Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: orange στις 10/09/2014 4:55 μμ.

χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο ή τον "έμπειρο" ή τον "έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι".

Στα χρόνια τα δικά μου, όταν ήμουν φοιτητής τη δεκαετία του 90, όσοι τυχεροί φοιτητές είχαν μηχανάκι είχαν κανά παπί ή piaggio typhoon (το 125 οι γρήγοροι) και ήξερα και κάποιους που είχαν ΧΤ, ΑΧ1, Dominator ή κανά άλλο μονοκύλινδρο π.χ. κανά DR... Ήξερα και κάποιους που είχαν τα τότε παραεισαγωγής 400άρια suzuki bandit και CB Honda. Άντε και κανέναν με virago 250. Αυτά πάνω κάτω χονδρικά.

Στο σήμερα μας λες ότι θες ένα μηχανάκι που καινούριο κάνει 11+ χιλιαρικάκια και το ψάχνεις μεταχειρισμένο κοντά στα ...8??

Εδώ που τα λέμε δεν μοιάζει και πολύ "φοιτητής" η φάση. Εκτιμώ το "με κόπους" που έχουν μαζευτεί τα χρήματα, αλλά αν αγοράζεις ένα μηχανάκι 800 cc που θα τολμούσα να πω ότι είναι "υψηλών επιδόσεων" δεν μπορείς να προχωρήσεις σε αγορά λέγοντας "αυτά έχω κι αν πάθει κάτι, τον ήπια".

Γνώμη μου; Αν δεν πρόκειται να κλαίγεσαι και πάρεις το tigerάκι θα το χαρείς και θά 'χεις να το λες! Αν πρόκειται με το πρώτο κιχ (που μπορεί να έρθει μπορεί και όχι) να χαλιέσαι και να ψάχνεις λεφτά για να καλύψεις βλάβες, βενζίνες, λάστιχα κλπ κλπ τότε θα έλεγα να το σκεφτείς και να πας για αγορά κάποιου παλιότερου μοντέλου με τα μισά λεφτά από αυτά που θες να διαθέσεις.

Λίγο off-topic μιας και ρωτούσες για προβλήματα ή βλάβες, αλλά μερικές φορές είναι καλύτερο να κινηθούμε συντηρητικά αν δεν μας παίρνει. Αν πιστεύεις ότι "αν όχι τώρα, πότε??" και είμαι μαζί σου και με αυτό το σκεπτικό, πάρε αυτό που θα σου συγκινήσει το μέσα σου. Κι αν αυτό είναι το tiger... έμπαινε!

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: CK1 στις 10/09/2014 5:01 μμ.

range"χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο ή τον "έμπειρο" ή τον "έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι".

Στα χρόνια τα δικά μου, όταν ήμουν φοιτητής τη δεκαετία του 90, όσοι τυχεροί φοιτητές είχαν μηχανάκι είχαν κανά παπί ή piaggio typhoon (το 125 οι γρήγοροι) και ήξερα και κάποιους που είχαν ΧΤ, ΑΧ1, Dominator ή κανά άλλο μονοκύλινδρο π.χ. κανά DR... Ήξερα και κάποιους που είχαν τα τότε παραεισαγωγής 400άρια suzuki bandit και CB Honda. Άντε και κανέναν με virago 250. Αυτά πάνω κάτω χονδρικά.

Στο σήμερα μας λες ότι θες ένα μηχανάκι που καινούριο κάνει 11+ χιλιαρικάκια και το ψάχνεις μεταχειρισμένο κοντά στα ...8??

Εδώ που τα λέμε δεν μοιάζει και πολύ "φοιτητής" η φάση. Εκτιμώ το "με κόπους" που έχουν μαζευτεί τα χρήματα, αλλά αν αγοράζεις ένα μηχανάκι 800 cc που θα τολμούσα να πω ότι είναι "υψηλών επιδόσεων" δεν μπορείς να προχωρήσεις σε αγορά λέγοντας "αυτά έχω κι αν πάθει κάτι, τον ήπια".

Γνώμη μου; Αν δεν πρόκειται να κλαίγεσαι και πάρεις το tigerάκι θα το χαρείς και θά 'χεις να το λες! Αν πρόκειται με το πρώτο κιχ (που μπορεί να έρθει μπορεί και όχι) να χαλιέσαι και να ψάχνεις λεφτά για να καλύψεις βλάβες, βενζίνες, λάστιχα κλπ κλπ τότε θα έλεγα να το σκεφτείς και να πας για αγορά κάποιου παλιότερου μοντέλου με τα μισά λεφτά από αυτά που θες να διαθέσεις.

Λίγο off-topic μιας και ρωτούσες για προβλήματα ή βλάβες, αλλά μερικές φορές είναι καλύτερο να κινηθούμε συντηρητικά αν δεν μας παίρνει. Αν πιστεύεις ότι "αν όχι τώρα, πότε??" και είμαι μαζί σου και με αυτό το σκεπτικό, πάρε αυτό που θα σου συγκινήσει το μέσα σου. Κι αν αυτό είναι το tiger... έμπαινε!"


ΣΩΣΤΟΣ!!! Piaggio Typhoon και η λαδίλα πήγαινε σύννεφο

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: PTiger800 στις 10/09/2014 5:32 μμ.

range"δεν μπορείς να προχωρήσεις σε αγορά λέγοντας "αυτά έχω κι αν πάθει κάτι, τον ήπια""


Παρόλη την κάποιες φορές τολμηρή γλώσσα που μπορεί να παρεξηγηθεί, νομίζω ότι εδώ ο Πορτοκαλής έχει δίκιο. Είναι βασική αρχή της ζωής δυστυχώς...

Από την άλλη, και εγώ αν πάθει κάτι αυτή τη στιγμή "τον ήπια", έτσι όπως έχει καταλήξει η φάση...
Αν νομίζεις ότι δεν αντέχεται το κόστος (καύσιμα, σέρβις, τυχόν βλάβες) πάρε κάτι μεταχειρισμένο λίγο παλιότερο και φθηνότερο. Έτσι και το όχημα δε θα χάνει συνέχεια αξία, και εσύ δεν θα ματώσεις με την αγορά.

Π.χ σκέψου του μικρό GS, το μονοκύλινδρο.

Και μη βιαστείτε οι υπόλοιποι να μου ορμήσετε για συγκινήσεις και οδηγική συμπεριφορά. Οικονομοτεχνικά γράφω, όχι ρομάτζο...
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: jimmatas στις 10/09/2014 7:08 μμ.

Θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες περι οικονομιας και "αν παθει κατι , τον ηπια". Σκεψου οτι εξ'αρχης τα σερβις ειναι ακριβα αλλα εστω οτι αυτο το παραβλεπουμε και τα κανεις σε μη εξουσιοδοτημενο με μισο κοστος. Λαστιχα? 220 στην καλυτερη, αλυσιδογραναζα οταν χρειαστει ? αλλα 200, σου πεφτει στο χωμα και ξηλωνεις το μαρσπιε η το λεβιε ταχυτητων, μιλαμε για κοστος καλο που τσουζει, δεν ειναι φτηνα!
Γιαυτο και γω θα σου προτεινα να κοιταξεις προς φτηνοτερα μεταχειρισμενα μοντελα, το 650 της BMW θα ητανε ιδανικο πιστευω για την χρηση που θες και για οικονομια.
Στην τελικη αν θες τον τιγρη , παρτον γιατι γουστα ειναι οι μοτοσυκλετες κυριως, αλλα προσεχε μην μεινεις απλα να τον θαυμαζεις καποια στιγμη λογω ζημιων η σερβις που δεν μπορεις να πληρωσεις.

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: manos437 στις 10/09/2014 7:37 μμ.

range"χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο ή τον "έμπειρο" ή τον "έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι".

Στα χρόνια τα δικά μου, όταν ήμουν φοιτητής τη δεκαετία του 90, όσοι τυχεροί φοιτητές είχαν μηχανάκι είχαν κανά παπί ή piaggio typhoon (το 125 οι γρήγοροι) και ήξερα και κάποιους που είχαν ΧΤ, ΑΧ1, Dominator ή κανά άλλο μονοκύλινδρο π.χ. κανά DR... Ήξερα και κάποιους που είχαν τα τότε παραεισαγωγής 400άρια suzuki bandit και CB Honda. Άντε και κανέναν με virago 250. Αυτά πάνω κάτω χονδρικά.

Στο σήμερα μας λες ότι θες ένα μηχανάκι που καινούριο κάνει 11+ χιλιαρικάκια και το ψάχνεις μεταχειρισμένο κοντά στα ...8??

Εδώ που τα λέμε δεν μοιάζει και πολύ "φοιτητής" η φάση. Εκτιμώ το "με κόπους" που έχουν μαζευτεί τα χρήματα, αλλά αν αγοράζεις ένα μηχανάκι 800 cc που θα τολμούσα να πω ότι είναι "υψηλών επιδόσεων" δεν μπορείς να προχωρήσεις σε αγορά λέγοντας "αυτά έχω κι αν πάθει κάτι, τον ήπια".

Γνώμη μου; Αν δεν πρόκειται να κλαίγεσαι και πάρεις το tigerάκι θα το χαρείς και θά 'χεις να το λες! Αν πρόκειται με το πρώτο κιχ (που μπορεί να έρθει μπορεί και όχι) να χαλιέσαι και να ψάχνεις λεφτά για να καλύψεις βλάβες, βενζίνες, λάστιχα κλπ κλπ τότε θα έλεγα να το σκεφτείς και να πας για αγορά κάποιου παλιότερου μοντέλου με τα μισά λεφτά από αυτά που θες να διαθέσεις.

Λίγο off-topic μιας και ρωτούσες για προβλήματα ή βλάβες, αλλά μερικές φορές είναι καλύτερο να κινηθούμε συντηρητικά αν δεν μας παίρνει. Αν πιστεύεις ότι "αν όχι τώρα, πότε??" και είμαι μαζί σου και με αυτό το σκεπτικό, πάρε αυτό που θα σου συγκινήσει το μέσα σου. Κι αν αυτό είναι το tiger... έμπαινε!"


Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, ειλικρινά τα εκτιμώ, είναι σαν να ακούω τον πατέρα μου
Δεν είναι ότι αν πάθει κάτι τον ήπια, απλά προσπαθώ όσο μπορώ να αποφύγω τυχόν ζημιάρικα μοντέλα.
Service, ασφάλειες, τέλη είναι όλα υπολογισμένα και πιθανών αναπάντεχες ζημίες σε λογικά πλαίσια πάντα, αλλιώς θα έπερνα KLE 500 με 2 χιλιάρικα.

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: PTiger800 στις 11/09/2014 1:58 μμ.

manos437"είναι σαν να ακούω τον πατέρα μου"




Φίλε, εγώ μετά από τριάμισι χρόνια (35000km), δε θα το έλεγα ζημιάρικο. Εγώ προσωπικά το χαίρομαι πολύ ακόμα και μέσα στην πόλη.

Εσχάτως καίμε λίγο λαδάκι βέβαια αλλά τι να κάνουμε....
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: voyager1970 στις 11/09/2014 2 μμ.

Φίλε Μάνο (manos437),

Στις αρχές του ’90 και εγώ σαν φοιτητής, δουλεύοντας αρκετά καλοκαίρια σε 2-δουλειές πρωί & βράδι και τους και χειμώνες τα βράδια (χρυσές εποχές) μάζεψα τότε ένα κομπόδεμα για μια καλή μεταχειρισμένη μοτο!

Η πρώτη μου επιλογή (συντηριτική και σίγουρη) ήταν ένα ελαφρός μεταχειρισμένο ΧΤ600 (το οποίο δεν με ενθουσίαζε καθόλου) και θα μου έμεναν στην άκρη αρκετά χρήματα.

Η δεύτερη επιλογή μου ήταν ένα μεταχειρισμένο Africa Twin 650 (του ’88) αλλά θα είχα σαφώς λίγότερα χρήματα στην άκρη για κάτι σοβαρό.
Ομως ήταν ο έρωτας απο την πρώτη ματιά και την πήρα!

Την κράτησα την Αfrica για 15-χρόνια με 300.000++χλμ με διαδρομές σε όλη την επικράτεια, ταξίδια, trail rides, ζόρικα χωμάτινα μονοπάτια, βουνά, παραλίες, κλπ. Οχι πως δεν έβγαλε ζημιές το Honda! Αλλά αυτές οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες δεν αλλάζονται με λεφτά . Η αξία τους είναι ανεκτίμητη.

Η ζωή (ιδιαίτερα στην μοτοσυκλέτα) είναι ένας όμορφος μπελάς..! Οταν και όποτε «πέφτεις»...θα πρέπει πάντα να σηκώνεσαι και να συνεχίζεις!.
Διαφορετικά μπές στην σιγουριά και την ασφάλεια ενός αμάξιου (Toyota Corola) ή ένα σκουτερ για να κινήσαι απο το σημείο Α στο Β και συνέχισε την ζωή σου! Ομως, κάθε φορά που θα συναντάς την μοτοσυκλέτα που σου άρεσε τόσο πολύ, θα κάθεσαι να το χαζέβεις σαν παιδάκι και πάντα θα σου τρώει τα σωθικά.... «γιατί ρε γαμότο δεν το τόλμησα»!!!!

Δες τους Ducataκιδες... ρε δε πάει να τους μείνει 10-φορές... αυτοί εκεί...κολημένοι... γιατί το γουστάρουν τρελά!

Οπότε εάν ψάνεις όπως ψάχνόμασταν και εμείς και εάν νιώθεις αυτήν την έλξη που νίωσαμε και εμείς για κάτι που σε εκφράζει και σου αρέσει πολύ... προχώρα!

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: manos437 στις 11/09/2014 2:56 μμ.

PTiger800"
manos437"είναι σαν να ακούω τον πατέρα μου"




Φίλε, εγώ μετά από τριάμισι χρόνια (35000km), δε θα το έλεγα ζημιάρικο. Εγώ προσωπικά το χαίρομαι πολύ ακόμα και μέσα στην πόλη.

Εσχάτως καίμε λίγο λαδάκι βέβαια αλλά τι να κάνουμε.... "


Καίει λάδια; Καινούργιο μοτο;


voyager1970"Φίλε Μάνο (manos437),

Στις αρχές του ’90 και εγώ σαν φοιτητής, δουλεύοντας αρκετά καλοκαίρια σε 2-δουλειές πρωί & βράδι και τους και χειμώνες τα βράδια (χρυσές εποχές) μάζεψα τότε ένα κομπόδεμα για μια καλή μεταχειρισμένη μοτο!

Η πρώτη μου επιλογή (συντηριτική και σίγουρη) ήταν ένα ελαφρός μεταχειρισμένο ΧΤ600 (το οποίο δεν με ενθουσίαζε καθόλου) και θα μου έμεναν στην άκρη αρκετά χρήματα.

Η δεύτερη επιλογή μου ήταν ένα μεταχειρισμένο Africa Twin 650 (του ’88) αλλά θα είχα σαφώς λίγότερα χρήματα στην άκρη για κάτι σοβαρό.
Ομως ήταν ο έρωτας απο την πρώτη ματιά και την πήρα!

Την κράτησα την Αfrica για 15-χρόνια με 300.000++χλμ με διαδρομές σε όλη την επικράτεια, ταξίδια, trail rides, ζόρικα χωμάτινα μονοπάτια, βουνά, παραλίες, κλπ. Οχι πως δεν έβγαλε ζημιές το Honda! Αλλά αυτές οι αναμνήσεις και οι εμπειρίες δεν αλλάζονται με λεφτά . Η αξία τους είναι ανεκτίμητη.

Η ζωή (ιδιαίτερα στην μοτοσυκλέτα) είναι ένας όμορφος μπελάς..! Οταν και όποτε «πέφτεις»...θα πρέπει πάντα να σηκώνεσαι και να συνεχίζεις!.
Διαφορετικά μπές στην σιγουριά και την ασφάλεια ενός αμάξιου (Toyota Corola) ή ένα σκουτερ για να κινήσαι απο το σημείο Α στο Β και συνέχισε την ζωή σου! Ομως, κάθε φορά που θα συναντάς την μοτοσυκλέτα που σου άρεσε τόσο πολύ, θα κάθεσαι να το χαζέβεις σαν παιδάκι και πάντα θα σου τρώει τα σωθικά.... «γιατί ρε γαμότο δεν το τόλμησα»!!!!

Δες τους Ducataκιδες... ρε δε πάει να τους μείνει 10-φορές... αυτοί εκεί...κολημένοι... γιατί το γουστάρουν τρελά!

Οπότε εάν ψάνεις όπως ψάχνόμασταν και εμείς και εάν νιώθεις αυτήν την έλξη που νίωσαμε και εμείς για κάτι που σε εκφράζει και σου αρέσει πολύ... προχώρα!
"


Μάλλον και εγώ θα κάνω αυτό που με εκφράζει λοιπόν!

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: PTiger800 στις 11/09/2014 5:33 μμ.

manos437"Καίει λάδια; Καινούργιο μοτο;"

Και μενα δε μ' αρέσει αλλά τι να κάνω. Καίει.
Όταν βρω τι φταίει θα το γράψω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: manos437 στις 11/09/2014 6:07 μμ.

PTiger800"
manos437"Καίει λάδια; Καινούργιο μοτο;"

Και μενα δε μ' αρέσει αλλά τι να κάνω. Καίει.
Όταν βρω τι φταίει θα το γράψω."


Νομίζω ότι είναι σοβαρό να καίει λάδι ή κάνω λάθος;

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: PTiger800 στις 11/09/2014 6:29 μμ.

manos437"Νομίζω ότι είναι σοβαρό να καίει λάδι ή κάνω λάθος;"


Μπορεί να είναι από ένα κωλοτσιμουχάκι μέχρι πιστόνια. Είναι σαν τον πονοκέφαλο ένα πράμα.
Ναι μπορεί και να είναι σοβαρό. Μπορεί και όχι. Δεν ξέρω ακόμα.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: jimstag στις 11/09/2014 10:09 μμ.

Καλώς μας ήρθες Κώστα και μακάρι να αποκτήσεις την μηχανή που σου αρέσει και σου ταιριάζει περισσότερο...

Χαίρομαι που υπάρχουν συμφορουμίτες που σου έδωσαν τόσο πλήρεις απαντήσεις...

πάντως, στις αγγελίες που μελετάς, έχε τα μάτια ανοιχτά...
Change before you have to!
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:58, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: nfeel στις 11/09/2014 10:32 μμ.

Γειά σου Μάνο,
αρχές Αυγούστου πήρα το δικό μου xc. Η ιστορία μου έχει αρκετές ομοιότητες με τη δική σου.
Για 1.5 χρόνο είχα κάνει το σκατό παξιμάδι.Αν δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος η δεν έχεις φουσκωμένη δήλωση, δάνειο δεν βγαίνει με τίποτα.Αγώνας δρόμου λοιπόν για μετρητό.

Κάθεσαι και τα βάζεις κάτω σε κάποια στιγμή και έχεις δύο επιλογές. Η θα το δεις ορθολογιστικά και λες θα πάρω κάτι μεταχειρισμένο και με λίγα λεφτά, αποφεύγοντας μεγάλο άνοιγμα,η θα το δεις συναισθηματικά και θα σκεφτείς πως οι στιγμές που ζεις τώρα φεύγουν νεράκι και η ζωή είναι μια( ακούγεται στερεότυπο ξέρω).
Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα για εμένα από αυτό της μετάνοιας. Έχω κάνει διάφορες μαλακίες στη ζωή μου και αυτό αποτελεί απόσταγμα προσωπικής σοφίας.

Πήρα λοιπόν αυτό που με κ@υλωνει να το βλέπω και ότι σκάσει θα το αντιμετωπίσω τη στιγμή που σκάσει.Αν μείνω χωρίς δουλειά, δεν τρέχει τίποτα, το αφήνω στο γκαράζ μέχρι να ξαναβρώ να το φτιάξω. Το κάθε πρόβλημα στην ώρα του.
Αλλιώς μένεις αδρανής, δεν παίρνεις τίποτα, δεν κάνεις τίποτα, γερνάς και μετανιώνεις!

Αυτά στη θεωρία και με λίγες δόσεις ψυχολογίας μέσα. Επί του πρακτέου τώρα..

Για 1.5 χρόνο στο μυαλό μου έψηνα την αγορά του f800gs. Το tiger το ήξερα σαν όνομα αλλά δεν το είχα καν στα υπόψιν..περισσότερο θεωρώ λόγο marketing της bmw.
Όταν έφτασε η ώρα του test ride, έπαθα πολιτισμικό σοκ..Το tiger ήταν όλα όσα περίμενα να είναι το f800gs, με το δεύτερο να απογοητευτεί ακόμη και έναν αρχάριο οδηγό σαν εμένα..
Δεν μου αρέσει να κράζω "Α! Είμαστε σε φόρουμ triumph, ας κράξουμε τα bmw" κ βλακείες τέτοιες. Αναφέρω απλώς τη δική μου εμπειρία.Το tiger 800xc στα δικά μου μάτια είναι πολύ ανώτερο μηχανάκι σαν σύνολο, από το f800gs.
Από αυτή την ανατροπή που είχα μέσα μου, χρειάστηκα λίγο χρόνο να το χωνέψω..πήγα 2 φορές ακόμα για test ride να βεβαιωθώ και το έκλεισα!

Τώρα για προβλήματα επειδή είμαι ψίρας, το έψαξα και εγώ. Μόνο η μίζα είναι κάτι που υπήρχε σε μεγάλη συχνότητα ώστε να θεωρηθεί σαν πρόβλημα στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Όλα τα άλλα είναι στο λογικό εύρος ζημιών που μπορεί να σκάσουν σε ένα μηχανάκι.Αν δεις το gs εκεί έχεις πολύ πιο ακριβά θέματα αν είσαι άτυχος..

Για την κατανάλωση που ρωτάς εγώ στο δικό μου βλέπω σε χρήση φουλ Αθήνα και κώλο κίνηση (σήμερα συγκεκριμένα)7 λίτρα. Αυτή είναι η χειρότερη ένδειξη που έχω δει στην Αθήνα, ήμουν με πρώτη Μαξ δευτέρα συνέχεια και σταμάτημα κάθε 30 μέτρα..με νορμάλ κίνηση Αθήνα είμαι στο 6.5. Σε ανοιχτούς δρόμους και ταξίδια μέχρι 130 που έχω κάνει μέχρι τώρα 5.6 με 5.9 λίτρα. Βάση όσων αναφέρουν τα παιδιά στα φόρουμ της bmw, έχω 1 λίτρο διαφορά στην κατανάλωση από το gs(περισσότερο). Σιγά τη διαφορά για ένα μηχανάκι πιο τούμπανο.. Klein..

Δοκίμασε τα αν μπορείς πριν επιλέξεις κάτι και ύστερα επέλεξε βάση της ιδιοσυγκρασίας σου. Η με την καρδιά η με το μυαλό

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: manos437 στις 11/09/2014 11:46 μμ.

jimstag"Καλώς μας ήρθες Κώστα και μακάρι να αποκτήσεις την μηχανή που σου αρέσει και σου ταιριάζει περισσότερο...

Χαίρομαι που υπάρχουν συμφορουμίτες που σου έδωσαν τόσο πλήρεις απαντήσεις...

πάντως, στις αγγελίες που μελετάς, έχε τα μάτια ανοιχτά...

βλέπε εδώ: isos-thelei-proso-t6240.html#p80468
στα τελευταία posts που αφορούν τον τίγρη που κοιτάζεις;)"


Καλώς σας βρήκα! Μάνο με λένε όμως
Όντως πολύ χρήσιμες συμβουλές!

Σ'ευχαριστώ για την προειδοποίηση, είδη πληροφορήθηκα από συμφορουμίτη!
Την Δευτέρα πάω Κατερίνη για να πάρω μάλλον αυτό: http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5476153/
Οποιαδήποτε συμβουλή στο τι να προσέξω είναι ευπρόσδεκτη. Το μόνο αρνητικό η έλλειψη ABS...
Επείσης εαν κάποιος ξέρει κάποιον καλό/έμπειστο μηχανικό στην Κατερίνη να το ελέγξει θα με βοηθούσε!

nfeel"Γειά σου Μάνο,
αρχές Αυγούστου πήρα το δικό μου xc. Η ιστορία μου έχει αρκετές ομοιότητες με τη δική σου.
Για 1.5 χρόνο είχα κάνει το σκατό παξιμάδι.Αν δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος η δεν έχεις φουσκωμένη δήλωση, δάνειο δεν βγαίνει με τίποτα.Αγώνας δρόμου λοιπόν για μετρητό.

Κάθεσαι και τα βάζεις κάτω σε κάποια στιγμή και έχεις δύο επιλογές. Η θα το δεις ορθολογιστικά και λες θα πάρω κάτι μεταχειρισμένο και με λίγα λεφτά, αποφεύγοντας μεγάλο άνοιγμα,η θα το δεις συναισθηματικά και θα σκεφτείς πως οι στιγμές που ζεις τώρα φεύγουν νεράκι και η ζωή είναι μια( ακούγεται στερεότυπο ξέρω).
Δεν υπάρχει χειρότερο συναίσθημα για εμένα από αυτό της μετάνοιας. Έχω κάνει διάφορες μαλακίες στη ζωή μου και αυτό αποτελεί απόσταγμα προσωπικής σοφίας.

Πήρα λοιπόν αυτό που με κ@υλωνει να το βλέπω και ότι σκάσει θα το αντιμετωπίσω τη στιγμή που σκάσει.Αν μείνω χωρίς δουλειά, δεν τρέχει τίποτα, το αφήνω στο γκαράζ μέχρι να ξαναβρώ να το φτιάξω. Το κάθε πρόβλημα στην ώρα του.
Αλλιώς μένεις αδρανής, δεν παίρνεις τίποτα, δεν κάνεις τίποτα, γερνάς και μετανιώνεις!

Αυτά στη θεωρία και με λίγες δόσεις ψυχολογίας μέσα. Επί του πρακτέου τώρα..

Για 1.5 χρόνο στο μυαλό μου έψηνα την αγορά του f800gs. Το tiger το ήξερα σαν όνομα αλλά δεν το είχα καν στα υπόψιν..περισσότερο θεωρώ λόγο marketing της bmw.
Όταν έφτασε η ώρα του test ride, έπαθα πολιτισμικό σοκ..Το tiger ήταν όλα όσα περίμενα να είναι το f800gs, με το δεύτερο να απογοητευτεί ακόμη και έναν αρχάριο οδηγό σαν εμένα..
Δεν μου αρέσει να κράζω "Α! Είμαστε σε φόρουμ triumph, ας κράξουμε τα bmw" κ βλακείες τέτοιες. Αναφέρω απλώς τη δική μου εμπειρία.Το tiger 800xc στα δικά μου μάτια είναι πολύ ανώτερο μηχανάκι σαν σύνολο, από το f800gs.
Από αυτή την ανατροπή που είχα μέσα μου, χρειάστηκα λίγο χρόνο να το χωνέψω..πήγα 2 φορές ακόμα για test ride να βεβαιωθώ και το έκλεισα!

Τώρα για προβλήματα επειδή είμαι ψίρας, το έψαξα και εγώ. Μόνο η μίζα είναι κάτι που υπήρχε σε μεγάλη συχνότητα ώστε να θεωρηθεί σαν πρόβλημα στο συγκεκριμένο μηχανάκι. Όλα τα άλλα είναι στο λογικό εύρος ζημιών που μπορεί να σκάσουν σε ένα μηχανάκι.Αν δεις το gs εκεί έχεις πολύ πιο ακριβά θέματα αν είσαι άτυχος..

Για την κατανάλωση που ρωτάς εγώ στο δικό μου βλέπω σε χρήση φουλ Αθήνα και κώλο κίνηση (σήμερα συγκεκριμένα)7 λίτρα. Αυτή είναι η χειρότερη ένδειξη που έχω δει στην Αθήνα, ήμουν με πρώτη Μαξ δευτέρα συνέχεια και σταμάτημα κάθε 30 μέτρα..με νορμάλ κίνηση Αθήνα είμαι στο 6.5. Σε ανοιχτούς δρόμους και ταξίδια μέχρι 130 που έχω κάνει μέχρι τώρα 5.6 με 5.9 λίτρα. Βάση όσων αναφέρουν τα παιδιά στα φόρουμ της bmw, έχω 1 λίτρο διαφορά στην κατανάλωση από το gs(περισσότερο). Σιγά τη διαφορά για ένα μηχανάκι πιο τούμπανο.. Klein..

Δοκίμασε τα αν μπορείς πριν επιλέξεις κάτι και ύστερα επέλεξε βάση της ιδιοσυγκρασίας σου. Η με την καρδιά η με το μυαλό "


Μάλλον εσύ πρέπει να είσαι αυτός http://www.mybike.gr/topic/73654-r1200gsa-tiger-800-xc-se/, ειχα διαβάσει την ιστορία σου λίγες μέρες πρίν!!!
F800gs δεν έχω οδηγήσει για να έχω άποψη, αλλά σκεφτόμουν ότι τόσα κυκλοφορούν, άρα δεν θα είναι κακό!
Ένα 1200gs που ήταν να αγοράσω του '09 όταν το οδήγησα νόμιζα ότι οδηγούσα το Datsun του παππού μου. Οι ταχύτητες να χτυπάνε, να μην κουμπόνουν καλά, κραδασμοί, γενικά χάλια. Καμιά σχέση απ' αυτό που περίμενα. (To καινούργιο 1200GS adventure όμως στο test ride Που έκανα ήταν έτη φωτός καλύτερο απ' ότι άλλο έχω οδηγήσει, αλλά αυτό είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα..)
Η κατανάλωση είναι σε λογικά πλαίσια πιστεύω. Το 1 lt/100 διαφορά σε ετήσια βάση παρ' όλα αυτά με 12.000KM πες τον χρόνο είναι περίπου 200€, αλλ'ά από την άλλη μπορεί να τα δώσεις στις ακριβότερες ζημιές του BMW. Το νέο tiger έχει ίδιο κινητήρα με του '11 έτσι; Μόνο τα χρώματα δεν αλλάζουν;

Όπως είπα και παραπάνω την Δευτέρα πάω μάλλον για αγορά!

Re: Φοιτητής μόνος... ψάχνει και ζητάει την γνώμη σας!  

  Από: nfeel στις 12/09/2014 12:10 πμ.

Και αν το συγκρίνεις με το nc700x και τα 3.7 λίτρα που λένε ότι καίει θα γλύτωνες 550e

Δίνεις κάτι,παίρνεις κάτι,έτσι είναι αυτά..σκέψου το και όποιο συναίσθημα υπερισχύσει,ακολούθα το!

Με το καλό να το δεχτείς ότι κ αν επιλέξεις