Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC

Δημοσίευσηαπό thanostc » 18 Ιούλ 2013, 14:22

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με κάτι που παρατήρησα και αν έχει συμβεί σε κάποιο φίλο.. μια με δύο φορές έτυχε να πατήσω το μπροστινό φρένο λίγο απότομα τη μια φορά σχεδόν χωρίς ταχύτητα και την άλλη φορά με μικρή ταχύτητα και άκουσα απο το μπροστινό μέρος ένα "γκουπ", δεν ξέρω αν οφείλεται στη δαγκάνα η στις μπουκάλες των αμορτισέρ.. είναι φυσιολογικό μιας και η μηχανή είναι μόλις 2 εβδομάδων η να πάω καλύτερα για ένα έλεγχο..?Ο ήχος είναι λες και βυθίζονται πολύ τα αμορτισέρ και βρίσκουν στο τέρμα της διαδρομής τους..
thanostc
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800 xc '13
Όνομα: Θάνος

Re: Ήχος απο το μπροστινό σύστημα Tiger 800XC

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 18 Ιούλ 2013, 15:43

Αν δεν απατώμαι είναι κάποιο κ@λορουλεμάν στο λαιμό.
Είναι σύνηθες φαινόμενο της Τ. Πήγαινε στο συνεργείο θα στο φτιάξουν. Και εγω το είχα.
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό thanostc » 18 Ιούλ 2013, 16:45

PTiger800 έγραψε:Αν δεν απατώμαι είναι κάποιο κ@λορουλεμάν στο λαιμό.
Είναι σύνηθες φαινόμενο της Τ. Πήγαινε στο συνεργείο θα στο φτιάξουν. Και εγω το είχα.

Καλά προβληματικό ρουλεμάν σε καινούργια μηχανή??Τι να πώ...
thanostc
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 18 Ιούλ 2013, 18:34

Δεν είναι προβληματικό, κάποια ρύθμιση-σφίξιμο είναι.

Αν γνωρίζει κανένας άλλος πιο συγκεκριμένα ας διαφωτίσει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό θεμης » 19 Ιούλ 2013, 01:26

Σε μενα στο απλο εκανε ακριβως το ιδιο απ την αρχη....5-6 φορες ειχα παει στο συνεργειο για σερβισ κ αλλα κ ολο θα κ θα ηταν...τελικα στων 10000 μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κ οτι ειναι φυσιολογικο.... :loco:

Τελικα στα 20000 που πηγα στο Σακη μου το σφιξανε κ τελος τα γκουπ.......Να αναφερω πως ηταν αρκετα ξεσφικτο...

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΠΤΖΕΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΛΛΟΣ......απλα βαριοτανε,ειδα την διαδικασια κ ειναι λιγο μπλεξιματακι....

Το παλικαρι στον Σακη μου ειπε πως στο xc ψιλοκοπαναει λιγο....αλλα δεν χανεισ τπτ να το δεις.... ;)

Επισης μου εξηγησε πως ειναι αρκετα λεπτη ρυθμιση...Λιγο πιο χαλαρο= κοπανημα , λιγο πιο σφιγμενο = πιο "βαρυ τιμονι"

Εμενα ηταν λιγο πιο βαρυ αλλα χαρης τους τελειους ελληνικουσ μασ δρομουσ ,σε μια μολισ νυχτα,ηρθε στα ισα του... :sprinter:
θεμης
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό thanostc » 19 Ιούλ 2013, 09:30

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αύριο θα το πάω στον Πιερράκο και θα μου λυθεί η απορία!
thanostc
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό CK1 » 19 Ιούλ 2013, 09:53

θεμης έγραψε:Σε μενα στο απλο εκανε ακριβως το ιδιο απ την αρχη....5-6 φορες ειχα παει στο συνεργειο για σερβισ κ αλλα κ ολο θα κ θα ηταν...τελικα στων 10000 μου ειπε οτι δεν ειναι κατι κ οτι ειναι φυσιολογικο.... :loco:

Τελικα στα 20000 που πηγα στο Σακη μου το σφιξανε κ τελος τα γκουπ.......Να αναφερω πως ηταν αρκετα ξεσφικτο...

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΠΤΖΕΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΑΛΛΟΣ......απλα βαριοτανε,ειδα την διαδικασια κ ειναι λιγο μπλεξιματακι....

Το παλικαρι στον Σακη μου ειπε πως στο xc ψιλοκοπαναει λιγο....αλλα δεν χανεισ τπτ να το δεις.... ;)

Επισης μου εξηγησε πως ειναι αρκετα λεπτη ρυθμιση...Λιγο πιο χαλαρο= κοπανημα , λιγο πιο σφιγμενο = πιο "βαρυ τιμονι"

Εμενα ηταν λιγο πιο βαρυ αλλα χαρης τους τελειους ελληνικουσ μασ δρομουσ ,σε μια μολισ νυχτα,ηρθε στα ισα του... :sprinter:

Ακριβώς όπως τα λές :thumbsup: , θέμα σφιξίματος είναι απλά αν το παρακάνεις βαραίνει το τίμονι.
Άβαταρ μέλους
CK1
Εγγεγραμένος χρήστης

Όνομα: Χάρης

Δημοσίευσηαπό john doufexis » 19 Ιούλ 2013, 11:05

κ σε εμενα τα ιδια εκανε, το πηγα στον σακη του εβαλα κωνικα κ παπαλα !!! ακομα κ με ενα σφιξιματακι παντως εισαι κομπλε !!! no worries !!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!
Άβαταρ μέλους
john doufexis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: tiger 800
Όνομα: Doufe

Δημοσίευσηαπό thanostc » 19 Ιούλ 2013, 12:14

john doufexis έγραψε:κ σε εμενα τα ιδια εκανε, το πηγα στον σακη του εβαλα κωνικα κ παπαλα !!! ακομα κ με ενα σφιξιματακι παντως εισαι κομπλε !!! no worries !!!

Συγχωρήστε μου την άγνοια.. ο Σάκης ποιός είναι? Σε κάποιο service?
thanostc
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 19 Ιούλ 2013, 13:04

Ο Σάκης είναι ο Σάκης Κόντης, συνεργείο στον περιφερειακό του πολυγώνου. Παλαιότερα εξουσιοδοτημένος, τώρα όχι.
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό thanostc » 11 Αύγ 2013, 19:04

Καλησπέρα! ήθελα να κάνω update σχετικά με το παραπάνω μιας και το πήγα απο Μιχαλακοπούλου για έλεγχο! Ο ήχος ο οποίος ακούω στο μπροστινό φρενάρισμα (ένα τακ) δεν είναι τελικά λόγω κάποιου ρουλεμάν τιμονιού η κάτι άλλο, ,μετά τον έλεγχο στην μπροστινή ρόδα μου είπαν πως δεν είναι τίποτα και κατά πάσα πιθανότητα είναι ο ήχος του ελατηρίου του συστήματος φρένου!ίδωμεν!
thanostc
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό θεμης » 12 Αύγ 2013, 16:51

μιας κ το ανεφερες.......σε κουβεντα που ειχα με ενα παλικαρι απ τον σακη μου ειπε πως στο xc ειναι ψηλοφυσιολογικο.......δεν εμαθα πολλες λεπτομερειες.... :thinking:
θεμης
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
Επόμενο

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης