Sprint st VS Cbr 1100 blackbird

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 18/05/2012 1:47 μμ.

τα παλιά ST με τα καινούρια έχουν ουσιαστικές διαφορές;

vassa"
- αυτό που κυριολεκτικά τα ''φτύνει'' είναι το κόμπλερ της μίζας και μάλιστα σε σύντομα διαστήματα. Εσχάτως έχω βάλει ανταλλακτικό με νέο κωδικό που υποτίθεται ότι αντέχει, είδωμεν.
"

πόσο κόστισε; δεν υπάρχει "μόνιμη" λύση;

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 18/05/2012 4:21 μμ.

slaine"τα παλιά ST με τα καινούρια έχουν ουσιαστικές διαφορές;

vassa"
- αυτό που κυριολεκτικά τα ''φτύνει'' είναι το κόμπλερ της μίζας και μάλιστα σε σύντομα διαστήματα. Εσχάτως έχω βάλει ανταλλακτικό με νέο κωδικό που υποτίθεται ότι αντέχει, είδωμεν.
"

πόσο κόστισε; δεν υπάρχει "μόνιμη" λύση;"


Νομίζω από το 08 και μετά έχουν 32μπιτ εγκέφαλο, ενώ μέχρι τότε 16 και βέβαια όλο και κάποιες μικροδιαφορές θα υπάρχουν πχ τα μεταγενέστερα έχουν τα ψηλά κλιπόν
Το κόμπλερ μεταχείρο βγαίνει κανένα 200άρι, αυτό με το νέο κωδικό, καινούργιο όλο το σετ, κάτσε πρώτα,
πάνω από χιλιαρού...
/ ΒΣ

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 18/05/2012 8:44 μμ.

vassa"
slaine"τα παλιά ST με τα καινούρια έχουν ουσιαστικές διαφορές;

[quote="vassat":6lpvzhe8]
- αυτό που κυριολεκτικά τα ''φτύνει'' είναι το κόμπλερ της μίζας και μάλιστα σε σύντομα διαστήματα. Εσχάτως έχω βάλει ανταλλακτικό με νέο κωδικό που υποτίθεται ότι αντέχει, είδωμεν.
"

πόσο κόστισε; δεν υπάρχει "μόνιμη" λύση;"


Νομίζω από το 08 και μετά έχουν 32μπιτ εγκέφαλο, ενώ μέχρι τότε 16 και βέβαια όλο και κάποιες μικροδιαφορές θα υπάρχουν πχ τα μεταγενέστερα έχουν τα ψηλά κλιπόν
Το κόμπλερ μεταχείρο βγαίνει κανένα 200άρι, αυτό με το νέο κωδικό, καινούργιο όλο το σετ, κάτσε πρώτα,
πάνω από χιλιαρού...
/ ΒΣ[/quote:6lpvzhe8]

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 23/05/2012 11:37 πμ.

στο st οι ταχύτητες μπαίνουν/αλλάζουν εύκολα ή δύσκολα; πήγα είδα ένα και με απογοήτευσε για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν ξέρω αν έτυχε ή έτσι είναι όλα στο συγκεκριμένο θέμα. η πρώτη πχ έμπαινε οκ αλλά η δευτέρα γ@μησέ τα!!!!

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 23/05/2012 4:30 μμ.

slaine"στο st οι ταχύτητες μπαίνουν/αλλάζουν εύκολα ή δύσκολα; πήγα είδα ένα και με απογοήτευσε για να είμαι ειλικρινής, αλλά δεν ξέρω αν έτυχε ή έτσι είναι όλα στο συγκεκριμένο θέμα. η πρώτη πχ έμπαινε οκ αλλά η δευτέρα γ@μησέ τα!!!!"


Όπως έγραψα παραπάνω,
ΠΟΛΥ μεγάλη βελτίωση είδα με AGIP 10w60, υπόψιν πολλοί δεν συστήνουν 60άρι.
Με το AGIP θα τολμούσα να συγκρίνω το κιβώτιο του ST με το προηγούμενο Χόντα μου (CBF), τουλάχιστον για τα πρώτα 4000χλμ μετά πέφτει (λίγο όμως), η απόδοση τους.
Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά λάδια, αρκετά από τα οποία τα έβγαλα μετά από 500χλμ γιατί ο μοχλός συχνά-πυκνά ῾῾μουλάρωνε῾῾ (ούτε πάνω ούτε κάτω). Από τα υπόλοιπα ξεχωρίζω τα ΙΡΟΝΕ 15.5 τα οποία όμως μετά από 3500χλμ max σε χαιρετάνε.
Επί του παρόντος και επειδή δεν βρήκα AGIP, έβαλα ELF ίδιου εύρους ιξώδους, εντυπώσεις προσεχώς...
Επίσης επειδή πρόσφατα έβαλα τρόμπα φρένου μπροστά από 675, θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη/θεαματικότεη βελτίωση, δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο, με τα κυλινδράκια από DAYTONA 955 ήταν ασήμαντη η βελτίωση. Με γύρω στα 120ευρά από ebay UK καθάρισες.
/ ΒΣ

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 23/05/2012 6:33 μμ.

i c. δηλαδή είναι λίγο σκληρό το κιβώτιο από το εργοστάσιο.
θενξ!

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 23/05/2012 9:50 μμ.

slaine"i c. δηλαδή είναι λίγο σκληρό το κιβώτιο από το εργοστάσιο.
θενξ!"


Χόντα δεν είναι, σίγουρα!
Σε όλα τα τεστ μότο που χρησιμοποιούν τον 1050 και έχουν πέσει στην αντίληψη μου, γίνεται λόγος για σκληρό κιβώτιο.
Αν κάνεις χαλαρές αλλαγές 3500-4500 σαλ τότε το φαινόμενο είναι εντονότερο, με γκαζι μειώνεται.
Με τα λιπαντικά που προανέφερα, ακόμα και οι χαλαρές αλλαγές 'χοντἰζουν' σε ποσοστό, αν μπορώ να το ποσοτικοποιήσω, 90%.
/ ΒΣ

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 24/05/2012 10:18 πμ.

vassa"
slaine"i c. δηλαδή είναι λίγο σκληρό το κιβώτιο από το εργοστάσιο.
θενξ!"


Χόντα δεν είναι, σίγουρα!
Σε όλα τα τεστ μότο που χρησιμοποιούν τον 1050 και έχουν πέσει στην αντίληψη μου, γίνεται λόγος για σκληρό κιβώτιο.
Αν κάνεις χαλαρές αλλαγές 3500-4500 σαλ τότε το φαινόμενο είναι εντονότερο, με γκαζι μειώνεται.
Με τα λιπαντικά που προανέφερα, ακόμα και οι χαλαρές αλλαγές 'χοντἰζουν' σε ποσοστό, αν μπορώ να το ποσοτικοποιήσω, 90%.
/ ΒΣ"

αν είναι από τη "φύση" του έτσι οκ. το θέμα είναι να μη βγάζει προβλήματα. άλλωστε στο bmw που έχω οι αλλαγές δε μπορείς να πεις ότι είναι αθόρυβες, ίσα ίσα, αλλά έτσι είναι το κιβώτιο. δε σημαίνει ότι χαλάει

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 24/05/2012 3:25 μμ.

[quote="slaine":92g9oxnf]
vassa"
slaine"i c. δηλαδή είναι λίγο σκληρό το κιβώτιο από το εργοστάσιο.
θενξ!"


Χόντα δεν είναι, σίγουρα!
Σε όλα τα τεστ μότο που χρησιμοποιούν τον 1050 και έχουν πέσει στην αντίληψη μου, γίνεται λόγος για σκληρό κιβώτιο.
Αν κάνεις χαλαρές αλλαγές 3500-4500 σαλ τότε το φαινόμενο είναι εντονότερο, με γκαζι μειώνεται.
Με τα λιπαντικά που προανέφερα, ακόμα και οι χαλαρές αλλαγές 'χοντἰζουν' σε ποσοστό, αν μπορώ να το ποσοτικοποιήσω, 90%.
/ ΒΣ"

αν είναι από τη "φύση" του έτσι οκ. το θέμα είναι να μη βγάζει προβλήματα. άλλωστε στο bmw που έχω οι αλλαγές δε μπορείς να πεις ότι είναι αθόρυβες, ίσα ίσα, αλλά έτσι είναι το κιβώτιο. δε σημαίνει ότι χαλάει[/quote:92g9oxnf]

Αν θυμάμαι καλά σε όλο το φόρουμ μόνο ένας 1050 είχε κατασκευαστικό θέμα που δεν βελτιώθηκε/επιλυθήκε, αυτός του ST του DennisG.
/ ΒΣ

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 04/06/2012 3:14 μμ.

τελικά πήρα προχθές ένα st του 2005


Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 04/06/2012 6:15 μμ.

Welcome, πάντα όρθιος!
/ ΒΣ

ΥΓ Ωραία Ζελατίνα, είναι ΟΕΜ Triumph;

 

  Από: slaine στις 04/06/2012 7:15 μμ.

vassa"Welcome, πάντα όρθιος!
/ ΒΣ

ΥΓ Ωραία Ζελατίνα, είναι ΟΕΜ Triumph;"

σ'ευχαριστώ, να'σαι καλά!
δεν ξέρω τι είναι, δεν κοίταξα καν να σου πω την αλήθεια
αλλά κάνει εκπληκτική δουλειά, αν σκεφτείς ότι είμαι 1.85 περίπου

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: gego21 στις 04/06/2012 8:08 μμ.

Ωραία επιλογή man!!Καλορίζικο το μοτέρι!
MUSIC FOR LIFE & LIFE FOR MUSIC

Re:  

  Από: vassat στις 04/06/2012 8:37 μμ.

slaine"
vassa"Welcome, πάντα όρθιος!
/ ΒΣ

ΥΓ Ωραία Ζελατίνα, είναι ΟΕΜ Triumph;"

σ'ευχαριστώ, να'σαι καλά!
δεν ξέρω τι είναι, δεν κοίταξα καν να σου πω την αλήθεια
αλλά κάνει εκπληκτική δουλειά, αν σκεφτείς ότι είμαι 1.85 περίπου "


Αν είναι εύκολο μπορείς να δεις;
/ ΒΣ

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: Polymhxanos στις 05/06/2012 6:30 μμ.

Είναι πανέμορφο!!!

Μεγειά και καλοτάξιδο

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html