Triumph Speed Triple

Triumph Speed Triple  

  Από: polaxgr στις 09/08/2012 3:32 μμ.

Καλησπερα παιδια! Νεος στο φορουμ! Μ αρεσει πολυ το συγκεκριμενο μηχανακι και ψαχνω για το μεταχειρισμενο απο κ7 κ μετα( το καινουριο δεν μου πολυαρεσει) . Θα ηθελα να μου πειτε γνωμες, συμβουλες, για τα σερβις των Triumph , ανταλλακτικα, τι τιμες ειναι καλες , οποιαδηποτε προταση ! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: dimchrist στις 09/08/2012 6:02 μμ.

Πολύ καλό το speed triple ξεκίνησε με το 1050 μοτέρ το 2005 και δέκτηκε μερικές αλλαγές τέλη του 2007 στα μοντέλα του 2008 και μετά. Το 2011 βγήκε το νέο μοντέλο.
Οι βασικές αλλαγές που έκανε για το 2008 ήταν:
H θέση του συνεπιβάτη μεγάλωσε κατά 20χιλ. και τα μασπιε του συνεπιβατη κατέβηκαν 50χιλ.. Είχαν ακουστεί παράπονα για την άνεση της πίσω θέσης και βελτιώθηκε.
Άλλαξε η σχεδίαση και το βάρος των τροχών (μπρος-πίσω). Ειδικά η πίσω αρκετά εντυπωσιακή με τις 14 ακτίνες.
Σειρά έχουν τα φρένα καθώς τοποθετησαν ακτινική τρόμπα φρένου Nissin από το Daytona 675 και Brembo 4πίστονες δαγκάνες στο μπροστινό.
Το χρώμα του μπροστινού πιρουνιού άλλαξε σε μαύρο και το τιμόνι ασημένιο της Magura.
Αυτά είναι τα βασικά... Δε ξέρω αν έχει κάτι ακόμα.
Η τιμή του σαν μεταχειρισμένο έχει πέσει αρκετά και μπορείς να το βρεις σε αρκετά καλή τιμή.
Να ξέρεις όλα τα μοντέλα Triumph που έβγαλαν άδεια το 2010 έχουν 3 χρόνια εγγύηση. Ήταν μια προωθητική κίνηση της εταιρείας μόνο για εκείνη την χρονιά.
Τα ανταλλακτικά είναι νορμάλ. Σε κάποια είναι πιο φθηνό σε άλλα πάλι πιο ακριβό σε σχέση με τον Ιαπωνικό ανταγωνισμό.
Αν διαβάσεις λίγο σε άλλα θέματα θα δεις που πηγαίνουν οι περισσότεροι για σέρβις.
Καλώς ήρθες!

Triple Way

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: kyrkyriakos στις 09/08/2012 6:56 μμ.

Το μηχανάκι είναι μια χαρά! Εγώ γουστάρω ακόμη την κάθε βόλτα μου. Απο τιμές, τώρα το βρίσκεις σχεδόν τσάμπα......

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: polaxgr στις 09/08/2012 8:23 μμ.

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Αρα καλυτερα να κοιταω απο 2008 και μετα? Απο 2008 και μετα στα ποσα λεφτα ειναι μια καλη περιπτωση ? Επισης κοιταω τελευταια και για την BMW F800R. Στο ψαξιμο ειμαι!!

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: kyrkyriakos στις 09/08/2012 8:45 μμ.

polaxgr"Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Αρα καλυτερα να κοιταω απο 2008 και μετα? Απο 2008 και μετα στα ποσα λεφτα ειναι μια καλη περιπτωση ? Επισης κοιταω τελευταια και για την BMW F800R. Στο ψαξιμο ειμαι!!"


Tώρα μας τα χάλασες...... εάν κοιτάς και το F800 γιατί δεν κοιτάς καλύτερα το Street triple 675 !!!
Βέβαια το 1050 το βρίσκε3ις συγκριτικά σε καλύτερη τιμή

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: redfoot στις 09/08/2012 9:10 μμ.

Καλησπερα φιλε μου.
Εγω θα στο χαλάσω λιγο και συγνωμη γι αυτο απλως θεωρω οτι καλο ειναι να ακουσεις ολες τις αποψεις και να κρίνεις μονος σου.
Τα θετικα του ειναι λιγο πολυ γνωστά: πολυ ωραίος ηχος, πολυ δυνατο τραβηγμα σε ολο το φασμα των στροφων, ομορφια (υποκειμενικο βεβαια) .
Το ειχα στην κατοχη μου (μοντελο του 2007) για ενα χρονο περιπου. Προσωπικα στην αρχη ενθουσιαστηκα αλλα οσο περνουσε ο καιρός τοσο διαπιστωνα το μεγεθος των προβληματων και των αρνητικων . Πιο συγκεκριμενα:
α) Η ανεμοκαλυψη (οπως και σε καθε γυμνο εξαλλου) ειναι ανυπαρκτη. Αυτο το περιμενα μα οχι σε τετοιο βαθμο. Πρακτικα, μετα τα 150 αρχιζουν τα προβληματα και απο τα 180 και πανω μιλαμε για αγριο μαστιγωμα. Εγω ειμαι 1.83
β)Εμφανιστηκαν πολλα προβληματα με τα ηλεκτρικα (πηνια, αισθητηρες, μιζα κλπ) και ταλαιπωρηθηκα ιδιαιτερα με την ανεπαρκεια των ανταλλακτικων και τις χρονοκαθυστερησεις.
γ) καταναλωση πολυ υψηλη για τα δεδομενα που το πηγαινα (150-160 μεσο ορο) και μικρη αυτονομία.
δ) Δυνατοτητα φορτωσης ελαχιστη
ε)δεν το αναλαμβανουν ολοι οι μηχανικοι για σερβις (πλην αντιπροσωπων εννοω).
Γενικα, αν σου αρεσει πολυ , οι τιμες ειναι πολυ χαμηλα (λογικο, η ζητηση ειναι απειροελαχιστη) απλως λαβε υποψη σου το ρισκο που αναλαμβανεις (παντρειά με πιθανα μεγαλα εξοδα συντηρησης..). Καλη επιτυχία στην αποφαση !
the road is made clear when viewed from above..

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: NikosV στις 09/08/2012 10:51 μμ.

redf"Καλησπερα φιλε μου.
Εγω θα στο χαλάσω λιγο και συγνωμη γι αυτο απλως θεωρω οτι καλο ειναι να ακουσεις ολες τις αποψεις και να κρίνεις μονος σου.
Τα θετικα του ειναι λιγο πολυ γνωστά: πολυ ωραίος ηχος, πολυ δυνατο τραβηγμα σε ολο το φασμα των στροφων, ομορφια (υποκειμενικο βεβαια) .
Το ειχα στην κατοχη μου (μοντελο του 2007) για ενα χρονο περιπου. Προσωπικα στην αρχη ενθουσιαστηκα αλλα οσο περνουσε ο καιρός τοσο διαπιστωνα το μεγεθος των προβληματων και των αρνητικων . Πιο συγκεκριμενα:
α) Η ανεμοκαλυψη (οπως και σε καθε γυμνο εξαλλου) ειναι ανυπαρκτη. Αυτο το περιμενα μα οχι σε τετοιο βαθμο. Πρακτικα, μετα τα 150 αρχιζουν τα προβληματα και απο τα 180 και πανω μιλαμε για αγριο μαστιγωμα. Εγω ειμαι 1.83
β)Εμφανιστηκαν πολλα προβληματα με τα ηλεκτρικα (πηνια, αισθητηρες, μιζα κλπ) και ταλαιπωρηθηκα ιδιαιτερα με την ανεπαρκεια των ανταλλακτικων και τις χρονοκαθυστερησεις.
γ) καταναλωση πολυ υψηλη για τα δεδομενα που το πηγαινα (150-160 μεσο ορο) και μικρη αυτονομία.
δ) Δυνατοτητα φορτωσης ελαχιστη
ε)δεν το αναλαμβανουν ολοι οι μηχανικοι για σερβις (πλην αντιπροσωπων εννοω).
Γενικα, αν σου αρεσει πολυ , οι τιμες ειναι πολυ χαμηλα (λογικο, η ζητηση ειναι απειροελαχιστη) απλως λαβε υποψη σου το ρισκο που αναλαμβανεις (παντρειά με πιθανα μεγαλα εξοδα συντηρησης..). Καλη επιτυχία στην αποφαση !"


ο ανθρωπος ειναι μεταξυ δυο naked μοντελων .. και οχι μεταξυ δυο κατηγοριων ..
μην τον μπερδευετε ..

και το gillera το 800 χωρις τη ζελατινα δεν παλευεται
και οσο για την θεση του συνεπιβατη .. ειναι streetfighter και πρεπει να συμβιβαστεις σε ολους τους τομεις .. !!

προσωπικα δεν εχω ακουσει καμια "παθηση" για το speedtriple
που και που σε ολα τα μοντελα, σε ολες τις εταιριες συμβαινουν αυτα ..

οσο για τις παντρειες .. οτι και να παρεις .. αν δεν το σκοτωσεις θα το παντρευτεις .. !!

καλη επιλογη ..

υ.γ. αν καταληξεις σε BMW F800R υπαρχει ενα σε παρα πολυ καλη κατασταση με ελαχιστα χιλ.
αν θελεις σε φερνω σε επαφη, αν δεν το εχει πουλησει ακομα ..


καλη επιλογη και στηριζω 1050 !!
http://mototriumphhellas.blogspot.com/

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: polaxgr στις 09/08/2012 10:53 μμ.

Αυτο ακουσα και εγω,οχι και τα καλυτερα για τα ανταλλακτικα και το service!

Αλλη απορια επισης γιατι βρηκα και ενα πολυ καλο 675R . Τι λετε για 675 vs 1050 ?

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: tharis στις 09/08/2012 11:11 μμ.

Το bmw νομιζω ειναι πιο all around.. Φορτωνεται πιο ευκολα κ ειναι πιο ανετο.. Τα triumph σιγουρα θα σου αρεσουν πολυ περισσοτερο στη οδηγηση ομως !!

Μεταξυ street και speed νομιζω με το street μπορεις να κανεις πιο πολλα πραγματα κ καλυτερα ενω το speed ειναι λιγο πιο πολυ μουρη λιγο πιο πολυ ροπη αλλα ισως λιγο πιο δυσχρηστο. Φυσικα οι διαφορες δεν ειναι κ παρα πολυ μεγαλες..

Προβληματα δε νομιζω οτι εχουν κ πιστευω οτι ειναι και αρκετα οικονομικα σε καταναλωση για το χαρακτηρα κ τα κυβικα τους. Εχεις κ πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα..!! Αριστη επιλογη παντως αν θελεις γυμνο ..
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: polaxgr στις 19/08/2012 5:50 μμ.

Απο καταναλωση μεσα στη πολη και εκτος πως ειναι τα πραγματα ? 675-1050 και για τα δυο μοντελα.

Επισης ποια η διαφορα στη συντηρηση της 675 εναντι της 1050. Ευχαριστω πολυ!

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: tharis στις 19/08/2012 6:25 μμ.

Νομιζω το ιδιο κοστιζουν τα σερβις τους.. Αν οχι διορθωστε με.

Και οι καταναλωσεις ειναι σιγουρα πολυ κοντα, ειδικα εκτος. Πρεπει να υπαρχει κ αντιστοιχο θεμα..
Για μενα ξαναγραφω 5,5 εξω , 7 μεσα μεσο ορο. Παει κ πιο κατω παει κ πιο πανω ...!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: grgasteus στις 20/08/2012 μεσημέρι

haris"Νομιζω το ιδιο κοστιζουν τα σερβις τους.. Αν οχι διορθωστε με.

Και οι καταναλωσεις ειναι σιγουρα πολυ κοντα, ειδικα εκτος. Πρεπει να υπαρχει κ αντιστοιχο θεμα..
Για μενα ξαναγραφω 5,5 εξω , 7 μεσα μεσο ορο. Παει κ πιο κατω παει κ πιο πανω ...!"


όταν πάει πιο "πάνω" τα γλυτώνεις απο το μπροστινό ελαστικό που δεν φθείρεται ;;;
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: tharis στις 20/08/2012 12:51 μμ.

grgasteus"
haris"Νομιζω το ιδιο κοστιζουν τα σερβις τους.. Αν οχι διορθωστε με.

Και οι καταναλωσεις ειναι σιγουρα πολυ κοντα, ειδικα εκτος. Πρεπει να υπαρχει κ αντιστοιχο θεμα..
Για μενα ξαναγραφω 5,5 εξω , 7 μεσα μεσο ορο. Παει κ πιο κατω παει κ πιο πανω ...!"


όταν πάει πιο "πάνω" τα γλυτώνεις απο το μπροστινό ελαστικό που δεν φθείρεται ;;;"


Πονηρουλη ..... !!
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: grgasteus στις 20/08/2012 1:20 μμ.

[quote="tharis":1xcnzhvw]
grgasteus"
haris"Νομιζω το ιδιο κοστιζουν τα σερβις τους.. Αν οχι διορθωστε με.

Και οι καταναλωσεις ειναι σιγουρα πολυ κοντα, ειδικα εκτος. Πρεπει να υπαρχει κ αντιστοιχο θεμα..
Για μενα ξαναγραφω 5,5 εξω , 7 μεσα μεσο ορο. Παει κ πιο κατω παει κ πιο πανω ...!"


όταν πάει πιο "πάνω" τα γλυτώνεις απο το μπροστινό ελαστικό που δεν φθείρεται ;;;"


Πονηρουλη ..... !! [/quote:1xcnzhvw]

έχω κέφια σήμερα...με πετύχατε στις καλές μου ...
..κοίτα...δεν το έχω πάρει ακόμα, αλλά...

Re: Triumph Speed Triple  

  Από: polaxgr στις 20/08/2012 2:31 μμ.

speed or street? ιδου η απορια!