Street Triple

Street Triple  

  Από: Zahnarzt στις 24/02/2009 12:08 μμ.

καλημερα σε ολους σας και καλως σας βρηκα.
εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχοσ ενοσ καινουριου street triple και την κυριακη πηγα την πρωτη μου βολτα αφου εξοπλιστηκα με τα απαραιτητα καινουρια πραγματουδια - κουμπαρουλι εν μεσω χειμωνιας!-

εχω 2 αποριες οσο αφορα το μηχανακι!
1. Δεν εχει εργαλεία????? πλην ενος κλειδιου τυπου Άλεν δεν μου δωσανε κατι αλλο.
2. Το δεξι σωληνακι φρένων προσθιου τροχου εχει αρκετο τζογο και ειναι προφανως απαραιτητο για την κινηση του τιμονιου. Παρ'ολ'αυτα βρισκει στο δεξι φανο τη νικελινη επιφανεια του οποιου και γρατζουναει. γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιο τρικ σταθεροποιησης του καπου ?

σας ευχαριστω προκαταβολικα
και σας ευχομαι ασφαλη χιλιομετρα ....μέσα στις πολεις μας!

Re: Street Triple  

  Από: fethry στις 24/02/2009 1:44 μμ.

αρχικά καλορίζικο και ασφαλή χιλιόμετρα εντός κι εκτός πόλης...
1) εργαλεία δυστυχώς δεν έχει, κι απ'όσο έχω καταλάβει ούτε θα βρείς... εγώ πήρα μία μικρή συλλογή της oxford που ακόμα δεν έχω δοκιμάσει πάνω στο μοτοσακό... φαίνεται ικανοποιητική πάντως...
2) αυτό να σου πώ την αλήθεια δεν το έχω παρατηρήσει...
θα το κοιτάξω κάποια στιγμή, αλλά η καλύτερη προσωρινή λύση θα ήταν να τυλίξεις με κάτι το σωληνάκι παρά να το στερεώσεις κάπου... όταν το τσεκάρω θα σου ξαναπώ...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Street Triple  

  Από: dimchrist στις 24/02/2009 1:46 μμ.

Καλοσώρησες και καλοτάξιδο το μοτόρι!

Πες μου ειληκρινά φίλε μου τι σε πείραξε περισσότερο τα εργαλεία που δεν δίνει η Triumph ή ο αποθηκευτικός χώρος της καλονής σου???
Γιατί ακόμα και αν σου δίνανε πιστεύεις ότι θα μπορούσες να τα βολέψεις κάπου?
Εδώ οριακά μπαίνει ο συναγερμός και ένα πέταλο...

Όσον αφορά το καλωδιο καλό είναι να έχει λίγο τζόγο και ότι και αν κάνεις, για να μην σου γρατζουνάει το εσωτερικό του φανού, θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός. Γιατί καλύτερα να γρατζουνιέται λιγάκι ο φανός από το να μην μπορείς να στρίψεις το τιμόνι με ασφάλεια από μαζεμένο-κοντό σωληνάκι. Όντως τα σωλινάκια υψηλής της Triumph είναι ελάχιστα άγρια στην υφή όμως διαρκούν και αποδίδουν τέλεια.

Μία πρόχειρη λύση είναι να τυλιξεις το σωλινάκι μόνο στο σημείο που βρίσκει με μονοτική ταινία (κατα προτίμηση στο χρώμα που είναι και το σωλινάκι - λογικά γκρι). Έτσι δεν θα μαζέψει το σωληνάκι και δεν θα φαίνεται εύκολα αυτό το σημείο αφού θα είναι πίσω από το φανό.
Σίγουρα θα υπάρχει και καλύτερη λύση.

Triple Way

Re: Street Triple  

  Από: jimdom στις 24/02/2009 8:08 μμ.

καλως ορισες φιλε μου!Αν σε ενοχλει παρα πολυ μπορεις αφοβα να το κοψεις! !Σοβαρα ομως τωρα ειχα το ιδιο προβλημα κ η λυση που βρηκα ηταν απλη!Απλα εδεσα με ενα μαυρο ταιρ απ ή οπως αυτα λεγονται το σωληνακι με το δεξι μπροστινο σχετικα ψηλα!Μονο αν το εφαρμοσεις κοιτα να αφησεις το απαραιτητο τζογο!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me

Re: Street Triple  

  Από: fethry στις 24/02/2009 8:57 μμ.

το κοίταξα από περιέργεια σ'ένα κόκκινο φανάρι που μ'έπιασε και μπορώ να πώ με βεβαιότητα οτι είναι ανεπαίσθητη η επαφή...
το φανάρι μου δε φάνηκε να έχει σημάδια,αν και δύσκολα θα ξεχώριζαν λόγω βρώμας...
τελείως φιλικά, θα σου έλεγα να μην είσαι τόσο υπερπροστατευτικός με το μοτοσακό γιατί δε θα το χαρείς όσο πρέπει... φυσικά και είναι καλό να το περιποιείσαι και να το προσέχεις, αλλά επειδή είναι ένα όχημα που κυκλοφορεί στο δρόμο και δεν είναι μουσειακό, κάποιες μικροφθορές είναι εντός προγράμματος...

υγ. ελπίζω να μην παρεξηγηθείς γιατί δεν έχω σκοπό ούτε την προσβολή, ούτε την αντιπαράθεση για ψύλλου πήδημα...
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Street Triple  

  Από: Polymhxanos στις 24/02/2009 9:15 μμ.

Άσχετο, αλλά αυτό το ποστ δεν είναι σε ολίγον τι, λάθος κατηγορία; Triumph δεν είναι και το street triple;;;;;;;; Προτείνω να μεταφερθεί στο <Σχολια-Παρατηρήσεις (Triumph)>

Για την απορία του φίλου: Απλή λύση, μηδενικού κόστους. Τράβα σε ένα ποδηλατάδικο και πάρε μια σαμπρέλα που έχει για πέταμα. Κόψε με ψαλίδι, ένα όμορφο κομάτι σε σχήμα λωρίδας, πλύντο κιόλλας αν είσαι παντελώς ψείρας, και τυλιξέ το στο σωληνάκι ώστε να σχηματιστεί ένας συμμετρικός προστατευτικός δακτύλιος στο επίμαχο σημείο. Στερέωσέ το με ένα κόμπο με το ίδιο το λάστιχο, που θα έχεις φροντίσει από πριν στο κόψιμο να στενεύει η λωρίδα για να μπορεί να δεθεί εύκολα στην άκρη της. Problem solved όμορφα και ωραία.

Το πόσο φαρδύ, πόσο μακρύ και πόσες γύρες θα κάνει η λωρίδα, ε δες τα και μόνος σου και κρίνε ανάλογα, δεν σχεδιάζεις δα και κανά ΠΛΟΙΟ να θες 17 χρόνια σπουδών...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Street Triple  

  Από: ATN PANOS στις 25/02/2009 12:12 πμ.

καλοριζικο το μηχανακι! και καλως ηρθες
εγω παντως αλλαξα το φαναρι και δεν βρισκει!!!
http://www.atn-forever.com

4 wheels move the body, 2 wheels move the soul.

Re: Street Triple  

  Από: coot στις 25/02/2009 12:02 μμ.

Polymhxanos"Άσχετο, αλλά αυτό το ποστ δεν είναι σε ολίγον τι, λάθος κατηγορία; Triumph δεν είναι και το street triple;;;;;;;; Προτείνω να μεταφερθεί στο <Σχολια-Παρατηρήσεις (Triumph)>

Για την απορία του φίλου: Απλή λύση, μηδενικού κόστους. Τράβα σε ένα ποδηλατάδικο και πάρε μια σαμπρέλα που έχει για πέταμα. Κόψε με ψαλίδι, ένα όμορφο κομάτι σε σχήμα λωρίδας, πλύντο κιόλλας αν είσαι παντελώς ψείρας, και τυλιξέ το στο σωληνάκι ώστε να σχηματιστεί ένας συμμετρικός προστατευτικός δακτύλιος στο επίμαχο σημείο. Στερέωσέ το με ένα κόμπο με το ίδιο το λάστιχο, που θα έχεις φροντίσει από πριν στο κόψιμο να στενεύει η λωρίδα για να μπορεί να δεθεί εύκολα στην άκρη της. Problem solved όμορφα και ωραία.

Το πόσο φαρδύ, πόσο μακρύ και πόσες γύρες θα κάνει η λωρίδα, ε δες τα και μόνος σου και κρίνε ανάλογα, δεν σχεδιάζεις δα και κανά ΠΛΟΙΟ να θες 17 χρόνια σπουδών... "

Για όλα έχει λύσεις ο φίλος ο πολυμήχανος!

φίλε μου και καλοτάξιδο το καλύτερο γυμνο στη κατηγορία του. όπως προείπε ο fethry μην αγχωνεσαι με τετοιες λεπτομερειες
[color=red:2cjktgro] Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could

Re: Street Triple  

  Από: Zahnarzt στις 26/02/2009 10:29 μμ.

σας ευχαριστω για τις αμεσες και ... απαντησεις σας.
οτι ειμαι ψειρας ειμαι...
εν πασει περιπτωση προς το παρον ενας πνιχτης εδωσε μια προσωρινη λυση και βρηκα στο διαδυκτιο πιαστρακι για αυτη τη δουλεια και στο κατω κατω....αλλαζω κι εγω το φαναρι βρε αδερφε....

ο χωρος ειναι ενα θεμα καθως προσπαθησα να βαλω τη θηκη απο τα γυαλια ηλιου σε μια εσοχη κατω απο τη σελα και μετα διαπιστωσα πως δεν κουμπωνει η σελα...χεχεχεχεε εεε ρε γελια. κριμα ομως για τα εργαλεια. σχεδον ολα τα μηχανακια που ειχα ερχοταν με ενα κιτ εργαλειων.

τωρα ειμαι στη βαρετη διαδικασια τουστρωσιματος (245 κλμ) προς το παρον αλλα μια κλειστη διαδρομη που εκανα - οσο μπορουσα να ζορισω αφου λεει μεχρι 480κλμ στις 5000 rpm - ωραια στριβει.
τα λαστιχα του δεν 3ερω πως ειναι. αλλαξε κανεις σε πιο μαλακη γόμα ?

οσο αφορα το ποστ ζητω συγγνωμη εαν ειναι το λαθος μερος αλλα βιαστηκα να ρωτησω μιας και βρηκα φορουμ με triumph.

χαιρετω και καλες αποκριατικες βολτες

Re: Street Triple  

  Από: nfot στις 27/02/2009 12:33 πμ.

Μιχαλη εσυ εισαι;
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Street Triple  

  Από: Aris. στις 06/03/2009 5:58 μμ.

φιλε και γω κάτοχος street είμαι
εμενα δεν βρίσκει το σωληνάκι στο φανάρι πάντως..
γενικά δε βρίσκει πουθενά άρα κάτι κάπως δεν βρίσκετε σωστά..
μάλλον με το πιαστράκι στο πλαστικό τις ρόδας? λέω γω τώρα...
Καλά για εργαλεία.. περιττό..

Οριακά bike το κουτάκι του συναγερμού μαζί με τα καλώδια σε συγκεκριμένο σημείο κάτω από την σέλα.
έχω και όλα τα χαρτιά τις μηχανής ακριβώς διπλωμένα διπλα στη μπαταρία... και πάνω από όλα αυτά βάζω ένα λεπτό πανάκι... που άμα κάνω και το διπλώνω...
δεν κλείνει η σέλα....

Έχω να σου προτείνω για χώρους 2 πράματα.

Μη βάλεις το άθλιο -τουλάχιστον για μένα- βαλιτσάκι του ρεζερβουάρ που δίνει η triumph με μαγνητάκια..

Είμαι λάτρης του δέρματος στο ντεπόζιτο, έτσι σου προτείνω το κλασικό BAGSTER μαζί με μια αποσπώμενη βαλίτσα που κουμπώνει πάνω στο δέρμα με clips ( 120 eurobalakia to derma + 120 μια μεγάλη βαλίτσα)

και ακόμα ένα βαλιτσάκι που μου άρεσε είναι τις triumph το Tailbag αλλα προϋποθέτει να είσαι μοναχικός καβαλάρης


πάλι μακρηγόρησα...
Καλές βόλτες φιλε !
a! και επί τις ευκαιρίας... όταν στα 1000 πας για αλλαγή λαδιών... Πες μου σε παρακαλώ ποσα σου ζήτησε
εμενα πάντως μου πήρε 20euro/L x 3.5 λίτρα = 70euro + 10 euro φίλτρο λαδιού = ΣΎΝΟΛΟ 80 euro.
και χωρίς εργατικά, όπως μου είπε...
Έπρεπε να τον ευχαριστήσω δηλαδή κιόλας

P.S .
Είναι θέμα γούστου καθαρά..
Αλλα..
Μην τα αλλάξεις τα φανάρια

Street Triple χωρίς τα δυο του ματια ? ... απαπα ΈΓΚΛΗΜΑ!
================================================================================================

I have a simple philosophy: Fill what's empty. Empty what's full. Scratch where it itches.

Re: Street Triple  

  Από: fethry στις 06/03/2009 9:11 μμ.

Aris."Μη βάλεις το άθλιο -τουλάχιστον για μένα- βαλιτσάκι του ρεζερβουάρ που δίνει η triumph με μαγνητάκια..
Είμαι λάτρης του δέρματος στο ντεπόζιτο, έτσι σου προτείνω το κλασικό BAGSTER μαζί με μια αποσπώμενη βαλίτσα που κουμπώνει πάνω στο δέρμα με clips ( 120 eurobalakia to derma + 120 μια μεγάλη βαλίτσα)
και ακόμα ένα βαλιτσάκι που μου άρεσε είναι τις triumph το Tailbag αλλα προϋποθέτει να είσαι μοναχικός καβαλάρης "

προτείνω tailpack της kriega...
μπαίνεις στο site, παραγγέλνεις ένα us-20 κι ένα us-10 κι έχεις ένα tailpack 30lt απλά Κ-Ο-Ρ-Υ-Φ-Α-Ι-Ο με 120 ευρά...
μπορείς να τσιμπίσεις κι ένα μετατροπέα που μπαίνει στο τεπόζιτο και το tailpack σου έχει γίνει tankbag σε 10 λεπτά...
http://www.kriega.com/
if it's stupid and it works, it ain't stupid...

Re: Street Triple  

  Από: dimchrist στις 07/03/2009 2:34 πμ.

Aris."... όταν στα 1000 πας για αλλαγή λαδιών... Πες μου σε παρακαλώ ποσα σου ζήτησε
εμενα πάντως μου πήρε 20euro/L x 3.5 λίτρα = 70euro + 10 euro φίλτρο λαδιού = ΣΎΝΟΛΟ 80 euro.
και χωρίς εργατικά, όπως μου είπε..."


Το 675 χωράει 3 λίτρα στεγνό. Σε κάθε αλλαγή με φίλτο πέρνει 2,6lt και χωρίς φίλτρο 2,4lt σύμφωνα με το manual αλλά και στην πράξη (έχω αλλάξει 5 φορές λάδια). Τώρα πως εσένα πήρε 3,5 λίτρα δεν μπορώ να καταλάβω... Με 80 ευρώ αλλάζω δύο φορές λάδια!
Σε ποιον το πήγες???

Triple Way

Re: Street Triple  

  Από: john_street_triple675 στις 07/03/2009 8:31 πμ.

Aris."

Είμαι λάτρης του δέρματος στο ντεπόζιτο, έτσι σου προτείνω το κλασικό BAGSTER μαζί με μια αποσπώμενη βαλίτσα που κουμπώνει πάνω στο δέρμα με clips ( 120 eurobalakia to derma + 120 μια μεγάλη βαλίτσα)

και ακόμα ένα βαλιτσάκι που μου άρεσε είναι τις triumph το Tailbag αλλα προϋποθέτει να είσαι μοναχικός καβαλάρης

"


Πού μπορώ να βρω δερμάτινο Bagster για το Street Triple? Εχω ψάξει αλλά κανένας δε βγάζει για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Re: Street Triple  

  Από: dimchrist στις 09/03/2009 1:10 πμ.

john_street_triple675"
Πού μπορώ να βρω δερμάτινο Bagster για το Street Triple? Εχω ψάξει αλλά κανένας δε βγάζει για το συγκεκριμένο μηχανάκι."


Σε αυτό το thread έχετε βαλθεί να με τρελάνετε!

Που πήγες και σου είπανε δε βγαίνει και ποιας εταιρείας προωθούσαν???

Η πιο γνωστή εταιρεία είναι και η ομόνυμη, δηλαδή Bagster! Τι πιο απλό!
Υφίσταται εδώ και 25 χρόνια και εδρεύει στη Γαλλία.
Και βέβαια βγάζει για το μηχανάκι σου.

Ιδού: http://www.bagster.com/en/catalogue-ann ... _moto=5178

Ο επίσημος που τα φέρνει είναι ο Γιάσσαρης στο Κερατσίνι και αυτοί είναι οι συνεργάτες του:
http://www.giassaris.gr/shop/greek/partners_cat.asp

Να σου πω επίσης ότι το ρεζερβουρ του Street Triple είναι ίδιο με του Daytona 675 οπότε έχουν τον ίδιο κωδικό.

Triple Way