.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: NikosV στις 17/09/2011 8:15 μμ.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ..
Με 100αρα και αν τα σέρβις του σωστά και δεν το λυπάσαι δεν θα έχεις πρόβλημα ..
και δεν πιστεύω ότι έχει ανάγκη το νέο πρόγραμμα
Άλλωστε δεν είναι για να δουλεύει και συνέχεια σε χαμηλές στροφές όπως και για πόλη !!
Με το καλό !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: johnygalan στις 18/09/2011 10:51 πμ.

Καλώς ήρθες φίλε μου και να το πάρεις μην το σκέφτεσαι
" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Καλησπέρα!!!!!!!  

  Από: strani στις 18/09/2011 4:34 μμ.

Polymhxanos"
forcely"Καλησπέρα σε όλους..........θα ήθελα να μοιραστω τον προβληματισμό μου.Είμαι πραγματικά ένα βήμα πριν την αγορά της μίας καινούργιας tiger 1050.Ωσ τώρα ειμαι κάτοχος ενόσ transalp 2006 με 22000χλμ μοντέλο το οποίο πρόκειται να το δώσω για να μειώσω και το κόστος αγοράς τησ tiger 1050 αυτουσ τους δύσκολους οικονομικά καιρούς.Η αλήθεια είναι οτι εκάνα εγγραφή στο forum για να πάρω μια εικόνα για την μηχανή και πραγματικα εχω πέσει από τα σύννεφα όσον αφορά το θέμα με τα πιστόνια κ γενικότερα όλο το θέμα με αυτην την επίσημη δημοσίευση της triumph.Πραγματικά η συγκεκριμένη μηχανή μου αρέσει τρελά κ η τιμή τησ αυτή την στιγμή ειναι ιδιαίτερα δελεαστική για αυτο που προσφέρει σαν μηχανή αλλά απο την άλλη εχω προβληματιστεί ιδιαίτερα οτι θα δωσω χρήματα για κατι αρκετα σοβαρό νομιίζω(όπως τα πιστόνια) που μπορεινα πάθει μελλοντικά.απότι έχω διαβάσει στο φορθμ δηλαδή αν κάποιοσ βάζει 100 βενζίνη δν υπάρχει περίπτωση να του εμφανίστει το θέμα με τα πίστονια?θα ήθελα τα φώτα σας κυρίως από τουσ κατόχουσ τησ tiger.την δευτερα που μας έρχεται θα παω να κλείσω την μηχανή και ειλικρινα έχω βρεθεί σε διλλημα αν θα ηταν πιο συνετο να πάω τελικα για την tiger 800xc η οποία έρχεται και στη ίδια τιμή.Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα να ακούσω κ από σας γνώμες ως πιο έμπειρους...."


Καλώς ήρθες.

Διάλεξες ωραίο username. Δεν ξέρω τι σημαίνει, αλλά μια και περιέχει το Force είναι ωραίο.

Σε αυτά που ρωτάς τώρα.

Στο φόρουμ θα βρεις 10; 20; 30 άτομα που έβγαλε πρόβλημα πιστονιών το 1050; Νάναι κι άλλοι τόσοι, που δεν έχουν σχέση με forums και άρα δεν ξέρουμε για αυτούς; Σε κάθε περίπτωση, κυκλοφορούν ίσως και πάνω από χιλιάδα από 1050 εκεί έξω... Μην συγκρίνεις το 10-20-30 με τους 10-20-30 που γράφουν εδώ... Σύγκρινε με τα 1000+... Δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα πια, ε;

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρέπει να εχει υπάρξει ΟΥΤΕ ΜΙΑ περίπτωση που δεν καλύφθηκε πλήρως, εντός-εκτός εγγύησης, και παρά τις συχνά εγωκεντρικές γκρίνιες των ιδιοκτητών τύπου ''ναι αλλά εγώ έχασα τις διακοπές στην Φολέγανδρο'' , η αντιπροσωπεία έχει συμπεριφερθεί ΑΨΟΓΑ σε αυτό το θέμα.

Αν σου αρέσει το Tiger 1050 και όχι το 800, να πάρεις το 1050. Αλίμονο αν εγκαταλείπουμε και φοβόμαστε τόσο πολύ στην ζωή μας, επειδή υπάρχει ΜΙΑ περίπτωση να χαλάσει... Τι να πούνε και οι κάτοχοι Kawasaki ή Ducati που βγαίνουν προβληματικά ένα στα τρία;

Με την κατοστάρα βενζίνη ή με το πρόγραμμα για χειρότερη βενζίνη, μειώνεται σύμφωνα με την T. η πιθανότητα για βλάβη στα πιστόνια. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου πει, ότι μηδενίζεται και μαθηματικά, για αυτό και η μοτοσυκλέτα έχει... εγγύηση.

Γενικά πάρε αυτό που κάνεις κέφι, και μην σκέφτεσαι σενάρια καταστροφών. Από ένα σημείο και μετά, η υπερβολική μελέτη και ο φόβος για καταστροφές, προκαλεί και την εμφάνισή τους."

ολο το ζουμι σε αυτα που ειπες ειναι στην τελευταια προταση