Tiger 2007 vs 2008 vs 2009

Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: sakattaq στις 22/03/2009 11:04 πμ.

Καλημερίζω την πιο ωραία κοινότητα, με τις πιο ωραίες μηχανές (ώρε γλύψιμο!!! ). Αν καταλάβατε καλά τι εννοεί ο ποιητής, προσπαθώ να μάθω τις διαφορές του Tiger 1050 από την εμφάνιση του στην αγορά, μέχρι και το σημερινό μοντέλο του 2009. Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι στο forum, σίγουρα κάποιος θα έχει εντοπίσει έστω και μικρές διαφορές ή βελτιώσεις ανα χρόνο παραγωγής. Αποφάσισα μετά από πολύ ψάξιμο και κατέληξα στο συγκεκριμένο μοντέλο της Triumph. Ξέρω τα θετικά και τα αρνητικά του. Τα οποία αρνητικά είναι λιγότερα από κάθε άλλη εταιρεία. Είμαι έτοιμος να αποκτήσω τον τίγρη και ζητάω την βοήθεια σας στο παραπάνω ερώτημα.
Επίσης η επίσημη αντιπροσωπεία πλέον προσφέρει δώρο συναγερμό, διπλό σταντ, χούφτες και σπόρ εξάτμιση της Triumph (ίδια εμφάνιση με το εργοστάσιο) + πρόγραμμα στον εγκέφαλο, όπου δίνει 10 ίππους επιπλέον (?). Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιος με εμπειρία από την εν λόγο εξάτμιση και αν αλλάζει κάτι στην γραμμικότητα και κατανάλωση του κινητήρα προς το χειρότερο βέβαια.
Ευχαριστώ για την υπομονή σας. Πολλά χαιρετίσματα από την Κρήτη. Να' στε καλά κοπέλια και πάντα όρθιοι !!!!!!!!
"Δύο Ρόδες και ένα τιμόνι" - Φιλοσοφία ζωής και τρόπος έκφρασης!

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: mixalakis στις 22/03/2009 11:50 πμ.

Φίλε μου καλωσήρθες!
Προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει καμιά διαφορά στο μηχανάκι από τότε που παρουσιάστηκε.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το μηχανάκι θα το ευχαριστηθείς!!

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: Aris. στις 22/03/2009 2:25 μμ.

και απο μενα ,

Δεν έχω tiger αλλα έκανα reply μονο και μονο για το καλώς ήρθες ,

Σίγουρα εντός ολίγου θα σκάσουν μύτη οι "τιγερακιδες" και θα σε διαφωτίσουν πλήρως


P.S (δε πιστεύω να πιστεύεις στους +10 hp e ? 2-3 και ευχαριστώ να λες )
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: icet στις 22/03/2009 6:46 μμ.



Δεν υπάρχουν εξωτερικές διαφορές στα Tiger, τώρα για "εσωτερικές" δεν γνωρίζω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι το Tiger είναι ένα φανταστικό μηχανάκι.
---biip biip---

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: coot στις 22/03/2009 10:57 μμ.

ice":welcome1

Δεν υπάρχουν εξωτερικές διαφορές στα Tiger, τώρα για "εσωτερικές" δεν γνωρίζω αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι το Tiger είναι ένα φανταστικό μηχανάκι. "

Καλως ήρθες στην παρέα μας. Δεν γνωρίζω κάποιες αλλαγές στο Τίγρη δε νομίζω να υπάρχουν Τι να αλλάξεις από ένα μηχανάκι που είναι ήδη στη τελειότητα ;
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: icet στις 22/03/2009 11:23 μμ.

c" Τι να αλλάξεις από ένα μηχανάκι που είναι ήδη στη τελειότητα ;"


Ε, μη τα παραλέμε κιόλας.....
---biip biip---

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: HelenKoR στις 22/03/2009 11:26 μμ.

καλως ορισες κι απο εμενα (κι ας μην ειμαι κοπελι )

απ'οσο γνωριζω ο Τιγρης δεν εχει αλλαξει καθολου .
το μονο που ειναι διαφορετικο καθε ετος ειναι τα χρωματα του.
το 2007 εβγαινε σε μαυρο, ασπρο, μπλε και κιτρινο
το 2008 σε μαυρο, ασπρο, μπλε και πορτοκαλι
και το 2009 σε μαυρο , ασπρο και πορτοκαλι
αλλα δεν ειμαι σιγουρη .
αν και νομιζω οτι ειχε κατι ψιλοδιαφορες στην μεγιστη ισχυ αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρη

καλως ορισες και παλι
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: ATN PANOS στις 22/03/2009 11:31 μμ.

καλως ηρθες στην παρεα μας φιλε???
απο ποθ εισαι ακριβως αν επιτρεπεται???
για τον τιγρη τωρα,για την μονη διαφορα που ειμαι σιγουρος ειναι η τιμη..
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: sakattaq στις 23/03/2009 1:22 πμ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπήρχε ένα δίλημμα για την αγορά παλαιότερου μοντέλου λόγω προσφοράς, αλλά μου λύσατε την απορία. Ανυπομονώ να μπω και εγώ στην οικογένεια της Triumph και στην παρέα σας βεβαίως-βεβαίως!!! Κατά πάσα πιθανότητα η παραγγελία θα γίνει αυτή την εβδομάδα . Να ρωτήξω μήπως ξέρετε αν η Ηλιοφίλ δίνει τα δώρα και σε μη αποκλειστικό αντιπρόσωπο της Triumph. Επειδή δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες από τον τοπικό αντιπρόσωπο (Ηράκλειο Κρήτης) ! Θα προτιμούσα τα λεφτά να τα πάρει κάποιος που τα αξίζει. Τέλος πάντων. Σας κερνώ όλους από ένα καραφάκι ρακή, εβίβα σύντεκνοι!!!!!!!
"Δύο Ρόδες και ένα τιμόνι" - Φιλοσοφία ζωής και τρόπος έκφρασης!

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: denthnpalevw στις 23/03/2009 7:06 πμ.

sakatta"Σας κερνώ όλους από ένα καραφάκι ρακή, εβίβα σύντεκνοι!!!!!!! "



Καλως μας ηρθες και σε ευχαριστουμε και ανταποδιδουμε με καραφακια τσιπουρο...........
Δεν έχω υπογραφή.......

http://betform.blogspot.com/

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: chris34 στις 23/03/2009 8:15 πμ.

Διαφορες το Tiger δεν εχει εκτος απο χρωματα και δωρα...
Στα σπλαχνα του κατι εχουν αλλαξει οπως ειπε και ο μηχανικος Φιλιππος αλλα καλυτερα να ρωτησεις τον ιδιο!Εξατμιση της Triumph δεν νομιζω να εχει βαλει κανεις απο εδω για να σε διαφωτισει πληρως για ιππους καταναλωσεις κτλ κτλ.
Σου ευχομαι παντως να ευχαριστηθεις το μηχανακι γιατι ειναι ενα απο τα καλυτερα της αγορας μεχρι στιγμης!!

Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 11:43 πμ.

Να προτιμήσεις μοντέλο 08 και έπειτα (Προσοχή: Το πότε βγήκε η άδεια κυκλοφορίας δεν δείχνει και το model year. Αυτό φαίνεται από τον VIN (αριθμό πλαισίου) ).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: icet στις 23/03/2009 11:58 πμ.

Sprinter"Να προτιμήσεις μοντέλο 08 και έπειτα (Προσοχή: Το πότε βγήκε η άδεια κυκλοφορίας δεν δείχνει και το model year. Αυτό φαίνεται από τον VIN (αριθμό πλαισίου) )."


Ναι συμφωνώ, αλλά γιατί ; ... τι έχει αλλάξει;
---biip biip---

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: Sprinter στις 23/03/2009 12:16 μμ.

Ε όλο και κάτι πιστονάκια, σωθηκούλια κλπ θα 'χουν αλλάξει στα μουλωχτά. Δε θα 'χουν? Αν δεν έχουν δεν είναι Τράιουμφ
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Tiger 2007 vs 2008 vs 2009  

  Από: LevelOne στις 23/03/2009 7:21 μμ.

sakatta"Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Υπήρχε ένα δίλημμα για την αγορά παλαιότερου μοντέλου λόγω προσφοράς, αλλά μου λύσατε την απορία. Ανυπομονώ να μπω και εγώ στην οικογένεια της Triumph και στην παρέα σας βεβαίως-βεβαίως!!! Κατά πάσα πιθανότητα η παραγγελία θα γίνει αυτή την εβδομάδα . Να ρωτήξω μήπως ξέρετε αν η Ηλιοφίλ δίνει τα δώρα και σε μη αποκλειστικό αντιπρόσωπο της Triumph. Επειδή δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες από τον τοπικό αντιπρόσωπο (Ηράκλειο Κρήτης) ! Θα προτιμούσα τα λεφτά να τα πάρει κάποιος που τα αξίζει. Τέλος πάντων. Σας κερνώ όλους από ένα καραφάκι ρακή, εβίβα σύντεκνοι!!!!!!! "

Νομιζω οτι γενικα δεν πουλανε σε μη αποκλειστικους αντιπροσωπους,ποσο μαλον οσο αφορα τα δωρα.Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι το μηχανακι απο καινουριο για να παρει μπρος χρειαζεται ξεκλειδωμα ο εγκεφαλος μεσω του διαγνωστικου εργαλειου.Εκτος αν κανουν την προετοιμασια στα κεντρικα,αλλα και παλι χλωμο γιατι θα πρεπει να το ξεκουτιασουν,να το ετοιμασουν/τσεκαρουν και μετα λογικα να το ξαναβαλουν στη κουτα,μιας και συνηθως ετσι αποστελονται τα καινουρια μηχανακια.