Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Tiger 800 service

Συζητάμε για τα διάφορα μοντέλα της Triumph

Συντονιστής: dimchrist

Κανόνες Δ. Συζήτησης
    Γράφουμε με Ελληνικά και όχι greeklish,εκτός αν υπάρχει κάποιος λόγος.Έτσι διευκολύνουμε τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα post μας.Επίσης καλό είναι να γράφουμε με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζουμε.

Re: Tiger 800 service

Δημοσίευσηαπό dimchrist » 07 Απρ 2012, 19:06

Το βιβλιαράκι στο υπογράφουν όλα τα συνεργεία.
Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (εγγύηση Ηλιοφίλ :roulette ) πας στους άλλους και τους αφήνεις να στα παίρνουν.
Τώρα τα περί μεταπωλησης... όταν θέλω να πάρω μεταχειρισμένο δε θα με ενδιαφέρει τόσο αν είναι εξουσιοδοτημένο το συνεργείο που έχει πάει αλλα να έχει κάνει τα σέρβις στην ώρα τους με τα αντίστοιχα ανταλλακτικά.
Αν διαβάσεις σχετικά άρθρα θα δεις που πάμε οι περισσότεροι για σέρβις. Μη το ξαναπιάνουμε αυτό το θέμα. :rolleyes:
Το θέμα είναι ότι οι εξουσιοδοτημένοι πλέον είναι λίγοι με αποτέλεσμα να βαράνε αρκετά! :evilblack:
Εικόνα
Triple Way
Άβαταρ μέλους
dimchrist
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Husqvarna TE 250 - Daytona 675
Όνομα: Παγκόσμιος © jimdom

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 07 Απρ 2012, 21:09

Σωστα τα λέει (περιέργως) η αντιπροσωπεία, σωστα τα λέει (οχι περιεργως) κι ο Dimchrist

Ρε παιδες, θα το πω κι ας (ξανα)γινω κακός. Τέτοια ψειρίαση για τα σερβις σε καινουριο μηχανακι ειναι υπερβολικη και μου θυμιζει νοοτροπία κατόχων bmw (τα λέω ενθυμούμενος ποστ παλιότερων ετών στο bmwforum.gr ή όπως αυτο μετονομαστηκε).

Που να παίρνατε και κανενα μεταχειρισμένο μηχανακι δεκαετίας δηλαδη...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 1050

Δημοσίευσηαπό kouts83 » 07 Απρ 2012, 22:16

Cpt. Haddock έγραψε:Σωστα τα λέει (περιέργως) η αντιπροσωπεία, σωστα τα λέει (οχι περιεργως) κι ο Dimchrist

Ρε παιδες, θα το πω κι ας (ξανα)γινω κακός. Τέτοια ψειρίαση για τα σερβις σε καινουριο μηχανακι ειναι υπερβολικη και μου θυμιζει νοοτροπία κατόχων bmw (τα λέω ενθυμούμενος ποστ παλιότερων ετών στο bmwforum.gr ή όπως αυτο μετονομαστηκε).

Που να παίρνατε και κανενα μεταχειρισμένο μηχανακι δεκαετίας δηλαδη...

Σε όλα τα post πάντα μας την λες.Ασχολούμαστε με τα σερβις γιατί έχουμε πάρει καινούρια μηχανάκια, αν είχα 10 ετίας δε θα με ενδιέφερε.Είχα δεκαετίας και δεν έκανε τσαφ και το έφτιαχνα σε δικούς μου μάστορες που ξέρω.
Σας ρωτάμε ως νέοι στην Τriumph γιατί βλέπω ότι το μηχανάκι δεν είναι ιάπονας που θέλει μόνο λάδια , θέλει ιδιαίτερη φροντίδα.Άμα είσαι εδώ μόνο για να κρίνεις σαν όλους τους Ελληνάρες δε βοηθάς. Εγώ καλοπροαίρετα τα λέω, ως νέος στην Τ προς άλλους νέους, μόνο κριτική ξέρεις να κάνεις.Εντάξι είσαι ο καλύτερος το καταλάβαμε και εγώ ένας μλκας που δεν ξέρει που του παν τα 4 . οκ?
Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν και συγνώμη όσους κούρασαν τα post μου.
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..
Άβαταρ μέλους
kouts83
Newbie
Progress to next rank:
62%

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800 Abs, 2012
Όνομα: Kostas

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 07 Απρ 2012, 22:41

Aπεναντίας σε παλια μηχανακια να σας ενδιέφερε το σερβις που θα θελανε ενα σωρό πραγματα. Σε καινουρια και με τόσα λιγα χλμ, τι να σας ενδιαφέρει, πέραν των τυπικών;

Και το μηχανάκι, ειδικα τα 800αρια που ειναι φρεσκα και του κουτιου δε θέλει ΚΑΜΙΑ ιδιαίτερη φροντιδα, μακαρι να ήταν οι ιαπωνες έτσι (που έχουν καιρο να βγαλουν ενα σωστο μηχανακι).

Το μονο που πρέπει να προσεχετε ειναι να μη πέσει "βαρια" στο πλάι και κλαίτε το κόλλημα του μαρσπιε του συνεπιβατη. Ελεγα παλια οτι είναι μαλλον υπερβολικά όσα γράφονταν, ειδα όμως με τα ματια μου τη ζημια σε μηχανακι φιλου που εαν ηθελε πληρη επισκευη του μαρσπιέ, πήγαινε για όλοκληρο πλαίσιο...

Ευτυχως η "Τ" διόρθωσε τη μαλακια της στο 1200αρι... (και στο μαρσπιε και στη μουρη)

Και μη νευριαζετε με το παραμικρό :happyface:
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό petros1479 » 09 Απρ 2012, 10:20

Cpt. Haddock έγραψε:Aπεναντίας σε παλια μηχανακια να σας ενδιέφερε το σερβις που θα θελανε ενα σωρό πραγματα. Σε καινουρια και με τόσα λιγα χλμ, τι να σας ενδιαφέρει, πέραν των τυπικών;

Και το μηχανάκι, ειδικα τα 800αρια που ειναι φρεσκα και του κουτιου δε θέλει ΚΑΜΙΑ ιδιαίτερη φροντιδα, μακαρι να ήταν οι ιαπωνες έτσι (που έχουν καιρο να βγαλουν ενα σωστο μηχανακι).

Το μονο που πρέπει να προσεχετε ειναι να μη πέσει "βαρια" στο πλάι και κλαίτε το κόλλημα του μαρσπιε του συνεπιβατη. Ελεγα παλια οτι είναι μαλλον υπερβολικά όσα γράφονταν, ειδα όμως με τα ματια μου τη ζημια σε μηχανακι φιλου που εαν ηθελε πληρη επισκευη του μαρσπιέ, πήγαινε για όλοκληρο πλαίσιο...

Ευτυχως η "Τ" διόρθωσε τη μαλακια της στο 1200αρι... (και στο μαρσπιε και στη μουρη)

Και μη νευριαζετε με το παραμικρό :happyface:

καπταιν εχεις δικιο! Ειδικα αυτο με το μαρσπιε το ξεραμε απο πριν παρουμε τη μηχανη. αλλα σε μια σχεση δεχεσε τον αλλο με τα ελλατωματα του! :happyface:
Την αφησα σημερα στον Πιερρακο 190€ θελει λεει γιατι εχει και πολυ προσωπικη δουλεια 3 - 4 ωρες γιατι καθαριζουν λεει τις πλακετες κτλ 70€, το φιλτρο 35 € , τα λαδια + φιλτρο 70€ και ξερω εγω τι αλλο! Αλλα την εχω ευχαριστηθει τοσο αυτη τη μηχανη που δε με νοιαζει τιποτα... :clap.
HIGHWAY TO HELL.
Άβαταρ μέλους
petros1479
Εγγεγραμένος χρήστης

Highscores: 1
Μοτοσυκλέτα: τιγρης 800 xc καταμαυρος και πολυ αγριος!
Όνομα: Πέτρος

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 09 Απρ 2012, 12:09

Ποιες πλακετες????????? :|
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό john doufexis » 09 Απρ 2012, 12:37

petros1479 έγραψε:Την αφησα σημερα στον Πιερρακο 190€ θελει λεει γιατι εχει και πολυ προσωπικη δουλεια 3 - 4 ωρες γιατι καθαριζουν λεει τις πλακετες κτλ 70€, το φιλτρο 35 € , τα λαδια + φιλτρο 70€ και ξερω εγω τι αλλο! Αλλα την εχω ευχαριστηθει τοσο αυτη τη μηχανη που δε με νοιαζει τιποτα... :clap.

πλακετες ? τι ενοει ο μαστορας :blink: ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!
Άβαταρ μέλους
john doufexis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: tiger 800
Όνομα: Doufe

Δημοσίευσηαπό PTiger800 » 09 Απρ 2012, 16:29

petros1479 έγραψε:Την αφησα σημερα στον Πιερρακο 190€ θελει λεει γιατι εχει και πολυ προσωπικη δουλεια 3 - 4 ωρες γιατι καθαριζουν λεει τις πλακετες κτλ 70€, το φιλτρο 35 € , τα λαδια + φιλτρο 70€ και ξερω εγω τι αλλο!

To έχω πρόσφατο :
62€ τα λάδια
11€ φίλτρο λαδιού
28€ φίλτρο αέρα
Σύνολο 100,00€ +23,00€ ΦΠΑ
Εργασία 70,00€
Κατά τα λεγόμενα, οι αλλαγές - τοποθετήσεις των ως άνω, κατέβασμα ντεπόζιτου, καθαρισμός-ρύθμιση πεταλούδων.
Μπροστά δεν ήμουν, θεωρώ όμως ότι έγιναν.

Για να μην νευριάζουμε ο ένας τον άλλο, περί ορέξεως και service book κολοκυθόπιτα. Ας κάνει ο καθείς ότι θεωρεί καλύτερο για το μηχανάκι του...

dimchrist έγραψε:Αν διαβάσεις σχετικά άρθρα θα δεις που πάμε οι περισσότεροι για σέρβις.

Δεν έχω ακούσει μόνο καλά λόγια, άλλα δεν μπορώ και να αποδείξω τίποτα.

Cpt. Haddock έγραψε:Ευτυχως η "Τ" διόρθωσε τη μαλακια της στο 1200αρι... (και στο μαρσπιε και στη μουρη)

Ψιτ φιλαράκο... μια χαρά είναι η μούρη μας. Νταξ; :D

Δε νομίζω ότι η μαλακία με το μαρσπιέ είναι μοναδική πρωτοτυπία της Τ. Όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας με συγκολλητά μαρσπιέ είναι. Από την άλλη, αν ήταν βιδωτό το μαρσπιέ τι εξασφαλίζει ότι σε μία πτώση θα έπαιρνε μόνο μαρσπιέ και θα άφηνε ανεπηρέαστο το υποπλαίσιο;
...metal under tension, begging you to touch and go...
Άβαταρ μέλους
PTiger800
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Tiger 800
Όνομα: Πάνος

Δημοσίευσηαπό Cpt. Haddock » 09 Απρ 2012, 17:00

PTiger800 έγραψε:[[...]Ψιτ φιλαράκο... μια χαρά είναι η μούρη μας. Νταξ; :D

Δε νομίζω ότι η μαλακία με το μαρσπιέ είναι μοναδική πρωτοτυπία της Τ. Όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας με συγκολλητά μαρσπιέ είναι. Από την άλλη, αν ήταν βιδωτό το μαρσπιέ τι εξασφαλίζει ότι σε μία πτώση θα έπαιρνε μόνο μαρσπιέ και θα άφηνε ανεπηρέαστο το υποπλαίσιο;

H δική σας δεν ξέρω. Για του 800ριου όμως που ειναι συγκολλημένη στο πλαίσιο που ειναι συγκολλημένο στο υποπλαίσιο, που εχε συγκολλημένα μαρσπιε, ο διας να σας φυλάει απο καμια χωματινη τουμπα (γιατι υποτιθεται ειναι ονοφ το μηχανακι.)

Στο 1200 και τα μαρσπιε αλλα και η βαση των φωτων/ταμπλο μπροστα ειναι βιδωμένη στο πλαίσιο.

Και δεν ισχύει αυτο που λές. Το bmw f800gs που ειναι ο άμεσος ανταγωνιστης τα έχει βιδωμένα, οπως και τη μουρη. Σε περιπτωση πτώσης, το αδυνατο σημειο που ειναι η βιδα, τρωει μια και φευγει, αλλα σου μενει το πλαισο οκ.

Μην πω για το 1050 που στην τελική ειναι στριτ μηχανακι και έχει τα μαρσπιε βιδωμενα στο υποπλαισιο που ειναι βιδωμενο στο πλαισιο...
Άβαταρ μέλους
Cpt. Haddock
Εγγεγραμένος χρήστης

Δημοσίευσηαπό Native » 09 Απρ 2012, 18:13

Ναι όντως, στο θέμα πλαισιου-υποπλαισιου-μούτρου είναι τραγικο το 800. Ειναι πραγματικα αιτία για να μην το αγοράσει κανείς...

Τώρα για το service αν σου έκανε ολα αυτα (γραφει το βιβλιο οτι πρέπει να γίνουν?) είναι ψιλοnormal η τιμή, αν και για την αλλαγη λαδιών δεν χρεώνεται η έργασία κανονικά, έκτος αν πάς δικά σου...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Άβαταρ μέλους
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Vespa Gts300

Δημοσίευσηαπό john doufexis » 09 Απρ 2012, 18:18

Σας το εχω ξαναπει, ειμαστε η ΝΤΡΟΠΗ της Τ ολα στο 800 ειναι για το ανδρικο μοριο !! πρεπει να τα βαψουμε μπλε κ να τα πεταξουμε στη θαλασσα, μαρσιπιεδες μουρες καταναλωσεις πλαισια, σελες ροδες μηχανη αλυσιδα το γηπεδο το παρκε ολα για το πεοοοοοοοοοοςςςς μετανοειταιιιιιιιι απαλλαχτε μας απο τα 800ριαααααααααααααααααα !!!!! :loco:
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!
Άβαταρ μέλους
john doufexis
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: tiger 800
Όνομα: Doufe

Δημοσίευσηαπό Native » 09 Απρ 2012, 18:42

xaxaxaxa...μα εσας γουστάρουμε, οχι τα μηχανάκια σας xaxaxaxaxa
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...
Άβαταρ μέλους
Native
Εγγεγραμένος χρήστης

Μοτοσυκλέτα: Vespa Gts300

Advertisement
ΠροηγούμενηΕπόμενο

• Similar topics
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Συγγραφέας

Επιστροφή στο Ευρετήριο Δ. Συζήτησης

Επιστροφή στο Σχόλια - Παρατηρήσεις - Πληροφορίες (Triumph)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης