Sprint st VS Cbr 1100 blackbird

Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 10/05/2012 1:14 πμ.

οι 2 αυτές μηχανές ανήκουν σε (παρ)όμοια κατηγορία μηχανών και μου αρέσουν εξίσου.
εσείς ποιά θα προτείνατε και γιατί; αναφέρομαι σε μοντέλα 2004-2005 που έχω βρει κάποια μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση.

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: pap43-d2 στις 10/05/2012 2:35 μμ.

Βρησκόμενος στο παρών forum λογικά όλες οι απαντήσεις θα είναι... για να μαντέψω sprint
Αλλά και πάλι εγώ θα σου έλεγα την ίδια απάντηση. Θεωρώ το sprint πολύ πιο όμορφο και για να μην ξεχνιόμαστε ΤΡΙΚΥΛΙΝΔΡΟ... έχοντας οδηγήσει μερικές μηχανές και ακούσει να δουλεύουν τις περισσότερες ο ήχος είναι κορυφή και ήταν και ένας λόγος που πήρα και εγώ τον τίγρη. Όπως και και να χει, όποια κι αν πάρεις καλοτάξιδος και πάντα όρθιος
Ο καλός ταξιδευτής δεν έχει σταθερά σχέδια και δεν έχει καμιά πρόθεση να φτάσει κάπου.

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 10/05/2012 11:10 μμ.

ευχαριστώ για την απάντηση!
ο ήχος δεν είναι κατ'εμέ καθοριστικός παράγοντας.
όπως επίσης δε θεωρώ ότι το ΧΧ υστερεί σε τράβηγμα αν και τετρακύλινδρο.
ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σε ένα φόρουμ που ασχολείται με μία πχ εταιρεία να μην υπάρχει αξιοκρατία. αν είναι το ST καλύτερο οκ αλλά το να το υποστηρίζουμε μόνο και μόνο επειδή έχουμε κι εμείς την ίδια εταιρεία.......

τεσπα ας το συγκεκριμενοποιήσω λίγο μπας και πάρω καμία απάντηση.

-κρατήματα
-φρένα
-αναρτήσεις
-ανταλλακτικά/αξιοπιστία(στο φόρουμ εδώ διάβασα ότι όλα τα 1050 παρουσιάζουν προβλήματα με τα πιστόνια ασχέτως μάλιστα σφυρήλατων ή μη, ισχύει; θα προσπαθήσω να το βρω πάλι και να το αναποστάρω για όσους δεν το έχουν δει)
-κόστος σέρβις
-πόσο ενοχλητικές είναι σε δικάβαλο οι εξατμίσεις κάτω από τη σέλα του ST;
-κατανάλωση
-ανεμοκάλυψη/θέση οδήγησης/θέση συνεπιβάτη

τελικές κλπ δε με ενδιαφέρουν, με την έννοια ότι είναι πολύ παραπάνω από τις δυνατότητές μου οι τελικές και των 2 αυτών μοντέλων.

μου κάνει εντύπωση που στο φόρουμ αυτό δε βρήκα πολλές πληροφορίες για το συγκεκριμένο μοντέλο.
πάντως σε ξένα φόρουμ που έψαξα ανάλογα συγκριτικά (σχεδόν) όλοι λέγανε ότι το ΧΧ είναι καλύτερο αλλά προτιμούσαν το τριούμφ τους. λολ

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: Tigrisss στις 11/05/2012 8:34 πμ.

slaine"πάντως σε ξένα φόρουμ που έψαξα ανάλογα συγκριτικά (σχεδόν) όλοι λέγανε ότι το ΧΧ είναι καλύτερο αλλά προτιμούσαν το τριούμφ τους. λολ"


γιατί σου είπε κανείς ότι οι ξένοι δεν ευλογάνε τα γένια τους???

εχοντας αρκετές εμπειρίες (ταξιδιωτικές ) με το ΧΧ μπορώ να σου πω ότι ειναι ενα πολύ καλό μηχανακι....αν τη παλεψεις με τη θεση οδηγησης....πολύ σκυφτό...στα κλειστά κομμάτια θέλει να εισαι γνώστης (ο ιδιοκτήτης του το πήγαινε τάπα, εγώ ίδρωνα..) και η κατανάλωση του δεν είναι τιποτα ιδιαίτερο....
τώρα αυτά που ρωτάς για σερβις ανταλλακτικα κτλ...(εκτος και αν πάρεις κανα buell ή κανα MV) δεν αποτελει λογο που θα επηρεασει την αγορα μοτοσυκλετας.

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 11/05/2012 10 μμ.

Νομίζω είναι διαφορετικής κατηγορίας μοτοσυκλέτες, απευθείας αντίπαλος του ST θεωρείται το VFR 800.
Ως χρήστης του ST, καθημερινά 100χλμ, μπορώ να πω τα ακόλουθα:
- είναι άνετο, έχω gel seat, ψηλότερο ανεμοθώρακα και τα ψηλά κλιπ-ον
- από κρατήματα πάει καλά, προερχόμενος από 600άρι Χόντα, βρήκα ότι θέλει προσπάθεια στις εναλλαγές πορείας, το οποίο βελτιώνεται πολύ με πιο σπορ ελαστικά, ενώ στις παρατεταμένες εμπνέει σιγουριά όντας ακλόνητο.
- δεν κάει, ειδικά σε σχέση με το ΧΧ που καίει τον άμπακο...
- το γκάζι του για έναν μέσο(-) χρήστη σαν και μένα είναι ικανοποιητικό.
- το τελικό της εξάτμισης δεν ενοχλεί τόσο, περισσότερο ενοχλεί η ζέστη του σωλήνα της εξάτμισης στα δεξιά, όπως και η ζέστη του κινητήρα που το καλοκαίρι φέρνει πολύ (ζέστη) στα κάτω άκρα.
- για κάποιον που τρώει το φαΐ του θα χρειαστεί πιο σκληρά ελατήρια, ενώ γενικά οι αναρτήσεις του δεν είναι ότι ποιοτικότερο, (υπάρχουν όμως λύσεις και για χαμηλά βαλάντια).
- τα φρένα επιδέχονται βελτίωση (τρόμπα, κυλινδράκια κτλ), υπάρχει όμως ABS που λειτουργεί ικανοποιητκά
Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα:
- με τα πιστόνια δεν είναι συχνό φαινόμενο το πρόβλημα, τα ST φέρεται να έχουν διαφορετικούς κωδικούς πιστονιών.
- αυτό που κυριολεκτικά τα ''φτύνει'' είναι το κόμπλερ της μίζας και μάλιστα σε σύντομα διαστήματα. Εσχάτως έχω βάλει ανταλλακτικό με νέο κωδικό που υποτίθεται ότι αντέχει, είδωμεν.
- ένα τελευταίο που με ενοχλεί είναι το κιβώτιο, είναι σκληρό καμία σχέση με Χόντα. Βέβαια με λιπαντικά 10w60 Agip είδα μεγάλη, πολύ μεγάλη βελτίωση, απ' την άλλη πολλοί δεν θεωρούν ιδανική επιλογή το 60... Γενικά αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα λάδια 'νερουλίαζουν' στα 3500χλμ και πέφτει η απόδοση στους (όσον αφορά την αίσθηση του κιβωτίου). Τα Agip αντέχουν πάνω από 4000χλμ.
Αυτααά...
/ ΒΣ

ΥΓ Τέλος για το κόστος, θα πρότεινα να πας μια βόλτα από Σάκη να σε πει από πρώτο χέρι, για μένα πλέον όλα είναι ακριβά...
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:54, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 12/05/2012 9:18 πμ.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 12/05/2012 2:54 μμ.

από φώτα τι λέει το st; είναι επαρκή τη νύχτα;

2 από αυτά που βρίσκω έχουν βελτιωμένα φρένα:
1)Μετατροπή στις δαγκάνες με εμβολάκια από D675 και τρόμπα 5/8inch (16mm) με εξάλειψη του φαινόμενου της βουτυρένιας αίσθησης

2)τρομπα R1 ακτινικη, δαγκανες Hayabusa

ποιά είναι καλύτερα; δεν καταλαβαίνω γρι από αυτά που διάβασα :Ρ

υγ: για το ΧΧ πάντως που είπες για την κατανάλωση, μέχρι τα 180-200 το ΧΧ δεν καίει "τίποτα" για τα κυβικά του

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 12/05/2012 4:24 μμ.

slaine"από φώτα τι λέει το st; είναι επαρκή τη νύχτα;

2 από αυτά που βρίσκω έχουν βελτιωμένα φρένα:
1)Μετατροπή στις δαγκάνες με εμβολάκια από D675 και τρόμπα 5/8inch (16mm) με εξάλειψη του φαινόμενου της βουτυρένιας αίσθησης

2)τρομπα R1 ακτινικη, δαγκανες Hayabusa

ποιά είναι καλύτερα; δεν καταλαβαίνω γρι από αυτά που διάβασα :Ρ

υγ: για το ΧΧ πάντως που είπες για την κατανάλωση, μέχρι τα 180-200 το ΧΧ δεν καίει "τίποτα" για τα κυβικά του"


Ακούγονται/γράφονται παράπονα για τα φώτα, τα έχω ρυθμίσει κάπως ψηλά(ψιλοστραβώνουν), στην μεγάλη σκάλα έχω λάμπα ΡΙΑΑ και είμαι ικανοποιημένος.

Η πρώτη βελτίωση είναι επαρκέστατη, για την δεύτερη δεν ξέρω. Λέγεται ότι οι δαγκάνες του Μπούσα σκέτες έχουν ''ξύλινη'' αίσθηση... Επίσης προσωπικά προτιμώ τα απλά τακάκια, όχι τα ΗΗ, τα οποία ''τρώγονται'' ταχύτερα αλλά με αρέσει περισσότερο η μαλακή αίσθηση τους.

Τέλος για την κατανάλωση του ΧΧ, από γνωστό μου είχα ακούσει ότι ῾῾καίει῾῾ και μάλιστα την περίοδο πριν πάνε τα καύσιμα στα ύψη, ιδία εμπειρία δεν έχω. Τέσπα για να σε δώσω μια αριθμητική εικόνα με το 21 λίτρων τεπόζιτο βγάζω πάνω από 350χλμ με ταχύτητες 110-160χλμ/ώρα.
/ ΒΣ
 Ανανεώθηκε στις 30 Απρ 2020 16:54, διορθώθηκε 1 φορά συνολικά.

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: billy the kid στις 13/05/2012 12:33 πμ.

Δε ξερω αν σε βοηθησει αυτο που θα πω αλλα εκτος απο τα τεχνικα χρακτηριστικα θα σε συμβουλευα να δοκιμασεις να οδηγησεις και τις υποψηφιες προς αγορα μοτοσυκλετες. Η αληθεια ειναι πως και οι 2 μου αρεσαν αρκετα, αλλα μολις ειδα το st που τελικα αγορασα, την ερωτευτηκα και την εκλεισα την ιδια μερα, χωρις δευτερη σκεψη. Καθε μοτοσυκλετα εχει τα δυνατα και τα αδυνατα της σημεια αλλα μη ξεχνας οτι εκτος απο ενα χρηστικο μεσο μεταφορας για τους περισοττερους το προσωπικο γουστο πεζει μεγαλο ρολο στην αγορα της μοτοσυκλετας. Αυτα και καλη αγορα ο,τι κι αν επιλεξεις..

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: Polymhxanos στις 13/05/2012 8:05 μμ.

slaine"οι 2 αυτές μηχανές ανήκουν σε (παρ)όμοια κατηγορία μηχανών και μου αρέσουν εξίσου.
εσείς ποιά θα προτείνατε και γιατί; αναφέρομαι σε μοντέλα 2004-2005 που έχω βρει κάποια μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση."


Από το συγκριτικό Triumph Sprint GT 1050 και Kawasaki Z1000SX στο τεύχος 500 του ΜΟΤΟ εν έτη 2012. Το ότι το Blackbird συγκρίνεται ως αναφορά μαζί τους, και μάλιστα όχι απλά συγκρίνεται αλλά βγαίνει και σχεδόν εξίσου μάχιμο, 15 χρόνια μετά, ε μάλλον κάτι λέει...

Ντάξει εσύ ρωτάς για το ST αλλά και πάλι παίρνεις μια ιδέα.



Uploaded with ImageShack.us

Κατεμέ δεν υπάρχει σύγκριση και όχι επειδή είμαι χοντάκιας, το XX (στην ψεκαστή έκδοση) είναι σαφέστατα υπέρτερη μοτοσυκλέτα σε σχεδόν όλα, είναι από τις πιο όμορφες μοτό κατά την γνώμη μου στις γραμμές του, και δεν παθαίνει και ''ψιλοπράγματα'' τύπου ''χαλάει γρήγορα κόμπλερ μίζας'' (είπαμε σε φόρουμ Τ. είμαστε αλλά μην λέμε και τα πιστόνια, κόμπλερ ''ψιλοπράγματα'' παιδιά...)

Προσωπικά το Τ. θα το προτιμούσα ΜΟΝΟ για τον ΘΕΣΠΕΣΙΟ τρικύλινδρο χαρακτήρα του μοτέρ του (ήχος, αίσθηση απόδοσης), για όλα τα άλλα στις τιμές που βρήσκεις ΑΡΙΣΤΑ ΧΧ π.χ. κατά πως φαίνεται αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1651184/ αλλά και πολλά άλλα... έχει προ πολλού σχολάσει η σύκριση...
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: Polymhxanos στις 13/05/2012 8:26 μμ.

Επειδη το Imageshack αυτόματα μειώνει την ανάλυση και δεν διαβάζεται το κείμενο, το ξαναποστάρω σαν απευθείας συνημμένο εδώ.

1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: vassat στις 13/05/2012 10:22 μμ.

- Εκτιμώ, όταν σε ποστ ανωτέρω γράφω ότι τα ΧΧ καίνε τον άμπακο, αφορά τα καρμπυρατεράτα.
- Πάντως γενικά δεν είναι "τρομερή" η μετάβαση από γιαπωνέζο σε Triumph.
/ ΒΣ

ΥΓ Μπάι δε γουάι: τα ΧΧ από ποια χρονιά και μετά έβγαιναν ψεκαστά;

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: Polymhxanos στις 13/05/2012 10:36 μμ.

vassa"ΥΓ Μπάι δε γουάι: τα ΧΧ από ποια χρονιά και μετά έβγαιναν ψεκαστά;"


http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR1100XX

Από ότι έχω διαβάσει γενικά, δεν ξέρω 100% κατά πόσο ισχύει, η πρώτη γεννιά ψεκαστών (1999), έκαιγε ελαφρώς πιο πολύ από τα καρμπυρατεράτα που αντικατέστησε. Η δεύτερη γεννιά (2001-2002) η οποία ήταν και καταλυτική, έκαιγε πιο λίγο από όλες.
1748 μίλια >>> http://forcev4.blogspot.gr/2017/08/1748-miles.html

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 14/05/2012 12:07 πμ.

vassa"- Εκτιμώ, όταν σε ποστ ανωτέρω γράφω ότι τα ΧΧ καίνε τον άμπακο, αφορά τα καρμπυρατεράτα.
- Πάντως γενικά δεν είναι "τρομερή" η μετάβαση από γιαπωνέζο σε Triumph.
/ ΒΣ

ΥΓ Μπάι δε γουάι: τα ΧΧ από ποια χρονιά και μετά έβγαιναν ψεκαστά;"

από το 99 και μετά

Re: Sprint st VS Cbr 1100 blackbird  

  Από: slaine στις 15/05/2012 10:28 πμ.

Polymhxanos"
vassa"ΥΓ Μπάι δε γουάι: τα ΧΧ από ποια χρονιά και μετά έβγαιναν ψεκαστά;"


http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR1100XX

Από ότι έχω διαβάσει γενικά, δεν ξέρω 100% κατά πόσο ισχύει, η πρώτη γεννιά ψεκαστών (1999), έκαιγε ελαφρώς πιο πολύ από τα καρμπυρατεράτα που αντικατέστησε. Η δεύτερη γεννιά (2001-2002) η οποία ήταν και καταλυτική, έκαιγε πιο λίγο από όλες."

τα καταλυτικά βγήκαν από το 2002 και (απ'ό,τι έχω ακούσει) καίνε λιγότερο.