Ντροπη τους!!!

Ντροπη τους!!!  

  Από: Retsos στις 10/01/2012 12:40 μμ.

Τις καλημερες μου σε ολους!
Οσοι εχουν διαβασει το προηγουμενο post μου θα ξερουν!
Για τους υπολοιπους μια συντομη αναδρομη!
Eνδιαφερθηκα για το συγκεκριμενο μηχανακι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1865021/ κ περασα απο το συνεργειο που το εχουν, στην οδο Μιχαλακοπουλου 92 το οποιο κ ειναι εξουσιοδοτημενο!Πρωτου βεβαια περασω εκανα ενα τηλεφωνημα για τις πρωτες πληροφοριες κ πανω στη συζητηση αναφερθηκε ο ορος demo bike!
Για να μη πολυλογω ο υπευθυνος της πωλησης ονοματι Θεο-κατι (Θεος-φιλαξει απο τετοιος ανθρωπους τελοσπαντων) μου αραδιασε ενα καρο μλκιες προκειμενου να μου πουλησει το μηχανακι λες κ τρωω κουτοχορτο!
Ακουστε θρασος κ βλακεια ταυτοχρονα!
Σας γραφω ατακες του τυπου:
-Το μηχανακι ηταν δικο μου κ το πουλαω επειδη με μαλωνει η γυναικα μου! Επισης ειναι πολυ δυνατο και θα σκοτωθω!
-Μας ειχαν φερει το μηχανακι για demo, ανελαβα το στρωσιμο του κ επειδη το ερωτευτικα το κρατησα κ μας στειλανε αλλο demo bike!
-Το μηχανακι το εστρωσα εγω! Αποκλειστικα!Κ το στρωσιμο εγινε με τον πιο σωστο τροπο!
-Δεν το εχει καβαλησει ΚΑΝΕΙΣ εκτος απο μενα!
-Σε κοιταζω στα ματια κ σου λεω αληθεια! Ειμαι Μακεδονας εγω, ντομπρος, εχω μπεσα κ ο λογος μου ειναι συμβολαιο! Δεμ εχω εγω καμια σχεση με τους απο δω!
-Αν σου λεω ψεματα να μη προλαβω να παω στο χωριο μου
-Σου ορκιζομαι!!!
Αυτα θυμαμαι τωρα!
Ομως επειδη δε θα αγοραζα μηχανη χωρις να το ψαξω κ επειδη ο Θεος ειναι μεγαλος βρηκα το ιστορικο της μηχανης!
Η μηχανη λοιπον ηταν demo bike απο το πρωτο χιλιομετρο, ετσι εγινε κ το στρωσιμο της ! Την οδηγησαν απυρα ατομα για 6000 χιλιομετρα! Επισης φιγουραρει στο περιοδικο e-bike σε σουζες (ακομα κ ορθιος με τις βρομομποτες του δοκιμαστη στο καθισμα), εντο, παντιλικια κ τα σχετικα! Το μηχανακι εχει κανει κ την απαραιτητη δυναμομετριση κατι το οποιο εγω απεχθανομαι καθως θεωρω οτι ειναι σκοτωμα για το μηχανακι! Επισης το ιδιο μηχανακι φιγουραρει και στο μοτο..
Τα συμπερασματα δικα σας!
Μετα πως να εμπιστευτεις μια εταιρια κ ενα συνεργειο οι οποιοι για ενα απλο θεμα σου λενε ψεματα! Νομιζετε οτι θα δισταζαν να το πουλησουν σαν αγρατζουνιστο ακομα κ αν ηταν σμπαραλιασμενο! Κ που ξερω εγω οτι δεν ειναι! Κ τα service που λενε οτι εγιναν.. σιγα μην εγιναν!Demo bike κ test bike ηταν, σιγα που το προσεξαν!
Παντα πισω απο ενα μικρο ψεμα κρυβετε ενα μεγαλο!
Παντως ειναι ντροπη κ κριμα να στιγματιζεται μια εταιρια απο εναν ΚΑΚΟ υπαλληλο!
Πρεπει σιγα σιγα να ξυπνησουν οι εταιριες στην Ελλαδα κ να μη μας φαιρονται σαν μαλακες!
Να πω ρε πστη μου οτι ηταν ιδιωτης κ δεν εκπροσωπουσε απο πισω του ολοκληρο μαγαζι να πω ΟΚ. Ειπε ενα ψεμα κ δεν διακυδευει τιποτα!
Πως αφηνει η Τriumph τετοιους υπαλληλους να τους καταστρεφουν!
Κ παλι τα συμπερασματα δικα σας!!

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/01/2012 12:47 μμ.

Πάντως, να πω ότι εδω και 3 χρόνια έχω στην κατοχή μου ένα πρώην demo bike με το οποίο έχω κάνει 65,000 χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα.

Μην τα φοβάστε τα demo, κατα κανόνα αυτοι που τα οδηγούν τα πανε αργά.
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: galileos στις 10/01/2012 1:07 μμ.

Cpt. Haddock" ... κατα κανόνα αυτοι που τα οδηγούν τα πανε αργά."


Σοβαρά μιλάς ;;
Ταξίδια χωρίς προορισμό ...

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: Glober στις 10/01/2012 2:14 μμ.

Ανεξάρτητα απο το ποιά είναι τελικά η κατάσταση της μηχανής ο φίλος έχει κάθε δίκιο να είναι θυμωμένος απο την στιγμή που του αράδιασαν ένα κάρο ανακρίβειες (θα έλεγα οτι η λέξη "ψέματα" είναι πιο ταιριαστή αλλά δεν την χρησιμοποιώ απο την στιγμή που δεν ξέρω το θέμα προσωπικά).

Αν θέλουμε να το "πλατιάσουμε" θα μπορούσαμε να πούμε οτι το θέμα είναι γενικό και αντί να ξεχωρίζουν σαν τις μύγες στο γάλα εκείνοι οι επαγγελματίες που προσπαθούν να κοροϊδέψουν τους καταναλωτές με ψεύτικες υποσχέσεις και διαβεβαιώσεις, τελικά ξεχωρίσουν σαν τα διαμάντια στα σκ@τ@ οι λίγοι σωστοί επαγγελματίες!

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: HelenKoR στις 10/01/2012 2:44 μμ.

Cpt. Haddock"[...]Μην τα φοβάστε τα demo, κατα κανόνα αυτοι που τα οδηγούν τα πανε αργά."


Αν ημουν στην θεση του Retsou, δεν θα με ενοχλουσε το οτι ηταν demo ή το κανανε σουζα. Θα με ενοχλουσε οτι θα επρεπε να κανω τον θυλικο Σερλοκ προκειμενου να μαθω την αληθεια, ενω αν μου ελεγαν απο την αρχη την αληθεια, θα 'σαν ολα διαφορετικα... Θα το εκτιμουσα.

Βεβαια να πω και την μαυρη αληθεια, οτι δεν ειναι ολοι ετσι, σαν τον Θεο-κατι.
I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: green-675 στις 10/01/2012 3:46 μμ.

εχεις 1000 δικια........επεσες σε κακο πωλητη που ηθελε να κανει πωληση αρπαχτη................δυστυχως υπαρχουν και τετοιοι.........καταρχην ειναι ακριβο για demο με 6000χλμ......(αποψη μου) και η συμπεριφορα απαραδεκτη λες την αληθεια και εισαι σωστος και ο αλλος το εκτιμαει....................
το triple 675 εγινε sprint st 1050 το 2009, το st έγινε tiger sport τέλους του 2016 και το tiger sport έγινε tiger 1200xca τον Φεβρουάριο του 2020!!!!

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: cojones στις 10/01/2012 4:54 μμ.

αυτόν τον Θεο-κατι τον έχω πετύχει και εγώ πριν ακομα πάρω το Τiger καινούριο όταν δεν είχε κλείσει το Athens Central...Μακεδόνας λέει ναι,αλλά άλλη λέξη θα έλεγα εγώ με κεφαλαίο το Μ....

Ρώτησα για έναν φίλο που ήθελε ένα TDM και είχε εκεί ένα μαύρο..Χαρτί και καλά όπως έλεγε...Με το που το έβαλα μπρος βαρούσε ολόκληρο !ΕΛΕΟΣ

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: PTiger800 στις 10/01/2012 5:06 μμ.

Παιδιά, η κάθε π@π@ριά που σου λέει ο καθένας θίγει πρώτα απ' όλα την αξιοπιστία του.

Χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις, καθότι από το εν λόγω συνεργείο μέχρι σήμερα έχω αρκετά καλές εντυπώσεις.

1. Ο Θεο-κάτι έιναι τεχνικός, μηχανικός, πωλητής; Τι σκατά είναι; Το μικρό του όνομα;
2. Το μηχανάκι είναι σίγουρα αυτό που είδες στο ΜΟΤΟ; Ρωτάω γιατί συνήθως τα μηχανάκια των περιοδικών φεύγουν κατευθείαν από την ΗΛΙΟΦΙΛ και όχι από τους κατά τόπους Dealers. Είδες πινακίδα και το λες ή απλά είναι το ίδιο εμφανισιακά;
3. Απ' όσο ξέρω το εν λόγω μαγαζί, τα μηχανάκια που ήταν για demo δεν τα έδιναν από τα 0 χιλιομετρα για test ride. Έκαναν ένα υποτυπώδες στρώσιμο και μετά τα έβγαζαν.
4. Θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο για τον τρόπο οδήγησης των demo στα test ride ιδιωτών (για test περιοδικών πραγματικά δεν ξέρω). Ο ιδιώτης φοβάται να κάνει μαλακία με το demo μηχανάκι γιατί πρέπει να την πληρώσει. Άσε που δεν ξέρει αρκετά το μηχανάκι για να πέσει στην καγκουριά. Άλλωστε από τη Μιχαλακοπούλου που να πάει να το σκίσει σε ένα μισάωρο που είναι το test ride;
Τέλος επαναλαμβάνω η π@π@ριά που σου λέει ο καθένας θίγει την αξιοπιστία του και σου δίνει κάθε δίκιο να τον διαγράψεις απο τα κατάστιχά σου.
...metal under tension, begging you to touch and go...

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: Cpt. Haddock στις 10/01/2012 5:21 μμ.

galileos"
Cpt. Haddock" ... κατα κανόνα αυτοι που τα οδηγούν τα πανε αργά."


Σοβαρά μιλάς ;; "


Ναι ρε παίδες. Ποιος απο εμας εχει τα κοχονες να παρει μηχανακι απο ντιλερ για τεστ ράιντ των 30-40 λεπτων και να το σκισει.

Μια βολτούλα τα κάνουμε, με την ψυχη στο στόμα και με το φοβο μη γινει καμια μαλακια και το πληρώνουμε...
"...all I ask is a tall ship and a star to steer her by..."

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: cojones στις 10/01/2012 5:44 μμ.

[quote="Cpt. Haddock":1r8akbjm]
galileos"
Cpt. Haddock" ... κατα κανόνα αυτοι που τα οδηγούν τα πανε αργά."


Σοβαρά μιλάς ;; "


Ναι ρε παίδες. Ποιος απο εμας εχει τα κοχονες να παρει μηχανακι απο ντιλερ για τεστ ράιντ των 30-40 λεπτων και να το σκισει.

Μια βολτούλα τα κάνουμε, με την ψυχη στο στόμα και με το φοβο μη γινει καμια μαλακια και το πληρώνουμε... [/quote:1r8akbjm]


με φώναξες???χαχχχα δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες,απλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: TheFace στις 10/01/2012 6:04 μμ.

Δεν ξερω τι λετε εσεις, παντως στο τελευταιο μηχανακι (ενα multi 1200S ) που εκανα test ride απο ΜΑΓΑΖΙ, ο τυπος ηδη με κοιτουσε με μισο ματι οταν του ζητησα την χαρτογραφηση στο sport και με περιμενε "με τα τσεκουρια" μιας και ακουγε τους κοφτες στο αστρωτο μηχανακι καθως απομακρυνομουν απο το μαγαζι!!
money cant buy me love

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: HelenKoR στις 10/01/2012 6:52 μμ.

cojones"
Cpt. Haddock"[...] Ποιος απο εμας εχει τα κοχονες [...]"



με φώναξες???χαχχχα δεν έχεις άδικο σε αυτά που λες,απλά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις"


I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: Bladerunner στις 10/01/2012 7:17 μμ.

Έχεις απόλυτο δίκιο αδερφέ να είσαι τσαντισμένος! Με το τύπο είχα μιλήσει κανα δυο φορές όταν έψαχνα να δώσω το Street και να πάρω το Daytona και δεν μου γέμιζε καθόλου το μάτι. Δεν μου προκαλεί έκπληξη αυτό που μου λες.

Το μηχανάκι πάντως ακόμα και για demo είναι σε καλά λεφτά πιστεύω. Τώρα για το στρώσιμο δεν ξέρω, πάντως τα demo της ηλιοφιλ από προσωπική μαρτυρία (πηγαινοερχόμουνα πολύ συχνά με το Street στα κεντρικά για ένα πρόβλημα) τα συντηρούσανε πολύ καλά και πιο συχνά!(λάδια, φίλτρα, κτλ)

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: greenthing στις 10/01/2012 10:06 μμ.

Αν δεν κανω λαθος αυτο το μηχανακι το χω κανει και γω test και πραγματικα οτι και να λενε η εμπειρια μου λεει οτι το στρωσιμο των μεταλλων στην αρχη της ζωης του κινητηρα μπορει να σε σωσει απο πολλα παρατραγουδα .

Οσο για των μεντορα των πωλησεων .... Τα λογια ειναι περιττα

Re: Ντροπη τους!!!  

  Από: crazyumpire στις 10/01/2012 11:07 μμ.

.................
1oν.......demo ξεdemo...ξερω κατι παλληκαρια που ''Ψωφανε''(μαζι και εγω!!)να πηγαινουμε απο μαγαζι σε μαγαζι..για τεστ ...και να ψιλο-σκιζουν..οτι μηχανη να'ναι.
και χεστηκανε αμα πεσουν...που γραφει οτι αμα πεσει καποιος πληρωνει την ζημια?? υπογραφει πουθενα???
Απλα ο καθε ''πωλητης'' θα κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...για να σου πουλησει!!
θα σου πει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για να σε πεισει!!
τι παει να πει dealer στην Triumph...απο καπου αλλου ...σε καποιο αλλο μαγαζι..καποιανου αλλουνου...''Dealer'' της κακιας Ωρας!!
τα ιδια που θα ελεγε εκει...τα ιδια θα σου λεει τωρα!!!
αν τους πας μηχανακι για ανταλλαγη......<το μηχανακι δεν ειναι εμπορικο!>...<εχει κανει πολλα χλμ>...και αλλα χιλια δυο..παπαριλλικια!!!
αν το κλεισεις....και στο αργησει...θα σου πει τις Χιλιες τρεσσερις παπαριες..για να σου πει οτι φταινε οι αλλοι!!
το τελωνειο...η κοπελα που φτιαχνει τα χαρτια....η αποθηκη...η ιδια η Triumph....
Τωρα...............
το αν ειναι αυτο που ηταν στο τεστ στο Μοτο..........η καποιο που του εμοιαζε...
1 θα σου πω...........
σου αρεσει???.........Παρτο
σου κανει???.........Παρτο
το καψουρευτηκες???.........Παρτο...
Νομιζεις οτι σε δουλευουν????................Γαμησε το...και πηγενε αλλου...μην χανεις την ωρα σου με Ντεντεκτιβιλικα!!
καλα κανεις και το Ξαχνεις.......
αλλα αφου καταλαβες οτι σε δουλευουν...ΧΕΣΤΟΥΣ!!!
και προχωρα
VANITAS VANITATUM ET OMNIA VANITAS
Veni...Vedi....WC...