Street Triple R vs Daytona!

Street Triple R vs Daytona!  

  Από: polaxgr στις 23/08/2012 3:38 μμ.

Γεια σας παιδια! Εχω καταληξει σε αυτα τα 2 μηχανακια. Τι μου προτεινετε εσεις? Γενικα το μηχανακι το θελω για καθημερινη χρηση αλλα και για εκδρομες-βολτες-ισως και πιστα καποια στιγμη!

Για το Street Triple σας εχω ρωτησει...για το Daytona αν εχετε καποιες πληροφοριες...θετικα/αρνητικα οτι μπορειτε να μοιραστητε μαζι μου καλοδεχουμενο!

εχω βρει καποια του 08 και μετα.

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: dimchrist στις 23/08/2012 3:52 μμ.

Το Street Triple και μάλλον όχι το R αλλά το απλό γιατί είναι ακόμα πιο άνετο/καθημερινό και λιγότερο απόλυτο.

Triple Way

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: nfot στις 23/08/2012 6:09 μμ.

Street triple χαλαρα.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: tharis στις 23/08/2012 6:19 μμ.

Σιγουρα ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με το Street.. Θα καλυψει πολυ καλυτερα τις αναγκες σου και με το παραπανω!! Το daytona θα το εκτημισεις πραγματικα μονο αν ασχοληθεις πιο συστηματικα με την πιστα.

*Το R Δημητρη δεν ειναι καθολου απολυτο.. Ειναι ενα αναβαθμισμενο Street που σιγουρα θα σε ανταμοιψει με τις καλυτερες αναρτησεις και φρενα σε μια βολτα-εκδρομη αλλα μπορει και να ρυθμιστει ωστε να ειναι το ιδιο ανετο κ με το απλο..! Καμια σχεση με το μαλλον "σκληροπυρινικο" Daytona R.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: dimchrist στις 23/08/2012 7:18 μμ.

Για καθημερινές μετακινήσεις και κυρίως μέσα στην πόλη ή με βροχή οι τετραπίστονες δαγκάνες της Nissin που έχει το R μαζί με την ακτινική τρόμπα δεν είναι ότι καλύτερο. Οι περισσότεροι θα προτιμήσουν το απλό σε τέτοιες συνθήκες. Όπως επίσης δεν είναι απαραίτητο τόσο πολύ το μπροστινό upside-down πιρούνι και οι παραπάνω ρυθμίσεις τις πίσω ανάρτησης. Πόσο μάλλον αν την πίστα την βλέπουμε μια φορά στο τόσο και αν δεν ασχολούμαστε συχνά με τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων μας.
Όπως και να έχει η επιλογή είναι το Street Triple. Αν ο φίλος επιμείνει με το R ναι μεν θα είναι και πάλι πολύ καλή επιλογή αλλά όχι το ιδανικό για καθημερινό.

Triple Way

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: grgasteus στις 24/08/2012 12:58 πμ.

εμένα πάλι .... πως μου έχει μπει η ιδέα για το Daytona τώρα τελευταία δεν μπορώ να το καταλάβω. Μήπως την έχω δεί ο Rossi του μοσχάτου
σε παρόμοια ερώτηση, η απάντηση ήταν :
ποιό σου κάνει κλικ φίλε ;;;; αυτό θα πάρεις !!!!
και συμφωνώ !!!!
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: polaxgr στις 24/08/2012 1:16 πμ.

πιο πολυ κλικ μου κανει η Daytona...αλλα ολοι μου λενε οτι δεν θα μου βολεψει.....και ξαναλεω οτι το θελω και για καθημερινα αλλα και για εξορμησεις!!

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: batinaki στις 24/08/2012 1:36 πμ.

Μπορείς να τις δοκιμάσεις..? Ίσως έτσι σχηματίσεις καλύτερη άποψη.
Όσο περισσότερο τη γουστάρεις, τόσο περισσότερο την απολαμβάνεις..
Συμβιβασμό πού θα έκανες? στην καθημερινότητα ή στην εξόρμηση?!?!
Αλίμονο σε αυτούς που περιμένουν να σταματήσουν πατώντας φρένο..!!!!
[quote="Theozed":3c1qbi2i]
Δεν υπάρχει ρε συ γενιά πριν ή μετά τον batinaki!
Τον έφτιαξε ο Μέγιστος Θεός και πέταξε το καλούπι στο Mount Doom!
Τ-Ε-Λ-Ο-Σ[/quote:3c1qbi2i]

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: grgasteus στις 24/08/2012 9:08 πμ.

αν οι καθημερινές μετακινήσεις σημαίνουν 5-10 χλμ την ημέρα και ταξιδεύεις αποκλειστικά μόνος τότε θα έπερνα το Daytona. Αν όμως οι καθημερινές μετακινήσεις είναι περισσότερα χλμ και τα ταξίδια τα θέλεις δικάβαλος ... το street είναι μονόδρομος και δεν θα το σκέφτεσαι καθόλου να κάνεις μια βόλτα μέχρι το περίπτερο (που λέει ο λόγος) ...

μια σούζα δρόμος θα είναι
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: HelenKoR στις 24/08/2012 2:51 μμ.

Δεν σου λέω μέχρι να βάλεις φωτό απο το bmw

Υπάρχουν άνθρωποι που χρησιμοποιούν το Daytona καθημερινά. Και ίσως για λίγα χλμ μέσα στην πόλη να μην είναι μεγάλο πρόβλημα (ασχέτως αν δεν είναι και ο,τι καλύτερο - ούτε για την μηχανή, ούτε για τον οδηγό - αλλά γίνεται).
Το street είναι σαφώς καλύτερο για μέσα στην πόλη. Και τις εκδρομές σου τις κάνεις.

Αλλά περι ορέξεως...
Αν θέλεις τόσο πολύ το Daytona τότε σκέψου την αγορά και ενός οικονομικού μεταφορικού μέσου (πχ. παπί ή σκούτερ).
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: nfot στις 24/08/2012 4:10 μμ.

Αν παιζει συνεπιβατης, ξεχνα το Daytona, εκτος ειναι ατομο πορωμενο. Η δικια μου, αμαθη σε μοτο γενικα, στα 10 λεπτα, δηλωσε οτι στο D δεν ξανανεβαινει.
Για μονοκοβαλες εκδρομες, ειναι ΟΚ. Ειμαι ψιλομπαρμπας, εχω και FZ6, αλλα με το D κανω εκδρομες κι ας με κουραζει λιγο παραπανω.
Για μεσα στην πολη, οπως ολα τα SS ειναι ψιλοαβολο, λογω θεσης οδηγησης, απολυτων φρενων, σκληρης αναρτησης κτλ.

Το Street ξυπναει τον καγκουρα μεσα σου. Δε θα το πιστευεις οτι θες να κανεις παντιλικια οπου βρεις. Ειναι πολυ παιχνιδιαρικο και σαφως πιο ξεκουραστο - βολικο απο το D. Αλλα δεν ειναι D...
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: tharis στις 24/08/2012 4:37 μμ.

nf"
Το Street ξυπναει τον καγκουρα μεσα σου. Δε θα το πιστευεις οτι θες να κανεις παντιλικια οπου βρεις. Ειναι πολυ παιχνιδιαρικο και σαφως πιο ξεκουραστο - βολικο απο το D. Αλλα δεν ειναι D..."


Αυτο ακριβως!! Δεν ειναι οτι απλα το street βολευει περισσοτερο.. Ειναι καλυτερο για αυτα που θες.. Θα σε πορωσει περισσοτερο.. Θα το ευχαριστηθεις περισσοτερο..!! Το daytona θα το απολαυσεις πιο πολυ μονο στην πιστα η σε μια γρηγορη διαδρομη με πολυ καλη ασφαλτο που δε θα βρεις κ ευκολα στην Ελλαδα.. η ισως στο να το κοιτας στην καφετερια..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: HelenKoR στις 24/08/2012 4:42 μμ.

Παιδιά... δεν ξέρω τι θα ήθελα να κάνω με ενα street triple αλλά ξέρω οτι θα ήθελα να σηκώσω σούζα ενα tiger 1050
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: tharis στις 24/08/2012 4:44 μμ.

Και σ αυτα που λεει ο dimchrist απο προσωπικης πειρας δε συμφωνω.. Δε θα ηθελα "χειροτερα" φρενα ουτε σε βροχη ουτε στην πολη.. Αντιθετα πολλες φορες θα ηθελα κ καλυτερα-δυνατοτερα.. Κ οι αναρτησεις οπως ειπα μπορεις να τις ρυθμισεις να μη σε κουραζουν καθολου.. Συμφωνω οτι για καποιους το R μπορει να προσφερει περισσοτερα απ οτι χρειαζονται αλλα σε καμια περιπτωση δεν υστερει καπου του απλου..! Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω με τα δικα μ δεδομενα..!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Street Triple R vs Daytona!  

  Από: dimchrist στις 24/08/2012 5:17 μμ.

Εξαρτάται από τις εμπειρίες και τον τρόπο οδήγησης που έχουμε.
Τέσπα τα έχουμε ξαναπεί αρκετές φορές όπως εδώ
agora-street-triple-r-t2553.html
Και εγώ για το R μάλλον θα πήγαινα, αλλά αν στο ψάξιμο έπεφτα πάνω σε ένα πολύ καλό απλό street triple δε θα έλεγα όχι.

Triple Way