Tiger 800 service

Re: Tiger 800 service  

  Από: TZANNSPY στις 02/04/2012 7:36 μμ.

Απλά για το αρχείο... Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία έχουν ή τουλάχιστον οφείλουν να έχουν αναρτημένους τιμοκαταλόγους με τις διάφορες εργασίες συντήρησης και κόστος εργατώρας οι "άλλοι" ;
Επίσης τις τιμές δεν τις καθορίζουν οι ίδιοι αλλά παίρνουν "γραμμή" από την Αντιπροσωπεία.
Εκδίδουν πάντοτε ΑΠΥ.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι γνωρίζεις από πριν την λυπητερή και δεν έχεις εκπλήξεις στις χρεώσεις.

Αν είχα Γιαπωνέζα ήξερα τι θα έκανα... Αλλά σε Triumph-Ducati-KTM etc Το service book σφραγισμένο από Εξ. Συν. είναι η μισή αξία/ασφάλεια της μοτό.

Γνωρίζω τον νόμο - σχετικά με τα εξ. συν. και τους εξ. μηχανικούς εκτός δικτύου αντιπροσωπείας κτλ - αλλά γνωρίζω πως στην Ελλάδα ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ
Μπαμπά μην... Πέφτεις !!!

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 03/04/2012 2:23 μμ.

TZANNSPY"Το service book σφραγισμένο από Εξ. Συν. είναι η μισή αξία/ασφάλεια της μοτό."


Σωστό και πολύ σημαντικό.

TZANNSPY"στην Ελλάδα ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ "


Πέφτω από τα σύννεφα!!!
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 03/04/2012 3:49 μμ.

TZANNSPY"
Γνωρίζω τον νόμο - σχετικά με τα εξ. συν. και τους εξ. μηχανικούς εκτός δικτύου αντιπροσωπείας κτλ - αλλά γνωρίζω πως στην Ελλάδα ΝΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ "


Προφανως. Ο νόμος είναι νόμος άσχετα με το δικό μας "δίκιο" η το "δίκιο" του συνεργείου
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 03/04/2012 3:55 μμ.

Cpt. Haddock"Προφανως. Ο νόμος είναι νόμος άσχετα με το δικό μας "δίκιο" η το "δίκιο" του συνεργείου"


...και με την καθημερινή πραγματικότητα, αν μου επιτρέπεις να προσθέσω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: kouts83 στις 03/04/2012 7:21 μμ.

Επομένως το πηγαίνω άλλες 2 φορές στην αντιπροσωπία (με δικά μου λάδια κιόλας για σπάσιμο) και μετά θα τους λέω να προγραμματίζουν το καντράν για τα σερβις και ΟΧΙ για την επόμενη αλλαγή λαδιού
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Tiger 800 service  

  Από: pan0s78 στις 03/04/2012 11:43 μμ.

λοιπόν παιδιά. στο 2ο σέρβις, των 5,000+ πήγα μόνος τα λαδάκια και αν εξαιρέσουμε το στράβωμα του τύπου στο εξουσιοδοτημένο όλα ΟΚ. απλά το φιλτράκι το χρέωσε 20€ (θεωρώ φυσιολογικά βάζοντας και την εργασία του μαζί, σφύξιμο στα ποτηράκια από τα καλάμια, στον κινητήρα, λαδώματα σε ντίζες και αλυσίδα). το γιατί το ρυθμίζει το ηλεκτρονικό στα 5,000 είναι δικιά του πατέντα και όπως μου είπαν από τα κεντρικά ο συγκεκριμένος εξουσοδοτημένος "ελέγχεται" για αυτές τις πρακτικές του, όπως και για άλλες οι οπόιες αν ανατρέξεται σε παλαιότερα ποστ μου θα τις βρείτε.
για τα λάδια από ηλιοφίλ μου είπαν ότι η τιμή αυτή για τα λάδια (12,50€) επιτυγχάνεται από ανεξάρτητο εισαγωγέα (καμία σχέση με ηλιοφολ ή castrol), γιατί αυτοί αγοράζουν με 18,50€ χοντρική και πουλάνε 20€. Γίνονται έρευνες, από όσα μου είπαν, κατά πόσο η σύσταση του λαδιού είναι ίδια και στα φθηνά μπουκάλια(!!!), και έχουν γίνει μηνύσεις απο ηλιοφίλ προς τον εισαγωγέα. Ίδιο προϊόν, ίδια φίρμα, ίδιες προδιαγραφές. τα συμπεράσματα δικά σας
Τα μανιτάρια είναι πιο χρήσιμα από το κράνος ?

Re: Tiger 800 service  

  Από: Native στις 04/04/2012 12:38 πμ.

pan0s78"...γιατί αυτοί αγοράζουν με 18,50€ χοντρική και πουλάνε 20€. Γίνονται έρευνες, από όσα μου είπαν, κατά πόσο η σύσταση του λαδιού είναι ίδια και στα φθηνά μπουκάλια(!!!), και έχουν γίνει μηνύσεις απο ηλιοφίλ προς τον εισαγωγέα. Ίδιο προϊόν, ίδια φίρμα, ίδιες προδιαγραφές. τα συμπεράσματα δικά σας"


Σιγά μην τα παίρνουν και 19 , παραπάνω απο 11 δεν τα παίρνουν! Απλα στο Ελλάντα τα λάδια έιναι τις μόδας να είναι ακριβά! Και οσο πιο ακριβά είναι τόσο πιο πολυ προστατεύουν το μοτέρ.
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger 800 service  

  Από: Billie στις 04/04/2012 12:01 μμ.

Native"Και οσο πιο ακριβά είναι τόσο πιο πολυ προστατεύουν το μοτέρ. "

Και δε σπάνε τα πιστόνια
"Facts do not cease to exist because they are ignored" Aldous Huxley

Re: Tiger 800 service  

  Από: BOB στις 04/04/2012 1:14 μμ.

pan0s78"λοιπόν παιδιά. στο 2ο σέρβις, των 5,000+ πήγα μόνος τα λαδάκια και αν εξαιρέσουμε το στράβωμα του τύπου στο εξουσιοδοτημένο όλα ΟΚ. απλά το φιλτράκι το χρέωσε 20€ (θεωρώ φυσιολογικά βάζοντας και την εργασία του μαζί, σφύξιμο στα ποτηράκια από τα καλάμια, στον κινητήρα, λαδώματα σε ντίζες και αλυσίδα). το γιατί το ρυθμίζει το ηλεκτρονικό στα 5,000 είναι δικιά του πατέντα και όπως μου είπαν από τα κεντρικά ο συγκεκριμένος εξουσοδοτημένος "ελέγχεται" για αυτές τις πρακτικές του, όπως και για άλλες οι οπόιες αν ανατρέξεται σε παλαιότερα ποστ μου θα τις βρείτε.
για τα λάδια από ηλιοφίλ μου είπαν ότι η τιμή αυτή για τα λάδια (12,50€) επιτυγχάνεται από ανεξάρτητο εισαγωγέα (καμία σχέση με ηλιοφολ ή castrol), γιατί αυτοί αγοράζουν με 18,50€ χοντρική και πουλάνε 20€. Γίνονται έρευνες, από όσα μου είπαν, κατά πόσο η σύσταση του λαδιού είναι ίδια και στα φθηνά μπουκάλια(!!!), και έχουν γίνει μηνύσεις απο ηλιοφίλ προς τον εισαγωγέα. Ίδιο προϊόν, ίδια φίρμα, ίδιες προδιαγραφές. τα συμπεράσματα δικά σας"


Καλύτερα φίλε μου να στραβώσει αυτός επειδή του πήγες τα λάδια παρά να στράβωνες εσύ που θα σου τα χρέωνε 20 ευρώ το λίτρο!

Όσο για αυτά που σου είπε η ηλιοφίλ..... τι να πω! Όλη την ώρα αυτή η εταιρία μας αραδιάζει ένα σορό μ@λ@κίες. Εγώ το μπουκαλάκι με τα 13 ευρώ που τους πήγα δεν είχε καμία απολύτως διαφορά με αυτό που είχαν στο συνεργείο. Αντί να κάνει μηνύσεις λοιπόν η ηλιοφίλ προς τον εισαγωγέα δεν κοιτάει καλύτερα να αγοράζει τα λάδια από αυτόν. Να μην της βγαίνουν 18,5 ευρώ το λίτρο χοντρική...

Re: Tiger 800 service  

  Από: johnygalan στις 05/04/2012 3:57 μμ.

pan0s78" γιατί αυτοί αγοράζουν με 18,50€ χοντρική και πουλάνε 20€."

" Ω ΞΕΙΝ, ΑΓΓΕΛΕΙΝ ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΙΟΙΣ ΟΤΙ ΤΗΔΕ ΚΕΙΜΕΘΑ ΤΟΙΣ ΚΕΙΝΩΝ ΡΗΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ"

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 06/04/2012 5:15 μμ.

Latest Update...
σήμερα έκανα το service των 10000 σε εξουσιοδοτημένο, με τα υλικά από εκεί.
Το μαλλί ανήλθε στα περίπου 190€, εκ τω οποίων τα 70 εργασία (και χαρά) και τα υπόλοιπα, λάδι, φίλτρο λαδιού και φίλτρο αέρα.

Δεν ξέρω αν παίζουν οι ίδιες τιμές παντού, οπότε για λόγους fair play δεν αναφέρω σε ποιόν εξουσιοδοτημένο πήγα.
Πρόθεση είναι να ενημερώσω, όχι να διαφημίσω ή να δυσφημίσω.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2012 8:15 μμ.

Απο τη στιγμή που πήγες σε εξουσιοδοτημένο, οι τιμές ειναι ίδιες σε όλους.

Λογικά πρεπει να εχει και καπου ανηρτημενο τον τιμοκατάλογο. Παντως 190 ευρω για τα 10,000 χλμ ειναι πολλα. Που να αρχισεις να θες και μπουζι, τακακια, βαλβιδες και λοιπες δημοκρατικές δυνάμεις...

Φιλτρο αέρα βαλε ενα KN να θελει απλά πλυσιμο και όχι αλλαγμα καθε τόσο...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: petros1479 στις 06/04/2012 9:36 μμ.

PTiger800"Latest Update...
σήμερα έκανα το service των 10000 σε εξουσιοδοτημένο, με τα υλικά από εκεί.
Το μαλλί ανήλθε στα περίπου 190€, εκ τω οποίων τα 70 εργασία (και χαρά) και τα υπόλοιπα, λάδι, φίλτρο λαδιού και φίλτρο αέρα.

Δεν ξέρω αν παίζουν οι ίδιες τιμές παντού, οπότε για λόγους fair play δεν αναφέρω σε ποιόν εξουσιοδοτημένο πήγα.
Πρόθεση είναι να ενημερώσω, όχι να διαφημίσω ή να δυσφημίσω."


πολλα τα λεφτα οντως. Οποτε μετα το Πασχα! Εχω 9500. Βολτα αυτη την κυριακη + ταξιδι για πασχα στο Τζαντε θα φτασω τα 10500 και βαλε, ελπιζω να μην εχω προβλημα...
HIGHWAY TO HELL.

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 06/04/2012 10:05 μμ.

Τι πρόβλημα να έχεις;
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: petros1479 στις 06/04/2012 10:10 μμ.

Cpt. Haddock"Τι πρόβλημα να έχεις;"

ψυχολογικο!!! Μου σπαει τα νευρα να βλεπω το "κλειδακι" στο καντραν!!!!
HIGHWAY TO HELL.