Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: ΑΠΕΙΡΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ STREET TRIPLE

Δημοσίευσηαπό eksarthrosi » 05 Φεβ 2009, 19:20

καλησπερα παιδια,

εντελως φρεσκος στο forum.καλη η δουλεια σας και απαραιτητη.
εχω ενα f650gs BMW και επειδη ειμαι καμμενος απο τον καθε Βαγιανελη στο θεμα τιμες και το ολιγοπωλειο στο θεμα σερβισ bmw,ηθελα παρακαλω να ρωτησω το εξης.

Λιωνω να παρω το street triple 675
Θα εχω τα ιδια προβληματα και με το 675?Δηλαδη υπαρχουν παραεξω μηχανηκοι με αρχ@ια
η θα κρεμομαι απ το καθε "εξουσιοδοτημενο"?
Επισης ξερει καποιος ποσο παει πχ το σερβις των 10000km?

τιμες ανταλλακτικων ειναι λογικες η οπως ης BMW,ενα αντιβαρο τιμονιου 50€?

ευχαριστω
Βασιλης
eksarthrosi
Newbie
Progress to next rank:
2%

Μοτοσυκλέτα: street triple 675

Δημοσίευσηαπό coot » 06 Φεβ 2009, 15:01

eksarthrosi έγραψε:καλησπερα παιδια,

εντελως φρεσκος στο forum.καλη η δουλεια σας και απαραιτητη.
εχω ενα f650gs BMW και επειδη ειμαι καμμενος απο τον καθε Βαγιανελη στο θεμα τιμες και το ολιγοπωλειο στο θεμα σερβισ bmw,ηθελα παρακαλω να ρωτησω το εξης.

Λιωνω να παρω το street triple 675
Θα εχω τα ιδια προβληματα και με το 675?Δηλαδη υπαρχουν παραεξω μηχανηκοι με αρχ@ια
η θα κρεμομαι απ το καθε "εξουσιοδοτημενο"?
Επισης ξερει καποιος ποσο παει πχ το σερβις των 10000km?

τιμες ανταλλακτικων ειναι λογικες η οπως ης BMW,ενα αντιβαρο τιμονιου 50€?

ευχαριστω
Βασιλης

Καλησπέρα φίλε μου και καλως ήρθες στη παρέα μας!!!
θα απαντήσω μόνο στις ερωτήσεις σου και όχι στο πόσο καλό είναι η μηχανή γιατί προφανέστατα τα ξέρεις :wink:
Τα εξουσιοδοτημένα της triumph είναι σαν συνεργεία της γειτονιας όπου έχεις άμεση επαφή με τον μηχανικό και επίσης είναι πολύ αξιόλογοι συμφωνα με τους περισσοτερους εδω μέσα και εμενα. Εγώ πάω στον Σάκη στον Πολύγωνο, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για τα συνεργεία της Τ στη βουλιαγμένης και στη λυκόβρυση.Οι τιμές στα ανταλλακτικά είναι λίγο τσιμπημένες ο λόγος είναι ότι δεν έχουν την ίδια παραγωγή μαζί με τις Ιαπωνέζικες. Αλλά σίγουρα δεν είναι όπως στη bmw όπου νομίζουν ότι αγόρασες M6 :-D
good luck!
Driving with my darling
faster than I should
Driving with my darling
Forever if we could
Άβαταρ μέλους
coot
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph speed triple

Δημοσίευσηαπό jimdom » 06 Φεβ 2009, 16:07

σε λιγες μερες θα κανω το σερβις των 10000 κ θα σου πω ποσο στοιχιζει

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me
Άβαταρ μέλους
jimdom
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: daytona 675

Δημοσίευσηαπό john_street_triple675 » 08 Φεβ 2009, 11:40

Α, ωραια γιατί κι εγώ έχω 9.300χλμ κ σε λίγο καιρό θα πάω για το μεγάλο σέρβις,κ η αλήθεια είναι ότι το έχω λίγο άγχος...
Πού θα το πάς? Εγώ πάω στο Σάκη στο Πολύγωνο.
Άβαταρ μέλους
john_street_triple675
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Street Triple
Όνομα: John

Δημοσίευσηαπό jimdom » 08 Φεβ 2009, 21:05

Στον Σακη θα το παω κ εγω!απο οτι εχω καταλαβει γυρω στα 200 ευρω πρεπει να στοιχιζει!Υπομονη κ θα μαθουμε συντομα!

screw u guys,i am going home...
See ain't nothing stopping me, I feel like ain't nothing after me
Άβαταρ μέλους
jimdom
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: daytona 675

Δημοσίευσηαπό Polymhxanos » 08 Φεβ 2009, 22:01

Για τον φίλο που ρωτάει αν είναι σωστό να ξεκινήσει με το στριτ τριπλ.

Φίλε πάρτο άφοβα. Πρόκειται για το πιο ευκολοδήγητο μοντέλο της εταιρίας. Έχει χαμηλό κέντρο βάρους αλλά και χαμηλό βάρος στο σύνολο, είναι άνετο με την θέση του τιμονιού σε ιδανικό συνδυασμό ευκολίας-σπορ χρήσης, δεν σε τρομάζει με παράλογες-ακραίες αντιδράσεις, και είναι το πιο κοντινό στον αρχάριο.

Ταυτόχρονα, σε αντίθεση με μηχανές άλλων κατασκευαστών, ενώ είναι μηχανή ιδανική για αρχάριους, καταφέρνει να είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ στην οδήγηση ΚΑΙ για τους έμπειρους.

Το κόστος συντήρησης είναι 12 βαλβίδες με καπελότα που αμφιβάλω αν χρειάζονται ρύθμιση για πρώτη φορά στα 30Κ χιλιόμετρα, 3.κάτι λίτρα λάδι, ένα φίλτρο λαδιού, ένα φίλτρο αέρα και τακάκια-αλυσίδες-γρανάζια όποτε δεις εσύ ότι χρειάζονται... Και όλα αυτά ΧΩΡΙΣ τρελά εργατικά, αφού ΔΕΝ έχει φέρινγκ (ο μεγάλος πονοκέφαλος του λύσε-δέσε των μηχανικών). Ε δεν νομίζω να έχει πάνω από 150-200 ευρώ όλα αυτά στο μεγάλο σέρβις. Δες καμιά τιμή σέρβις σε επίσημα Honda ή σε κανά ducati mostro και θα φρίξεις...

Η ποιότητα κατασκευής είναι ιαπωνικού τύπου και μάλιστα επιπέδου Honda, και το σχέδιο της μοτοσυκλέτας είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ.

Πάρτο άνευ φόβου, και απλά όσο δεν το ξέρεις, οδήγα το με σεβασμό. Μόλις το μάθεις, ΤΟΤΕ δείξε ακόμα μεγαλύτερο σεβασμό από ότι όταν ήσουν αρχάριος'οι μεγάλες καταστροφές γίνονται όταν ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι μάθαμε, πάει του πήραμε τον αέρα... Με υπομονή, διάβασμα, πρακτική, το μυαλό σε λειτουργία και καμιά σχολή ασφαλούς οδήγησης θα γίνεις πραγματικά καλός οδηγός.

Να σου πούμε μεγειές από τώρα;
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
Άβαταρ μέλους
Polymhxanos
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: NC21, 2*NC30, NC35, RC36, SC45
Όνομα: Οδυσσέας

Δημοσίευσηαπό dimchrist » 08 Φεβ 2009, 23:00

jimdom έγραψε:σε λιγες μερες θα κανω το σερβις των 10000 κ θα σου πω ποσο στοιχιζει

To service των 10,000χλ. δεν είναι και τόσο ακριβό. Εμένα φθηνό μου είχε φανεί μετά από όσα είχα ακούσει.
Το έκανα πριν από ένα χρόνο (Ιαν-08) στον Βασίλη (Ευθυμίου - Λ. Βουλιαγμένης 55 :phone 210-9224543) και είχα δώσει 145 ευρώ.

35 ευρώ λάδια Motul 5100 15/50W (3 λίτρα),
15 ευρώ φίλτρο λαδιού Τ,
33,50 ευρώ φίλτρο αέρα Τ,
60 ευρώ εργατικά

Μπουζί και ρύθμισμα βαλβίδες είναι τα επιπλέον που γίνονται στις 20,000χλμ. (που είναι και το μεγαλύτερο service) και η εργασία του φτάνει στα 130 ευρώ.
Το έκανα πριν από δύο μήνες. (22,600χλμ. γαρ. :evil )
Το μηχανάκι όλα του τα σερβις τα έχει κάνει στο Βασίλη και γενικώς είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω παράπονο.
Οι τιμές και οι αλλαγές για το Street Τ σε σχέση με το Daytona δε πρέπει να έχουν απόκλιση. Τα μηχανάκια έχουν ελάχιστες διαφορές. Ενδεχομένως να χρειαστεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω στα εργατικά για το Daytona λόγω του λύσε-δέσε φέρινγκ.
O κολλητός μου με το Street Τ πριν από ένα μήνα έκανε το σέρβις των 10,000χλμ. και έδωσε στον Ευθυμίου 160 ευρώ μαζί με πίσω τακάκια (Carbone Lorraine). Πιστεύω είναι αρκετά καλή τιμή. :right
Εικόνα
Triple Way
Άβαταρ μέλους
dimchrist
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Husqvarna TE 250 - Daytona 675
Όνομα: Παγκόσμιος © jimdom

Δημοσίευσηαπό TRAPATONI » 12 Φεβ 2009, 20:18

Ευχαριστω φιλε πολυμηχανε για τις συμβουλες σου. Πραγματικα ειχα λιγες αμφιβολιες αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλη μηχανη και για αρχαριους σαν και μενα.Κοντευει ο καιρος φιλε :confused μετραω αναποδα μεχρι να μαζεψω λιγα φραγκα ακομα!!!!
TRAPATONI
Newbie
Progress to next rank:
26%

Μοτοσυκλέτα: street triple

Δημοσίευσηαπό john_street_triple675 » 14 Φεβ 2009, 10:56

Κι εγώ φίλε μου πήρα την πρώτη μου μηχανή 26 χρονών (Yamaha xt660x).Μέχρι τότε δεν είχα ούτε παπί,απλά είχα οδηγήσει μηχανή 2 - 3 φορές! Κ είχα κι εγώ τις ίδιες αμφιβολίες,αλλά όταν δεν κάνεις τις μαλ....ες των 17-18 χρονών είσαι μια χαρά.
Επίσης αρκετοί μου έλεγαν ότι αν δεν πέσεις με τη μηχανή δεν πρόκειται να μάθεις να οδηγείς....
ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΠΑΡΙΑ αυτο κατά τη γνώμη μου....

2,5 χρόνια με το ΧΤ και 1,5 τώρα με το Street Triple δεν έχω πέσει ούτε μια φορά (κι ελπίζω ποτέ)....

Οπότε προχώρα άφοβα...
Άβαταρ μέλους
john_street_triple675
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Street Triple
Όνομα: John

Δημοσίευσηαπό TRAPATONI » 16 Φεβ 2009, 22:41

Δικαιο εχεις φιλε :right
Το κεφαλαιο ''απειριας'' ολοι θελοντας και μη το εχουν περασει.Αλλος λεει το ενα , αλλος λεει το αλλο.Σιγουρα θα υπαρχουν διαφορετικες γνωμες για το πως να ξεκινησει ''σωστα'' καποιος απειρος.Απο εκει και περα οι συμβουλες απο καποιους που ειναι πανω στην μηχανη αρκετα χρονια για τον τροπο οδηγησης σιγουρα ειναι ωφελημες ,γιατι αν εισαι και πιτσιρικας και απειρος σιγουρα τα μυαλα θα τα εχεις ειτε πανω απο το κεφαλι σου ειτε στο κατω κεφαλι!!
Το μηχανακι ειναι τελειο και σωστη επιλογη για ολους!!!!!!!
TRAPATONI
Newbie
Progress to next rank:
26%

Μοτοσυκλέτα: street triple

Δημοσίευσηαπό fethry » 17 Φεβ 2009, 16:21

TRAPATONI έγραψε:Το μηχανακι ειναι τελειο και σωστη επιλογη για ολους!!!!!!!

εντάξει... μην το παρακάνουμε... :loco
αν είσαι 2,10 και θες μοτοσακό για εθνική οδό, όπως και να το κάνουμε δεν είναι σωστή επιλογή το st3... :lol1
if it's stupid and it works, it ain't stupid...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fethry
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph street triple

Advertisement
Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης