Νεος, Triumph 800

Νεος, Triumph 800  

  Από: StM3 στις 18/09/2013 3:50 πμ.

Καλησπερίζω την μεγαλη παρεα του φορυμ Φρεσκο αιμα και θα ήθελα λιγη βοήθεια !!
Προσφατα λοιπον επεκτινα το διπλωμα μου και ειπα να παρω και κατι μεγαλυτερο απο το Beverly 350...
Εψαξα λιγο και μιας και εγω χρειαζομαι κατι να κανω κανα ταξιδακι ον και οφφ πιστευω πως το μονο που μπορει να το κανει αρκετα καλα ειναι ο τιγρης... Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας σαν λιγο, αξιζει? Απο προβληματα και κοστος service πως παμε? και το τελευταιο εχει μεγαλη διαφορα το x/c απο το απλο γιατι δεν μου αρεσουν καθολου οι ακτινωτες ζαντες!

Ευχαριστώ εκ τον προτερον,
Στελιος!

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: CK1 στις 18/09/2013 2:46 μμ.

StM3"Καλησπερίζω την μεγαλη παρεα του φορυμ Φρεσκο αιμα και θα ήθελα λιγη βοήθεια !!
Προσφατα λοιπον επεκτινα το διπλωμα μου και ειπα να παρω και κατι μεγαλυτερο απο το Beverly 350...
Εψαξα λιγο και μιας και εγω χρειαζομαι κατι να κανω κανα ταξιδακι ον και οφφ πιστευω πως το μονο που μπορει να το κανει αρκετα καλα ειναι ο τιγρης... Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας σαν λιγο, αξιζει? Απο προβληματα και κοστος service πως παμε? και το τελευταιο εχει μεγαλη διαφορα το x/c απο το απλο γιατι δεν μου αρεσουν καθολου οι ακτινωτες ζαντες!

Ευχαριστώ εκ τον προτερον,
Στελιος!"


Καλησπέρα, το αν αξίζει είναι καθαρά υποκειμενικό. Για αυτά πάντως που ζητάς είσαι "μέσα". Έχω το απλό 2 χρόνια τώρα (20.000χλμ) χώρις κανένα πρόβλημα-βλάβη. Το κόστος συντήρησης είναι μάλλον υψηλότερο από το beverly αλλά όχι τραγικό. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς τιμές για τα service. Τώρα στο ερώτημα απλό ή XC η απάντηση είναι πόσο και τί χώμα σκοπεύεις να πάτησεις. Σε πατημένο χωματόδρομο το απλό είναι οκ αλλά από ’κει και πέρα λάστιχα, ζάντες και αναρτήσεις βάζουν όρια. Αν κίνεισαι κυρίως στην πόλη και απλά κάνεις ταξιδάκια χώρις να "παίρνεις" τους χωματόδρομους επέλεξε το απλό (πιο ελαφρύ, ευέλικτο, φθηνότερο).

ΥΓ. Αν επιλέξεις το Tiger μην βάλεις το κεντρικό σταντ της Triumph, φιλική συμβουλή κοίτα aftermarket.

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: StM3 στις 18/09/2013 3:05 μμ.

CK1"
StM3"Καλησπερίζω την μεγαλη παρεα του φορυμ Φρεσκο αιμα και θα ήθελα λιγη βοήθεια !!
Προσφατα λοιπον επεκτινα το διπλωμα μου και ειπα να παρω και κατι μεγαλυτερο απο το Beverly 350...
Εψαξα λιγο και μιας και εγω χρειαζομαι κατι να κανω κανα ταξιδακι ον και οφφ πιστευω πως το μονο που μπορει να το κανει αρκετα καλα ειναι ο τιγρης... Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας σαν λιγο, αξιζει? Απο προβληματα και κοστος service πως παμε? και το τελευταιο εχει μεγαλη διαφορα το x/c απο το απλο γιατι δεν μου αρεσουν καθολου οι ακτινωτες ζαντες!

Ευχαριστώ εκ τον προτερον,
Στελιος!"


Καλησπέρα, το αν αξίζει είναι καθαρά υποκειμενικό. Για αυτά πάντως που ζητάς είσαι "μέσα". Έχω το απλό 2 χρόνια τώρα (20.000χλμ) χώρις κανένα πρόβλημα-βλάβη. Το κόστος συντήρησης είναι μάλλον υψηλότερο από το beverly αλλά όχι τραγικό. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς τιμές για τα service. Τώρα στο ερώτημα απλό ή XC η απάντηση είναι πόσο και τί χώμα σκοπεύεις να πάτησεις. Σε πατημένο χωματόδρομο το απλό είναι οκ αλλά από ’κει και πέρα λάστιχα, ζάντες και αναρτήσεις βάζουν όρια. Αν κίνεισαι κυρίως στην πόλη και απλά κάνεις ταξιδάκια χώρις να "παίρνεις" τους χωματόδρομους επέλεξε το απλό (πιο ελαφρύ, ευέλικτο, φθηνότερο).

ΥΓ. Αν επιλέξεις το Tiger μην βάλεις το κεντρικό σταντ της Triumph, φιλική συμβουλή κοίτα aftermarket."



Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για το ενδιαφερον καταρχην
Κυριως πολη κυκλοφορώ οποτε για το απλο με βλεπω, ελεγα να δω αν μπορω να βαλω τιποτα βαλιτσες δορο μεσα στην αγορα η ουτε αυτο με συμφερει? Να το παρω απλο και ολα τα αλλα αφτερ μαρκετ?

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: CK1 στις 18/09/2013 5:19 μμ.

[quote="StM3":2ni9hq5l]
CK1"
StM3"Καλησπερίζω την μεγαλη παρεα του φορυμ Φρεσκο αιμα και θα ήθελα λιγη βοήθεια !!
Προσφατα λοιπον επεκτινα το διπλωμα μου και ειπα να παρω και κατι μεγαλυτερο απο το Beverly 350...
Εψαξα λιγο και μιας και εγω χρειαζομαι κατι να κανω κανα ταξιδακι ον και οφφ πιστευω πως το μονο που μπορει να το κανει αρκετα καλα ειναι ο τιγρης... Θα ηθελα λοιπον τη γνωμη σας σαν λιγο, αξιζει? Απο προβληματα και κοστος service πως παμε? και το τελευταιο εχει μεγαλη διαφορα το x/c απο το απλο γιατι δεν μου αρεσουν καθολου οι ακτινωτες ζαντες!

Ευχαριστώ εκ τον προτερον,
Στελιος!"


Καλησπέρα, το αν αξίζει είναι καθαρά υποκειμενικό. Για αυτά πάντως που ζητάς είσαι "μέσα". Έχω το απλό 2 χρόνια τώρα (20.000χλμ) χώρις κανένα πρόβλημα-βλάβη. Το κόστος συντήρησης είναι μάλλον υψηλότερο από το beverly αλλά όχι τραγικό. Αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρείς τιμές για τα service. Τώρα στο ερώτημα απλό ή XC η απάντηση είναι πόσο και τί χώμα σκοπεύεις να πάτησεις. Σε πατημένο χωματόδρομο το απλό είναι οκ αλλά από ’κει και πέρα λάστιχα, ζάντες και αναρτήσεις βάζουν όρια. Αν κίνεισαι κυρίως στην πόλη και απλά κάνεις ταξιδάκια χώρις να "παίρνεις" τους χωματόδρομους επέλεξε το απλό (πιο ελαφρύ, ευέλικτο, φθηνότερο).

ΥΓ. Αν επιλέξεις το Tiger μην βάλεις το κεντρικό σταντ της Triumph, φιλική συμβουλή κοίτα aftermarket."



Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και για το ενδιαφερον καταρχην
Κυριως πολη κυκλοφορώ οποτε για το απλο με βλεπω, ελεγα να δω αν μπορω να βαλω τιποτα βαλιτσες δορο μεσα στην αγορα η ουτε αυτο με συμφερει? Να το παρω απλο και ολα τα αλλα αφτερ μαρκετ?[/quote:2ni9hq5l]

Ο λόγος για τον οποίο σε συμβουλεύω αν θες κεντρικό σταντ να μην βάλεις το μαμά είναι γιατί λόγο σχεδιασμού? και παρά τις ανακλήσεις κοπανάει στις λακούβες. Από εκεί και πέρα δεν έχω κάτι αρνητικό να πω για τα μαμά αξεσουάρ που έβαλα (χούφτες, συναγερμό. Για βαλίτσα δεν ξέρω να σου πω για την triumph μιας και έβαλα aftermarket givi).

Εννοείτε ότι θα ζητήσεις να σου κάνουν κάτι δώρο στην αγορά.

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: StM3 στις 18/09/2013 7:52 μμ.

Πολυ πιθανον να μην το χρειαστω καν το διπλο... Γνωμη μου? Τσαμπα βαρος
Απο την αγορα μου κοβει 300ε απο την προμηθια του, αυριο θα ξερω ακριβως τι θα εχω δωρο κτλπ και τοτε θα ενημερόσω εδω

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: TZANNSPY στις 20/09/2013 12:24 πμ.

Αν δεν το έχεις πάρει ήδη, να πάρεις το XC γιατί είναι ψηλότερο, ομορφότερο καλύτερα στημένο και πιο γΛήγορο...
Αν πάλι έχεις κάνει την επιλογή σου... Καλοτάξιδο...
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: PTiger800 στις 20/09/2013 11:19 πμ.

StM3"Πολυ πιθανον να μην το χρειαστω καν το διπλο..."

και αν θες να λαδώσεις καμιά αλυσίδα τι θα κάνεις;

TZANNSPY"το XC γιατί είναι ψηλότερο, ομορφότερο καλύτερα στημένο και πιο γΛήγορο... "

πφφφφφ....
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: TZANNSPY στις 21/09/2013 7:49 μμ.

PTiger800"

TZANNSPY"το XC γιατί είναι ψηλότερο, ομορφότερο καλύτερα στημένο και πιο γΛήγορο... "

πφφφφφ...."


Όχι πφφφφφ.... Όλοι ξέρουμε πως τα XC είναι τα πιο γρήγορα 800ρια, και από τα ψηλά τα γρηγορότερα είναι τα Λευκά!!!
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Νεος, Triumph 800  

  Από: StM3 στις 21/09/2013 11:51 μμ.

Καταρχην να ευχαριστησω για τις απαντήσεις !
Φερνω ασχημα νεα γιατι νεμεν αποφασισα οτι θα το παρω ετοιμος να βαλω την προκαταβολη αλλαααα μας εριξε Χ ο αντιπροσωπος τελευταια στιγμη για το φπα και τελικα βγενει ενα 1 χιλιαρικο πανω οποτε αναγκαστικα να το ακυροσω μεχρι να βρω τα χρηματα! Αλλα θα κοιταξω να παρω το ΧC μιας και το προτινετε και η διαφορα ειναι μικρη, απλα δεν μου αρεσουν οι ακτινωτες ζάντες!