Tiger 800 service

Re: Tiger 800 service  

  Από: Σπυριδων στις 06/04/2012 11:09 μμ.

Aν βαλουμε Κ&Ν το μηχανακι θα κανει σκασιματα?

Re: Tiger 800 service  

  Από: BOB στις 07/04/2012 1:37 πμ.

Cpt. Haddock"Απο τη στιγμή που πήγες σε εξουσιοδοτημένο, οι τιμές ειναι ίδιες σε όλους.

Λογικά πρεπει να εχει και καπου ανηρτημενο τον τιμοκατάλογο. Παντως 190 ευρω για τα 10,000 χλμ ειναι πολλα. Που να αρχισεις να θες και μπουζι, τακακια, βαλβιδες και λοιπες δημοκρατικές δυνάμεις...

Φιλτρο αέρα βαλε ενα KN να θελει απλά πλυσιμο και όχι αλλαγμα καθε τόσο..."


Κι όμως όταν ήταν να κάνω το service των 10,000km είχα ρωτήσει σε δύο από τα απειρα (3 δηλαδή) εξουσιοδοτημένα Triumph της Αθήνας και μου είχαν πει διαφορετικές τιμές.

Re: Tiger 800 service  

  Από: Native στις 07/04/2012 8:14 πμ.

PTiger800"Latest Update...
σήμερα έκανα το service των 10000 σε εξουσιοδοτημένο, με τα υλικά από εκεί.
Το μαλλί ανήλθε στα περίπου 190€, εκ τω οποίων τα 70 εργασία (και χαρά) και τα υπόλοιπα, λάδι, φίλτρο λαδιού και φίλτρο αέρα.

Δεν ξέρω αν παίζουν οι ίδιες τιμές παντού, οπότε για λόγους fair play δεν αναφέρω σε ποιόν εξουσιοδοτημένο πήγα.
Πρόθεση είναι να ενημερώσω, όχι να διαφημίσω ή να δυσφημίσω."


Πολλά είναι τα 190€...μονο λάδια θέλει το μηχανάκι στις 10.000
Είναι γλυκό το γκάζι...στο φρένο είναι η πίκρα...

Re: Tiger 800 service  

  Από: kouts83 στις 07/04/2012 4:51 μμ.

Λοιπόν παίδες ενόχλησα με e-mail και πάλι την αντιπροσωπεία αυτή τη φορά για το θέμα του σερβις (ελπίζω να μη με βρίζουν πολύ) , προγραμματισμού εγκεφάλου για το επόμενο κτλπ.
Ιδού λοιπόν η απάντηση (copy paste την έχω κάνει δεν έχω παρέμβει πουθενά) :

Σε ότι αφορά το σέρβις, η Triumph αναφέρει ότι το σέρβις είναι στα 10.000χλμ, όχι πριν (ούτε αλλαγή λαδιών πριν από τότε). Η οδηγία της Triumph είναι ρητή και έχει μεγάλη σημασία, καθώς έχουν καταβάλει τεράστια προσπάθεια (και χρήματα) ώστε οι κινητήρες να μη χρειάζονται συχνότερη συντήρηση. Αυτό είναι και ένα μεγάλο πλεονέκτημα της Triumph έναντι του ανταγωνισμού.

Σε ότι αφορά τους Έλληνες μηχανικούς, έχοντας δει οι περισσότεροι μέσω της εμπειρίας τους ότι οι μοτοσικλέτες κυκλοφορούν μέσα στις πόλεις καθημερινά και σε υψηλές θερμοκρασίες, προτείνουν μια ενδιάμεση αλλαγή λαδιών στα 5-6.000χλμ. Επίσης η εμπειρία έχει δείξει ότι πολλοί πελάτες δεν ελέγχουν ποτέ τη στάθμη λαδιού και τα 10.000χλμ είναι πολλά με κίνδυνο τη μείωση της στάθμης κάτω από το επιτρεπτό όριο (είναι φυσιολογική η κατανάλωση λαδιού σε όλους τους κινητήρες μέχρι ένα επίπεδο). Θέλουμε να σας διαβεβαιώσουμε ότι οι μηχανικοί της Triumph καλώντας τους πελάτες για αλλαγή, προσπαθούν να προστατέψουν τον πελάτη και όχι να βγάλουν χρήματα. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι ο μηχανικός σε καμία περίπτωση δε μπορεί να σας προτείνει να προβείτε σε οποιαδήποτε εργασία επάνω στη μοτοσικλέτα σας μόνος σας, ακόμη και αν αυτό είναι κάτι τόσο απλό όσο μια αλλαγή λαδιών, καθώς δεν τους το επιτρέπει (ορθώς) το εργοστάσιο.

Αυτό βέβαια που έπρεπε να έχει γίνει ήταν να σας ενημερώσει ο μηχανικός για όλα αυτά και να αποφασίσετε εσείς πριν σας κλείσει οποιοδήποτε ραντεβού πέρα αυτού των 10.000χλμ που είναι και το μόνο που συστήνει η κατασκευάστρια εταιρεία.
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Tiger 800 service  

  Από: dimchrist στις 07/04/2012 6:07 μμ.

PTiger800"...σήμερα έκανα το service των 10.000 σε εξουσιοδοτημένο, με τα υλικά από εκεί.
Το μαλλί ανήλθε στα περίπου 190€, εκ τω οποίων τα 70 εργασία (και χαρά) και τα υπόλοιπα, λάδι, φίλτρο λαδιού και φίλτρο αέρα."

Η "σωστή" τιμή θα ήτανε χωρίς την εργασία...
Ήδη τα 120 που απομένουν είναι αρκετά για να βγάλει αρκετά.
Δυστυχώς αυτοί οι εξουσιοδοτημένοι που έχουν μείνει είναι πανάκριβοι.
Πάντως ακόμα και αν είχα καινούριο (εντός εγγύησης) δεν νομίζω να το πήγαινα σε αυτούς...

Triple Way

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 07/04/2012 6:48 μμ.

Και το επόμενο "μεγάλο" service (20000) θα είναι ακόμα πιο τσουχτερό.

Απλώς για όσο είμαι στην εγγύηση δεν θα ήθελα να μην έχω σφραγισμένο service book. Μετά δεν ξέρω.
Έχω την εντύπωση όμως ότι αν ξαφνικά το service book αρχίσει να έχει "μη εξουσιοδοτημένες" σφραγίδες θα αρχίσω να χάνω μεταπωλητική αξία, η οποία ένεκα και των καιρών που ζουμε ούτως ή αλλιώς καταποντίζεται καθημερινά.

Αλλά και αν δεν πάω εκεί που πήγα που να πάω;

Σχεδόν για όλα τα συνεργεία, αν ρωτήσεις θα έχεις και καλές και κακές κριτικές.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: dimchrist στις 07/04/2012 7:06 μμ.

Το βιβλιαράκι στο υπογράφουν όλα τα συνεργεία.
Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (εγγύηση Ηλιοφίλ ) πας στους άλλους και τους αφήνεις να στα παίρνουν.
Τώρα τα περί μεταπωλησης... όταν θέλω να πάρω μεταχειρισμένο δε θα με ενδιαφέρει τόσο αν είναι εξουσιοδοτημένο το συνεργείο που έχει πάει αλλα να έχει κάνει τα σέρβις στην ώρα τους με τα αντίστοιχα ανταλλακτικά.
Αν διαβάσεις σχετικά άρθρα θα δεις που πάμε οι περισσότεροι για σέρβις. Μη το ξαναπιάνουμε αυτό το θέμα.
Το θέμα είναι ότι οι εξουσιοδοτημένοι πλέον είναι λίγοι με αποτέλεσμα να βαράνε αρκετά!

Triple Way

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/04/2012 9:09 μμ.

Σωστα τα λέει (περιέργως) η αντιπροσωπεία, σωστα τα λέει (οχι περιεργως) κι ο Dimchrist

Ρε παιδες, θα το πω κι ας (ξανα)γινω κακός. Τέτοια ψειρίαση για τα σερβις σε καινουριο μηχανακι ειναι υπερβολικη και μου θυμιζει νοοτροπία κατόχων bmw (τα λέω ενθυμούμενος ποστ παλιότερων ετών στο bmwforum.gr ή όπως αυτο μετονομαστηκε).

Που να παίρνατε και κανενα μεταχειρισμένο μηχανακι δεκαετίας δηλαδη...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: kouts83 στις 07/04/2012 10:16 μμ.

Cpt. Haddock"Σωστα τα λέει (περιέργως) η αντιπροσωπεία, σωστα τα λέει (οχι περιεργως) κι ο Dimchrist

Ρε παιδες, θα το πω κι ας (ξανα)γινω κακός. Τέτοια ψειρίαση για τα σερβις σε καινουριο μηχανακι ειναι υπερβολικη και μου θυμιζει νοοτροπία κατόχων bmw (τα λέω ενθυμούμενος ποστ παλιότερων ετών στο bmwforum.gr ή όπως αυτο μετονομαστηκε).

Που να παίρνατε και κανενα μεταχειρισμένο μηχανακι δεκαετίας δηλαδη..."


Σε όλα τα post πάντα μας την λες.Ασχολούμαστε με τα σερβις γιατί έχουμε πάρει καινούρια μηχανάκια, αν είχα 10 ετίας δε θα με ενδιέφερε.Είχα δεκαετίας και δεν έκανε τσαφ και το έφτιαχνα σε δικούς μου μάστορες που ξέρω.
Σας ρωτάμε ως νέοι στην Τriumph γιατί βλέπω ότι το μηχανάκι δεν είναι ιάπονας που θέλει μόνο λάδια , θέλει ιδιαίτερη φροντίδα.Άμα είσαι εδώ μόνο για να κρίνεις σαν όλους τους Ελληνάρες δε βοηθάς. Εγώ καλοπροαίρετα τα λέω, ως νέος στην Τ προς άλλους νέους, μόνο κριτική ξέρεις να κάνεις.Εντάξι είσαι ο καλύτερος το καταλάβαμε και εγώ ένας μλκας που δεν ξέρει που του παν τα 4 . οκ?
Ευχαριστώ τα παιδιά που απάντησαν και συγνώμη όσους κούρασαν τα post μου.
Οταν ξεκινάς να οδηγάς ένα δίκυκλο έχεις δύο τσάντες στα χέρια σου.
Η μία γεμάτη και η άλλη άδεια.
Η γεμάτη έχει μέσα της μπόλικη τύχη και η άδεια εμπειρίες.
Φροντίζεις να έχεις γεμίσει και την άδεια πριν σου τελειώσει η τύχη..

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 07/04/2012 10:41 μμ.

Aπεναντίας σε παλια μηχανακια να σας ενδιέφερε το σερβις που θα θελανε ενα σωρό πραγματα. Σε καινουρια και με τόσα λιγα χλμ, τι να σας ενδιαφέρει, πέραν των τυπικών;

Και το μηχανάκι, ειδικα τα 800αρια που ειναι φρεσκα και του κουτιου δε θέλει ΚΑΜΙΑ ιδιαίτερη φροντιδα, μακαρι να ήταν οι ιαπωνες έτσι (που έχουν καιρο να βγαλουν ενα σωστο μηχανακι).

Το μονο που πρέπει να προσεχετε ειναι να μη πέσει "βαρια" στο πλάι και κλαίτε το κόλλημα του μαρσπιε του συνεπιβατη. Ελεγα παλια οτι είναι μαλλον υπερβολικά όσα γράφονταν, ειδα όμως με τα ματια μου τη ζημια σε μηχανακι φιλου που εαν ηθελε πληρη επισκευη του μαρσπιέ, πήγαινε για όλοκληρο πλαίσιο...

Ευτυχως η "Τ" διόρθωσε τη μαλακια της στο 1200αρι... (και στο μαρσπιε και στη μουρη)

Και μη νευριαζετε με το παραμικρό
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: petros1479 στις 09/04/2012 10:20 πμ.

Cpt. Haddock"Aπεναντίας σε παλια μηχανακια να σας ενδιέφερε το σερβις που θα θελανε ενα σωρό πραγματα. Σε καινουρια και με τόσα λιγα χλμ, τι να σας ενδιαφέρει, πέραν των τυπικών;

Και το μηχανάκι, ειδικα τα 800αρια που ειναι φρεσκα και του κουτιου δε θέλει ΚΑΜΙΑ ιδιαίτερη φροντιδα, μακαρι να ήταν οι ιαπωνες έτσι (που έχουν καιρο να βγαλουν ενα σωστο μηχανακι).

Το μονο που πρέπει να προσεχετε ειναι να μη πέσει "βαρια" στο πλάι και κλαίτε το κόλλημα του μαρσπιε του συνεπιβατη. Ελεγα παλια οτι είναι μαλλον υπερβολικά όσα γράφονταν, ειδα όμως με τα ματια μου τη ζημια σε μηχανακι φιλου που εαν ηθελε πληρη επισκευη του μαρσπιέ, πήγαινε για όλοκληρο πλαίσιο...

Ευτυχως η "Τ" διόρθωσε τη μαλακια της στο 1200αρι... (και στο μαρσπιε και στη μουρη)

Και μη νευριαζετε με το παραμικρό "

καπταιν εχεις δικιο! Ειδικα αυτο με το μαρσπιε το ξεραμε απο πριν παρουμε τη μηχανη. αλλα σε μια σχεση δεχεσε τον αλλο με τα ελλατωματα του!
Την αφησα σημερα στον Πιερρακο 190€ θελει λεει γιατι εχει και πολυ προσωπικη δουλεια 3 - 4 ωρες γιατι καθαριζουν λεει τις πλακετες κτλ 70€, το φιλτρο 35 € , τα λαδια + φιλτρο 70€ και ξερω εγω τι αλλο! Αλλα την εχω ευχαριστηθει τοσο αυτη τη μηχανη που δε με νοιαζει τιποτα... .
HIGHWAY TO HELL.

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/04/2012 12:09 μμ.

Ποιες πλακετες?????????
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Tiger 800 service  

  Από: john doufexis στις 09/04/2012 12:37 μμ.

petros1479"
Την αφησα σημερα στον Πιερρακο 190€ θελει λεει γιατι εχει και πολυ προσωπικη δουλεια 3 - 4 ωρες γιατι καθαριζουν λεει τις πλακετες κτλ 70€, το φιλτρο 35 € , τα λαδια + φιλτρο 70€ και ξερω εγω τι αλλο! Αλλα την εχω ευχαριστηθει τοσο αυτη τη μηχανη που δε με νοιαζει τιποτα... ."


πλακετες ? τι ενοει ο μαστορας ?
Βρε θα αργησεις και θα σου κρυωσει η μπριτζολα !!!!

Re: Tiger 800 service  

  Από: PTiger800 στις 09/04/2012 4:29 μμ.

petros1479"Την αφησα σημερα στον Πιερρακο 190€ θελει λεει γιατι εχει και πολυ προσωπικη δουλεια 3 - 4 ωρες γιατι καθαριζουν λεει τις πλακετες κτλ 70€, το φιλτρο 35 € , τα λαδια + φιλτρο 70€ και ξερω εγω τι αλλο!"


To έχω πρόσφατο :
62€ τα λάδια
11€ φίλτρο λαδιού
28€ φίλτρο αέρα
Σύνολο 100,00€ +23,00€ ΦΠΑ
Εργασία 70,00€
Κατά τα λεγόμενα, οι αλλαγές - τοποθετήσεις των ως άνω, κατέβασμα ντεπόζιτου, καθαρισμός-ρύθμιση πεταλούδων.
Μπροστά δεν ήμουν, θεωρώ όμως ότι έγιναν.

Για να μην νευριάζουμε ο ένας τον άλλο, περί ορέξεως και service book κολοκυθόπιτα. Ας κάνει ο καθείς ότι θεωρεί καλύτερο για το μηχανάκι του...

dimchris"Αν διαβάσεις σχετικά άρθρα θα δεις που πάμε οι περισσότεροι για σέρβις. "


Δεν έχω ακούσει μόνο καλά λόγια, άλλα δεν μπορώ και να αποδείξω τίποτα.

Cpt. Haddock"Ευτυχως η "Τ" διόρθωσε τη μαλακια της στο 1200αρι... (και στο μαρσπιε και στη μουρη)"


Ψιτ φιλαράκο... μια χαρά είναι η μούρη μας. Νταξ;

Δε νομίζω ότι η μαλακία με το μαρσπιέ είναι μοναδική πρωτοτυπία της Τ. Όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας με συγκολλητά μαρσπιέ είναι. Από την άλλη, αν ήταν βιδωτό το μαρσπιέ τι εξασφαλίζει ότι σε μία πτώση θα έπαιρνε μόνο μαρσπιέ και θα άφηνε ανεπηρέαστο το υποπλαίσιο;
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Tiger 800 service  

  Από: Cpt. Haddock στις 09/04/2012 5 μμ.

PTiger800"[[...]Ψιτ φιλαράκο... μια χαρά είναι η μούρη μας. Νταξ;

Δε νομίζω ότι η μαλακία με το μαρσπιέ είναι μοναδική πρωτοτυπία της Τ. Όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας με συγκολλητά μαρσπιέ είναι. Από την άλλη, αν ήταν βιδωτό το μαρσπιέ τι εξασφαλίζει ότι σε μία πτώση θα έπαιρνε μόνο μαρσπιέ και θα άφηνε ανεπηρέαστο το υποπλαίσιο;"


H δική σας δεν ξέρω. Για του 800ριου όμως που ειναι συγκολλημένη στο πλαίσιο που ειναι συγκολλημένο στο υποπλαίσιο, που εχε συγκολλημένα μαρσπιε, ο διας να σας φυλάει απο καμια χωματινη τουμπα (γιατι υποτιθεται ειναι ονοφ το μηχανακι.)

Στο 1200 και τα μαρσπιε αλλα και η βαση των φωτων/ταμπλο μπροστα ειναι βιδωμένη στο πλαίσιο.

Και δεν ισχύει αυτο που λές. Το bmw f800gs που ειναι ο άμεσος ανταγωνιστης τα έχει βιδωμένα, οπως και τη μουρη. Σε περιπτωση πτώσης, το αδυνατο σημειο που ειναι η βιδα, τρωει μια και φευγει, αλλα σου μενει το πλαισο οκ.

Μην πω για το 1050 που στην τελική ειναι στριτ μηχανακι και έχει τα μαρσπιε βιδωμενα στο υποπλαισιο που ειναι βιδωμενο στο πλαισιο...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."