Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!

Δημοσίευσηαπό manos437 » 11 Σεπ 2014, 18:07

PTiger800 έγραψε:
manos437 έγραψε:Καίει λάδια; Καινούργιο μοτο;

Και μενα δε μ' αρέσει αλλά τι να κάνω. Καίει.
Όταν βρω τι φταίει θα το γράψω.

Νομίζω ότι είναι σοβαρό να καίει λάδι ή κάνω λάθος;
manos437
Newbie
Progress to next rank:
44%

Μοτοσυκλέτα: tiger 800 xc

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 11 Σεπ 2014, 18:29

manos437 έγραψε:Νομίζω ότι είναι σοβαρό να καίει λάδι ή κάνω λάθος;

Μπορεί να είναι από ένα κωλοτσιμουχάκι μέχρι πιστόνια. Είναι σαν τον πονοκέφαλο ένα πράμα.
Ναι μπορεί και να είναι σοβαρό. Μπορεί και όχι. Δεν ξέρω ακόμα.
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό jimstag » 11 Σεπ 2014, 22:09

Καλώς μας ήρθες Κώστα και μακάρι να αποκτήσεις την μηχανή που σου αρέσει και σου ταιριάζει περισσότερο...

Χαίρομαι που υπάρχουν συμφορουμίτες που σου έδωσαν τόσο πλήρεις απαντήσεις...

πάντως, στις αγγελίες που μελετάς, έχε τα μάτια ανοιχτά...
Τελευταία επεξεργασία από jimstag και 21 Φεβ 2015, 22:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Change before you have to!
Άβαταρ μέλους
jimstag
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 800 XC
Όνομα: Dimitris

Δημοσίευσηαπό nfeel » 11 Σεπ 2014, 22:32

Γειά σου Μάνο,
αρχές Αυγούστου πήρα το δικό μου xc. Η ιστορία μου έχει αρκετές ομοιότητες με τη δική σου.
Για 1.5 χρόνο είχα κάνει το σκατό παξιμάδι.Αν δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος η δεν έχεις φουσκωμένη δήλωση, δάνειο δεν βγαίνει με τίποτα.Αγώνας δρόμου λοιπόν για μετρητό.

Κάθεσαι και τα βάζεις κάτω σε κάποια στιγμή και έχεις δύο επιλογές. Η θα το δεις ορθολογιστικά και λες θα πάρω κάτι μεταχειρισμένο και με λίγα λεφτά, αποφεύγοντας μεγάλο άνοιγμα,η θα το δεις συναισθηματικά και θα σκεφτείς πως οι στιγμές που ζεις τώρα φεύγουν νεράκι και η ζωή είναι μια( ακούγεται στερεότυπο ξέρω).
Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα για εμένα από αυτό της μετάνοιας. Έχω κάνει διάφορες μαλακίες στη ζωή μου και αυτό αποτελεί απόσταγμα προσωπικής σοφίας.

Πήρα λοιπόν αυτό που με κ@υλωνει να το βλέπω και ότι σκάσει θα το αντιμετωπίσω τη στιγμή που σκάσει.Αν μείνω χωρίς δουλειά, δεν τρέχει τίποτα, το αφήνω στο γκαράζ μέχρι να ξαναβρώ να το φτιάξω. Το κάθε πρόβλημα στην ώρα του.
Αλλιώς μένεις αδρανής, δεν παίρνεις τίποτα, δεν κάνεις τίποτα, γερνάς και μετανιώνεις!

Αυτά στη θεωρία και με λίγες δόσεις ψυχολογίας μέσα. Επί του πρακτέου τώρα..

Για 1.5 χρόνο στο μυαλό μου έψηνα την αγορά του f800gs. Το tiger το ήξερα σαν όνομα αλλά δεν το είχα καν στα υπόψιν..περισσότερο θεωρώ λόγο marketing της bmw.
Όταν έφτασε η ώρα του test ride, έπαθα πολιτισμικό σοκ..Το tiger ήταν όλα όσα περίμενα να είναι το f800gs, με το δεύτερο να απογοητευτεί ακόμη και έναν αρχάριο οδηγό σαν εμένα..
Δεν μου αρέσει να κράζω "Α! Είμαστε σε φόρουμ triumph, ας κράξουμε τα bmw" κ βλακείες τέτοιες. Αναφέρω απλώς τη δική μου εμπειρία.Το tiger 800xc στα δικά μου μάτια είναι πολύ ανώτερο μηχανάκι σαν σύνολο, από το f800gs.
Από αυτή την ανατροπή που είχα μέσα μου, χρειάστηκα λίγο χρόνο να το χωνέψω..πήγα 2 φορές ακόμα για test ride να βεβαιωθώ και το έκλεισα!

Τώρα για προβλήματα επειδή είμαι ψίρας, το έψαξα και εγώ. Μόνο η μίζα είναι κάτι που υπήρχε σε μεγάλη συχνότητα ώστε να θεωρηθεί σαν πρόβλημα στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Όλα τα άλλα είναι στο λογικό εύρος ζημιών που μπορεί να σκάσουν σε ένα μηχανάκι.Αν δεις το gs εκεί έχεις πολύ πιο ακριβά θέματα αν είσαι άτυχος..

Για την κατανάλωση που ρωτάς εγώ στο δικό μου βλέπω σε χρήση φουλ Αθήνα και κώλο κίνηση (σήμερα συγκεκριμένα)7 λίτρα. Αυτή είναι η χειρότερη ένδειξη που έχω δει στην Αθήνα, ήμουν με πρώτη Μαξ δευτέρα συνέχεια και σταμάτημα κάθε 30 μέτρα..με νορμάλ κίνηση Αθήνα είμαι στο 6.5. Σε ανοιχτούς δρόμους και ταξίδια μέχρι 130 που έχω κάνει μέχρι τώρα 5.6 με 5.9 λίτρα. Βάση όσων αναφέρουν τα παιδιά στα φόρουμ της bmw, έχω 1 λίτρο διαφορά στην κατανάλωση από το gs(περισσότερο). Σιγά τη διαφορά για ένα μηχανάκι πιο τούμπανο.. Klein..

Δοκίμασε τα αν μπορείς πριν επιλέξεις κάτι και ύστερα επέλεξε βάση της ιδιοσυγκρασίας σου. Η με την καρδιά η με το μυαλό :-)
Άβαταρ μέλους
nfeel
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: 800xc

Δημοσίευσηαπό manos437 » 11 Σεπ 2014, 23:46

jimstag έγραψε:Καλώς μας ήρθες Κώστα και μακάρι να αποκτήσεις την μηχανή που σου αρέσει και σου ταιριάζει περισσότερο...

Χαίρομαι που υπάρχουν συμφορουμίτες που σου έδωσαν τόσο πλήρεις απαντήσεις...

πάντως, στις αγγελίες που μελετάς, έχε τα μάτια ανοιχτά...

βλέπε εδώ: isos-thelei-proso-t6240.html#p80468
στα τελευταία posts που αφορούν τον τίγρη που κοιτάζεις;)

Καλώς σας βρήκα! Μάνο με λένε όμως :)
Όντως πολύ χρήσιμες συμβουλές!

Σ'ευχαριστώ για την προειδοποίηση, είδη πληροφορήθηκα από συμφορουμίτη!
Την Δευτέρα πάω Κατερίνη για να πάρω μάλλον αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5476153/
Οποιαδήποτε συμβουλή στο τι να προσέξω είναι ευπρόσδεκτη. Το μόνο αρνητικό η έλλειψη ABS...
Επείσης εαν κάποιος ξέρει κάποιον καλό/έμπειστο μηχανικό στην Κατερίνη να το ελέγξει θα με βοηθούσε!

nfeel έγραψε:Γειά σου Μάνο,
αρχές Αυγούστου πήρα το δικό μου xc. Η ιστορία μου έχει αρκετές ομοιότητες με τη δική σου.
Για 1.5 χρόνο είχα κάνει το σκατό παξιμάδι.Αν δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος η δεν έχεις φουσκωμένη δήλωση, δάνειο δεν βγαίνει με τίποτα.Αγώνας δρόμου λοιπόν για μετρητό.

Κάθεσαι και τα βάζεις κάτω σε κάποια στιγμή και έχεις δύο επιλογές. Η θα το δεις ορθολογιστικά και λες θα πάρω κάτι μεταχειρισμένο και με λίγα λεφτά, αποφεύγοντας μεγάλο άνοιγμα,η θα το δεις συναισθηματικά και θα σκεφτείς πως οι στιγμές που ζεις τώρα φεύγουν νεράκι και η ζωή είναι μια( ακούγεται στερεότυπο ξέρω).
Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα για εμένα από αυτό της μετάνοιας. Έχω κάνει διάφορες μαλακίες στη ζωή μου και αυτό αποτελεί απόσταγμα προσωπικής σοφίας.

Πήρα λοιπόν αυτό που με κ@υλωνει να το βλέπω και ότι σκάσει θα το αντιμετωπίσω τη στιγμή που σκάσει.Αν μείνω χωρίς δουλειά, δεν τρέχει τίποτα, το αφήνω στο γκαράζ μέχρι να ξαναβρώ να το φτιάξω. Το κάθε πρόβλημα στην ώρα του.
Αλλιώς μένεις αδρανής, δεν παίρνεις τίποτα, δεν κάνεις τίποτα, γερνάς και μετανιώνεις!

Αυτά στη θεωρία και με λίγες δόσεις ψυχολογίας μέσα. Επί του πρακτέου τώρα..

Για 1.5 χρόνο στο μυαλό μου έψηνα την αγορά του f800gs. Το tiger το ήξερα σαν όνομα αλλά δεν το είχα καν στα υπόψιν..περισσότερο θεωρώ λόγο marketing της bmw.
Όταν έφτασε η ώρα του test ride, έπαθα πολιτισμικό σοκ..Το tiger ήταν όλα όσα περίμενα να είναι το f800gs, με το δεύτερο να απογοητευτεί ακόμη και έναν αρχάριο οδηγό σαν εμένα..
Δεν μου αρέσει να κράζω "Α! Είμαστε σε φόρουμ triumph, ας κράξουμε τα bmw" κ βλακείες τέτοιες. Αναφέρω απλώς τη δική μου εμπειρία.Το tiger 800xc στα δικά μου μάτια είναι πολύ ανώτερο μηχανάκι σαν σύνολο, από το f800gs.
Από αυτή την ανατροπή που είχα μέσα μου, χρειάστηκα λίγο χρόνο να το χωνέψω..πήγα 2 φορές ακόμα για test ride να βεβαιωθώ και το έκλεισα!

Τώρα για προβλήματα επειδή είμαι ψίρας, το έψαξα και εγώ. Μόνο η μίζα είναι κάτι που υπήρχε σε μεγάλη συχνότητα ώστε να θεωρηθεί σαν πρόβλημα στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Όλα τα άλλα είναι στο λογικό εύρος ζημιών που μπορεί να σκάσουν σε ένα μηχανάκι.Αν δεις το gs εκεί έχεις πολύ πιο ακριβά θέματα αν είσαι άτυχος..

Για την κατανάλωση που ρωτάς εγώ στο δικό μου βλέπω σε χρήση φουλ Αθήνα και κώλο κίνηση (σήμερα συγκεκριμένα)7 λίτρα. Αυτή είναι η χειρότερη ένδειξη που έχω δει στην Αθήνα, ήμουν με πρώτη Μαξ δευτέρα συνέχεια και σταμάτημα κάθε 30 μέτρα..με νορμάλ κίνηση Αθήνα είμαι στο 6.5. Σε ανοιχτούς δρόμους και ταξίδια μέχρι 130 που έχω κάνει μέχρι τώρα 5.6 με 5.9 λίτρα. Βάση όσων αναφέρουν τα παιδιά στα φόρουμ της bmw, έχω 1 λίτρο διαφορά στην κατανάλωση από το gs(περισσότερο). Σιγά τη διαφορά για ένα μηχανάκι πιο τούμπανο.. Klein..

Δοκίμασε τα αν μπορείς πριν επιλέξεις κάτι και ύστερα επέλεξε βάση της ιδιοσυγκρασίας σου. Η με την καρδιά η με το μυαλό :-)

Μάλλον εσύ πρέπει να είσαι αυτός http://www.mybike.gr/topic/73654-r1200gsa-tiger-800-xc-se/, ειχα διαβάσει την ιστορία σου λίγες μέρες πρίν!!!
F800gs δεν έχω οδηγήσει για να έχω άποψη, αλλά σκεφτόμουν ότι τόσα κυκλοφορούν, άρα δεν θα είναι κακό!
Ένα 1200gs που ήταν να αγοράσω του '09 όταν το οδήγησα νόμιζα ότι οδηγούσα το Datsun του παππού μου. Οι ταχύτητες να χτυπάνε, να μην κουμπόνουν καλά, κραδασμοί, γενικά χάλια. Καμιά σχέση απ' αυτό που περίμενα. (To καινούργιο 1200GS adventure όμως στο test ride Που έκανα ήταν έτη φωτός καλύτερο απ' ότι άλλο έχω οδηγήσει, αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα..)
Η κατανάλωση είναι σε λογικά πλαίσια πιστεύω. Το 1 lt/100 διαφορά σε ετήσια βάση παρ' όλα αυτά με 12.000KM πες τον χρόνο είναι περίπου 200€, αλλ'ά από την άλλη μπορεί να τα δώσεις στις ακριβότερες ζημιές του BMW. Το νέο tiger έχει ίδιο κινητήρα με του '11 έτσι; Μόνο τα χρώματα δεν αλλάζουν;

Όπως είπα και παραπάνω την Δευτέρα πάω μάλλον για αγορά!
manos437
Newbie
Progress to next rank:
44%

Δημοσίευσηαπό nfeel » 12 Σεπ 2014, 00:10

Και αν το συγκρίνεις με το nc700x και τα 3.7 λίτρα που λένε ότι καίει θα γλύτωνες 550e :p

Δίνεις κάτι,παίρνεις κάτι,έτσι είναι αυτά..σκέψου το και όποιο συναίσθημα υπερισχύσει,ακολούθα το!

Με το καλό να το δεχτείς ότι κ αν επιλέξεις :)
Άβαταρ μέλους
nfeel
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: 800xc

Δημοσίευσηαπό Polymhxanos » 12 Σεπ 2014, 02:05

Στην Κατερίνη πολύ καλοί μηχανικοί είναι τα αδέρφια Γαρατσίδη, αντιπρόσωποι Honda, 28ης Οκτωβρίου 36, 23510 29590, με αγάπη για την μοτοσυκλέτα και όχι απλά ένα επάγγελμα, εξυπηρετικοί, σπιρτόζοι άνθρωποι κ.ο.κ.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι ξέρουν κυρίως από Honda και γιαπωνέζικα, και ενώ θα έχουν την θέληση να σε εξυπηρετήσουν, ίσως και να μην έχουν την τέλεια γνώση για Triumph.

Δεν χάνεις πολύ να κάνεις ένα τηλέφωνο, και να μην σε εξυπηρετήσουν οι ίδιοι, θα σου προτείνουν κάποιον κατάλληλο.

Στην Κατερίνη θα στο κοίταγα κι εγώ, που βρήσκομαι τώρα, αλλά ατυχώς επιστρέφω Αττική αύριο πρωί. Αν το είχες γράψει λίγο νωρίτερα.....
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html
Άβαταρ μέλους
Polymhxanos
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: NC21, 2*NC30, NC35, RC36, SC45
Όνομα: Οδυσσέας

Δημοσίευσηαπό orange » 12 Σεπ 2014, 11:18

μιας και το μηχανάκι είναι στην Κατερίνη, αλλά το ανέβαζε στη Θεσσαλονίκη για service (που αλλού άλλωστε...) μπορείς να τηλεφωνήσεις στο συνεργείο και να ρωτήσεις για το μηχανάκι. Ε, γιατί όχι;

Να κάνω μία παρατήρηση: Το "σα να ακούω τον πατέρα μου" παρά το ότι μπορεί να ακούγεται κάπως συντηρητικό, θα έλεγα ότι θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός αν έχεις πατέρα που θα σου έλεγε "Αν είναι να γκρινιάζεις μην το κάνεις. Αν όμως σκέφτεσαι "αν όχι τώρα, πότε;" τότε προχώρα το".

Καλή αγορά!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
orange
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: SPEED TRIPLE 1050

Δημοσίευσηαπό SPEED » 12 Σεπ 2014, 11:43

Καλορίζικος και πάντα όρθιος
SPEED
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: triumph speed triple

Δημοσίευσηαπό manos437 » 12 Σεπ 2014, 11:56

orange έγραψε:μιας και το μηχανάκι είναι στην Κατερίνη, αλλά το ανέβαζε στη Θεσσαλονίκη για service (που αλλού άλλωστε...) μπορείς να τηλεφωνήσεις στο συνεργείο και να ρωτήσεις για το μηχανάκι. Ε, γιατί όχι;

Να κάνω μία παρατήρηση: Το "σα να ακούω τον πατέρα μου" παρά το ότι μπορεί να ακούγεται κάπως συντηρητικό, θα έλεγα ότι θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός αν έχεις πατέρα που θα σου έλεγε "Αν είναι να γκρινιάζεις μην το κάνεις. Αν όμως σκέφτεσαι "αν όχι τώρα, πότε;" τότε προχώρα το".

Καλή αγορά!

Είμαι τυχερός που έχω πατέρα που έχει κάνει στα νιάτα του ~250k χιλιόμετρα πάνω σ' ένα kawasaki z500 σε Ευρώπη και Αφρική!

Και εγώ σκεφτόμουν να πάρω στην Θεσσαλονίκη τηλ. Γενικά το μηχανάκι και ο άνθρωπος φένονται εντάξει αλλά ποτέ δεν ξέρεις και τα λεφτά είναι πολλά...
manos437
Newbie
Progress to next rank:
44%

Δημοσίευσηαπό NikosV » 12 Σεπ 2014, 13:17

Μανο .. αν ενδιαφερασαι πραγματικα πιστευω οτι δεν θα εχει κ προβλημα να βρεθειτε στη θεσσαλονικη για να το δειτε και να το παρεις .. οπος φαινεται το μηχ εχει κανει ταξιδια ..δεν θα το χαλασει ενα τελευταιο .. ειναι κ κοντα .. ;)

με το καλο .. φαινεται καλο κ προσεγμενο στα σημεια .. :thumbsup:
Εικόνα Εικόνα
    http://mototriumphhellas.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
NikosV
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050 ABS Black

Δημοσίευσηαπό manos437 » 13 Σεπ 2014, 21:08

Στο καράβι για Αθήνα!
manos437
Newbie
Progress to next rank:
44%

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης