Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050

Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 07/02/2009 8:32 μμ.

Τα σέβη μου
Πως μου 'ρθε?
Όταν πήγα να αγοράσω τον Τίγρη, είδα ο καημένος για πρώτη φορά το σπριντ (πριν αγνοούσα την ύπαρξη του) και ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ!!!
Τελικά πήρα τον τίγρη για καθαρά πρακτικούς λόγους (δεν είναι της παρούσης), αλλά ο έρωτας καλά κρατεί έστω και μετά από δύο σχεδόν χρόνια.
Και επειδή δεν είχα την ευκαιρία μέχρι τώρα να οδηγήσω ένα σπριντ, αν κάποιος τα έχει οδηγήσει και τα δύο θα ήθελα να μου πει:
Ποιο είναι πιο γρήγορο, πιο άνετο (αναρτήσεις, θέση οδήγησης) και ό,τι άλλο νομίζει...
ΥΣ αξίζει τελικά να επιχειρήσω καμμιά τράμπα ή θα έχει λίγη διαφορά και τζάμπα θα χάσω τα λεφτά μου...

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: antoine στις 07/02/2009 9:37 μμ.

Ρε Σκέμπερη..!! Τι ερωτιάρης άντρας που είσαι ρε φίλε! Ανήσυχο πνεύμα!

Αν είσαι έτσι και με τις γυναίκες θα έχεις προβλήματα στο μέλλον!!!

Όσο για το ερώτημα, η γνώμη μου είναι πως για την Αθήνα ο τίγρης σου είναι πιο πράκτικος. Παρόλα αυτά, λαμβάνοντας ως δεδομένο το γεγονός ότι έχεις κάνει καμιά 45.000km σε 2 χρόνια με ταξίδια και τα σχετικά, θα είχε νόημα να πας σε κάτι πιο ταξιδιάρικο όπως το Sprint ST.

Για μένα, αν σου αρέσει το Sprint ST να το πάρεις. Η μηχανή είναι έρωτας και στον έρωτα δεν χωράνε πρακτικοί λόγοι, παρά μόνο πάθος, τα λοιπά δεν τα βλέπεις!

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 07/02/2009 10:24 μμ.

antoine"Αν είσαι έτσι και με τις γυναίκες θα έχεις προβλήματα στο μέλλον!!! "

Ποιο μέλλον??? Τα έχω εδώ και χρόνια τα προβλήματα...
Σε κάθε περίπτωση πάντως οι γυναίκες σου επιφυλάσσουν περισσότερες εκπλήξεις από ό,τι οι μηχανές..
Θα πάμε καμιά βόλτα αύριο?

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: antoine στις 08/02/2009 10:07 πμ.

Είμαι Ιταλία ωρέ! Γυρνάω σήμερα βράδυ! Μιλάμε μέσα στη βδομάδα!!

Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST Sprint ST

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 08/02/2009 8:45 μμ.


Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 08/02/2009 8:47 μμ.

Και μια και αναφέραμε τις γυναίκες, υπάρχει ένα απίστευτο άρθρο του Ντάνη Φώτου στο Μοτο του Φεβρουαρίου, στην προτελευταία σελίδα, που πρέπει να το διαβάσουμε όλοι!!! Απίστευτο!!!!

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: Case στις 04/03/2009 5:42 μμ.

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσένα μέχρι που είδα το Sprint από κοντά. Εκεί τελείωσαν ΌΛΑ.

Έχω οδηγήσει και τα δύο και σίγουρα το Tiger είναι πιο πρακτικό για καθημερινές βόλτες και κίνηση στην πόλη. Επίσης είναι και πιο παιχνιδιάρικο καθώς είναι ελαφρύτερο και έχει μεγάλο τιμόνι.

Πέραν όλων αυτών όμως, οδηγώ το Sprint μου εδώ και 1 χρόνο σε κάθε είδους συνθήκες και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα. Ούτε στην κίνηση, ούτε στην πόλη γενικότερα ενώ στην εθνική είναι καθαρή απόλαυση.
Μέχρι και πίστα πάει το καημένο αδιαμαρτύρητα.

Είναι ό,τι περίμενα από μία μοτοσυκλέτα --που της ζητάς λίγο πολύ να τα κάνει σχεδόν όλα-- και ακόμα περισσότερο.

Αν σου αρέσει πάρ'το με κλειστά μάτια (αρκεί να είναι 07+ για να μην έχεις πρόβλημα με την ζέστη του μοτέρ).
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 12/03/2009 2:40 μμ.

Σε ευχαριστώ πολύ Case, ήσουν διαφωτιστικός.
Είδες καμιά διαφορά στην άνεση, μια που οι αναρτήσεις του Τίγρη έχουν μεγαλύτερες διαδρομές...?

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: Case στις 12/03/2009 4:09 μμ.

Όσον αφορά τις αναρτήσεις, πιστεύω ότι στο Sprint έχουν πετύχει την χρυσή τομή μεταξύ άνεσης και στηβαρότητας. Βέβαια, αυτό έχει να κάνει και με το βάρος του αναβάτη. Εγώ που είμαι πολύ κοντά στο average riding weight (δηλαδή κοντα στα 75 κιλά) δεν έχει χρειαστεί να πειράξω καθόλου τις μαμήσιες ρυθμίσεις.

Η αλήθεια είναι ότι σε έντονο φρενάρισμα (κυρίως στην πίστα) η μούρη βουτάει αρκετά χωρίς όμως να δημιουργεί πρόβλημα.

Σε νορμαλ συνθήκες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

P.S. Δεν έχεις παρά να πάς στην Μιχαλακοπούλου και να οδηγήσεις το Sprint. Αν και νομίζω ότι το test drive που έχουν εκεί είναι μοντέλο του 2005 που έχει αρκετές διαφορές με το 2008.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 13/03/2009 10:13 πμ.

Σε ευχαριστώ και πάλι,
καλές βόλτες!!

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: Case στις 16/03/2009 3:59 μμ.

Κανένα πρόβλημα. Ό,τι άλλο θέλεις εδώ είμαστε.

Το Σάββατο 4 Απριλίου (αν δεν κάνω λάθος) έχει open house στην Μιχαλακοπούλου. Έλα να δεις το Sprint και να τα πούμε από κοντά. Θα πάω κατά τις 11-12.
Recipe for happiness.
1. Lean it.
2. Twist it.
3. Love it.
4. Repeat.

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: Sprinter στις 18/03/2009 3:39 μμ.

Νά πάρεις το Tiger που παίρνει ολος ο κόσμος. Αν όχι, να πάρεις Vstrom. Ακου Sprint...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: mixalakis στις 18/03/2009 6:19 μμ.

Ρε συ Νίκο, tiger έχει το παλικάρι και σκέφτεται να το αλλάξει με sprint για αυτό έβαλε και αγγελία.

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: Sprinter στις 18/03/2009 6:31 μμ.

A! Μπερδεύτηκα.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: Σύγκριση TIGER 1050 - Sprint ST 1050  

  Από: gskemp στις 19/03/2009 10:48 πμ.

τελικά μάλλον θα μείνω με τον Τίγρη...
φρόντισε για αυτό η οικονομική κρίση και η Τράιουμφ που σκοπεύει να βγάλει καινούργιο σπριντ το 2010. Έτσι λένε...
Όσο για τις 4 Απρίλη, ευχαριστώ για την πρόταση, θα τα πούμε εκεί.