Tiger 800 service

Re: Tiger 800 service  

  Από: Native στις 09/04/2012 6:13 μμ.

Ναι όντως, στο θέμα πλαισιου-υποπλαισιου-μούτρου είναι τραγικο το 800. Ειναι πραγματικα αιτία για να μην το αγοράσει κανείς...

Τώρα για το service αν σου έκανε ολα αυτα (γραφει το βιβλιο οτι πρέπει να γίνουν?) είναι ψιλοnormal η τιμή, αν και για την αλλαγη λαδιών δεν χρεώνεται η έργασία κανονικά, έκτος αν πάς δικά σου...
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger 800 service  

  Από: john doufexis στις 09/04/2012 6:18 μμ.

Σας το εχω ξαναπει, ειμαστε η ΝΤΡΟΠΗ της Τ ολα στο 800 ειναι για το ανδρικο μοριο !! πρεπει να τα βαψουμε μπλε κ να τα πεταξουμε στη θαλασσα, μαρσιπιεδες μουρες καταναλωσεις πλαισια, σελες ροδες μηχανη αλυσιδα το γηπεδο το παρκε ολα για το πεοοοοοοοοοοςςςς μετανοειταιιιιιιιι απαλλαχτε μας απο τα 800ριαααααααααααααααααα !!!!!
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Tiger 800 service  

  Από: Native στις 09/04/2012 6:42 μμ.

xaxaxaxa...μα εσας γουστάρουμε, οχι τα μηχανάκια σας xaxaxaxaxa
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 10/04/2012 5:16 μμ.

Cpt. Haddock"Το bmw f800gs που ειναι ο άμεσος ανταγωνιστης τα έχει βιδωμένα"


Ίσως έχει βιδωτό όλο το υποπλαίσιο. Τα μαρσπιέ πάντως είναι κολλητά στο υποπλαίσιο.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/04/2012 5:37 μμ.

Nαι το υποπλαίσιο εννοούσα, λαθος μου
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: kouts83 στις 11/04/2012 11:31 μμ.

Kostas Daniilidis"Σημερα εκανα το σερβις των 10.000 χλμ και μου στοιχισε 180 ευρω(120 ανταλακτικα,60 εργασια).Αλλαχτηκαν λαδια,φιλτρο λαδιου και αερα και εγιναν οι κλασικοι ελεγχοι.Επισης μου περασαν αλλες χαρτογραφησεις επειδη εχουμε βενζινη Μπαγκλαντες ειπαν(χαχαχαχαχαχαχα).Η εταιρια μου ειπαν εχει βγαλει αλλες χαρτογραφησεις ειδικα για την Ελλαδα"

Φοβούνται και για τα 800 πλέον για τα πιστόνια δηλαδή?
πως είναι ο κινητήρας και η κατανάλωση μετά τις νέες ρυθμίσεις να μας πεις φιλαράκι όποτε μπορέσεις!!
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 12/04/2012 1:31 μμ.

Εγώ πάντως με τη νέα χαρτογράφηση έχω κερδίσει τουλάχιστον 10 άλογα στον τροχό και η κατανάλωση έχει πέσει κάτω από τα 4lt/100km, και μετά ξύπνησα....

Σε κατανάλωση παρόλο που δεν έχω κάψει πλήρες ντεπόζιτο ακόμα δε βλέπω διαφορά βάσει του τρόπου που πέφτει ο δείκτης συναρτήσει των χλμ.

Σαν απόδοση κινητήρα, μου φαίνεται ότι λείπει ένα ψιλοκόμπιασμα που είχα γύρω στις 2000-2500 στροφές. Αυτό περισσότερο ως αίσθηση το λέω παρά ως καταγεγραμμένο γεγονός.

Μόνη αισθητή διαφορά είναι ότι όταν ανάβω κρύο το μηχανάκι έχει πολύ ψηλά το ρελαντί (κάτι σαν τσοκ;;;) περίπου στις 1800rpm. Αυτό πέφτει σχεδόν αμέσως στις 1200 και μέχρι να ζεσταθεί κρατάει αυτές τις στροφές. Κατά τα άλλα business as usual.

Kostas Daniilidis"Η εταιρια μου ειπαν εχει βγαλει αλλες χαρτογραφησεις ειδικα για την Ελλαδα"

Γιατί εγώ δεν το πολυπιστεύω αυτό;
Μου φαίνεται λίγο μαστορέικη π@π@ριά.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: Ichigo στις 12/04/2012 2:08 μμ.

Kostas Daniilidis"Σημερα εκανα το σερβις των 10.000 χλμ και μου στοιχισε 180 ευρω(120 ανταλακτικα,60 εργασια).Αλλαχτηκαν λαδια,φιλτρο λαδιου και αερα και εγιναν οι κλασικοι ελεγχοι.Επισης μου περασαν αλλες χαρτογραφησεις επειδη εχουμε βενζινη Μπαγκλαντες ειπαν(χαχαχαχαχαχαχα).Η εταιρια μου ειπαν εχει βγαλει αλλες χαρτογραφησεις ειδικα για την Ελλαδα"


Κάτι τέτοια βλέπουν οι Ιάπωνες περι χαρτογραφίσεων και γελάνε! Ήθελα να ξερα γιατί δεν ισχύουν για τα άλλα μηχανάκια αυτά!
"O coward conscience, how dost thou afflict me!"

Re: Tiger 800 service  

  Από: kouts83 στις 12/04/2012 4:15 μμ.

Kostas Daniilidis"
Kostas Daniilidis"Η εταιρια μου ειπαν εχει βγαλει αλλες χαρτογραφησεις ειδικα για την Ελλαδα"

Γιατί εγώ δεν το πολυπιστεύω αυτό;
Μου φαίνεται λίγο μαστορέικη π@π@ριά."


Εχει να κερδισει κατι λεγοντας μου αυτο?Δεν το πηγα σε ανεξαρτητο μαστορα αλλα στην αντιπροσωπια[/quote]

Δεν το είπε με κακία ο Πανάγος
Απλός επειδή και άλλοι κάνανε το σερβις των 10, δεν τους είπαν κάτι για αλλαγή στη χαρτογράφηση, νομίζω και ο Παναγιώτης το έχει κάνει το σερβις ήδη. Μπορεί να είναι καινούριο αυτό!! Εκτός και αν εννοούν την αναβάθμιση του software που είχαν κάνει στα 800 τον Δεκέμβρη αν δεν κάνω λάθος ( ό,τι ξέρω το έχω διαβάσει από το φόρουμ εδώ) και δεν την είχες ήδη κάνει και στο είπαν και καλά νέες χαρτογραφήσεις
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 12/04/2012 5:31 μμ.

Για να μην παρεξηγηθώ, εξηγώ...

@kostas daniilidis
Όταν ρωτάς "έχει να κερδίσει κάτι από αυτό" αναφέρεσαι σε α)εμένα ή β) το μάστορα;

Αν α)
Όχι δεν έχω να κερδίσω και ούτε πρόθεσή μου είναι να σου την πω ή να σε κακοκαρδίσω. Απλά έχω βαρεθεί να ακούω στην καθημερινότητά μου άτομα να τα φορτώνουν όλα σε κάποιον άλλο και να αποποιούνται ευθύνες. Αυτό θεωρώ ότι είναι η μόνιμη κριτική στο καύσιμο.
Αν β)
Για κάποιο λόγο στην πιάτσα δεν εμπιστεύομαι εύκολα συνεργεία. Οι παπαριές δεν λέγονται μόνο με κίνητρο το οικονομικό όφελος. Στην προκειμένη περίπτωση, λέμε την παπαριά, γελάμε λίγο όλοι με το Μπαγκλαντές και φεύγει λίγο βάρος και λίγο ευθύνη από την καμπούρα μας. Ρίχνουμε τεχνιέντως το βάρος στη ποιότητα της βενζίνης, άρα "με τέτοιο καύσιμο τι να σου κάνει και το καϋμένο το μηχανάκι;" και "η δόλια η εταιρία κάνει ότι μπορεί αλλα....". Και αναρωτήσου το εξής, αν έλεγες στον τύπο "Ρε φίλε δεν έχεις δίκιο, εγώ βενζινάς είμαι και του βάζω από το δικό μου μαγαζί βενζίνη" δεν θα σου έλεγε κάτι του στυλ "ε δεν λέμε και για όλους...". Επίσης πριν την έναρξη των πωλήσεων του Τ800 είχαν βγει φωτο από οδηγό test ride που είχε φέρει μηχανάκι από την Τουρκία πέρασε από Ελλάδα και θα πήγαινε δεν ξέρω και γω που. Ε, τόσο κωλόφαρδος ήταν αυτός που δεν έπεσε σε νοθευμένο καύσιμο εδώ στο "Μπαγκλαντες";

Επίσης ενδεικτικά, όταν ο δικός μου τίγρης είχε παρουσιάσει το πασίγνωστο πρόβλημα με το ρελαντί, ή πρώτη άποψη ήταν ότι φταίει η βενζίνη και μου έβαλαν πρόγραμμα για 91 οκτάνια.


kouts83"Εκτός και αν εννοούν την αναβάθμιση του software"

Μάλλον αυτό εννοούν και το έκαναν και σε εμένα στα 10000km.

Τέλος, Κώστα αν σε έθιξα με το σχόλιο μου, δεν ήταν στις προθέσεις μου και με συγχωρείς.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: mixalakis στις 12/04/2012 10:26 μμ.

Θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να μάθουμε αν πράγματι υπάρχει ειδική χαρτογράφηση για την Ελλάδα!

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 13/04/2012 6:36 μμ.

Σίγουρα η ποιότητα της βενζίνης παίζει ρόλο στην απόδοση του κινητήρα.

Η διαπίστωση που κάνω είναι ότι απλώς μεγάλη μερίδα συνεργείων τείνουν να αποδίδουν προβλήματα ή ενδεχόμενα προβλήματα στην ποιότητα της βενζίνης πριν αποκλείσουν αίτια τα οποία άπτονται της αρμοδιότητας τους. Το βρίσκουν ως εύκολη λύση.

Για να προσθέσω και κάτι ακόμα. Πριν από κάποια χρόνια, το αυτοκίνητο του αδερφού μου (Golf) είχε παρουσιάσει προβλήματα στην αντλία καυσίμου. Στο συνεργείο του είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα ήταν νοθευμένο καύσιμο και του άλλαξαν αντλία. Ο βενζινάς που χρησιμοποιούσε τότε ο αδερφός μου και που εξακολουθώ να χρησιμοποιώ και εγώ όταν του το είπα απάντησε "ας έρθει όποιος θέλει να το πει επίσημα αυτό". Εγώ δεν μπορώ να ξέρω ποιός από τους δύο έχει δίκιο, αλλά ποιος μπορεί να υποστηρίξει τα λεγόμενά του και επισήμως. Όσο η κουβέντα παραμένει "καφενειακού επιπέδου" μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει για το καύσιμο. Όταν σοβαρεύει;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: mastersam13 στις 03/07/2012 10:25 μμ.

Πήρα τηλ σήμερα για να κλείσω ραντεβού.
Service στα 10.000 χλμ και κόστος 200€ (ακριβότερα από τους περισσότερους προαναφερθέντες) ενώ είχα ξαναγράψει οτι πλήρωσα μόνο 67€ στα 5.000 χλμ που ήταν φθηνότερα από τους άλλους.
(Οι τιμές αφορούν στην αντιπροσωπεία στην Πάτρα)
Όσο βαθαίνει η κρίση... ανεβαίνουν τα ευρώ μάλλον!
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ

Re: Tiger 800 service  

  Από: ad1 στις 05/07/2012 9:33 μμ.

mastersam13"Πήρα τηλ σήμερα για να κλείσω ραντεβού.
Service στα 10.000 χλμ και κόστος 200€ (ακριβότερα από τους περισσότερους προαναφερθέντες) ενώ είχα ξαναγράψει οτι πλήρωσα μόνο 67€ στα 5.000 χλμ που ήταν φθηνότερα από τους άλλους.
(Οι τιμές αφορούν στην αντιπροσωπεία στην Πάτρα)
Όσο βαθαίνει η κρίση... ανεβαίνουν τα ευρώ μάλλον! "


Τι εργασιες θα κανει και θελει 200 Ευρω?

Re: Tiger 800 service  

  Από: mastersam13 στις 09/07/2012 2:45 μμ.

Αναλυτικά (τελικές τιμές μετά το service των 10.000)

Λάδια αλλαγή 60€
Λάδια φίλτρο 14€
Μπουζί 33€
Φίλτρο Αέρα 38€
Εργασία 60€

Σύνολο 205€

Με τις υγείες μου
Ευτυχία δεν είναι να κάνεις αυτό που θέλεις, αλλά να μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις.

Ζαν-Ζακ Ρουσσώ