ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 11:13 πμ.

vakis75"Emena pantos mou evgale 242 eno anevaze kanonika xoris na kollaei pouthena ksafnika ekei arxise na kovei kai na min anevazei katholou.exei kofti xiliometron kai uparxei kai enas stin ameriki(to eixa vrei sto internet an to vro to link tha to postaro) pou ton eixe vgalei kai tou edeikse konter 270.oso gia ton kofti strofon pos einai dinaton se oles tis taxitites na xtupaei koftis stis 10500 kai stin 6h stis 9200 peripou?emena ekei stamatise na anevazei.tespa den me poluapasxolei to thema giati pistevo oti sto sugekrimeno ta 240 einai uperarketa.an thelete parapano na agorasete street"



Αν δεν κτυπάει κόφτη στροφών με έκτη, έχεις δίκιο κάτι άλλο συμβαίνει. Μπορεί να είναι χιλιομετρικός κόφτης αλλά μπορεί να είναι και έλλειψη ισχύος για παραπάνω. Περίπου εκεί που σου έδειχνε εσένα (λίγο πάνω από 9000) είναι και οι στροφές της μέγιστης ισχύος... Αρα και κόφτη να μην έχει, παραπάνω χιλιόμετρα δε θα ανεβάσει λογικά, εκτός αν το πάς σε καμμιά κατηφόρα. Αλλος τρόπος είναι να το γραναζώσει κάποιος λίγο μακρύτερο να δεί αν αλλάζει τίποτα.

Η όλη συζήτηση είναι γιατί δεν έχουν κόφτη τα άλλα μηχανάκια της Τ και δεν έχω βρεί εγώ προσωπικά κάτι που να λέει σίγουρα ότι έχει. Αν έχεις βρείς κάτι πόσταρέ το να μορφωθούμε. Εγκυκλοπαιδική συζήτηση κάνουμε.
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: alki_viades στις 14/10/2008 11:47 πμ.

Kι εγω μεχρι τα 241 εχω δει αλλα δεν ειχα χρονο να δω αν θα ανεβαινε κι αλλο. Παντως πανω απο τα 210-220 η μηχανη χανει αισθητα σε ευσταθεια κι αυτος ισως να ειναι ο λογος του κοφτη χλμ, αν υπαρχει.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Costas στις 14/10/2008 1:35 μμ.

Εμένα δε μου φαίνεται παράλογο να έχει κόφτη.Δεν είναι Daytona ούτε ST.On off βγάλανε,δε μπορεί να το αφήνανε να σου βγάζει 260.Λογικό είναι να το χάνεις μετά από κάποια ταχύτητα.

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 14/10/2008 2:18 μμ.

Ολα μπορούν. Ψάχνουμε να βρούμε την αλήθεια
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: takis1964 στις 14/10/2008 6:09 μμ.

Η αληθεια ειναι εκει ,εξω
x-file

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: chris34 στις 14/10/2008 6:15 μμ.

akis1964"Η αληθεια ειναι εκει ,εξω
x-file"




poli kalo!!!!!!!!!!!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Tigerakias στις 14/10/2008 11 μμ.

i alithia einai ekei ekso alla akoma na ti vrei kaneis kai na mas tin pei telika....
xaxaxa
akoma den kseroume ti paizei me tin teliki tou tigri...
o kataskevastis kai se ola ta dimosievmata ton dinoun 240.
tora apo kei kai pera.....
oudeis kserei ti kai pos....

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: chris34 στις 15/10/2008 8:58 πμ.

Kala o kataskeuastis den tou dinei 240 xilometra!!tou dinei 135 milia/wra pou isoute me 217,26 xilometra/wra.emeis psaxnoume posa mporei na piasei o tigrhs mas kai an exei xiliometriko kofth.
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 15/10/2008 9:07 πμ.

Που το δίνει αυτό ρε chris?
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: chris34 στις 15/10/2008 9:29 πμ.

To eida se ena site>tha to vrw kai tha to postarw!H episimh triumph den grafei pantos kati tetoio!

http://onewheeldrive.net/index.php?opti ... Itemid=126
sorry 140 milia/wra leei pou isoute me 225 xilometra/wra
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 15/10/2008 9:55 πμ.

Αυτο δε το λέει ο κατασκευαστής, το λέει ο δημοσιογράφος. Δεν έχω κανένα λόγο να μην το πιστέψω. Θυμίσου ότι εδώ μιλάμε για 'κοντερίσια' ταχύτητα, ενώ ο δημοσιογράφος, αν ειναι σοβαρός, μιλάει για πραγματική (άγνωστο πώς είναι μετρημένη).
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: rAnger στις 15/10/2008 10:43 πμ.

Λοιπόν το ζητούμενο είναι πόση είναι η τελική του τίγρη και αν είναι κομμένη είτε από κόφτη τελικής είτε από κόφτη στροφών.
Προσωπικά δεν έχω πάει πάνω από 225 κοντερίσια και αυτό όχι γιατί δεν τα πιάνει αλλά γιατί δεν έχω και τόσο μεγάλη περιέργεια να δώ που τελειώνει. Άλλωστε νομίζω ότι ελάχιστα σημεία σε ολόκληρο το ελληνικό οδικό δίκτυο είναι αυτά που επιτρέπουν να κινηθείς με ταχύτητες άνω των διακοσίων.
"Να κινηθεις" εννοω ότι θα πιάσεις πχ 240-250 και θα τα κρατησεις για κάποια απόσταση, όχι απλά να πλακωθεις μόνο κ μόνο για να τα δεις κ μετα να πλακωθεις στα φρένα για να προλαβεις την επόμενη στροφη με μπαλωματα κ κακοτεχνίες....

Οπότε, στο δια τάυτα..
Κρίνοντας απ τα λεγόμενα των προλαλήσαντων βγάζω τα εξής συμπεράσματα:
Όλοι όσοι έχουν ψάξει την τελική τους με το μοτορι λίγο πολύ συγκλίνουν στα 240-242 λέγοντας ότι μέχρι εκεί ανεβάζει με ικανοποιητικό ρυθμό. (Δεν μας προσδιορίζουν βεβαια αν τα πιασανε με άνεμο ή χωρίς, σε κατηφόρα ή γκρεμό κ τα σχετικά, αλλά το προσπερνάμε, αφού ετσι κι αλλιώς είναι αδιαφορο για την υπόθεση που θα κανω...)

Υποθέτω λοιπόν πως αυτή είναι η κοντερίσια τελική της μηχανής και ότι είναι περιορισμένη με κόφτη τελικής και θα σας πώ το γιατί..
Όλοι δέχονται ότι ο κόφτης στροφών είναι παραπάνω. Λίγο ή πολύ παραπάνω ας μην μεινουμε σ αυτό, πάντως είναι παραπάνω. Άρα σίγουρα η τελική δεν περιορίζεται από κόφτη στροφών.
Μένει λοιπον το ερώτημα "Περιορίζεται από κάτι άλλο?"
ΝΑΙ
Σίγουρα περιορίζεται με κάποια έννοια ή από κόφτη τελικής ή ΑΠΟ το ταβάνι της ιπποδύναμης.
Ποιό από τα δύο?
Με την εις άτοπο απαγωγή:
Αν ήταν από το ταβάνι της ιπποδύναμης τότε κάποιος από εδω μέσα που έχει κάνει έστω μια διαφορετική χαρτογράφηση με την αντίστοιχη μετατροπή σε εισαγωγή/εξαγωγη θα είχε έστω και για λίγο μεταβάλει και μετατοπίσει τη μέγιστη ιπποδύναμη λίγο ψηλότερα κ δεξιότερα στο διάγραμμα, οπότε, θα είχε έστω και λίγο παραπάνω τελική.
Αν αυτό δε συμβαίνει, σημαίνει ότι υπάρχει ο κόφτης τελικής τελικά, πράγμα που θεωρώ κι εγώ χρήσιμο γιατι είναι πολλά για το στήσιμο της μηχανης.
Αυτα.
"Do not blame God for having created the tiger, but thank him for not having given it wings."
[size=85:o7r8m6d3]Indian proverb

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: Sprinter στις 15/10/2008 11:52 πμ.

rAnger"

Ποιό από τα δύο?
Με την εις άτοπο απαγωγή:
Αν ήταν από το ταβάνι της ιπποδύναμης τότε κάποιος από εδω μέσα που έχει κάνει έστω μια διαφορετική χαρτογράφηση με την αντίστοιχη μετατροπή σε εισαγωγή/εξαγωγη θα είχε έστω και για λίγο μεταβάλει και μετατοπίσει τη μέγιστη ιπποδύναμη λίγο ψηλότερα κ δεξιότερα στο διάγραμμα, οπότε, θα είχε έστω και λίγο παραπάνω τελική.
Αν αυτό δε συμβαίνει, σημαίνει ότι υπάρχει ο κόφτης τελικής τελικά, πράγμα που θεωρώ κι εγώ χρήσιμο γιατι είναι πολλά για το στήσιμο της μηχανης.
Αυτα."


Ωραία τα λές μόνο που α. το στατιστικό δείγμα είναι πολύ μικρό για να κάνεις αυτή την υπόθεση και β. κάποιοι εδώ μέσα κάνουν μετατροπές που σίγουρα ψηλά μόνο ωφέλεια δεν θα δουν άρα το δείγμα σου στο α. μικραίνει ακόμα περισσότερο...
[size=150:kwyu1eq0]Να βάλω Amsoil στη φρέζα η κάτι με μικρότερο shear strength αλλά υψηλότερο film strength και καλύτερες απορυπαντικές ιδιότητες? Ε? Τι λέτε? Για το χορτοκοπτικό τι συνιστάται?

Σήμερα φταίνε τα χιτώνια για τα πιστόνια. Αύριο βλέπουμε

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: chris34 στις 15/10/2008 12:04 μμ.

Loipon emena pou o tigrhs mou einai mama kai stromenos opote den exw provlima na to anoixw tha paw attikh odo na ton anoixw panw katw se anifora kai katifora kai tha sas pw ta statistika apotelesmata gia na teleiwnei to thema!!
Λευκος Τιγρης!!see you................

Re: ΤΕΛΙΚΗ ΤIGER 1050  

  Από: takis1964 στις 15/10/2008 12:10 μμ.

από Sprinter την Τετ Οκτ 15, 2008 11:52 am
Ωραία τα λές μόνο που α. το στατιστικό δείγμα είναι πολύ μικρό για να κάνεις αυτή την υπόθεση και β. κάποιοι εδώ μέσα κάνουν μετατροπές που σίγουρα ψηλά μόνο ωφέλεια δεν θα δουν άρα το δείγμα σου στο α. μικραίνει ακόμα περισσότερο...[/quote]



Παλι καλα που βλεπουμε χαμηλα!!! Για ψηλα θα δουμε μετα την μετρηση!!!