Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050

Δημοσίευσηαπό nikosdk » 03 Μάιος 2016, 02:43

voyager1970 έγραψε:Φίλε Νικο,
Χριστός Ανέστη και Χρονιά πολλά.

Σου εύχομαι να δεις και 300+ αλλά μάλλον τότε το κοντέρ του Tiger 1050 θα έχει πρόβλημα! :naughty
Πληροφορικά η τελική ταχύτητα που δείχνει το ταχύμετρο κάθε οχήματος έχει σφάλμα που φτάνει περίπου στο 10% από την πραγματική! (263-10% = 236,7km/h) :hand :think :thinking:

Για να μπορείς να δεις μια πιο σωστή μέτρηση σου συστήνω να «κατεβάσεις» μια σχετική εφαρμογή στο κινητό σου και μέσω του ενσωματωμένου GPS, θα σου δείξει την μέγιστη ταχύτητα σου με μικρότερη απόκλιση από την πραγματική τελική! ;) :thumbsup:

Καλές Βόλτες!

Καλησπέρα και χρονια πολλα,
Γνωρίζω για την απόκλιση που λες σε σχεση με τα πραγματικά χιλιόμετρα. Συγκρινω το αποτέλεσμα με τα 242 που ειχα δει στο ιδιο κοντερ και με διαφορετικα λαστιχα. Εντυπωση μου εκανε η σταθερότητα της μηχανης σε αυτα τα χιλιομετρα, κατι που δεν ειχα δει με τα metzeler πριν. Άλλωστε γνωρίζω τι μηχανη καβαλαω και τα 240+ οταν την πηρα ηταν περα απο τις προσδοκιες μου ετσι κι αλλιως. Συνολικα εχω ξεπεράσει τα 230 δυο με τρεις φορες.
Άβαταρ μέλους
nikosdk
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph Tiger 1050 '09
Όνομα: Νίκος

Δημοσίευσηαπό Tigris3 » 03 Μάιος 2016, 13:28

Τα Pilot Power δεν πρέπει να χουν τόσο απότομη κορώνα, σωστά;
Γενικά αυτό που χω δει και εγώ είναι ότι ο Τίγρης με ελαστικά με γρήγορη/απότομη κορώνα έχει κουνήματα. Πέφτει πιο εύκολα και πρόθυμα στη στροφή, αλλά δεν είναι τόσο σταθερός στα πολλά χιλιόμετρα.

Ωραίος για τα 263! :thumbsup:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tigris3
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό nikosdk » 03 Μάιος 2016, 16:27

Tigris3 έγραψε:Τα Pilot Power δεν πρέπει να χουν τόσο απότομη κορώνα, σωστά;
Γενικά αυτό που χω δει και εγώ είναι ότι ο Τίγρης με ελαστικά με γρήγορη/απότομη κορώνα έχει κουνήματα. Πέφτει πιο εύκολα και πρόθυμα στη στροφή, αλλά δεν είναι τόσο σταθερός στα πολλά χιλιόμετρα.

Ωραίος για τα 263! :thumbsup:

Οντως τα pilot δεν ειναι τοσο αποδοτικα σε στροφες οσο τα metzeler. Βασικα, αμα δεν κρεμαστεις ολοκληρος δεν στριβει :rotfl:
Άβαταρ μέλους
nikosdk
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Νευρικος » 04 Μάιος 2016, 20:01

Καλησπερούδια
Σε tiger sport του 15 βλεπω232-234 παντου ακομα και διακαβαλος λογο κοφτή..
Κλασικά φίλτρο πρόγραμμα εξάτμιση. .με 15χιλ χλμ 8)
Θα το φέρει ο βλάχος το τυρί..
Νευρικος
Newbie
Progress to next rank:
32%

Μοτοσυκλέτα: Tiger1050 sport
Όνομα: Αρης

Δημοσίευσηαπό Gdoc » 31 Μάιος 2016, 14:21

nikosdk έγραψε:Χρονια πολλα, Χριστος Ανεστη...
Αλλαξα λαστιχα, και απο metzeler m7rr πηγα σε michelin pilot power πριν λιγες μερες. Χθες μιας και δεν ψησαμε καναμε με κατι φιλους μια πολυ ωραια βολτα, (Βολο-Φαρσαλα-Καρδιτσα-Τρικαλα-Λαρισα-Βολο). Σε ανοιγμα στην εθνικη πριν τα Τρικαλα, ειδα το κοντερ να γραφει 263...!! :hail: Το μηχανακι ηταν για πρωτη φορα σταθερο σε αυτα τα χιλιομετρα. Δεν το ειχα δει ποτε πριν να πηγαινει πανω απο 242 (και ας ειχα βγαλει τον κοφτη) γιατι σε αυτα τα χιλιομετρα με τα metzeler κοσκινιζε αρκετα..! Πιεσα βεβαια αρκετη ωρα για να τα πιασω, αλλα εφοσον το μηχανακι ηταν σταθερο και μου εμπνεε εμπιστοσυνη δεν ειχα προβλημα.
ΥΓ. Καρφωμενος ακριβως απο πισω απο το R6 του κολλητου, παρ΄ολα τα 263 δεν μπορεσα να τον περασω :doh
Εικόνα

Μάλλον κάτι δεν είδατε καλά! Τα 263 δεν είναι τελική ταχύτητα... αλλά το υπόλοιπο χιλιομέτρων βενζίνης...
Άβαταρ μέλους
Gdoc
Newbie
Progress to next rank:
38%

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό stamatisx » 31 Μάιος 2016, 20:19

:rotfl:
Άβαταρ μέλους
stamatisx
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 1
Μοτοσυκλέτα: Daytona 675 '13
Όνομα: Stamatis

Δημοσίευσηαπό nikosdk » 31 Μάιος 2016, 23:20

To υπολοιπο βενζινης ειναι το 103, το 263 ειναι η τελικη... Το εχω παρει απο αγγλια και ειναι αναποδα οι οθονες...
Άβαταρ μέλους
nikosdk
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό sprint900 » 02 Ιουν 2016, 10:03

Gdoc έγραψε:
Αλλαξα λαστιχα, και απο metzeler m7rr πηγα σε michelin pilot power πριν λιγες μερες. Χθες μιας και δεν ψησαμε καναμε με κατι φιλους μια πολυ ωραια βολτα, (Βολο-Φαρσαλα-Καρδιτσα-Τρικαλα-Λαρισα-Βολο). Σε ανοιγμα στην εθνικη πριν τα Τρικαλα, ειδα το κοντερ να γραφει 263...!! :hail: Το μηχανακι ηταν για πρωτη φορα σταθερο σε αυτα τα χιλιομετρα. Δεν το ειχα δει ποτε πριν να πηγαινει πανω απο 242 (και ας ειχα βγαλει τον κοφτη) γιατι σε αυτα τα χιλιομετρα με τα metzeler κοσκινιζε αρκετα..! Πιεσα βεβαια αρκετη ωρα για να τα πιασω, αλλα εφοσον το μηχανακι ηταν σταθερο και μου εμπνεε εμπιστοσυνη δεν ειχα προβλημα.
ΥΓ. Καρφωμενος ακριβως απο πισω απο το R6 του κολλητου, παρ΄ολα τα 263 δεν μπορεσα να τον περασω :doh
Εικόνα

Μάλλον κάτι δεν είδατε καλά! Τα 263 δεν είναι τελική ταχύτητα... αλλά το υπόλοιπο χιλιομέτρων βενζίνης...

Και το βασικότερο , δεν νομίζω να υπάρχουν γρανάζια να μακρύνουν τόσο της σχέσεις στο tiger να πιάνει τα 263km με λιγότερες από 4.000 rpm , λογικά έπρεπε να δείχνει πάνω από 9.500 rpm .

Μάταιόν εστι παρά θεών αιτείσθαι ά τις εαυτώ χορηγήσαι ικανός εστι.
Άβαταρ μέλους
sprint900
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Triumph 900 sprint
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευσηαπό nikosdk » 02 Ιουν 2016, 11:26

sprint900 έγραψε:
Gdoc έγραψε:
Εικόνα

Και το βασικότερο , δεν νομίζω να υπάρχουν γρανάζια να μακρύνουν τόσο της σχέσεις στο tiger να πιάνει τα 263km με λιγότερες από 4.000 rpm , λογικά έπρεπε να δείχνει πάνω από 9.500 rpm .

Μολις ειχα πατησει συμπλεκτη εκεινη την ωρα... :rotfl:
Άβαταρ μέλους
nikosdk
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Menkara » 02 Ιουν 2016, 16:41

Τα 263 που δείχνει στην αριστερή οθόνη είναι η μέγιστη ταχύτητα που έχει φτάσει(γι'αυτό και έχει και το βελάκι πάνω από το km/h). Τη στιγμή της φωτογραφίας πήγαινε με 103. Και σταματημένο να ήταν το μηχανάκι αν πατήσει την επιλογή αυτή θα δείξει την μέγιστη ταχύτητα δλδ στο συγκεκριμένο μηχανάκι 263.
Ναι το κοντέρ μπορεί να χάνει έως και 10% εύκολα, οπότε τα 263 δεν είναι απίθανο να τα δεις.
Στο δικό μου Speed Triple με τα μαμά γρανάζια και απείραχτο το κοντέρ έχει γράψει 253. Οπότε δεν το θεωρώ απίθανο για το Tiger.

Τη μέγιστη ταχύτητα τη μηδενίζεις μόνος σου ή μηδενίζει όταν αλλάξεις μπαταρία/ βγάλεις τους πόλους.

see you :bye:
Άβαταρ μέλους
Menkara
Newbie
Progress to next rank:
70%

Μοτοσυκλέτα: Speed Triple
Όνομα: Φοίβος

Δημοσίευσηαπό Tigrisss » 03 Ιουν 2016, 11:03

θυμήστε μου λίγο, γιατί αυτό το μηχανάκι εχει πάει 263?

εχει καποια μηχανική βελτίωση?
Άβαταρ μέλους
Tigrisss
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: TRIUMPH TIGER 1050 KAWASAKI ZX10R
Όνομα: Κώστας

Δημοσίευσηαπό Menkara » 03 Ιουν 2016, 16:49

Tigrisss έγραψε:θυμήστε μου λίγο, γιατί αυτό το μηχανάκι εχει πάει 263?

εχει καποια μηχανική βελτίωση?

Το πιο πιθανό είναι να έχει ένα αρκετά "αισιόδοξο" κοντέρ.
Με λίγη κατηφόρα όμως, λίγο ευνοϊκό άνεμο, αρκετή υπομονή και λίγο slip streaming το 263 δεν είναι απίθανο !
Άβαταρ μέλους
Menkara
Newbie
Progress to next rank:
70%

Μοτοσυκλέτα: Speed Triple
Όνομα: Φοίβος

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης